collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
 Nablizuvajki kon dolgo ocekuvanoto leto koe sto sekako ke ne oddaleci od doma po koj znae koj pat ostanuva aktuelno prasanjeto sto da pravime so nasiot akvarium za tie desettina dena.Dali da go doverime nekomu ili da go ostavime so predhodni pripremi da se grizi sam za sebe.
 Rizicite se tuka vo obata slucai no na nas e da gi prevzememe site neophodni preventivni merki za da gi svedeme moznostite od potencijalni nesakani posledici na minimum.
 Najprvin da razgranicime deka dokolku se odlucime grizata za akvariumot da ja poverime nekomu,toa treba da bide licnost na koja i veruvame koja e spremna da gi poslusa nasite upatstva i odgovorno da pomogne.Ako nemate takva licnost togas sekogas e podobra varijantata voopsto da ne angazirate nikogo.
 Za srekja sega imame dovolno moderni pomagala od tipot na avtomatski hranilki ,tajmeri i dr. koi ke mozat da ne zamenat.
 Konceptot ke go napravime i vo zavisnost od toa kakov tip na akvarium imame.
 Akvariumot sto ima samo ribi nema da bide nikakov problem.So pojacana ishrana nekolku dena pred odmorot i dobra zamena na voda pred poagjanjeto,dovolno e samo da go zatemnime akvariumot maksimalno so sto metabolizmot na ribite ke se svede na minimum a so toa i potrebite za hrana,ke gi dovedeme vo eden vid na prinudna hibernacija  pri sto bez teskotija ke izdrzat ne samo dest dena tuku i petnaeset.Vazno e koga ke se vratime da ne pocneme vednas so ogromni kolicestva hrana tuku postepeno da gi hranime do potrebnata kolicina sto sme ja koristele predhodno.
 Onamu kade sto ima bilki rezimot den nokj ne mozeme da go isklucime pa zatoa ke nasteluvame eden tajmer da pali i gasi po potreba no takviot normalen rezim bara i hrana za ribite pa ke ni bide potrebna i avtomatska hranilka.
 Za gjubrenje i CO2 za tie denovi podobro da zaboravime.
 Vazno e da se proveri seta operema dali funkcionira bezprekorno kako i da gi iscistime filtrite crevata i cevkite so sto ke izbegneme potencijalno zapusuvanje prelivanje i slicno.
 Letnite odmori se glavnata pricina na mnogumina da se otkazat od ova hobi, no ne i na  56048575  bidejkji nie znaeme kako da gi pripremime nasite akvariumi da  gi ostavime izvesen period bez nas i da gi zateceme vo odlicna sostojba.
 Prijatni i bezgrizni letni odmori.

Link

Author Topic: Leten odmor i akvarium  (Read 3233 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Leten odmor i akvarium
« on: May 30, 2011, 06:58:33 AM »
 Nablizuvajki kon dolgo ocekuvanoto leto koe sto sekako ke ne oddaleci od doma po koj znae koj pat ostanuva aktuelno prasanjeto sto da pravime so nasiot akvarium za tie desettina dena.Dali da go doverime nekomu ili da go ostavime so predhodni pripremi da se grizi sam za sebe.
 Rizicite se tuka vo obata slucai no na nas e da gi prevzememe site neophodni preventivni merki za da gi svedeme moznostite od potencijalni nesakani posledici na minimum.
 Najprvin da razgranicime deka dokolku se odlucime grizata za akvariumot da ja poverime nekomu,toa treba da bide licnost na koja i veruvame koja e spremna da gi poslusa nasite upatstva i odgovorno da pomogne.Ako nemate takva licnost togas sekogas e podobra varijantata voopsto da ne angazirate nikogo.
 Za srekja sega imame dovolno moderni pomagala od tipot na avtomatski hranilki ,tajmeri i dr. koi ke mozat da ne zamenat.
 Konceptot ke go napravime i vo zavisnost od toa kakov tip na akvarium imame.
 Akvariumot sto ima samo ribi nema da bide nikakov problem.So pojacana ishrana nekolku dena pred odmorot i dobra zamena na voda pred poagjanjeto,dovolno e samo da go zatemnime akvariumot maksimalno so sto metabolizmot na ribite ke se svede na minimum a so toa i potrebite za hrana,ke gi dovedeme vo eden vid na prinudna hibernacija  pri sto bez teskotija ke izdrzat ne samo dest dena tuku i petnaeset.Vazno e koga ke se vratime da ne pocneme vednas so ogromni kolicestva hrana tuku postepeno da gi hranime do potrebnata kolicina sto sme ja koristele predhodno.
 Onamu kade sto ima bilki rezimot den nokj ne mozeme da go isklucime pa zatoa ke nasteluvame eden tajmer da pali i gasi po potreba no takviot normalen rezim bara i hrana za ribite pa ke ni bide potrebna i avtomatska hranilka.
 Za gjubrenje i CO2 za tie denovi podobro da zaboravime.
 Vazno e da se proveri seta operema dali funkcionira bezprekorno kako i da gi iscistime filtrite crevata i cevkite so sto ke izbegneme potencijalno zapusuvanje prelivanje i slicno.
 Letnite odmori se glavnata pricina na mnogumina da se otkazat od ova hobi, no ne i na  56048575  bidejkji nie znaeme kako da gi pripremime nasite akvariumi da  gi ostavime izvesen period bez nas i da gi zateceme vo odlicna sostojba.
 Prijatni i bezgrizni letni odmori.

Offline Ogi

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Oct 2010
  • Location: Kumanovo
  • Age: 38
  • Posts: 1765
  • Activity:
    0%
  • Karma: 85
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #1 on: May 30, 2011, 07:23:20 AM »
Sto se odnesuva za Malawci. Kako sto reci ti, den pred toa menjame 50% voda, 2-3 obroka istiot den i gasime svetlo i ostavame na ''stand by'' narednite 10 dena. < Moe mislenje.
Comming soon :)

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #2 on: May 30, 2011, 08:38:28 AM »
 Dobro Malawcite se najlesni i bez problem ke pominat i podolg odmor na toj nacin. Jas bi sakal da slusnam i nekoj od poiskusnite trevari,mesoviti pa i morci po nekoj prakticen sovet na ovaa tema.

Offline OscarMKD

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Strumica
  • Age: 27
  • Posts: 1329
  • Activity:
    0%
  • Karma: 27
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #3 on: May 30, 2011, 09:01:15 AM »
Јас чував караси подолго време, ама имав на кого да ги оставам. Оваа година изгледа ќе немам па имам една мала идеа, ама незнам како ке излезе. Ќе направам скришни места од камења и пластичните треви и ноќта ќе пуштам 10-15 гупи, ксифа, зебри или неонки, и што биде нека биде... Кога ќе се раздени оскарите ќе имаат доволно светло, колку да гледаат, а вечерта ќе си е темно. Што мислите за ова?

Offline malawimk

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2010
  • Location: skopje
  • Age: 44
  • Posts: 212
  • Activity:
    0%
  • Karma: 12
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #4 on: May 30, 2011, 10:34:17 AM »
za malawcite znam deka se divljaci i ke izdrzat se,me interesira dali tanganika ciklidive se slicni na malawcite i mozam da gi ostavam 10 dena bez hrana i svetlo.vikaat ponezni se ali nemam drug izbor ke mora da izdrzat sakale nejkele.

Offline Stole

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Mar 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 1362
  • Activity:
    0%
  • Karma: 19
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #5 on: May 30, 2011, 10:54:21 AM »
Ako veke nema gubrenje, co2, sigurno ke treba i fotoperiodot da se namali.
E sega sto prajme tuka so visokite temperaturi duri ne sme doma???

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #6 on: May 30, 2011, 11:33:18 AM »
Odlicni prasanja.Malawimk Tanganjika sakaat pocesto a pomalku hrana taka sto ne mozat da izdrzat kako Malawi ustonoscite kaj koi e norrmalno zenkite da ne jadat tri nedeli.No kaj tebe ima i bilki koi sigurno nema da izdrzat vo temno tolku vreme.Tuka e i mozebi najvazen problemot sto go posoci Stole a toa e pregrevanje na prostorijata koga ne sme doma da vklucime klima.Ako vekje gi terame na prinudna hibernacija dobro e da ja spustime temperaturata za nekoi dva stepeni od normalno a kako ke go izvedeme toa ???

Offline Ogi

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Oct 2010
  • Location: Kumanovo
  • Age: 38
  • Posts: 1765
  • Activity:
    0%
  • Karma: 85
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #7 on: May 30, 2011, 11:41:18 AM »
A kolku e kaj vas vo prosek temperaturata?? (mislam vo najzeskite denovi)
Kaj mene vo soba vo letnite denovi e uzasno toplo, no temperaturata na vodata ne odi pogore od 26 C, sto mislam deka sosema ok i nema potreba od ladenje.
Comming soon :)

Offline Ogi

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Oct 2010
  • Location: Kumanovo
  • Age: 38
  • Posts: 1765
  • Activity:
    0%
  • Karma: 85
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #8 on: May 30, 2011, 11:44:39 AM »
Јас чував караси подолго време, ама имав на кого да ги оставам. Оваа година изгледа ќе немам па имам една мала идеа, ама незнам како ке излезе. Ќе направам скришни места од камења и пластичните треви и ноќта ќе пуштам 10-15 гупи, ксифа, зебри или неонки, и што биде нека биде... Кога ќе се раздени оскарите ќе имаат доволно светло, колку да гледаат, а вечерта ќе си е темно. Што мислите за ова?

Oskar tvojata ideja ne mi se dopadja, koga veke davas tolku pari za tie ripcinja, podobro zemi si hranilka so timer.
Comming soon :)

Offline OscarMKD

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Strumica
  • Age: 27
  • Posts: 1329
  • Activity:
    0%
  • Karma: 27
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #9 on: May 30, 2011, 12:01:32 PM »
Кој кажа дека ќе давам пари :). Ќе присоберам по нешто од другарите што чуваат :D. Има кој да им дава храна обична, ама јас ги хранам и со риба. Кај 1 часот ги хранам со риба, а вечер кај 8-9 со храна за риби. Не е финтата во хранилката.

Offline l-jube

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: skopje
  • Age: 39
  • Posts: 562
  • Activity:
    0%
  • Karma: 48
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #10 on: May 30, 2011, 12:18:44 PM »
Minatata godina so nezahtevni trevi majka mi go odrza akvariumot skoro 20 dena, ovaa godina so sekojdnevno gubrenje ke treba da ja spremam malku. DIY co2 nema potreba da se gasi navecer (barem kaj mene) , osvetluvanje - tajmer, menuvanje voda - ne e strasno ako ostane i dve a i poveke nedeli (zavisno od litraza) istata, a za hranenjeto dovolno e na dva dena po polovina od sekojdnevnata doza. za temeraturata  :icon_scratch: ke vidime.

Offline Stole

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Mar 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 1362
  • Activity:
    0%
  • Karma: 19
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #11 on: May 30, 2011, 08:53:17 PM »
Kaj mene se kreva temperaturata vo akvarium 30 stepeni, sreka e staven pod klima pa go razladuvav koga ke dojdev od rabota.
E sega imam dve ventilatorcinja i ke se montiraat na noviot kapak - e ovde dali moze da se stavi nekoj termostat za da uklucuva i isklucuva na odredena temperatura ili treskam gluposti??? Nesto kako vo kolive sto funkcionira.
Ljube tie termodavaci od kolku do kolku stepeni uklucuvaat i isklucuvaat - neli ima razlicni??? :dontknow:

Offline zlatko32

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Sep 2010
  • Location: skopje
  • Age: 46
  • Posts: 1584
  • Activity:
    0%
  • Karma: 65
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #12 on: May 30, 2011, 10:11:49 PM »
Kaj mene se kreva temperaturata vo akvarium 30 stepeni, sreka e staven pod klima pa go razladuvav koga ke dojdev od rabota.
E sega imam dve ventilatorcinja i ke se montiraat na noviot kapak - e ovde dali moze da se stavi nekoj termostat za da uklucuva i isklucuva na odredena temperatura ili treskam gluposti??? Nesto kako vo kolive sto funkcionira.
Ljube tie termodavaci od kolku do kolku stepeni uklucuvaat i isklucuvaat - neli ima razlicni??? :dontknow:
najlesno mozes da go sredis so soben termostat ke ti gi uklucuva kulerite na baranata temperatura

Offline Stole

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Mar 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 1362
  • Activity:
    0%
  • Karma: 19
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #13 on: May 31, 2011, 12:27:04 AM »
Abe treba da uklucuva i isklucuva na temperaturata na vodata a ne na sobnata temperatura.

Offline zlatko32

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Sep 2010
  • Location: skopje
  • Age: 46
  • Posts: 1584
  • Activity:
    0%
  • Karma: 65
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #14 on: May 31, 2011, 12:31:18 AM »
pa ima sobni so mogucnosti za priklucok na sonda koja ke ja stavis vo vodata i ke ti meri vnatresna ti go kazav ova posto ti e najevtina varijanta zasto digitalnite ti se od 2000 denari pa nagore na koj nemozes da priklucis dodatni sondi fan motorcinja i tako dalje

Offline Stole

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Mar 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 1362
  • Activity:
    0%
  • Karma: 19
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #15 on: May 31, 2011, 12:47:54 AM »
E sega se razbravme  :icon_thumright:

Offline Gjuro

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: Feb 2009
  • Location: Kumanovo
  • Age: 44
  • Posts: 2693
  • Activity:
    0%
  • Karma: 194
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #16 on: May 31, 2011, 12:50:37 AM »
Jas pred odmor menjam voda , dodavam gjubre , Co2 ci raboti ribite ke gi pocastuvam so dva tri obroka na den osvetluvanjeto si e isto na tajmer a da i na ribite ke im kazam sto vi dade gospod toavie  :laugh: i posle go zbrmcuvam koliceto i rezultatite ke gi vidam posle desetina dena. Do sega sekogas si e o.k taka.                                             

Offline viktor999

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Skopje
  • Age: 37
  • Posts: 952
  • Activity:
    0%
  • Karma: 16
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #17 on: May 31, 2011, 01:16:46 AM »
Kaj mene se kreva temperaturata vo akvarium 30 stepeni, sreka e staven pod klima pa go razladuvav koga ke dojdev od rabota.
E sega imam dve ventilatorcinja i ke se montiraat na noviot kapak - e ovde dali moze da se stavi nekoj termostat za da uklucuva i isklucuva na odredena temperatura ili treskam gluposti??? Nesto kako vo kolive sto funkcionira.
Ljube tie termodavaci od kolku do kolku stepeni uklucuvaat i isklucuvaat - neli ima razlicni??? :dontknow:
najlesno mozes da go sredis so soben termostat ke ti gi uklucuva kulerite na baranata temperatura

i zasto termostat so ako duvaat 24casa da ne premrzne akvariumot.

Offline stefan_sword

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Nov 2009
  • Location: kumanovo
  • Age: 35
  • Posts: 332
  • Activity:
    0%
  • Karma: 24
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #18 on: May 31, 2011, 01:35:00 AM »
Kaj mene se kreva temperaturata vo akvarium 30 stepeni, sreka e staven pod klima pa go razladuvav koga ke dojdev od rabota.
E sega imam dve ventilatorcinja i ke se montiraat na noviot kapak - e ovde dali moze da se stavi nekoj termostat za da uklucuva i isklucuva na odredena temperatura ili treskam gluposti??? Nesto kako vo kolive sto funkcionira.
Ljube tie termodavaci od kolku do kolku stepeni uklucuvaat i isklucuvaat - neli ima razlicni??? :dontknow:
zosto ne si gi stavis na tajmer,ke si gi namestis koga sakas da se uklucuvaat koga sakas da se vklucuvaat

Offline nenad66

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Rio- "pena"
  • Age: 58
  • Posts: 6244
  • Activity:
    0%
  • Karma: 226
Re: Leten odmor i akvarium
« Reply #19 on: May 31, 2011, 10:24:30 AM »
Ako zaminuvate na letuvanje,smenete pogolemo kolicestvo na voda,za osvetluvanjeto stavete tajmeri a za najvaznoto  "hranenjeto " naj arno e da se nabavi avtomatska hranilka ! Podobro malku da kosta otkolku da mu doverite na nekoj "NEPISMEN" da vi gi "TOVI" ribite pa da ve kosta gjavol -ipol!!!!
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Tags:
 

Users Online Users Online (43)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal