collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
зедов еден канистер, за аквариумот, сеуште не ми е спремен дома ми седи. Проблемот е што нема филтер материјали, па да ми препорачате кој филтри сунѓери и се останато се реди во него и како, да би вршел поголема филтрација..??

Link

Author Topic: филтер материјали за канистер  (Read 3529 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
филтер материјали за канистер
« on: June 09, 2011, 01:41:06 PM »
зедов еден канистер, за аквариумот, сеуште не ми е спремен дома ми седи. Проблемот е што нема филтер материјали, па да ми препорачате кој филтри сунѓери и се останато се реди во него и како, да би вршел поголема филтрација..??

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #1 on: June 09, 2011, 01:43:20 PM »
Sunger, keramicki prsteni, bioballs, site tri raboti se naogaat bez problem po dukanite.

Offline pajonci

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: strumica
 • Age: 41
 • Posts: 502
 • Activity:
  0%
 • Karma: 30
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #2 on: June 10, 2011, 12:42:41 AM »
Ako ne mozes da najdes mozes da improviziras
so vata, vreki za piperki, parcinja plastika itn

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #3 on: June 10, 2011, 05:53:24 AM »
Vo Akvatika kaj Boro imas keramicki prsteni , ako ostanalo nesto pobaraja tamu.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #4 on: June 10, 2011, 06:36:58 AM »
 Ima se od filtermaterijali.Mnogu e vazno volumenski da go popolnis celosno no so kvalitetni i protocni materijali za da si nemas gajle dolgo vreme odnosno da imas potreba da go cistis sto poretko.

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #5 on: June 10, 2011, 02:08:27 PM »
Вака сега, моментално располагам со следните филтер материјали:

Вакви керамички прстени:Модра пена (Сунѓер)
Вреќи за пиперки 3 имам досега собрано мислам оти ќе помогнат во филтрацијата

Биобалс- ќе побарам до акватика ако има.

Е сега, еднаш во акватика боро ми препорача некои зрна, хемиски создадени кои одстранувале нитрати и нитрити, не ми текнуа баш како се викаа, од нив да ставам или нема некоја потрбеа?


Канистерот планирам на овој редослед да го наредам:

Најдолу, керамичките прстени, и биокуглите.
Над нив, вреќите за пиперки.
Над нив,модата пена сунгер,целосно околу канистерот, во 2 слоја за едниот да задржува нечистотија, и да немам проблеми при чистење, така што само едниот сунгер ќе го извадам за чистење од мали ситни ѓубриња што ќе се налепат на него.

Чини вака?  :happy:

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #6 on: June 10, 2011, 02:20:25 PM »
 Ako ti preporacal od Nitrat-phosphat remuverot sekako deka bi bilo odlicno da go imas.

Offline pajonci

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: strumica
 • Age: 41
 • Posts: 502
 • Activity:
  0%
 • Karma: 30
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #7 on: June 10, 2011, 02:24:02 PM »
Najdolu odi sungerot, pa keramickite prsteni
biobolite i vrekite i za kraj od gore ja stavas
vatata

Offline Boris

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 54
 • Posts: 1282
 • Activity:
  0%
 • Karma: 47
  • www.aquaticacentral.com
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #8 on: June 11, 2011, 01:20:04 AM »
Ostah gi vrekite :)

Dojdi vo Akvatika ke najdeme podobro resenie :)

Pozdrav

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #9 on: July 18, 2011, 04:01:47 PM »
Не сум наминал до акватика одамна, али импровизирав вака:

Канистерот кога го зедов, првата комора имаше вата, втората празна, третата сунѓер од оние во потопните филтри што му се црните, со активен јаглен демек. Тие се тенки по 1 цм.
Ги наполнив сите комори со керамички прстени потрошив можи 4 пакетчина по 1 кг прстени, и канистерот стои за биолошка филтрација. Да бидам сигурен дека ништо нема да влезе од страна на ѓубре в канистер за да не морам ИЧ да го чистам, ставив на влезот од цевките сунгер:)
Исто користам потопен филтер од големите пумпи, и + сунѓер филтер во аквариумот.
Механичка филтрација и нема некоја голема, а и не е мислам поотребно да се има редовно го сифонирам дното:)

Offline pajonci

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: strumica
 • Age: 41
 • Posts: 502
 • Activity:
  0%
 • Karma: 30
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #10 on: July 19, 2011, 12:35:32 AM »
Не сум наминал до акватика одамна, али импровизирав вака:

Канистерот кога го зедов, првата комора имаше вата, втората празна, третата сунѓер од оние во потопните филтри што му се црните, со активен јаглен демек. Тие се тенки по 1 цм.
Ги наполнив сите комори со керамички прстени потрошив можи 4 пакетчина по 1 кг прстени, и канистерот стои за биолошка филтрација. Да бидам сигурен дека ништо нема да влезе од страна на ѓубре в канистер за да не морам ИЧ да го чистам, ставив на влезот од цевките сунгер:)
Исто користам потопен филтер од големите пумпи, и + сунѓер филтер во аквариумот.
Механичка филтрација и нема некоја голема, а и не е мислам поотребно да се има редовно го сифонирам дното:)
Kako be da ne vleze gubre vo kanisterot,togas zosto ti e kanister

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #11 on: July 19, 2011, 04:21:15 AM »
Kako be da ne vleze gubre vo kanisterot,togas zosto ti e kanister

Па, така едноставно,доколку влезе ѓубре во канистерот, отпадот не е одстранет од аквариумот туку е преместен во друг дел:)
Канистерот го планирам да ми врши биолошка филтрација, а за отпадот, го одстранувам на секоие 3 дена со сифонирање на дното имам вакум црева за тоа:)

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #12 on: July 19, 2011, 01:10:24 PM »
Оди во Акватика, таму го имаш НАЈДОБРИОТ филтер материјал во светот!!!
Кој пробал знае, дефинитивно најдобар! Не е сунѓер, структурата му е како пластика и е со едри отвори, изметот го уништува до нула и физички и биолошки. Јас го користам во мрестни аквариуми каде што на пати има и по повеќе од 500 риби, па водата е кристал, плус тоа можеш и по мерка да си купиш, нема шанси да најдеш подобар биофилтер, верувај!

Еве и слика за што поточно мислам  :icon_thumright:
[Login or Register]

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #13 on: July 19, 2011, 02:11:45 PM »
Оди во Акватика, таму го имаш НАЈДОБРИОТ филтер материјал во светот!!!
Кој пробал знае, дефинитивно најдобар! Не е сунѓер, структурата му е како пластика и е со едри отвори, изметот го уништува до нула и физички и биолошки. Јас го користам во мрестни аквариуми каде што на пати има и по повеќе од 500 риби, па водата е кристал, плус тоа можеш и по мерка да си купиш, нема шанси да најдеш подобар биофилтер, верувај!

Еве и слика за што поточно мислам  :icon_thumright:
[Login or Register]


Пријателе, како што успеав да забележам, ова е нешто како оние потопните сунѓер филтри.
Претпоставувам се врзува на воздушна пумпа, на хемиска база е или?

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #14 on: July 19, 2011, 02:31:52 PM »
Пријателе, воа ти е биофилтер материјал и можеш како сакаш да го користиш, и во канистер и како воздух филтер и во внатрешна пумпа и секако, битно е проток да има низ него, мене ми е вака поставен оти го имам во мрестни аквариуми, и одлично си брка работа. Има повеќе димензии и форми во Акватика, и можеш да си го исечиш по мерка. Оди ѕирни во Акватика Борис или Ненад ќе ти објаснат убаво, уствари нема што да ти се објаснува  :laugh:
Има и други луѓе по форумот што го користат ова чудо па еве нека кажат искуство.
Факт е дека нема да најдеш подобар материјал од ова, јас ти гарантирам!

Offline latko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 380
 • Activity:
  0%
 • Karma: 70
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #15 on: July 19, 2011, 10:33:25 PM »
Se slozuvam so Vlatkon, podobro e da stavis pokvaliteten biofilter. Ovaj sto go spomna Vlatkon e dosta soliden, no sepak mislam deka e daleku od najdobar na svet  :embarrass:
Kako najdobar bi go izdvoil Seachem - Matrix (eden litar ima efektivna povrsina ~700 m2) toa e slicno kako 170 litri od plasticni biokugli, eve linkce:
[Login or Register]
Vo ista kategorija bi go stavil i Eheim Supstrat Pro.
E sega kolku sto znam jas ovie gi nema kaj nas, taka da od stranstvo ako mozes da doneses, a i se prilicno skapi, ama kolku pari - tolku muzika  5805
Pozdrav

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #16 on: July 20, 2011, 02:25:07 AM »
Farscape, незнам која ти е таа логика, ако влезе ѓубрето во канистерот дека само се преместело во друг дел од аквариумот. Тоа е точно, се преместува во друг дел од аквариумот, но тој дел не за џабе се нарекува филтер. Во тој дел ќе имаш развиено нитрификациони бактерии кои ќе го разградуваат биолошкото ѓубре, но за да не дојде до запушување на филтерот и дизбаланс на биолошката филтрација ќе треба еднаш месечно да го чистиш механичкиот дел од филтер матријалот. Секако тоа сигурно знаеш, со вода од аквариумот само ќе го исплакнеш, 10мин работа.
Goran Manevski

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #17 on: July 20, 2011, 03:37:45 AM »
Значи према тебе, безвредно е водата да протекува низ филтер матеирјалите што се поставнеи, туку треба водата да го изнесува ѓубрето:)?

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #18 on: July 20, 2011, 05:01:29 AM »
Не, туку водата треба да си протекува низ филтер матријалот при тоа што механичкиот дел ќе го задржи механичкото ѓубре (видливото), додека биолошкиот дел ќе ги разгради амонијакот и нитритите со што на крајот повторно во аквариумот ќе се внесе чиста вода.

За да се постигне овој процес потребно е време за да се развијат корисните бактерии во филтер матријалот, или како што милуваме да го нарекуваме да "исциклира" аквариумот. Најмалку 2 недели им се потребни на овие корисни бактерии за почнат да се развиваат во филтерот, со што ќе мора да имаат извор на амонијак и нитрит, а тоа се постигнува со додавање на некоја по неосетлива риба или ракче.


Околу распоредот на филтер матријалот најдобро функционира кај мене овој редослед:

Како што влегува водата

прва преграда: механичка филтрација - сунгер (се задржува целото видливо ѓубре)
втора преграда: биолошка филтрација - керамички прстени, вулкански камења и сл. (разградување амонијак и нитрит)
трета преграда: биолошка филтрација (разградување амонијак и нитрит)
четврта преграда: фина филтрација - филц (чисти секакви видливи честици)

и на крај си излегува чиста вода...
Goran Manevski

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: филтер материјали за канистер
« Reply #19 on: July 23, 2011, 01:54:27 PM »
Не, туку водата треба да си протекува низ филтер матријалот при тоа што механичкиот дел ќе го задржи механичкото ѓубре (видливото), додека биолошкиот дел ќе ги разгради амонијакот и нитритите со што на крајот повторно во аквариумот ќе се внесе чиста вода.

За да се постигне овој процес потребно е време за да се развијат корисните бактерии во филтер матријалот, или како што милуваме да го нарекуваме да "исциклира" аквариумот. Најмалку 2 недели им се потребни на овие корисни бактерии за почнат да се развиваат во филтерот, со што ќе мора да имаат извор на амонијак и нитрит, а тоа се постигнува со додавање на некоја по неосетлива риба или ракче.


Околу распоредот на филтер матријалот најдобро функционира кај мене овој редослед:

Како што влегува водата

прва преграда: механичка филтрација - сунгер (се задржува целото видливо ѓубре)
втора преграда: биолошка филтрација - керамички прстени, вулкански камења и сл. (разградување амонијак и нитрит)
трета преграда: биолошка филтрација (разградување амонијак и нитрит)
четврта преграда: фина филтрација - филц (чисти секакви видливи честици)

и на крај си излегува чиста вода...

Па до некаде го следев примеров и ми се допадна распоредот, само мојот канистер има 3 комори, прва комора ми е модра пена (плав сунгер) прав акваристички сунгер што не се затнува лесно и држи поголема застапеност на полезни бактерии.
Втора комора, ставив дробени вулкански камења од ехим ми се чини, треба да го прашам боро баш од која фирма беа, од кај него ги зедов, е сеа трета комора имам краен сунѓер, одо ние црните со активен јаглен и над него наредено керамика прстени итн.

МУабетот ми е, протокот на вода е слаб, значи не е како што тераше околу 1 литар за 10-12 секунди, сега пола минута му треба, валјда од вулканските камења е?

Филцот или некој молтотекс што го викат го изваидив оти на живци ми оди што се запушува на секои 3 дена.

Tags:
 

Каков биолошки филтер материјал???

Started by newpain01

Replies: 72
Views: 9302
Last post February 19, 2014, 08:03:02 AM
by Дуки Неданов
Мојот нов стаклен филтер

Started by Cimento

Replies: 10
Views: 1508
Last post February 24, 2009, 02:21:54 PM
by GoranX
Hangon или потопен филтер

Started by WarBoSS

Replies: 29
Views: 3359
Last post May 14, 2012, 02:44:57 PM
by goko
Помош околу филтер

Started by AFROMAN

Replies: 3
Views: 1144
Last post May 12, 2012, 01:32:07 PM
by AFROMAN
Совет за потопен филтер

Started by fis

Replies: 26
Views: 3484
Last post March 21, 2013, 01:32:46 AM
by ivica74sk
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal