collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:43:58 PM]


Sreken rodenden by p
[May 22, 2020, 11:10:40 PM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by Ivanov Mitko
[May 19, 2020, 07:26:33 AM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]


Offtopic: PROaqua_The_King_Symphysodon by p
[May 01, 2020, 11:11:24 AM]


PROaqua_The_King_Symphysodon by DimitarJ
[April 23, 2020, 10:27:37 PM]


REEF-ot na Viktor by DimitarJ
[April 20, 2020, 10:09:45 PM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 63795 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #500 on: November 01, 2012, 01:10:46 PM »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KUnqD6bdjPc&feature=youtu.be[/youtube]

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 4106
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #501 on: November 01, 2012, 01:38:19 PM »
Top  :icon_thumright:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #502 on: November 05, 2012, 04:57:20 AM »
Сабајлево пумпата на скимерот рикавела. Пак изгорела жицата и на оваа пумпа како и на претходната.
Катастрофа, ми почна утрово со нервоза.
Ќе видиме после кај Васе дали има чаре некое.

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1271
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #503 on: November 05, 2012, 07:51:30 AM »
Сабајлево пумпата на скимерот рикавела. Пак изгорела жицата и на оваа пумпа како и на претходната.
Катастрофа, ми почна утрово со нервоза.
Ќе видиме после кај Васе дали има чаре некое.
Ti da si ziv i zdrav  :icon_thumright:
da proveris prodolzniot kaj sto ti se ukluceni da ne e poln prasina ili da ne mu dosol krajot... kaj mene imase problem so prodolzniot i mi gorese napojuvanjeto od kulerite, go smeniv i sea e ok....

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #504 on: November 05, 2012, 01:48:29 PM »
Све е тип топ со струјата. Нити сум имал проблем некогаш досега. Проблемот е во квалитетот на кабелот од пумпата. Или да се изразам како што треба = нема квалитет воопшто.

Offline vase

 • Banned
 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: skopje
 • Age: 44
 • Posts: 450
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #505 on: November 06, 2012, 07:32:37 AM »
Od starata pumpa nisto ne bidna kabelot skapan do namotkite na statorot .Novata pumpa e u rabotilnica se tunira i utre popladne ke se proba so nekolku mali modifikacii ke postigneme podobruvanje minimum za 20%  :headbang:

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1271
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #506 on: November 06, 2012, 08:11:50 AM »
imam edni gumeni cizmi vase...  boske 
bravo  :notworthy:

Offline vase

 • Banned
 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: skopje
 • Age: 44
 • Posts: 450
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #507 on: November 06, 2012, 08:25:01 AM »
Od gumeni cizmi praam condomi e sea zavisi koj broj se cizmite tolku kurtoni dobijas blee

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #508 on: November 06, 2012, 10:59:22 AM »
 55655 Васе

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #509 on: November 07, 2012, 09:55:56 PM »
Скимерот вади како луд

Offline vase

 • Banned
 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: skopje
 • Age: 44
 • Posts: 450
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #510 on: November 07, 2012, 10:31:34 PM »
Ke vadi koa vcera mu zabajav protiv uroci

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 1393
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #511 on: November 07, 2012, 11:28:29 PM »
Vase zakon. Koj si go biva, si go biva.  applause

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #512 on: November 07, 2012, 11:32:21 PM »
Majstor si e majstor. applause

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID

vsutarov

 • Guest
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #514 on: December 06, 2012, 12:05:50 PM »
Super se koralite.Kako e sega so parametrite,je teras li vodka metodata uste ili nema potreba?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #515 on: December 06, 2012, 12:09:21 PM »
SPS настрадаа во неделата без скимер. Се разочарав многу и сега немам никаква метода и ништо буквално не додавам. Само менувам неделно по 25 литра вода. Ќе терам вака до крајот на годинава па од јануари планирам со комбинација водка-шеќер-оцет и многу нови корали. Кога беше без скимер - не уклучив распрскувач и се напраи бактерија блум и све беше у пм. Али се оправа пополека.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1149
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #516 on: December 06, 2012, 01:41:36 PM »
Ех морски аквариуми, колку се остеливи, само да се свртиш и нешто ќе отиде ...

Ама затоа се неверојатно убави, шаренолики и егзотнични.

Зоантусите се ТОП !

anrovla

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11251
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #517 on: December 06, 2012, 10:22:45 PM »
 Spored mene do sega ovoj akvarium nikogas ne izgledal podobro i pobogato.Iako ima mesto za uste vo gorniot region.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #518 on: December 06, 2012, 10:30:01 PM »
Горната зона настрада. Ќе ја пополнам по нова година  :icon_thumright:

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 1393
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #519 on: December 07, 2012, 12:26:09 AM »
Ne zatepaa maleri  nas morcite ama na maka se poznavaat junacite. Ke se sredi sve samo trpenie. Inace vaka super izgleda. E sega SPS-ite nastradale... Mislam deka preteruvame so mixot na korali i organizmi sto sakame da go imame. Od ona sto go gledam nastrana lugeto se opredeluvaat uste vo samiot start dali ke pravat SPS ili LPS akvariumi, pa sprema toa kupuvaat oprema i koristat odredeni aditivi. Nie sakame sve na kup. Mislam deka toa e generalen problem na site morci sto sme ovde na forumot. Ne deka nema da ne bide ama se macime.

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 771
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (22)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal