collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Ден 1.
Мрестниот аквариум е спремен, со сите нишани и префрлен е мажјакот додека го научи местото.
Заменета е 20 % од водата и додадена нова, од студенчица. Разборот е среќен.

Ден 2. Додадена е една женка во аквариумот.

[Login or Register]

По неколку минути запознавање, разборот се обидува да се спари, но не и приоѓа на женката. МИслев дека е поради водата па земанив уште 10 % вода и им дадов малку џигер да каснат.

[Login or Register]

Мажјакот ја носи женакта на тајна вечера, но сеуште мрестот не може да започне. Почнувам да сомневам да не е до параметрите на водата или не им се допаѓа новиот атман потопен филтер.
Заменети сеуште 3 % од водата.

[Login or Register]

Женката го напушта мажјакот и никако не сака да се спари. Мислам дека сум додал и 2 мажјаци, или било што. Се знае дека кај рибите, не владее материјализмот или нешто друго, можеш каков сакаш мажјак со каква сакаш женка да спариш.

[Login or Register]

Рибите го напуштија мрестниот аквариум ис е вратени во главниот.

Мрестот неуспешен од непознати причини!

Link

Author Topic: Мрест на разбори од галичките  (Read 1562 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Мрест на разбори од галичките
« on: August 13, 2011, 10:52:03 AM »
Ден 1.
Мрестниот аквариум е спремен, со сите нишани и префрлен е мажјакот додека го научи местото.
Заменета е 20 % од водата и додадена нова, од студенчица. Разборот е среќен.

Ден 2. Додадена е една женка во аквариумот.

[Login or Register]

По неколку минути запознавање, разборот се обидува да се спари, но не и приоѓа на женката. МИслев дека е поради водата па земанив уште 10 % вода и им дадов малку џигер да каснат.

[Login or Register]

Мажјакот ја носи женакта на тајна вечера, но сеуште мрестот не може да започне. Почнувам да сомневам да не е до параметрите на водата или не им се допаѓа новиот атман потопен филтер.
Заменети сеуште 3 % од водата.

[Login or Register]

Женката го напушта мажјакот и никако не сака да се спари. Мислам дека сум додал и 2 мажјаци, или било што. Се знае дека кај рибите, не владее материјализмот или нешто друго, можеш каков сакаш мажјак со каква сакаш женка да спариш.

[Login or Register]

Рибите го напуштија мрестниот аквариум ис е вратени во главниот.

Мрестот неуспешен од непознати причини!

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: Мрест на разбори од галичките
« Reply #1 on: August 13, 2011, 12:52:34 PM »
Ne i se sviga mazjakot, da ne si stail nekoj grd mazjak :D

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Мрест на разбори од галичките
« Reply #2 on: August 13, 2011, 01:45:12 PM »
Чисто ради зафрканција направив стрип од сликата, уствари она е како го доживувам нивното парење :)))
Муабетот беше, факт е дека беа машко-женски разбор поради причина што се бркаа постојано низ аквариум и беа како пар, и се криеја во ќошови и фактички се вртеа во круг, е сеа обично така сум мрестел зебри коа праат така, е муабетот е дали е можно до водата да биди нешто, или пак не се бендисуваат веќе паров:)?

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: Мрест на разбори од галичките
« Reply #3 on: August 13, 2011, 01:50:58 PM »
Vodata treba da e čista, kisela pH 6 i izrazito meka DH 1-2.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Мрест на разбори од галичките
« Reply #4 on: August 14, 2011, 01:22:45 PM »
Идеална вода најлесно се прави со РО апарат, инаку да импровизираш секогаш ќе и фали или киселост или мекост, не дека неможиш да ја натамамиш, али РО е МАЈКА.
Што се однесува до твојот пар, ако ги правеле тие ритуали веројатноста да ти се измрестени уште пред да ги префрлиш во мрестниот е голема, и дека главната вечера веќе им била апната  boske
а и по сликиве колку што јас имам познавања за разбора би рекол дека немаш женка што е спремна за мрест  :dontknow:

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Мрест на разбори од галичките
« Reply #5 on: August 14, 2011, 01:40:20 PM »
20 и нешто разбори се не ги разликувам али добар дел од нив се спремни али ако неќат не мораат, некогаш друг пат ќе ги ставам:)

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мрест на разбори од галичките
« Reply #6 on: September 09, 2011, 07:37:49 AM »
Идеална вода најлесно се прави со РО апарат, инаку да импровизираш секогаш ќе и фали или киселост или мекост, не дека неможиш да ја натамамиш, али РО е МАЈКА.
Што се однесува до твојот пар, ако ги правеле тие ритуали веројатноста да ти се измрестени уште пред да ги префрлиш во мрестниот е голема, и дека главната вечера веќе им била апната  boske
а и по сликиве колку што јас имам познавања за разбора би рекол дека немаш женка што е спремна за мрест  :dontknow:
Po sto se poznava deka zenkata e spremna za mrest?
Спијат ли рибите?

Tags:
 

Мрест на Трофеус Икола

Started by iron man

Replies: 10
Views: 1711
Last post January 04, 2009, 02:05:13 PM
by nenad66
Ancistrus Sp. Мрест

Started by spike15_mk

Replies: 42
Views: 5101
Last post June 14, 2009, 09:39:50 AM
by Ljube
Мрест на Скалари

Started by DimitarJ

Replies: 110
Views: 11606
Last post February 13, 2011, 11:22:34 PM
by p
Мојот прв мрест.

Started by AFROMAN

Replies: 11
Views: 1933
Last post June 16, 2011, 04:14:41 AM
by Дамјан
Мрест на Galaxy Razbora

Started by anrovla

Replies: 33
Views: 3183
Last post May 21, 2012, 11:48:49 AM
by anrovla
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal