collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Yesterday at 09:48:31 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:00:15 PM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[Yesterday at 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 65243 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #820 on: November 16, 2014, 10:31:17 AM »
Artemia salina, artemija smrznata i misis :(

Offline kris

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Kriva Palanka
 • Age: 33
 • Posts: 508
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Re: Димитар Nano reef
« Reply #821 on: November 18, 2014, 08:34:21 AM »
Димитар еден мал октопод да ставиш. :P

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #822 on: November 18, 2014, 12:22:37 PM »
Ќе биде

Offline sale79pp

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Prilep
 • Age: 41
 • Posts: 68
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #823 on: November 22, 2014, 06:55:27 AM »
A da se probas so spric i solna

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #824 on: November 22, 2014, 07:36:38 AM »
Ili ke ja snema po priroden pat ili ke go snema celo more.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #825 on: May 07, 2015, 10:27:21 PM »
Poleka no sigurno reefot si zamina od mojot akvarium. Ostanaa kamenjata, 2 ripcinja i aiptasiite.
Donesov minatata godina Chelmon koj imase slab imunitet i vednas si zamina. So sebe gi odnese zoltata tanga i mandarinata.
Prestanav da menuvam voda. Ednostavno se razocarav od razvojot na nastanite i taka go ostaviv na milost i nemilost na aiptasiite.
Ribite redovno gi hranam. Redovno go cistam i odrzuvam, no bez promeni na voda.
Taka sega resiv ovoj akvarium da zamine vo istorijata i ke prodolzi kako FLOWR TANK vo nova tema no so istiot setup na kamenja. Kamenjata ne bi gi cepkal. Sepak ima ovde dolgogodisen balans.
Nabavena e nova kanta sol i ocekuvam da pocnam so nov Chelmon i uste 7-8 novi ripki. Sega ke krcka od ripki.
No kako sto kazav ke otvoram nova tema za toa. Ovaa neka si ostane otvorena za idni komentari i prasanja dokolku se pojavat.
Ostanaa nekoj zoantusi, pecurki i sarkofitoni koi moram da kazam deka se vo mnogu losa sostojba. Ke vidime kako ke se odnesuvaat novite ziteli kon niv i dali promenite na voda ke gi zivnat i obojat povtorno.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 42
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #826 on: May 08, 2015, 11:07:21 PM »
Steta imase golem kapacitet strasno e ako se desi nesto neplanirano se krsi cel merak i trud

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #827 on: May 09, 2015, 03:51:01 AM »
 Ajde belkim ke fati nekoj nov bran  da ne razbudi. Reefot za koga ke bideme penzioneri e dobra rabota ama za covek so obvrski  prakticno neizvodlivo. FOWLR e druga prikazana.Mnogu poeftino poednostavno i poizvodlivo.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар FLOWR - Поранешен Nano reef
« Reply #828 on: May 31, 2015, 08:53:27 AM »
Дечки се решив да не ја менувам темата. Овде ќе ги продолжиме сите муабети за овој аквариум. Сепак не се прекинува неговиот живот, туку едноставно времето го направи своето и од REEF оди кон FLOWR.

Пред 2 недели си набавив еден Emperor Angelfish (Pomacanthus imperator)
Убаво се вклопи во аквариумот. За оваа риба е потребен барем 5 пати поголем аквариум од мојот, ама сепак се решив да ја земам и да уживам во нејзината убавина. Па ако е потребно понатаму ќе ја продадам или заменам за друга. Или варијанта нов и поголем аквариум како што е редот :)

Сите пумпи и скимерот се исчистени во раствор од алкохолен оцет.
Досега направив 5 промени на вода и акавриумот си започна со нов живот.

Денес ги активирав сите светла (претходно светеа само 3 бели и 3 плави ледови) сега светат 3 бели и 6 плави ледови.

Ги чистев вентилаторите и капакот комплет. Малку антирос, малку нова боја.

Wawe мејкерите ги ставив на тајмери. Сега освен светлата што прават ден и ноќ, и брановите исто така се зголемуваат во текот на денот, а во ноќта полека се намалуваат.

Следуваат слики ...

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар FLOWR - Поранешен Nano reef
« Reply #829 on: May 31, 2015, 08:59:19 AM »
Овие се од пред 10тина дена.
Со 3 бели и 3 плави ледови.
Дефинитивно подобро за фотографија, ама за око во живо е релативно слабо.

[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
« Last Edit: May 31, 2015, 09:17:13 AM by DimitarJ »

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар FLOWR - Поранешен Nano reef
« Reply #830 on: May 31, 2015, 09:05:07 AM »
Од денес, со 3 бели и 6 плави ледови. Хранење со живи микро црви :)
Фотографиите изгледаат лошо, но во живо за око бојата на се внатре е прекрасна. Неможе да се опише убавината со зборови.

[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]

И секако, следниот викенд со нови фотографии и се надевам со нови жители.
Следете ја темата и уживајте ;)
« Last Edit: May 31, 2015, 09:16:57 AM by DimitarJ »

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Одг: Димитар FLOWR - Поранешен Nano reef
« Reply #831 on: May 31, 2015, 11:37:30 AM »
Morskiov skalar e super, uzivancija za gledanje, da ti se svrti od liniive :-)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар FLOWR - Поранешен Nano reef
« Reply #832 on: May 31, 2015, 12:09:06 PM »
Morskiov skalar e super, uzivancija za gledanje, da ti se svrti od liniive :-)
Многу голема уживанција. Почнува како кловнот од рака да јаде :)
Инаку ќе ја менува бојата пополека. Можеш овде да прочиташ повеќе [Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар FLOWR - Поранешен Nano reef
« Reply #834 on: June 07, 2015, 10:54:40 PM »
Noviot clen - Heniochus Black & White Butterflyfish

[Login or Register]
[Login or Register]

Gi izdrza maski napadite od angelot. Mada gornata perka mu e dosta izgrickana. Ama pliva i jade pa valjda ke izdrzi i ke se snajde.

Inaku interesno e sto mu gi cisti skrgite na angelot od paraziti. A angelot pak mu go cisti teloto od paraziti. Vzaemno si pomagaat.
Stom zavrsat so pomaganjeto pocnuva borbata. Kako tom i dzeri se :)

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар FLOWR - Поранешен Nano reef
« Reply #835 on: June 11, 2015, 12:35:26 PM »
 Prekrasna riba. applause

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef
« Reply #836 on: June 12, 2015, 01:24:54 AM »
Nov interesen moment ovde od vcera e sto site aiptasii se sokrija. Novoto ripce im udri merak.
« Last Edit: August 30, 2015, 12:22:39 AM by DimitarJ »

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  18%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef
« Reply #837 on: August 30, 2015, 12:17:20 AM »
Edno taze video kolku da se vidi do kade e akvariumot. Vo plan se uste nekolku ripki.

[youtube]http://youtu.be/ZAf6gIlCMNY[/youtube]

Odrzuvanjeto e kade, kade poednostavno od prethodno. Za toa kolku e poeftono, da ne praime muabet.
A bogami i ne e dosadno za gledanje. Si ima svoja ubavina.
« Last Edit: August 30, 2015, 12:22:13 AM by DimitarJ »

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 4104
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef
« Reply #838 on: August 30, 2015, 12:07:06 PM »
Daleku e od dosadno. Super e!

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef
« Reply #839 on: September 05, 2015, 10:54:26 PM »
 Stedis na suplementi,svetlo,cirkulacija,sol,voda,ne se sekiras za stetnici dali ke imas,i pak moze i po nekoe koralce da uspee kolku da ne e bez ic.Ti se otvara edna ogromna grupa prekrasni organizmi koi moras da gi eliminiras pri izborot ako imas reef.Kako da e vredi da se proba kako varijanta.

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 808
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (43)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal