collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
до шо можи да е проблемо, го отворив го ичистив и цефки и тоа пумпата и шо не внатре исчистив и пак го клавам слаб е слаб и слаб, ми иди да му го треснам од гла од кај шо го зедов.
Можно е да е слаба пумпата или перката нешо сјебана е?
Кој има било каква идеја, нека дај пошто ме избудале слабиот проток...

(До филтер материјалите не е, оти без филтер материјали го пробувам моментално и пакј исто оди..)

Link

Author Topic: СЛАБ ПРОТОК НА КАНИСТЕР  (Read 1485 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
СЛАБ ПРОТОК НА КАНИСТЕР
« on: August 21, 2011, 03:13:29 PM »
до шо можи да е проблемо, го отворив го ичистив и цефки и тоа пумпата и шо не внатре исчистив и пак го клавам слаб е слаб и слаб, ми иди да му го треснам од гла од кај шо го зедов.
Можно е да е слаба пумпата или перката нешо сјебана е?
Кој има било каква идеја, нека дај пошто ме избудале слабиот проток...

(До филтер материјалите не е, оти без филтер материјали го пробувам моментално и пакј исто оди..)

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: СЛАБ ПРОТОК НА КАНИСТЕР
« Reply #1 on: August 21, 2011, 09:15:21 PM »
За кој канистер станува збор?
Goran Manevski

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: СЛАБ ПРОТОК НА КАНИСТЕР
« Reply #2 on: August 21, 2011, 11:14:38 PM »
Izvadi ja perkata i vidi da ne e za cistenje. Ako se nafati gjubre na magnetot, sporo vrti.

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: СЛАБ ПРОТОК НА КАНИСТЕР
« Reply #3 on: August 22, 2011, 03:00:29 AM »
Буквално, СЕ пробав од ова што е напишано, опишано, објаснато, од ваша страна.
НИШТО НЕ ПОМАГА!

Еве редослед што направив:

Темелно чистење на канистерот и коморите, и разредување филтер материјалот.
Канистерот пробан на празно, - иста приказна со 1 литар повеќе само што одеше а сепак е преслабо.
Исчистени внатрешни цефки и сите глупости.
Перката изваена исчистена и од флеки и ѓубре шо се нафатило.
Пак слабо врти.

Канистерот ме изнервира и го вратив од кај што го зедов, па очекувам да кажат дали имаат нов или ќе си ги барам парите назад за ова кинеско ѓубре.


ДО ГОЧ (со најголеми букви пишам пошо не глеаш текст коа е до тебе)

ДАЛИ ГО ПРОДАВАШ ТОЈ ТВОЈО КАНИСТЕР СО 4 КОМОРИ ШО ВРТЕЛ 600 ЛИТРИ НА ЧАС СО ФИЛТЕР МАТЕРИЈАЛИ , ДАЛИ УШТЕ СЕ ПРОДАВА И ЗА 2-3000 ДАЛИ ГО ДАВАШ?

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: СЛАБ ПРОТОК НА КАНИСТЕР
« Reply #4 on: August 22, 2011, 04:47:57 AM »
Не врти 600 туку околу 1200 л/ч и тоа со филтер матријал, а може повеќе не сум го мерел, онака проценка.

пс: канистерот максимум што можам да го спуштам е 4 000 и тоа ептен дека ми требаат пари во моментов, инаку не би го давал за помалку од 5 000.
Goran Manevski

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: СЛАБ ПРОТОК НА КАНИСТЕР
« Reply #5 on: August 22, 2011, 08:31:41 AM »
Za protokot zavisi kolku ti e nisko namesten kanisterot , sto ponisko pomal protok., no ako predhodno si imal pogolem prtok znaci nesto e problem. Jas imav slicen problem samo sto plus kaj mene se pojavi i eden zvuk , problemot go resiv so cistenje na perkata i lezisteto na perkata t.e mestoto kade sto stoi perkata. Na lezisteto koe ustvari e elektro magnet bese se nafatil kamenec, mu staviv sredstvo za odstranuvanje na kamenec go isprav dobro i kanisterot sega si raboti kako nov.
Mozebi problemot e ist kaj tebe , probaj pa javi  :icon_salut:.

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: СЛАБ ПРОТОК НА КАНИСТЕР
« Reply #6 on: August 22, 2011, 11:09:42 AM »
Za protokot zavisi kolku ti e nisko namesten kanisterot , sto ponisko pomal protok., no ako predhodno si imal pogolem prtok znaci nesto e problem. Jas imav slicen problem samo sto plus kaj mene se pojavi i eden zvuk , problemot go resiv so cistenje na perkata i lezisteto na perkata t.e mestoto kade sto stoi perkata. Na lezisteto koe ustvari e elektro magnet bese se nafatil kamenec, mu staviv sredstvo za odstranuvanje na kamenec go isprav dobro i kanisterot sega si raboti kako nov.
Mozebi problemot e ist kaj tebe , probaj pa javi  :icon_salut:.

Фала грујо, помогна твојот совет со тоа што го ставиви повисоко канистерот, вода тера како луд.Канистерот е на земја а аквариумт 1 метар висина над него, значи пумпата се мачи да направи проток.
Го исчистив исто така и сеа е во ред. Целата финта била до физиката, а не до дефект.
Друг пат, за кинески производи, важат правилата од физиката, додека германските ги кршат сите закони.
Поздрав до сите=)

Offline Ugrin

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 37
 • Posts: 280
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: СЛАБ ПРОТОК НА КАНИСТЕР
« Reply #7 on: August 22, 2011, 01:20:47 PM »
Za protokot zavisi kolku ti e nisko namesten kanisterot , sto ponisko pomal protok., no ako predhodno si imal pogolem prtok znaci nesto e problem. Jas imav slicen problem samo sto plus kaj mene se pojavi i eden zvuk , problemot go resiv so cistenje na perkata i lezisteto na perkata t.e mestoto kade sto stoi perkata. Na lezisteto koe ustvari e elektro magnet bese se nafatil kamenec, mu staviv sredstvo za odstranuvanje na kamenec go isprav dobro i kanisterot sega si raboti kako nov.
Mozebi problemot e ist kaj tebe , probaj pa javi  :icon_salut:.

Фала грујо, помогна твојот совет со тоа што го ставиви повисоко канистерот, вода тера како луд.Канистерот е на земја а аквариумт 1 метар висина над него, значи пумпата се мачи да направи проток.
Го исчистив исто така и сеа е во ред. Целата финта била до физиката, а не до дефект.
Друг пат, за кинески производи, важат правилата од физиката, додека германските ги кршат сите закони.
Поздрав до сите=)

А Чак Норис ако го прави сигурно и со филтер материјал нема да има загуба на протокот... А богами и гравитациата се плаши од него.

Tags:
 

Users Online Users Online (22)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal