collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[June 14, 2024, 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Ми донесоа песок за аквариумот од Грција од морето дирекно, па ме интересира дали е доволно да го измијам убаво, па да го оставам да се исуши на сонце една недела да изгинат некои ларви и сл. ако ги има во песокот и после да го оставам уште 2 дена да кисне во вода за да се измие од солта. Или пак да го извријам (иначе ме мрзи да го вријам оди ногу песок е, ќе треба у котел да го вријам)  :D
Или пак не е препорачливо да се става песок од море за слатководен аквариум?
Ако знае некој совет нека помага :)

Link

Author Topic: Морски песок.  (Read 1652 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Морски песок.
« on: June 26, 2011, 05:39:58 AM »
Ми донесоа песок за аквариумот од Грција од морето дирекно, па ме интересира дали е доволно да го измијам убаво, па да го оставам да се исуши на сонце една недела да изгинат некои ларви и сл. ако ги има во песокот и после да го оставам уште 2 дена да кисне во вода за да се измие од солта. Или пак да го извријам (иначе ме мрзи да го вријам оди ногу песок е, ќе треба у котел да го вријам)  :D
Или пак не е препорачливо да се става песок од море за слатководен аквариум?
Ако знае некој совет нека помага :)

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 33
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Морски песок.
« Reply #1 on: June 26, 2011, 05:55:27 AM »
Ми донесоа песок за аквариумот од Грција од морето дирекно, па ме интересира дали е доволно да го измијам убаво, па да го оставам да се исуши на сонце една недела да изгинат некои ларви и сл. ако ги има во песокот и после да го оставам уште 2 дена да кисне во вода за да се измие од солта. Или пак да го извријам (иначе ме мрзи да го вријам оди ногу песок е, ќе треба у котел да го вријам)  :D
Или пак не е препорачливо да се става песок од море за слатководен аквариум?
Ако знае некој совет нека помага :)
Јас имав 10 години песок од Грција од море и се беше ОК. Е сега не се сеќавам дали само ја измив или ја вриев, ама сепак препорачливо е да се изврие или ако можиш испечи ја в рерна на 200 степени 15тина минути.
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Морски песок.
« Reply #2 on: June 26, 2011, 06:00:13 AM »
 Jas stotuku staviv pesok od Grcija vo mojot Malawi i super e.Prvin go proseav pod mlaz voda niz sitna mreza i iako izgledase cist ispadnaa dosta skolcinja i sitni polzavcinja.Potoa go potopiv so jak rastvor na hipermangan eden den sto bese dovolno da go izbegnam vrienjeto.Po dobroto isplaknuvanje go zagubi karakteristicniot ziv morski miris i go staviv vo akvarium.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Морски песок.
« Reply #3 on: June 26, 2011, 12:22:53 PM »
Значи сепак утре нај паметно ќе ми биде да правам чорба од песок :))
Ќе барам голем сад и ќе го сварам.
 55655 на советите.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Морски песок.
« Reply #4 on: June 26, 2011, 12:26:05 PM »
Proveri so HCL da nema varovnik.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Usa
 • Posts: 12155
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • Sexy Womans from your city for night
Re: Морски песок.
« Reply #5 on: June 26, 2011, 01:34:15 PM »
golema e moznosta da se pojavat algi

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Морски песок.
« Reply #6 on: June 26, 2011, 02:13:06 PM »
Proveri so HCL da nema varovnik.

За варовник мислам дека читав некаден дека можело со оцет и ако поченл да чуре тогаш бил варовник (ова го читав за камења ама исто е). Ако не да одам во аптеката и да купам HCL :)

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Морски песок.
« Reply #7 on: June 26, 2011, 02:15:57 PM »
Proveri so HCL da nema varovnik.

За варовник мислам дека читав некаден дека можело со оцет и ако поченл да чуре тогаш бил варовник (ова го читав за камења ама исто е). Ако не да одам во аптеката и да купам HCL :)

Oва HCL солна кислеина да не беше што ја има по продавниците, не сум ногу по хемијата :)

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Морски песок.
« Reply #8 on: June 26, 2011, 02:18:05 PM »
HCL-solna kiselina ja ima vo prehrambenite prodavnici.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Морски песок.
« Reply #9 on: June 26, 2011, 11:11:54 PM »
 Jas vi napisav deka e dobolno da se pokisne eden den vo pojak rastvor od Hipermangan koj go ima vo sekoja apteka i cini pedesetina denari.

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Морски песок.
« Reply #10 on: June 27, 2011, 01:02:39 AM »
Jas mislam deka morskiot osven za malavi na koj sto im godi pogolema tvrdina na voda za drugo nisto ne e dobro da se upotrebi morskiot pesok. Vo nego ima kolku ti dusa saka sitni prcinja na skolki koi ke ja kacuvaat tvrdinata na vodata.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Морски песок.
« Reply #11 on: June 27, 2011, 06:51:12 AM »
Jas vi napisav deka e dobolno da se pokisne eden den vo pojak rastvor od Hipermangan koj go ima vo sekoja apteka i cini pedesetina denari.
Го ставив сега да се вари, нека изврие убаво а утре ќе го ставам во раствор од Hipermangan :)

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal