collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Вака не најдов соодветна тема за прашањето па нова отворив

во викендица приметив дека еден корен од рузмарин е исушен
тргнав тоа лушпата гледам ептен сув и ептен добро изгледа, и доста разгрането е

како повеќе тенки гранки уплетениго исеков целиот е исушен

е сега прашањето ми е дали некој имал искуство со тоа, со оглед на тоа што се работи за зимзелено дрво да не пушта смола (иако не приметив на ниедно место да има смола)

и дали го некој знае правилното име да прогуглам, како рузмарин има само македонски текстови и српски

Link

Author Topic: дрво од рузмарин  (Read 1301 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
дрво од рузмарин
« on: April 30, 2011, 07:26:59 AM »
Вака не најдов соодветна тема за прашањето па нова отворив

во викендица приметив дека еден корен од рузмарин е исушен
тргнав тоа лушпата гледам ептен сув и ептен добро изгледа, и доста разгрането е

како повеќе тенки гранки уплетениго исеков целиот е исушен

е сега прашањето ми е дали некој имал искуство со тоа, со оглед на тоа што се работи за зимзелено дрво да не пушта смола (иако не приметив на ниедно место да има смола)

и дали го некој знае правилното име да прогуглам, како рузмарин има само македонски текстови и српски

vsutarov

 • Guest
Re: дрво од рузмарин
« Reply #1 on: April 30, 2011, 07:50:08 AM »
Jas mislam,ako dobro go iscepkas i go tretiras propisno kako i site drugi drva, ne bi trebalo da ima problem.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: дрво од рузмарин
« Reply #2 on: April 30, 2011, 08:10:35 AM »
Не би ти го препорачал...
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: дрво од рузмарин
« Reply #3 on: April 30, 2011, 08:15:03 AM »
тоа се подразбира, само сакав да прашам да не дојде за џабе работа,..

а како да тестирам дали има смола оти го најдов правилното име Rosmarinus officinalis и никаде нема податок за тоа

за прскање и сл сум 100% сигурен дека не е прскано
оти во близина на него е смоква и малини кои не ги прскаме оти ги јадеме свежи (да не кажам немиени :) )

а и од него правевме зачини


decobt оти?, знаеш нешто?, кажувај :)

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: дрво од рузмарин
« Reply #4 on: April 30, 2011, 08:46:47 AM »
Ako e suvo i ako ti odgovara slobodno stavaj. Cim e suvo barut , nema gajle.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: дрво од рузмарин
« Reply #5 on: April 30, 2011, 02:04:22 PM »
тоа се подразбира, само сакав да прашам да не дојде за џабе работа,..

а како да тестирам дали има смола оти го најдов правилното име Rosmarinus officinalis и никаде нема податок за тоа

за прскање и сл сум 100% сигурен дека не е прскано
оти во близина на него е смоква и малини кои не ги прскаме оти ги јадеме свежи (да не кажам немиени :) )

а и од него правевме зачини


decobt оти?, знаеш нешто?, кажувај :)
Бидејќи не памтам точно кои фармаколошки активни материи ги содржи рузмаринот (учено ми е во втора година средно, а на факултет уште не сум стигнат до фармакогнозија :P ), подобро би било да не ризикуваш затоа што можеби за животинскиот свет би биле фатални.
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: дрво од рузмарин
« Reply #6 on: April 30, 2011, 11:21:33 PM »
како што видов на википедиа скоро сите масла кои се вадат се вадат од листовите и се медицински корисни не штетни.
од стеблото не се вади ништо

и сите биле тестирани на животни
Rosemary is high in iron, calcium, and vitamin B6,[4] 317 mg, 6.65 mg and 0.336 mg per 100 g, respecively.

A toxicity study of the plant on rats has shown hepatoprotective and antimutagenic activities

и

Large quantities of rosemary leaves can cause adverse reactions, such as coma, spasm, vomiting, and pulmonary edema (fluid in the lungs) that can be fatal.

листови

ке го погледам целото дрво дали е суво, во најдебелото стебло беше барут суво и спрему и ставу у аквариум сс живородке за пробу

Tags:
 

Јагленисано дрво

Started by jovanov

Replies: 14
Views: 1686
Last post November 22, 2011, 10:56:50 AM
by voren
Users Online Users Online (19)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal