collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Големина 80x35x35. Без филтерот
Пумпа за воздух, пумпа за вода, греач.
Песок и камења од Грција.
Моментално риби само 2 скалари и некоa гупа :)
Сега ми е направен така да ќе има уште уредување околу трева и некои риби.
Моментално светлување 2 обичн и неонки и плави диоди за навечер да изгледа како под месечина. (едната неонка ќе ја заменам grolux)
Електрониката во капакот е изолирана со стакло да нема никаков допис со водата има поставено слики подолу.

[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]

Link

Author Topic: Мојот аквариум  (Read 5550 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Мојот аквариум
« on: July 12, 2011, 11:22:22 AM »
Големина 80x35x35. Без филтерот
Пумпа за воздух, пумпа за вода, греач.
Песок и камења од Грција.
Моментално риби само 2 скалари и некоa гупа :)
Сега ми е направен така да ќе има уште уредување околу трева и некои риби.
Моментално светлување 2 обичн и неонки и плави диоди за навечер да изгледа како под месечина. (едната неонка ќе ја заменам grolux)
Електрониката во капакот е изолирана со стакло да нема никаков допис со водата има поставено слики подолу.

[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Мојот аквариум
« Reply #1 on: July 12, 2011, 03:37:49 PM »
Еве го и со ноќно осветлување :)
[Login or Register]

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Мојот аквариум
« Reply #2 on: July 13, 2011, 12:00:42 AM »
sop sreca neka e  samo mislam deka mamenjata se pre golemi,podobro nekolku  pomali :icon_thumright:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: Мојот аквариум
« Reply #3 on: July 13, 2011, 12:24:23 AM »
Mislam deka mnogu krupna granulacija ti e podlogata t.e mnogu se golemi kamencinjata... drugovo ubavo e neka ti e so sreka ...
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Мојот аквариум
« Reply #4 on: July 13, 2011, 03:28:51 AM »
 55655

На сликата се така испаднати, иначе не се толку големи (зборувам за подлогата)
Од купчето со по едри камчиња на средината изгледа дека и другите се големи, оти први паѓаат во очи   :)

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Мојот аквариум
« Reply #5 on: July 13, 2011, 03:42:11 AM »
Eве и видео :)

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: Мојот аквариум
« Reply #6 on: July 13, 2011, 03:47:35 AM »
Moze odozdole ti se positni ama jas ostanuvam na toa deka prekrupna e granulacijata na podlogata pretezno vo gornite sloevi i ako planiras da stavas trevi ne e najpogodna.....ali sekoj so razlicen vkus :)   5805
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Мојот аквариум
« Reply #7 on: July 14, 2011, 02:36:59 AM »
Мислам доста е со уредувањето сега за сега, уште риби да му ставам :)

[Login or Register]

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Мојот аквариум
« Reply #8 on: July 14, 2011, 03:13:10 AM »
I jas mislam deka ti e pregolema granulacija pesokot, inaku vaka ubavo izgleda.
Comming soon :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Мојот аквариум
« Reply #9 on: July 16, 2011, 12:23:57 AM »
Мислам дека едноставно трева во шљунак неоди. Пред да ставаш риби треба да го смениш шљунакот со песок.
За другото одлично си подготвил.
Менувај и терај понатаму.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Мојот аквариум
« Reply #10 on: July 16, 2011, 01:16:05 AM »
Aјде летово ако одам зa Охид ќе земам песок од св.Наум и ќе го сменам :)

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: Мојот аквариум
« Reply #11 on: July 16, 2011, 01:20:51 AM »
Ke napravis mnogu pametna rabota so toj pesok  :headbang:...top e
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Мојот аквариум
« Reply #12 on: July 18, 2011, 04:49:29 AM »
Не земав од св. Наум песок ама ставив ризла, фасади што прават на куќите :)

[Login or Register]

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: Мојот аквариум
« Reply #13 on: July 18, 2011, 05:02:49 AM »
Proveri li dali e taa za vo akvarium  :icon_scratch:?
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Мојот аквариум
« Reply #14 on: July 18, 2011, 05:04:49 AM »
Нема мака, ставив една рака во солна кислеина и како ја ставив после еден саат така ја најдов, не беше распадната :)
А знам и други шо имат ставно ваква :)
Па да се надеваме дека нема ништо да се десе со рибите :D

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Мојот аквариум
« Reply #15 on: July 18, 2011, 05:16:57 AM »
Kako i da e, mnogu poubava podloga od prethodnata.  :icon_thumright:
Comming soon :)

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: Мојот аквариум
« Reply #16 on: July 18, 2011, 05:20:20 AM »
Kako i da e, mnogu poubava podloga od prethodnata.  :icon_thumright:

Se slozuvam i jas mnogu poubavo izgleda :icon_thumright: super stom si ja proveril so kiselina i mislis deka e ok ...
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline latko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 380
 • Activity:
  0%
 • Karma: 70
Re: Мојот аквариум
« Reply #17 on: July 18, 2011, 06:19:04 AM »
Super e Trajce, dobar pocetok  :icon_thumright: . Samo ako pozadinata bese bela, ili ako stavis crna i ja smenis taa golemata cevka da bide crna mnogu pomalku opremata ke pajga vo oci, inaku e super.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Мојот аквариум
« Reply #18 on: July 18, 2011, 08:40:11 AM »
Не мењам ништо више барем у наредните 2-3 месеци, аквариумот го имам само една недеал а песокот му го сменив :D
А таа цевката мора да стое, иначе ако е по мала нема да може да ја враќа водата во филтерот доволно брзо. :) Ама ќе пораснат тревите и ќе се прикрие не е страшно :)

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Мојот аквариум
« Reply #19 on: July 20, 2011, 06:05:03 AM »
Јас мислам вака поарен е а? :D
[Login or Register]

Tags:
 

Мојот акваријум 90 литри

Started by joker_mkd

Replies: 23
Views: 3132
Last post June 27, 2012, 10:36:33 AM
by zalxov
Мојот аквариум

Started by decobt

Replies: 39
Views: 3760
Last post August 28, 2011, 02:12:47 PM
by decobt
Мојот нов аквариум

Started by Kurzschluss

Replies: 27
Views: 4936
Last post November 08, 2016, 01:40:47 AM
by p
Мојот аквариум

Started by Stefanstip

Replies: 28
Views: 3147
Last post July 29, 2012, 09:19:54 AM
by Stefanstip
Мојот Аквариум :)

Started by jakovoff

Replies: 4
Views: 1264
Last post August 15, 2012, 10:26:15 PM
by zlatko32
Users Online Users Online (18)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal