collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Да не се мешам во темата на goran.nl, еве отворам нова тема. Имам проблем со коридорасите, во двата аквариуми. Имав по 5-6 во секој, сега ми се останати во едниот 3, во другиот 4. Проблемот се состои во тоа што после извесно време телото на коридорасот потемнува и не е многу активен, најчесто мирува негде скриен. Другите жители се мирољубиви риби така што можноста од напади од други риби е исклучена. Исто така сите други риби се во одлична состојба и нема никакви знаци на болест или слично. Шо можи да биди??  55655 однапред  :dontknow:

Link

Author Topic: И јас проблем со коридорас :S  (Read 1410 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
И јас проблем со коридорас :S
« on: July 02, 2011, 02:30:35 PM »
Да не се мешам во темата на goran.nl, еве отворам нова тема. Имам проблем со коридорасите, во двата аквариуми. Имав по 5-6 во секој, сега ми се останати во едниот 3, во другиот 4. Проблемот се состои во тоа што после извесно време телото на коридорасот потемнува и не е многу активен, најчесто мирува негде скриен. Другите жители се мирољубиви риби така што можноста од напади од други риби е исклучена. Исто така сите други риби се во одлична состојба и нема никакви знаци на болест или слично. Шо можи да биди??  55655 однапред  :dontknow:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #1 on: July 03, 2011, 10:26:42 AM »
Некој?  :'(
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #2 on: July 03, 2011, 10:51:08 AM »
стрес би било, што ти се другите риби,
си менувал нешто да нема пореметување во вода, има ли доволно кислород т.е. си приметил ли доста често да идат во погорните слоеви на водата, пробај смени дел од водата да видиш како ке реагираат на промената

колку и да се мирољубиви останатите риби коридорашот се плаши, барем кога е во мал број, земи стави ги во еден аквариум во кој имаш помалку/помали риби и види како ке биде

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #3 on: July 03, 2011, 12:33:09 PM »
 Se nadevam znaes deka ne podnesuvaat sol vo vodata voopsto?

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #4 on: July 03, 2011, 01:44:25 PM »
Апсолутно! Ни сол ни ништо немам ставено. А за кислород  ова она се е во ред. Живеат со неон тетри и неколку гупи, а во другиот аквариум со скалари и серпи. Да речиме отприлика две недели од купувањето се ок, а после се дешава ова...(не со сите, ама со повеќето).
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #5 on: July 03, 2011, 11:36:25 PM »
Da ne imas nekoj problem so pesokot da ne ostanala nekoja bakterija od porano na nego pa pravi problem,probaj da go isifonoras dnoto.

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #6 on: July 03, 2011, 11:49:40 PM »
Da ne imas nekoj problem so pesokot da ne ostanala nekoja bakterija od porano na nego pa pravi problem,probaj da go isifonoras dnoto.

Mada i toa sifonirnje e mac so dve ostrici dokolku ne si go pravel do sega ,  poradi toa sto pri sifoniranje moze da gi podignes site stetni raboti kako Amonjakot i dr. koj so vreme se natalozile vo nego pa da dobies kontra efekt taka da dobro  hgfgd

Offline Stole

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #7 on: July 04, 2011, 01:24:11 AM »
Mene edno vreme mi umiraa duri i ancistrusite i se bese do podlogata(sifonirajeto), mozno da e i do sifoniranjeto. :icon_scratch:

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 41
 • Posts: 308
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #8 on: July 04, 2011, 02:22:16 AM »
Mene edno vreme mi umiraa duri i ancistrusite i se bese do podlogata(sifonirajeto), mozno da e i do sifoniranjeto. :icon_scratch:

Ти сифонираш или не ?
Не можам  да разберам од постот.
Јас не сифонирам а а сакам да почнам  :icon_scratch: а со постот малце ме збуна

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #9 on: July 04, 2011, 02:25:06 AM »
Druze sifoniraj nemoj da se mislis ;)
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #10 on: July 04, 2011, 03:44:37 AM »
Ајде ќе пробам и така... Добар дел од аквариумот е засаден, па за темелно да се иссифонира би било малце тешко, освен ако не ја откорнам тревата, ама така би се направила поголема штета...  :dontknow:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Stole

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: И јас проблем со коридорас :S
« Reply #11 on: July 04, 2011, 12:01:22 PM »
Mene edno vreme mi umiraa duri i ancistrusite i se bese do podlogata(sifonirajeto), mozno da e i do sifoniranjeto. :icon_scratch:

Ти сифонираш или не ?
Не можам  да разберам од постот.
Јас не сифонирам а а сакам да почнам  :icon_scratch: а со постот малце ме збуна

Koga ne sifonirav mi umiraa, i posle pocnav da sifoniram i se opraj rabotata.

Tags:
 

Проблем со неонки

Started by ibrakadabra

Replies: 16
Views: 1632
Last post January 26, 2010, 03:50:21 AM
by p
Hygrophila corymbosa проблем со избушени листови

Started by GoranX

Replies: 4
Views: 1441
Last post May 04, 2009, 06:23:29 AM
by GoranX
проблем со сае!

Started by goch

Replies: 15
Views: 1776
Last post October 14, 2009, 02:04:57 PM
by goch
Проблем со некакви црви

Started by GoranX

Replies: 14
Views: 1235
Last post January 08, 2010, 01:52:51 PM
by Uran
проблем со барбус

Started by tomce

Replies: 7
Views: 1215
Last post January 19, 2011, 02:31:11 AM
by DimitarJ
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal