collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:40:13 PM]


Sreken rodenden by p
[Yesterday at 02:05:12 PM]


la niña, pinta, santa maria i drugi maketi na brodovi by NO CARRIER
[January 23, 2020, 10:43:19 PM]


Nov 100L Treven Akvarium by p
[January 18, 2020, 02:21:24 AM]


Od Ohrid si ako.... by p
[January 04, 2020, 02:12:39 AM]


Среќна нова 2020 by biguran2
[January 03, 2020, 07:20:19 AM]


Прв аквариум (30л) by FD1
[January 02, 2020, 08:40:20 AM]


ТОП Проблеми by p
[December 27, 2019, 07:32:31 AM]


Камен by p
[December 27, 2019, 04:27:34 AM]


Аквариум и земјотрес by p
[December 24, 2019, 06:40:25 AM]

The first post content
Вчера го започнав проектот за мојот нов nano reef.
Прво ќе одам со појачување на старото постоље.
Аквариум со димензии 60 х 50 во основа со 50 сантима висина.
Сега за сега толку. Планирам некаде до средина на мај да го стартувам.
Планирав за во март, ама работите се одложија. Се надевам дека сега ќе успеам да го реализирам проектот.

Link

Author Topic: Димитар FOWLR - Поранешен Nano reef  (Read 60902 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #840 on: September 08, 2014, 03:31:30 AM »
Nedaj boze da go rasturam. Koj znae dali ke ima povekje ili pomalku od 100 komada :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #841 on: November 16, 2014, 10:05:34 AM »
Carstvo na aiptasiite :(

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11248
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #842 on: November 16, 2014, 10:11:26 AM »
Prekrasni primeroci,so sto gi hranis?  :D

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #843 on: November 16, 2014, 10:31:09 AM »
Svezi grindali

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #844 on: November 16, 2014, 10:31:17 AM »
Artemia salina, artemija smrznata i misis :(

Offline kris

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Kriva Palanka
 • Age: 32
 • Posts: 508
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Re: Димитар Nano reef
« Reply #845 on: November 18, 2014, 08:34:21 AM »
Димитар еден мал октопод да ставиш. :P

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #846 on: November 18, 2014, 12:22:37 PM »
Ќе биде

Offline sale79pp

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Prilep
 • Age: 40
 • Posts: 68
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #847 on: November 22, 2014, 06:55:27 AM »
A da se probas so spric i solna

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: Димитар Nano reef
« Reply #848 on: November 22, 2014, 07:36:38 AM »
Ili ke ja snema po priroden pat ili ke go snema celo more.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #849 on: May 07, 2015, 10:27:21 PM »
Poleka no sigurno reefot si zamina od mojot akvarium. Ostanaa kamenjata, 2 ripcinja i aiptasiite.
Donesov minatata godina Chelmon koj imase slab imunitet i vednas si zamina. So sebe gi odnese zoltata tanga i mandarinata.
Prestanav da menuvam voda. Ednostavno se razocarav od razvojot na nastanite i taka go ostaviv na milost i nemilost na aiptasiite.
Ribite redovno gi hranam. Redovno go cistam i odrzuvam, no bez promeni na voda.
Taka sega resiv ovoj akvarium da zamine vo istorijata i ke prodolzi kako FLOWR TANK vo nova tema no so istiot setup na kamenja. Kamenjata ne bi gi cepkal. Sepak ima ovde dolgogodisen balans.
Nabavena e nova kanta sol i ocekuvam da pocnam so nov Chelmon i uste 7-8 novi ripki. Sega ke krcka od ripki.
No kako sto kazav ke otvoram nova tema za toa. Ovaa neka si ostane otvorena za idni komentari i prasanja dokolku se pojavat.
Ostanaa nekoj zoantusi, pecurki i sarkofitoni koi moram da kazam deka se vo mnogu losa sostojba. Ke vidime kako ke se odnesuvaat novite ziteli kon niv i dali promenite na voda ke gi zivnat i obojat povtorno.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 42
 • Posts: 1589
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #850 on: May 08, 2015, 11:07:21 PM »
Steta imase golem kapacitet strasno e ako se desi nesto neplanirano se krsi cel merak i trud

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11248
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар Nano reef
« Reply #851 on: May 09, 2015, 03:51:01 AM »
 Ajde belkim ke fati nekoj nov bran  da ne razbudi. Reefot za koga ke bideme penzioneri e dobra rabota ama za covek so obvrski  prakticno neizvodlivo. FOWLR e druga prikazana.Mnogu poeftino poednostavno i poizvodlivo.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар FLOWR - Поранешен Nano reef
« Reply #852 on: May 31, 2015, 08:53:27 AM »
Дечки се решив да не ја менувам темата. Овде ќе ги продолжиме сите муабети за овој аквариум. Сепак не се прекинува неговиот живот, туку едноставно времето го направи своето и од REEF оди кон FLOWR.

Пред 2 недели си набавив еден Emperor Angelfish (Pomacanthus imperator)
Убаво се вклопи во аквариумот. За оваа риба е потребен барем 5 пати поголем аквариум од мојот, ама сепак се решив да ја земам и да уживам во нејзината убавина. Па ако е потребно понатаму ќе ја продадам или заменам за друга. Или варијанта нов и поголем аквариум како што е редот :)

Сите пумпи и скимерот се исчистени во раствор од алкохолен оцет.
Досега направив 5 промени на вода и акавриумот си започна со нов живот.

Денес ги активирав сите светла (претходно светеа само 3 бели и 3 плави ледови) сега светат 3 бели и 6 плави ледови.

Ги чистев вентилаторите и капакот комплет. Малку антирос, малку нова боја.

Wawe мејкерите ги ставив на тајмери. Сега освен светлата што прават ден и ноќ, и брановите исто така се зголемуваат во текот на денот, а во ноќта полека се намалуваат.

Следуваат слики ...

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар FLOWR - Поранешен Nano reef
« Reply #853 on: May 31, 2015, 08:59:19 AM »
Овие се од пред 10тина дена.
Со 3 бели и 3 плави ледови.
Дефинитивно подобро за фотографија, ама за око во живо е релативно слабо.
« Last Edit: May 31, 2015, 09:17:13 AM by DimitarJ »

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар FLOWR - Поранешен Nano reef
« Reply #854 on: May 31, 2015, 09:05:07 AM »
Од денес, со 3 бели и 6 плави ледови. Хранење со живи микро црви :)
Фотографиите изгледаат лошо, но во живо за око бојата на се внатре е прекрасна. Неможе да се опише убавината со зборови.И секако, следниот викенд со нови фотографии и се надевам со нови жители.
Следете ја темата и уживајте ;)
« Last Edit: May 31, 2015, 09:16:57 AM by DimitarJ »

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Featured
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Одг: Димитар FLOWR - Поранешен Nano reef
« Reply #855 on: May 31, 2015, 11:37:30 AM »
Morskiov skalar e super, uzivancija za gledanje, da ti se svrti od liniive :-)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар FLOWR - Поранешен Nano reef
« Reply #856 on: May 31, 2015, 12:09:06 PM »
Morskiov skalar e super, uzivancija za gledanje, da ti se svrti od liniive :-)
Многу голема уживанција. Почнува како кловнот од рака да јаде :)
Инаку ќе ја менува бојата пополека. Можеш овде да прочиташ повеќе http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+18+411&pcatid=411

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар FLOWR - Поранешен Nano reef
« Reply #857 on: June 07, 2015, 10:50:17 PM »
Koralcinja na sonce :)
Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7341
 • Activity:
  13%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Одг: Димитар FLOWR - Поранешен Nano reef
« Reply #858 on: June 07, 2015, 10:54:40 PM »
Noviot clen - Heniochus Black & White Butterflyfish
Gi izdrza maski napadite od angelot. Mada gornata perka mu e dosta izgrickana. Ama pliva i jade pa valjda ke izdrzi i ke se snajde.

Inaku interesno e sto mu gi cisti skrgite na angelot od paraziti. A angelot pak mu go cisti teloto od paraziti. Vzaemno si pomagaat.
Stom zavrsat so pomaganjeto pocnuva borbata. Kako tom i dzeri se :)

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11248
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Димитар FLOWR - Поранешен Nano reef
« Reply #859 on: June 11, 2015, 12:35:26 PM »
 Prekrasna riba. applause

Tags: fowlr 
 

MOVED: Re: Димитар Nano reef

Started by p

Replies: 0
Views: 696
Last post November 27, 2013, 12:50:30 PM
by p
Users Online Users Online (40)
Members Google (7)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal