collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Земавме вчера со моите full hd телевизор и снимам одма на USB видео со резолуција 1080p, пробувам плеј на фајлот и ми вика unsupported file. Океј викам штета што не подржува mp4 и mkv и кога отварам во упатството таму си пишува дека USB-то ги подржува скоро сите видео фајлови (mpg, mpeg, avi, mkv, ts, mp4 итн). И си викам wtf? Зар лажат во упатството дека би ги подржувало, или јас нешто правам погрешно, или моето USB е старо и слабо.

Има ли некој искуство со ова? Да гледаш филмови на ТВ директно преку USB.

Link

Author Topic: USB TV - unsupported file  (Read 2882 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
USB TV - unsupported file
« on: July 28, 2011, 12:21:05 AM »
Земавме вчера со моите full hd телевизор и снимам одма на USB видео со резолуција 1080p, пробувам плеј на фајлот и ми вика unsupported file. Океј викам штета што не подржува mp4 и mkv и кога отварам во упатството таму си пишува дека USB-то ги подржува скоро сите видео фајлови (mpg, mpeg, avi, mkv, ts, mp4 итн). И си викам wtf? Зар лажат во упатството дека би ги подржувало, или јас нешто правам погрешно, или моето USB е старо и слабо.

Има ли некој искуство со ова? Да гледаш филмови на ТВ директно преку USB.
Goran Manevski

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #1 on: July 28, 2011, 02:37:33 AM »
Кој телевизор ?
Кој формат на видео?
На samsung сум пуштал mkv 1080/720 без проблем.
mpeg4 со сигурност поминува ...
anrovla

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #2 on: July 28, 2011, 03:07:08 AM »
[Login or Register]

Претпоследниот телевизор, ST марка, види, во упаството пишува дека ги пушта тие фајлови, ама ова ништо не пушта, ќе видам после работа ќе се јавам во СЕТ да видиме што е проблемот, мислев некој од форумов ако имал слично искуство да ми каже како го решил проблемот.... :)
Goran Manevski

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #3 on: July 28, 2011, 03:44:35 AM »
На сликата не пишува дека подржува H.264, на пoследниот пишува а на твојот не, оти H.264 го употребуваа зa копресија на HD снимка.

Offline pirat_07

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2009
 • Location: Kavadarci
 • Age: 43
 • Posts: 691
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #4 on: July 28, 2011, 04:07:41 AM »
Jas moram od moja gledna tocka da iskomentiram i ke kazam vaka:
Preku site brendovi si pominal i si kupil "no name" pa i si ustedil ne povekje od 50 evra  basd
Skoro imav edna slucka kaj so bev povikan od eden rodnina za sovet da kupi lcd i vlevam u dukjan a on meceka vnatre i zastanal do najevtiniot no name lcd a poevtin od najdobriot samsung u taa klasa za samo 50e i mu rekov zimaj go samsungot ili jas si odam, ne kupuvas corapi pa utre drugi ce si kupis  :nono:

Ako ne kupev kola imav odbrano Samsung od tehnomarket koj kostase 1300e i ke go kupev a daleku sum od imotno sposobten za takov LCD.

Se nadevam ne navrediv nekogo, samo sakav da dadam moe glediste za kupuvanje na tehnika.  :notworthy:

Resenie: Kupi si HD player, Western digital ima ubavi modeli, se vrzuvaat mrezno so PC i moze da cita od PC i od USB i od internet.
 :icon_thumright:
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #5 on: July 28, 2011, 04:23:56 AM »
се согасувам со пират дури и филипс до него е подобра варијанта, Или пак samsungовите погоре

иначе ако имаш лаптоп со HDMI излез пробај така поврзи дали ке ти чита добро


јави им се и прашај ги ако незнаат или почнат да те мотат доколку с во можност да го вратиш враќај го не му мисли ич

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #6 on: July 28, 2011, 04:27:34 AM »
Абе јас не ни знаев дека купиле телевизор, јас вчера кога се вратив од работа го видов дома паркиран.
пс: и јас тоа им го реков за 50 евра дека можеле Филипс да земат ама ај оди разбери се...
Goran Manevski

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #7 on: July 28, 2011, 10:42:11 AM »
Преку USB-to не може да се пушти HD формат, ги прима сите тие набројани фајлови, ама со обична резолуција :)))

Иначе во ред си е телевизорот, си работат HDMI каналите со FULL HD резолуција...
Goran Manevski

Offline burda

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: skopje
 • Age: 48
 • Posts: 266
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #8 on: July 28, 2011, 12:49:39 PM »
drugar eve ti od mene edna uteha cestito za tel.ne si zgresil so ne si zemal SAMSUNG duri toj so si go zemal ja ti garantiram deka e podobar od samsung.A ke ti kazam zasto jas licno sum katastrofalno razocaran od SAMSUNG.prvo kupiv lcd monitor za 3 meseci se pojavi vertikalna linija niz cel ekran.go reklamirav,mi go zamenija so drug sosema druga serija duri i doplativ.posle 3-4 meseci se pojavija tocki ili taka nareceni mrtvi pikseli.pvtorno reagirav a na toa dobiv odgovor deka za toa nema garancija i deka i negoviot doma imal 10tina.taka sea gleam tackasto:(.po izvesno vreme kupuvam televizor SAMSUNG 40 ful HD.za tocno 15 meseci se pojavi debela vertikalna linija vo leviot agol.normalno garancijata pominata.pa sea razmisli ti drugar dali si zgresil ili ne so i da mu se sluci ic da ne se sekiras barem e no name.pozdrav

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #9 on: July 28, 2011, 01:51:54 PM »
Хеххе, во ред е сега најдов и за тоа зошто не ми ги пуштало форматите, "лоши фајлови", најдов фул хаде филмови со резолуција 1080p и сечев делчиња за на усб и си одат нормално сите формати, така што сепак упатството си било точно, до мене било проблемот.
Goran Manevski

Offline pirat_07

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2009
 • Location: Kavadarci
 • Age: 43
 • Posts: 691
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #10 on: July 28, 2011, 11:59:37 PM »
drugar eve ti od mene edna uteha cestito za tel.ne si zgresil so ne si zemal SAMSUNG duri toj so si go zemal ja ti garantiram deka e podobar od samsung.A ke ti kazam zasto jas licno sum katastrofalno razocaran od SAMSUNG.prvo kupiv lcd monitor za 3 meseci se pojavi vertikalna linija niz cel ekran.go reklamirav,mi go zamenija so drug sosema druga serija duri i doplativ.posle 3-4 meseci se pojavija tocki ili taka nareceni mrtvi pikseli.pvtorno reagirav a na toa dobiv odgovor deka za toa nema garancija i deka i negoviot doma imal 10tina.taka sea gleam tackasto:(.po izvesno vreme kupuvam televizor SAMSUNG 40 ful HD.za tocno 15 meseci se pojavi debela vertikalna linija vo leviot agol.normalno garancijata pominata.pa sea razmisli ti drugar dali si zgresil ili ne so i da mu se sluci ic da ne se sekiras barem e no name.pozdrav

Burda  :icon_thumright: mnogu korisna informacija.
Po performansite i kvalitet na slikata kaj Samsung dobivas najmnogu za parite, Sony ili Sharp ili Pioneer, Panasonic treba da gi platis duplo za tie performansi, LG nekako nikogas nemale taka jasna svetla slika a bas se kvalitetni kolku so znam.
Samsung e mojot favorit ama posle iskustvoto na Burda ke se podrazmislam.
LG monitor imam 3 modeli koristeno i samo so 1 imase problem ama toj bese najslaba serija na 22'' PC monitor.
Zatoa doma si imam JVC 70cm, CRT so germansko meni nema ni angliski jazik ali jako e u pm.

Moze temava da ja iskoristime za razmena na iskustva pa ke ni koristat pri sleden shoping.
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #11 on: July 29, 2011, 02:09:11 AM »
ps: тоа што ме искаравте дека за 50евра се работело разлика помеѓу овој и Филипсот, тоа е точно, ама Филипсот е плазма, а овој е LCD...
Goran Manevski

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #12 on: July 29, 2011, 04:06:10 AM »
тоа не запазив, али сепак јас плазма би преферирал, многу појак и поубав контраст има, има и недостатоци али сепак би идел на плазма


втњ колку големо усб имаш за да ставиш 1080p филм.

да не пробуваш со риповите што се по 2-3гига, или снимка од 20тина гига :))) пробуваш

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #13 on: July 29, 2011, 04:51:14 AM »
Samsung TV maksimum 4-5 godini i pocnuva da pokazuva defekti .

Offline fidan

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 521
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #14 on: July 29, 2011, 03:03:35 PM »
Od mene da ti kazam, ic da ne ti e krivo, za  400eur si kupi 42ce. TOP i toa full hd.
Jas pred 4 godini kupiv Sony LCd 40 za 1300 eur so popust, bese 1600eur. Ne e full hd, hd ready e 720.
Slika koga pustiv od telekabel mrlja do mrlja, za razlika, imav prethodno Loewe (sega e u spalna) 72cm, tendzere ama slika duri i od telekabel e 48 pati podobra od sonyto.
E sega koga ke mu dades na sonyto dobar signal imas slika top. Sega koristam LaCie LaCinema HD media player od 1TB, preku HDMI, filmovi i serii si siminjam samo u HD 720p i top mi e.
Muabetot mi bese deka imas po performansi podobar tv od mojot za razlika od 900eur, a kako sto trgnale so cenive samo nadole i nadole neznam do kaj ke stignat.
Nareden pat koga ke kupuvam TV ke bide najevtiniot, a i toa za plazmata stvarno ima podobra slika i e poevtin od lcd ama samo na ckart signal, na pr. telekabel na plazma ima podobra slika nego na lcd.
So sreka da si go sluzis

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #15 on: July 29, 2011, 10:00:37 PM »
Фала Фидан, да те прашам преку HDMI кабел треба да оди аудио? Зошто го поврзав компјутерот преку HDMI кабелче ама нема звук воопшто.
Goran Manevski

Offline GoranX

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Прилеп-Македонија
 • Age: 43
 • Posts: 244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #16 on: July 30, 2011, 12:45:02 AM »
Фала Фидан, да те прашам преку HDMI кабел треба да оди аудио? Зошто го поврзав компјутерот преку HDMI кабелче ама нема звук воопшто.
преку HDMI оди звук, ама треба да ти е поврзан на графичката карта, барем кај мене имаше со графичката едно кабелче со два мали приклучоци

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #17 on: July 30, 2011, 12:59:00 AM »
Па да и кај мене графичката има HDMI ама не ми дава звук преку HDMI кога ќе го пуштам телевизорот.

А влезот што е на телевизорот за обичен кабел од монитор (DVI) има и додатен приклучок за аудио преку PC, така кога ќе го приклучам си работи нормално, ама преку DVI кабел и + влез за аудио, а преку HDMI само слика дава без звук, нешто незнам да наместам изгледа како што треба кај компјутерот, ќе пробувам после работа повторно... :))
Goran Manevski

Offline pirat_07

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2009
 • Location: Kavadarci
 • Age: 43
 • Posts: 691
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #18 on: July 30, 2011, 02:42:17 AM »
PC dava video signal preku grafickata kartica i nisto povekje.
PC zvukot go dava samo preku zvucnata kartica sto vo 95% od slucaevite kaj nas e integrirana vo maticnata ploca, veruvam deka i kaj tebe e taka mada kako i da e zvuk samo od zeleniot dzek ke baras, ke pustis kabel jack banana vo zeleniot vlez za zvuk na kompjuterot a vo TV ke vlevaat crven i bel pin (dvata mora za stereo da bide).
Znaci ti treba kabel na edniot kraj jack banana a na drugiot kraj 2 pina crven i bel.
Vakvi kabli ima i gotovi no poubavo e da si kupis kvaliteten kabel i jack i pinovi i da si napravis.
Ima zelezni jeckovi i pinovi po okolu 50 denara parce se i dobri se.
Koga ke kupuvas kabel kazi mu na prodavacot za sto ti treba i ke ti dade ubav.

So HDMI ke dobies i zvuk i video ama koga ke zemas od AV reciever.
Celta na HDMI e i video signalot i audio signalot da pominat niz HDMI kabelot vo nekompresirana forma bez da izgubat kvalitet.
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: USB TV - unsupported file
« Reply #19 on: July 30, 2011, 03:38:40 AM »
Да да, така го поврзувам со аудиото PC-ТВ, знам порано се расправав со миксети декови, па поврзување со пц, и така си функционира.
Ама проблемот е што немам звук преку HDMI-to...
Goran Manevski

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal