collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Yesterday at 09:48:31 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:00:15 PM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[Yesterday at 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 65247 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #560 on: September 22, 2013, 11:51:45 PM »
Инаку во моментов се дозира следново на дневна основа:
1. 8ml Ca
2. 8ml KH
3. 4ml VODKA
4. 1ml Flatworm Stop

потоа следи:
2 пати неделно по 2 капки Amino acid

потоа следи:
на секои 2 недели 10ml Strontium

потоа следи:
еднаш месечно Mg по потреба да дојде до 1440

Сето ова се дозира рачно. Еднаш неделно се мерат параметри, летово да ви кажам искрено знаев некоја недела да не измерам.

Промена на вода 25 литри - неделно. Исто и ова го забошотив 2-3 пати летово.
Последниве неколку промени започнав да користам D-D H2Ocean сол.

Али тоа е што е. Идеме напред со пуна пара.

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #561 on: September 23, 2013, 12:30:02 AM »
Pa dobar si e akvariumot. Cijanoto si e propratna rabota vo naseto hobi. Od slikite se gleda deka ne e strasno voopsto. Kako i da e letoto e pozadi nas i sibame napred sega.
Za ledot bas me interesira sto ke sklopis.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #562 on: September 23, 2013, 12:38:06 AM »
Најефтиниот кинез го земав. 6 х 10 вати royal blue + 3 x 10 вати cool white 6000-6500K.
Од плавите ќе вградам 5, едната ќе биде резерва. Од белите можеби ќе ставам само 2 пото веќе имам една која е 20000К. Ќе напраам некоја комбинација.
Еве точно што купив:
[Login or Register]
[Login or Register]
Напајањето ќе го правам со помош на пријателчињата од АМЦ сервисот за електроника. Сакам да напраам диминг ефект, ама ако има ефтина варијанта, ако не ќе палиме со неколку тајмери како и досега.

vsutarov

 • Guest
Re: Димитар Nano reef
« Reply #563 on: September 23, 2013, 11:42:05 AM »
Bravos.Ke me terate lampasov da go menuvam,a uste ne sum podzaboravil kolku se izmaciv da go napravam.Ama toa ti e,razvoj,nema beganje.

Sent from my PAP4500TDUO using Tapatalk 2


Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #564 on: September 23, 2013, 12:00:27 PM »
Може совет еден, бидејќи година сум на power led, кинески ...

Прво, задолжително провери колку лумени имаш сега и колку ќе шибаш со ЛЕД. Јас ставив дупло повеќе и ги „изгорев“ софт коралите, им требаа 6 месеци да се привикнат. Зоантусите и СПС гајле немаат.
Второ, МЕШАЈ ЛЕД со различита келвинажа, земи 455нм, па 445нм, па задолжително 6400К или дури и 4000К, а ако можеш да си дозволиш и црвена 660нм.
Трето, ЗАДОЛЖИТЕЛНО димери.
АКо немаш и ги возиш со фул струја, не верувам дека ќе ти требаат повеќе од 4 диоди, максимум, максимум 6, а тогаш не можеш да мешаш многу разни келвинажи ..
И ако одиш со фул стуја, ЗАДОЛЖИТЕЛНО активно ладење.

Кај мене ми фали црвена малку и жолта/зелена многу.

Ако имаш димери, можеш да правиш каква сакаш нијанса.
Ѕирни имаше ефтини димери 8А 3 канални по 10 - 15 долари на времето ...

Ако ти треба помош / совет за механиката, пиши ...
anrovla

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #565 on: September 23, 2013, 12:24:16 PM »
blagodaram, sekoj sovet e dobredojden.
znam deka ledot znae da gori. kaj mene od 1 sijalica od 10 w imase problemi na startot
go resiv problemot so postepeno priviknuvanje na koralite. poleka sekoj den po nekoja minuta plus. sega ledot sveti 6 casa dnevno, a pocnav od 1 cas.
sekoj sto ima iskustvo neka poveli sosovet. vo sekoj slucaj ke te baram za soveti.

Sent from my PRIVILEG MPC-1 using Tapatalk 2

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #566 on: September 23, 2013, 01:01:58 PM »
Mislam deka tie sto se po 10w se premnogu jaki. Ne slucajno sekoj profi LED luster e so 3w diodi. Sekako deka e polesno so pomalku a pojaki LED diodi medjutoa se si ima svoe. Jas za takov akvarium bi kupil edna vakva i kraj.
[Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #567 on: September 23, 2013, 01:05:23 PM »
Znam Mocika, ama resiv da probam vaka so eftina i ednostavna varijanta. Inaku i jas postuvam cree.

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #568 on: September 23, 2013, 01:17:17 PM »
[Login or Register]
Najdobriot kinez. go koristi dosta dobar del od amerika. prezadovolni se. 189 dolari e parce so se transport do mkd. Mozes da se dogovoris da stavat cena 50 evra za da se proba da se skrca danok. Ako ne ke fati komplet 200 evra ne poveke. So dimeri so sve komplet e. Moze poveke pari ke fati ali naredno nesto sto ke probam kaj mene se dve vakvi ili nesto novo ako iskoci do togas. Ima i 240w sto za kaj mene ke e taman so dupla golemina. I jas sum zapalen za LED-ot medjutoa mislam deka ke teram uste nekoe vreke so T5 bidejki e skapa investicija. Kako i da e i cenite na LED-ot doprva ke padjaat a i izborot ke e pogolem.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #569 on: September 23, 2013, 10:36:14 PM »
Убаво си е ова спакувано во кутивче со се комплет.

А за Т5-ките, да ги заменам сега 4 комада ќе ме чини најефтино 3.200 денари
Јас со помалку пари ќе ја завршам работата и ќе имам лед кој ќе трае минимум 5 години (30.000 часа по декларација)
Затоа и се одлучив да ја истерам оваа работа.

Сакав дури и да пробам со новите варијанти актиник лед кои во себе содржат 3 бели и 6 плави сијалички, ама некако не се убедив себеси дека ќе добијам убава плава боја. Во секој случај ова го оставам за во иднина како варијанта за проба.

А ако не ја бива со кинезиве и DIY секако ќе одиме со готов производ.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #570 on: September 24, 2013, 04:21:09 AM »
Како инфо за цениве

6 леда Royal blue 10w
3 леда Cool white 10w
1 wave maker 3.000 l/h

1.159 денари за се комплет.

Ми ги носат до дома :)

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #571 on: September 24, 2013, 12:23:24 PM »
Што driver-и нарача ?
anrovla

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #572 on: September 24, 2013, 01:15:50 PM »
Seuste ne sum naracal

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #573 on: October 28, 2013, 08:43:50 AM »
Momentalna situacija

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #574 on: October 28, 2013, 11:38:29 AM »
 Sveti!!!

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #575 on: October 28, 2013, 11:45:50 AM »
Супер изгледа Димитар, дај постави некоја поголема слика да може да се види на цел екран. :)
Goran Manevski

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #576 on: October 28, 2013, 12:33:27 PM »
Ova e maksimalno preku tapatalk. Ke probam utre preku pc.

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #577 on: October 28, 2013, 12:53:46 PM »
Mnogi cist mi igleda nekako. Kako poveke korali da imase pred nekoe vreme?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #578 on: October 28, 2013, 11:49:59 PM »
Izvadiv 2 sarkofitona.
Dodadov 4 sps. 2 od tebe i 2 od Viktor. Tvoite ne se fatija. Riknaa odma.
Ovie od Viktor ziveat nekako, ama im fali svetlo. Mi docnat plavite ledovi.

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Re: Димитар Nano reef
« Reply #579 on: October 29, 2013, 12:02:38 AM »
Moite se nauceni na 0 nitrati  kaj tebe sigurno imale sters vo toj odnos. Pocnav sega da gi ucam na nesto nad 0. Dodavas li ocet ili vodka. Parametri kako stojat?

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk


Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 808
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (48)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal