collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:40:13 PM]


Sreken rodenden by p
[Yesterday at 02:05:12 PM]


la niña, pinta, santa maria i drugi maketi na brodovi by NO CARRIER
[January 23, 2020, 10:43:19 PM]


Nov 100L Treven Akvarium by p
[January 18, 2020, 02:21:24 AM]


Od Ohrid si ako.... by p
[January 04, 2020, 02:12:39 AM]


Среќна нова 2020 by biguran2
[January 03, 2020, 07:20:19 AM]


Прв аквариум (30л) by FD1
[January 02, 2020, 08:40:20 AM]


ТОП Проблеми by p
[December 27, 2019, 07:32:31 AM]


Камен by p
[December 27, 2019, 04:27:34 AM]


Аквариум и земјотрес by p
[December 24, 2019, 06:40:25 AM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 60905 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #560 on: March 10, 2013, 01:14:10 PM »
Ви 55655 на сите за убавите коментари.

Од СПС има монтипори 2 и една поцилопора. Ама кај и да е ќе рикнат ми се чини.
Не се ни трудам многу со СПС коралите.
Ќе одам со полефтерна варијанта на рееф аквариум.
Не дека нема да пробувам и во иднина, ама нема нешто могу да се трудам.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 30
 • Posts: 559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Димитар Nano reef
« Reply #561 on: March 13, 2013, 11:10:56 AM »
Ne sum fan na morski ali ova akvariumce mi se dopagja.

Sent from my Galaxy S III


Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #562 on: March 13, 2013, 12:44:23 PM »
 55655

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #563 on: March 20, 2013, 11:20:37 AM »
Koralcinja i anemona

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1393
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #564 on: March 20, 2013, 11:55:50 AM »
 560855 za akanot. extra boja, nema sto.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1149
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #565 on: March 21, 2013, 08:25:55 AM »
Браво какви бои вадиш на фоткиве!
Аканот се слагам, бонбона е !
anrovla

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #566 on: March 21, 2013, 10:14:36 AM »
Od koga go staviv ledot od 10 vati 20.000k sto mi go dade Majakasi i od koga one mi dadoa samsung so 5mp kamera, slikite se mnogu bliski na realnosta.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 22
 • Posts: 1679
 • Activity:
  3%
 • Karma: 50
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #567 on: March 21, 2013, 10:37:32 AM »
Прекрасни корали  560855
Lose yourself in nature and find peace.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #568 on: March 21, 2013, 11:18:20 AM »
Благодарам

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1271
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #569 on: March 22, 2013, 04:28:33 AM »
Odlicen e toa "akanot" sto go vikate  :laugh:
koja cena se dvizat ovie korali i dali se mnogu teski za odgleduvanje?!

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #570 on: March 22, 2013, 04:43:26 AM »
Кај нас одат од 50 до 70 евра.
Можеби ќе не изненадат периодов со поубави цени.
Инаку не ми изгледа за тежок за одгледување, само како што прочитав знае да биде опасен за коралите во близина, па треба да се внимава на позицијата и да му се остави простор за растење.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #571 on: April 10, 2013, 01:11:53 PM »
Имам проблем со nudibranch кој ми ги јадат зоантусите.
Дали некој знае каде може да се купи Salifert flatworm exit, или да не знае некое друго решение?

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1149
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #572 on: April 10, 2013, 02:02:40 PM »
Кај ли ги закачи ?
Ги виде баш на зоантусите или се сомневаш?
Викаат по форуми краткотрајна купка во слатка вода, ама процитај на nano-reef уште еднаш, за секој случај.anrovla

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #573 on: April 10, 2013, 02:07:08 PM »
Gi vidov na staklo i mi izedoa 90% od edniot zoantus.
Kupkata e resenie samo za preselba vo karantin. Mene mi treba resenie za akvariumot.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #574 on: April 11, 2013, 10:56:38 PM »
Земав вчера Flatworm Stop од KZ па ќе видам дали ќе имам резултати.
Вчера дозирав прв пат. Сабајлево на стакло напред најдов еден со големина од 7-8mm.
Од тоа што успеав да прочитам - потребни се 3 месеци борба за да има успех. И памет за друг-пат.
Со морево треба да не се штеди и секој нов корал да се избања во средство пред да оди во аквариум. А уште поарно да се избања, па 2-3 недели карантин па потоа во аквариум. Ама треба и време и услови за тоа.

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1393
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #575 on: April 11, 2013, 11:11:05 PM »
Se nadevam deka ke uspees da go resis problemot.
Sto se odnesuva do toa deka treba sekoj koral da se banja i da stoi vo karantin potpolno se slozuvam. Istoto vazi i za ribite. Koj znae sto sve ke ispliva na kraj kako rezultat na toa sto ne sme gi pocituvale tie raboti ama pustiot merak ne ni dava da pocekame nego odma da buteme za da vidime kako mu lici.
Siromasniot duplo placa :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #576 on: April 20, 2013, 08:20:36 AM »
Refresh

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #577 on: June 01, 2013, 12:52:52 PM »
Misis vo samp
 

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #578 on: June 01, 2013, 12:56:34 PM »
Njudibrancot uspesno go sotrev so banjanja vo ro voda na zoantusite. Sredstvoto od kz ne tepa nudibranch. Nameneto e samo za flatworm. Ama ima pozitivno vlijanie na kondicijata na koralite.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #579 on: September 22, 2013, 01:46:11 PM »
odamna ne sum postiral nisto. ama materijalot e vo telefon od celoo leto i ke najdam vreme da go objavam hronoloski.

sakam da ve izvestam deka odluciv da odam na led osvetluvanje diy varijanta.
svetloto e naracano. ostanuva da go smislam napojuvanjetto. ladenjeto e smisleno.

Sent from my PRIVILEG MPC-1 using Tapatalk 2

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 696
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (50)
Members Google (6)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal