collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Зедовте риби, убави беа, но по една година две пораснаа во големи чудовишта и не можете веќе да ги чувате во тој аквариум. Што правите со прераснатите риби? Ги продавате, пуштате во езеро, река, правите на скара?

Јас имам едне плехостомус, е олку е голем:

||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| , шо мкислам уште за брзо време ќе порасне кој знае колку, го откупува некој олку голем, се продава , или да го фрлам во езеро и дали ќе преживее?:)
П.С. Анциструсите до колку растат големи , и торакатумите???

Link

Author Topic: Прераснати риби  (Read 3222 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Прераснати риби
« on: August 21, 2011, 03:01:36 PM »
Зедовте риби, убави беа, но по една година две пораснаа во големи чудовишта и не можете веќе да ги чувате во тој аквариум. Што правите со прераснатите риби? Ги продавате, пуштате во езеро, река, правите на скара?

Јас имам едне плехостомус, е олку е голем:

||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| , шо мкислам уште за брзо време ќе порасне кој знае колку, го откупува некој олку голем, се продава , или да го фрлам во езеро и дали ќе преживее?:)
П.С. Анциструсите до колку растат големи , и торакатумите???

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Прераснати риби
« Reply #1 on: August 21, 2011, 03:12:10 PM »
Nekoja greska izleglo od opisot na ribata uste toklu e golem ili otprilika 27-8 cm:)

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Прераснати риби
« Reply #2 on: August 21, 2011, 03:37:33 PM »
Ancistrusot raste do 6-7 santimeti 2cm -+, a plekostomusot raste nekade okolu 30 i nesto santima. Ama vo prirodata moze da dostigne i do 60.

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 1029
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Прераснати риби
« Reply #3 on: August 21, 2011, 05:34:39 PM »
Зедовте риби, убави беа, но по една година две пораснаа во големи чудовишта и не можете веќе да ги чувате во тој аквариум. Што правите со прераснатите риби? Ги продавате, пуштате во езеро, река, правите на скара?

Јас имам едне плехостомус, е олку е голем:

||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| , шо мкислам уште за брзо време ќе порасне кој знае колку, го откупува некој олку голем, се продава , или да го фрлам во езеро и дали ќе преживее?:)
П.С. Анциструсите до колку растат големи , и торакатумите???
Nikako ne se pustaat vo reka ili ezero drugar, odis vo najbliskata akvaristicka prodavnica i trampis za druga riba ili nesto slicno.
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Прераснати риби
« Reply #4 on: August 21, 2011, 11:41:01 PM »
Zatoa pred da zemes nesto treba dobro da se informiras. Toa e isto kako da si zel sarplaninec da cuvas vo stan, ubavi i slatki se mesec dva no posle ke te isteraat od stan!


PUSTANJE VO REKA ILI EZERO NIKAKO!!! Toa pokana za ekololska katastrofa!

Offline pirat_07

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2009
 • Location: Kavadarci
 • Age: 42
 • Posts: 691
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Re: Прераснати риби
« Reply #5 on: August 22, 2011, 02:46:45 AM »
Na koja golemina e plekoto i kolku pari mu baras ako sakas da go prodadeds?
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Прераснати риби
« Reply #6 on: August 22, 2011, 02:58:03 AM »
Zatoa pred da zemes nesto treba dobro da se informiras. Toa e isto kako da si zel sarplaninec da cuvas vo stan, ubavi i slatki se mesec dva no posle ke te isteraat od stan!


PUSTANJE VO REKA ILI EZERO NIKAKO!!! Toa pokana za ekololska katastrofa!

Ме интересира, зошто еколошка катастрофа?
Инаку, сега сфаќам што е причината што повеќето чуваат анциструси во аквариум него плехостомуси, јас сум фан на плехостомусите и ми се поелегантни риби имам неколку различни видови, али едниов (стандард како кај сите аква продавници) веќе нарасна многу, а и исто така е брз и плашлив во некој случај така да фаќање овој само со специјална фаќалка за него , се ми искина од фаќалките силни перки има.

За Пират_007 плехостомусот е 20+ сантими 27 можно е абе ич незнам не сум, го измерил пошо ти велам не се фаќа, ако сакаш да го фатиме ќе треба да донесиш воена опрема:-))

Уште еднаш ќе го поставам прашањето, зошто никако пуштање во реки или езера, инаку во план ми беше коа ќе одам на риболов во манастирец на треска да го пуштам, или пак во некое езерце..

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Прераснати риби
« Reply #7 on: August 22, 2011, 03:02:32 AM »
Инаку знам еден човек во прилеп што одгледува риби има плехјостомус долг 40 цм ми се чини оти рече дека е за 500 денари го дава, кој сака може да се обрати на овој тел на следниот оглас:

[Login or Register]

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Прераснати риби
« Reply #8 on: August 22, 2011, 03:04:45 AM »
Брате како бе зошто катастрофа?
Ами на пелекостомусот кај му е местото во Треска, во Брегалница, во Охридско?
Немој молим те вакви  прашања.  :nono:
« Last Edit: August 22, 2011, 05:09:24 AM by Aleksandar B »

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Прераснати риби
« Reply #9 on: August 22, 2011, 03:10:07 AM »
boske

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Прераснати риби
« Reply #10 on: August 22, 2011, 05:09:19 AM »
 Ednostavno sekoj novovnesen vid vo vodi kade sto prirodno ne zivee moze da predizvika globalni poremetuvanja na toj ekosistem od povekje aspekti.Prikaznata e taa vo kratki crti i pokraj toa sto ne e eticki e i strogo kaznivo.

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Прераснати риби
« Reply #11 on: August 22, 2011, 05:17:08 AM »
Taka. Znaci amerikancite vo momentov imaat ogromen problem od ovoj tip so nekoi si no-native vrsta na krapovi koi gi unistuvaat ahtohtonite vidovi na ribi i se razmnozuvaat nekontrolirano. Moze predupreduvanjeto zvuci naivno no i tamu problemot zapocnal so tri cetiri ribi vneseni od nekoj aziec koj sakal da gi razmnozuva zatoa sto vo zemjata od koja sto doagjal se smetale kako lekoviti.
Спијат ли рибите?

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Прераснати риби
« Reply #12 on: August 22, 2011, 11:43:27 AM »
Крапот се размножува премногу брзо, на викендица кај еден пријател имаше една гооооолема дупка ископана, планирано беше за темел за уште една викендичка. Од дожд се наполни со вода,и водата се задржуваше долго време, што и не беше погодна дупката за градење, и остана така незатрупана .И со сета моја свест разум и памет фрлив 2-3 крапови уствари караси беа слични на кои, само македонско производство. Денес таа дупка врие од риби кои поим немам како се хранат живеат али редовно има риби:)

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Прераснати риби
« Reply #13 on: August 22, 2011, 12:21:06 PM »
Trskata i skarata :D

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 1029
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Прераснати риби
« Reply #14 on: August 23, 2011, 11:29:31 AM »
Kaj nas vo Lipkovsko imame Suncici sto gi vikame (лат. Lepomis gibbosus, Lepomus aututus, Lepomus cyanellus) e slatkovodna riba od familija Centrarchidae) prenesena i po vestacki pat i drasticno e namalena drugiot vid na riba.
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Прераснати риби
« Reply #15 on: August 23, 2011, 12:38:25 PM »
Kaj nas vo Lipkovsko imame Suncici sto gi vikame (лат. Lepomis gibbosus, Lepomus aututus, Lepomus cyanellus) e slatkovodna riba od familija Centrarchidae) prenesena i po vestacki pat i drasticno e namalena drugiot vid na riba.


Suncicata ja ima vo mnogu vestacki ezera ne samo tamu, ja ima vo: mantovo, kalimanci, velesko... na ovie sum bil na ribolov moze ja ima i na drugi mesta. Toa e napast nevidena, neznam koj ja ima doneseno taa riba. Go znam samo muabetot za kalimanci: navodno ja donele namerno za da go regulira razmnozuvanjeto na eden domoroden vid na riba, mnogu sitna, jas ja znam kako platica.
Спијат ли рибите?

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Прераснати риби
« Reply #16 on: August 23, 2011, 01:39:26 PM »
Suncicata ja ima vo mnogu vestacki ezera ne samo tamu, ja ima vo: mantovo, kalimanci, velesko... na ovie sum bil na ribolov moze ja ima i na drugi mesta. Toa e napast nevidena, neznam koj ja ima doneseno taa riba. Go znam samo muabetot za kalimanci: navodno ja donele namerno za da go regulira razmnozuvanjeto na eden domoroden vid na riba, mnogu sitna, jas ja znam kako platica.

Платици во македонија има???


Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Прераснати риби
« Reply #17 on: August 23, 2011, 01:44:21 PM »
 :D
Suncicata ja ima vo mnogu vestacki ezera ne samo tamu, ja ima vo: mantovo, kalimanci, velesko... na ovie sum bil na ribolov moze ja ima i na drugi mesta. Toa e napast nevidena, neznam koj ja ima doneseno taa riba. Go znam samo muabetot za kalimanci: navodno ja donele namerno za da go regulira razmnozuvanjeto na eden domoroden vid na riba, mnogu sitna, jas ja znam kako platica.

Платици во македонија има???


:D Sigurno deka nema.lLoso se izraziv. Jas ja znam taa riba kako takva, bela sitna riba, ne pogolema od 10-15cm. Taka imam slusnato deka ja vikaat povekje lugje, ama sigurno toa ne i e vistinskoto ime.
Спијат ли рибите?

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Прераснати риби
« Reply #18 on: August 23, 2011, 01:55:00 PM »
 verojatno se misli na ova platice http://forum.mkreef.com/index.php?topic=5819.0

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Прераснати риби
« Reply #19 on: August 23, 2011, 02:07:51 PM »
verojatno se misli na ova platice http://forum.mkreef.com/index.php?topic=5819.0

Hmm, ne se vakvi. Tenki a dolgi se, ne se kako ovaa siroki (gledano u profil).
Спијат ли рибите?

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal