collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Eве ја и мојта 3д позадина, само да прашам обавезно треба дa се фарба со акрилна боја или да го оставам со цементот, оти убава ми е и вака бојата :)

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Изработена е од стиропор, премачкана е со чист цемент, лепена е со силикон, а нерамнините се правени со ајва(лемалица) што се користи за лемење ан ел.кола.

Link

Author Topic: 3D Позадина  (Read 1580 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
3D Позадина
« on: July 21, 2011, 06:51:54 AM »
Eве ја и мојта 3д позадина, само да прашам обавезно треба дa се фарба со акрилна боја или да го оставам со цементот, оти убава ми е и вака бојата :)

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Изработена е од стиропор, премачкана е со чист цемент, лепена е со силикон, а нерамнините се правени со ајва(лемалица) што се користи за лемење ан ел.кола.

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: 3D Позадина
« Reply #1 on: July 21, 2011, 10:59:55 PM »
 Mislam deka reljefite trebale malku podlaboki da bidat za da ima podobar 3D efekt, ama i vaka e dobra ,a sto se odnesuva samo so cement da bide ,neznam kolku ke bide trajna, neka kazat poiskusnite koj veke imaat iskustvo so diy pozadini .Eve eden primer na diy pozadina cisto za idea . :icon_thumright:

[Login or Register]

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: 3D Позадина
« Reply #2 on: July 22, 2011, 12:38:27 AM »
35цм ми е аквариумот ако е по длабока многу простор ќе зафаќа ама и вака е добра, нека се исуше и ќе ја фарбам, арно викаш по трајна ќе биде фарбана :)
Закон се позадините, ај за во иднина ако правам нова ќе направам нешто по јако :)

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: 3D Позадина
« Reply #3 on: July 22, 2011, 03:13:34 AM »
 applause Super isadnala pozadinava  :icon_thumright:.
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: 3D Позадина
« Reply #4 on: July 22, 2011, 04:05:29 AM »
35цм ми е аквариумот ако е по длабока многу простор ќе зафаќа ама и вака е добра, нека се исуше и ќе ја фарбам, арно викаш по трајна ќе биде фарбана :)
Закон се позадините, ај за во иднина ако правам нова ќе направам нешто по јако :)

I vaka ke ti odzeme dosta prostor i volumen. Realno kazano tvojot akvarium ne e za vakva pozadina, no ti si znaes najubavo.
Comming soon :)

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: 3D Позадина
« Reply #5 on: July 24, 2011, 02:52:46 AM »
 Pozadinata izgleda odlicno no bidi vnimatelen bidejkji vakva kakva sto e lesno moze da ti napravi belja zaradi golemata potisna mokj i golemiot volumen.Gledaj koga ke ja montiras da ne stedis na silikon(kvaliteten).

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: 3D Позадина
« Reply #6 on: July 24, 2011, 03:04:33 AM »
НЕ е голема спрема аквариумот, ќе ставам слика да видите кога ќе ја монтирам, а и лесна е, тенок слој на цемент има така да не ми се верува дека може да ми направе некој поголем проблем, само морам да почекам уште 2-3 дена, ми рекоа дека цементот има реакција 20 дена од каа ќе го измешаш со вода, за тоа кога прават темел плочи на куќи и сл. ги полеваат со вода секој ден барем една недела од кога ќе се направи за да не испука цементото :) Така да ќе почекам уште 2-3 дена па после ќе ја фарбам и во аквариум :)

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: 3D Позадина
« Reply #7 on: July 24, 2011, 03:25:18 AM »
Ne se raboti za toa kolku debel sloj na ciment ima ,se raboti za toa deka pozadinata (Stiroporot )
e dosta debela i ima pogolema potisna mok, kolku potenka pomala  potisna mok, znaci kaj tebe e malku po gabaritna i potisnata mok e pogolema znaci tendencijata da ispliva na povrsina e pogolema i pri toa  da napravi nekoja nesaka na belja ,od toj aspekt ivica ti napomena deka ne treba da stedis na kvaliteten silikon pri montaza. :icon_thumright:

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: 3D Позадина
« Reply #8 on: July 24, 2011, 03:28:16 AM »
Грешка сум разбрал, значи се работи за потисна моќ на водта а јас разбрав за тежината на позадината па да не ми напаве некој проблем врз стаклото  boske
Kaко и да е, се рзбравме :)
« Last Edit: July 24, 2011, 03:32:12 AM by WarBoSS »

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: 3D Позадина
« Reply #9 on: July 24, 2011, 04:06:29 AM »
Лета воа чудо, јас си реков ќе теже цементот ама сеа го ставив во буре со вода и излева на површината  :D
Убаво ми кажал Ивица да го лепам со силикон :D

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: 3D Позадина
« Reply #10 on: July 24, 2011, 02:06:39 PM »
Prijatele trodubplo da ima cement, kje leta vo vodata. Lepi ja na staklo so silikon obavezno.
Comming soon :)

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: 3D Позадина
« Reply #11 on: July 24, 2011, 05:08:14 PM »
Да да обавезно ќе ја лепам за стаклото со силикон, ама морам да ја премачкам со лепак за плочки оти не ми е ногу сигурно само цементот да не почне да се роне со текот на времето.

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: 3D Позадина
« Reply #12 on: July 24, 2011, 10:28:10 PM »
Ne samo sto ke se izroni so vreme,tuku i ribite so cepkanje po samata povrsina na pozadintata  ke go ubrzaat toj proces .

Offline Nachevski

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Tetovo, Macedonia
 • Age: 35
 • Posts: 720
 • Activity:
  0%
 • Karma: 109
Re: 3D Позадина
« Reply #13 on: July 25, 2011, 03:07:14 AM »
nemozes so lepak za plocki. nema da fati, bar kaj mene taka bese, nekolku pati probav i koj ke se isusi pocnuva da se roni i pagja celata podloga.
jas i starata pozadina i novava ja mackav so Bekament Grunt, ne se roni, a e i dosta elasticna koj ke se isusi za razlika od betonot koj e tvrd i moze da napukne pod voda.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: 3D Позадина
« Reply #14 on: July 25, 2011, 03:22:44 AM »
Да ама врз бетон ќе ставам лепак за плочки, така да мислам дека би требало да фати. ќе ја намачкам сега па ќе видам што ќе испадне :)

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: 3D Позадина
« Reply #15 on: July 25, 2011, 03:34:15 AM »
Mislam deka kako ke se odlepuva betonot od stiroporot taka ke pagja zaedno so lepakot po moja logika ma da nemam manogu iskustvo vo ova ... pak neka kazat poiskusnite koj veke probale ..pocekaj podobro ne raboti na svoja glava da ne si napravis dupla rabota  :icon_thumright:
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: 3D Позадина
« Reply #16 on: July 25, 2011, 03:58:18 AM »
По моја логика бетонот нема теоретски шанси да се одлепе од стиропорот, може само да почен да се роне од водата со текот на времето, оти проблемот е шо сите викат дека пукал, па пука он оти треба да е цело време влажен се додека не помине барем една недела, и кај мене испука првиот пат ама го поминав после 2-3 дена уште 2 пати со по тенок слој и сите пукнатини се пополнија и сега нема ништо коска е, така да мене не ме плаше пукањето туку да не почне да се роне, ако не бива сега и со лепакот ако почне да се роне лепакот ќе одм ќе барам некој лак за во вода и ќе го премачкам, па ќе видиме шо ќе испадне :)

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: 3D Позадина
« Reply #17 on: July 25, 2011, 04:01:03 AM »
Ajde pa kazi sto si napravil :)
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: 3D Позадина
« Reply #18 on: July 25, 2011, 07:39:16 AM »
Ништо не направив, се предомислив, нека стое како шо е, во иднина ако ми текне тогаш ќе ја ставам, сега за сега вака ми е по убав, без позадина некако по свежо ми изгледа :)
А и тревите кога ќе пораснат по друго ќе биде :)

Tags:
 

3D позадина

Started by StefanPatriot

Replies: 4
Views: 1882
Last post June 23, 2014, 07:22:11 AM
by Dj
Позадина Боби

Started by Bobi

Replies: 5
Views: 1934
Last post October 26, 2010, 12:46:28 PM
by Bobi
Users Online Users Online (36)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal