collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:05:47 PM]


"Prematurity" by NO CARRIER
[September 17, 2021, 10:01:27 PM]


Blue magic - by nikouro by DimitarJ
[August 12, 2021, 01:40:22 AM]


Baram sovet , sakam fontana so bazence vo dvor by LILJANA
[June 05, 2021, 07:30:10 AM]

The first post content
Димензии-40*25*30(д*ш*в)
Волумен-30литри (24ефективни+12лит.надворешен филтер)
Температура- 24*с
Филтрирање-надворешен стаклен филтер (40*10*30) со потопна пумпа 500лит./час исполнет со биокугли, керамички прстени,2-3 вреќи за компири, вулкански камен од Кумановско
Греач-200W
Осветлување-2 штедливи сијалици од 18w
Подлога-земја florabella
Песок-црна ризла 2-4мм
Позадина темноплава самолеплива фолија
ЦО2-Diy so квасец
Декорација-Кумановски гранит
Флора- Cuba, Marsilea hirusta, Glosostigma elatinoides, Eleocharis minima, Blyha japonica,Riccia fluitans, Eleocharis vivipara
Фауна-1otocinklus, 1ancistrus, 7Paracheirodon innesi, 11Harlequin Rasbora
Еве и набрзина сликана една слика
[Login or Register]


Link

Author Topic: Мал дел од рајот  (Read 652 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Мал дел од рајот
« on: May 01, 2011, 02:18:23 PM »
Димензии-40*25*30(д*ш*в)
Волумен-30литри (24ефективни+12лит.надворешен филтер)
Температура- 24*с
Филтрирање-надворешен стаклен филтер (40*10*30) со потопна пумпа 500лит./час исполнет со биокугли, керамички прстени,2-3 вреќи за компири, вулкански камен од Кумановско
Греач-200W
Осветлување-2 штедливи сијалици од 18w
Подлога-земја florabella
Песок-црна ризла 2-4мм
Позадина темноплава самолеплива фолија
ЦО2-Diy so квасец
Декорација-Кумановски гранит
Флора- Cuba, Marsilea hirusta, Glosostigma elatinoides, Eleocharis minima, Blyha japonica,Riccia fluitans, Eleocharis vivipara
Фауна-1otocinklus, 1ancistrus, 7Paracheirodon innesi, 11Harlequin Rasbora
Еве и набрзина сликана една слика
[Login or Register]

« Last Edit: May 08, 2011, 01:54:34 PM by Aleksandar B »

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 30
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мал дел од рајот
« Reply #1 on: May 01, 2011, 02:57:08 PM »
Супер е аквариумчето, само имам една моја лична забелешка (не мора да значи дека е точно), мислам дека подобро би изгледало со нешто потемна позадина, да не речам црна.  :icon_thumright:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Мал дел од рајот
« Reply #2 on: May 01, 2011, 03:01:38 PM »
Sega za sega, vetuva, cekame da vidime kako ke se dvizat rabotite  :icon_thumright:

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 41
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Мал дел од рајот
« Reply #3 on: May 01, 2011, 03:31:59 PM »
Kako sto kaza Aleksandar sega za sega vetuva da go pocekame razvojot  :icon_thumright:.

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 55
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Мал дел од рајот
« Reply #4 on: May 01, 2011, 03:52:51 PM »
Srecen start, poleka ke se razviva,
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 35
 • Posts: 931
 • Activity:
  0%
 • Karma: 40
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Мал дел од рајот
« Reply #5 on: May 02, 2011, 11:58:46 AM »
убаво сместени камења
ричиата не е лошо да ја ставиш измеѓу 2та помали камења

и добар избор на камења (имам и јас неколку), како кроени се за помали аквариуми

надам се позадина не ти е лепена, пошто кд зазелене убаво да испробуеш, али најубаво ке легне још посветла боја

Offline Bonevski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Мал дел од рајот
« Reply #6 on: May 02, 2011, 02:27:12 PM »
Благодарам за коментарите и советите. Ричијата е врзана на мали стакленца и во секое време може да се премести. Засега ја ставив позади додека да најдам некое адекватно растение за заден дел. Фолијата за жал е залепена , додека аквариумот се преуредуваше можеше и тоа да се среди ама  засега ќе остане таа позадина. Евентуално некој да даде совет како може да се отстрани сега без да се познава лепакот на стаклото?

Offline burda

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: skopje
 • Age: 45
 • Posts: 266
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Re: Мал дел од рајот
« Reply #7 on: May 02, 2011, 03:05:22 PM »
ako e folija fen i so alkohol iskaca obavezno.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal