collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Yesterday at 09:48:31 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:00:15 PM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[Yesterday at 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 65231 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #80 on: December 25, 2011, 04:37:25 AM »
Да ве освежам со едно видео

Инаку од кловновите уште нема мрест. Го разораа цел аквариум. Женката некако несака да му даде  boske
Има и нов распоред како што може да се забележи.
Идејата се надевам дека наскоро целосно ќе ја реализирам.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Димитар Nano reef
« Reply #81 on: December 25, 2011, 04:41:11 AM »
 Mnogu podobro od predhodno.So povekje skrivalista i korisni povrsini za redenje korali. applause.Ne si pogresil sto si go razoral.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Димитар Nano reef
« Reply #82 on: December 25, 2011, 04:43:16 AM »
Lele Dime se nerviram koga gledam kakvi sliki i kakvi videa stavas  basd kick  ebate beljata

Garant e 100 pati poubavo od ova sto si snimil.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #83 on: December 25, 2011, 04:53:07 AM »
Од денес започнувам и со додавање на 2 препарати во водата
1. Easy life FFM
2. Trace element complex од korallen zucht

Продолжувам со користењето на активен јаглен и фосфат абсорбер од korallen zucht

Параметри кои вчера беа измерени

PO4 = 0
NO3 = 0
PH = 7,4
KH = 8
Mg = 1130
Ca = 480

PH-то претпоставувам дека излезе вака поради тоа што примерокот од водата го земав наутро кога ПХ паѓа поради исклученото светло
А магнезиумот веќе отишол надолу што е знак дека е коралите го кркаат и треба да се додаде.
Поради претпоставката дека можеби недостасува стронциум за кој немаше Мики упатство да го направиме тестот се одлучив за додавањето на трејс елементи.
PO4 и NO3 ги јаде зелената алга на ѕидот од аквариумот и таа на ѕидот од изливникот.
Таа во изливникот не ми смета, ама таа на задниот ѕид ептен ме нервира.
Почнувам да размислувам за започнување на употреба на водка методата.

vsutarov

 • Guest
Re: Димитар Nano reef
« Reply #84 on: December 25, 2011, 08:01:05 AM »
Se gleda deka ima mnogu da se vidi,ama slabo se gleda od videoto.Po mene ne bi trebalo tolku nisko da ide ph-to.Daj nekako napravi podobra snimka.

Offline Boris

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 1282
 • Activity:
  0%
 • Karma: 47
  • www.aquaticacentral.com
Re: Димитар Nano reef
« Reply #85 on: December 25, 2011, 11:23:20 AM »
Dime uporno ne fura na ovie sliki od mobilen, ne drzi standbay :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #86 on: December 25, 2011, 10:14:40 PM »
Ќе се потрудам по празниците да обезбедам слики и видеа со подобар апарат.

Offline voren

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 374
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Re: Димитар Nano reef
« Reply #87 on: January 12, 2012, 11:16:40 AM »
Preeska bev kaj Miki i vidov edna riba sto place za kaj tebe vo morskiot akvarium :)

Pointeresno ribce ne sum videl

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #88 on: January 12, 2012, 12:36:16 PM »
Во некој друг поголем во иднина ќе биде и таа

Offline ZOZO

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje, Republika Makedonija
 • Age: 44
 • Posts: 359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Димитар Nano reef
« Reply #89 on: January 18, 2012, 11:02:19 AM »
Poshto mene me interesira anemonata pa da si prasham za nea. Kako e anemonata? Daj nekoja slika od nea napravi. Dali ja hranish ili klovnovite ja hranat?
Линијата помеѓу „хоби“ и „клинички случај“ е.. тенкичка.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #90 on: January 18, 2012, 11:12:28 AM »
Анемоната е жива и здрава. Кловновите се во неа, ама не ја хранат. Ретко некогаш мажјакот да однесе едно мисис кон неа. Обично јас и давам еднаш неделно мисис.
Немам добар апарат за слики и само ми ги критикуваат сликите. Ај ќе направам деновиве некоја.

Offline ZOZO

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje, Republika Makedonija
 • Age: 44
 • Posts: 359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Димитар Nano reef
« Reply #91 on: January 18, 2012, 11:50:18 AM »
Super chim e zhiva i zdrava. Jas ja zemav sestrai od kaj miki vcera. :) Pa me interesira kako napreduva kaj tebe.
Slikanjeto vo akvarium sekogash e teshko duri i so dobar aparat. Stalno fali svetlo. Ima mnogu prekrshuvanje zaradi stakloto. Slikaj pa kakvi se takvi se. :) Probaj aparatot da ti bide na podloga statichen polesno e koga ne mrda.
Линијата помеѓу „хоби“ и „клинички случај“ е.. тенкичка.

Offline Miki

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 41
 • Posts: 1100
 • Activity:
  0%
 • Karma: 53
Re: Димитар Nano reef
« Reply #92 on: January 18, 2012, 12:32:09 PM »
Super chim e zhiva i zdrava. Jas ja zemav sestrai od kaj miki vcera. :) Pa me interesira kako napreduva kaj tebe.
Slikanjeto vo akvarium sekogash e teshko duri i so dobar aparat. Stalno fali svetlo. Ima mnogu prekrshuvanje zaradi stakloto. Slikaj pa kakvi se takvi se. :) Probaj aparatot da ti bide na podloga statichen polesno e koga ne mrda.
Ne sestra,bratucetka i e.

Offline ZOZO

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje, Republika Makedonija
 • Age: 44
 • Posts: 359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Димитар Nano reef
« Reply #93 on: January 18, 2012, 01:05:47 PM »
Jas se izvinjavam, mnogu si lichat pa mi izgledaa kako sestri. :D
Линијата помеѓу „хоби“ и „клинички случај“ е.. тенкичка.

Offline Miki

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 41
 • Posts: 1100
 • Activity:
  0%
 • Karma: 53
Re: Димитар Nano reef
« Reply #94 on: January 18, 2012, 01:08:17 PM »
Epa prvi bratucetki se,zatoa tolku si licat

vsutarov

 • Guest
Re: Димитар Nano reef
« Reply #95 on: January 18, 2012, 11:22:27 PM »
Dimitar,koja anemona ja imas?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #96 on: January 19, 2012, 07:31:05 AM »
Бабл анемона - зелена

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #97 on: January 20, 2012, 11:04:07 AM »

Offline ZOZO

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje, Republika Makedonija
 • Age: 44
 • Posts: 359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Димитар Nano reef
« Reply #98 on: January 20, 2012, 11:15:04 AM »
Ovde izgleda kako da imash 2 anemoni. :)
Линијата помеѓу „хоби“ и „клинички случај“ е.. тенкичка.

vsutarov

 • Guest
Re: Димитар Nano reef
« Reply #99 on: January 20, 2012, 11:15:15 AM »
Epa super izgleda.Baska i klovnovite se vnatre,taman.

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 808
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (49)
Members Boshkov97
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal