collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Зошто толку потценувачки се гледа на живоротките, од страна на поискусните акваристики:)? Или општо од повеќето акваристи, имам слушнато така низ муабет “Батали живоротки земи поатрактивно, живоротки се за деца мали итн итн...“
Јас на пример, сум голем љубител на риби, без разлика какви, ама живоротките беа мој почеток и не мислам дека се лоши риби, напротив имаат добар колорит и се интересни за одгледување.Мојата страст кон рибите започна најпрво со живоротки, па првиот мрест итн итн...мислам оти единствено што се лесни за одгледување, не гледам друга причина да “мрази некој живоротки“ :))

Link

Author Topic: Живоротки  (Read 3398 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Живоротки
« on: August 23, 2011, 09:32:18 AM »
Зошто толку потценувачки се гледа на живоротките, од страна на поискусните акваристики:)? Или општо од повеќето акваристи, имам слушнато така низ муабет “Батали живоротки земи поатрактивно, живоротки се за деца мали итн итн...“
Јас на пример, сум голем љубител на риби, без разлика какви, ама живоротките беа мој почеток и не мислам дека се лоши риби, напротив имаат добар колорит и се интересни за одгледување.Мојата страст кон рибите започна најпрво со живоротки, па првиот мрест итн итн...мислам оти единствено што се лесни за одгледување, не гледам друга причина да “мрази некој живоротки“ :))

Offline Bojan

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje-Madzari
 • Age: 30
 • Posts: 108
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
Re: Живоротки
« Reply #1 on: August 23, 2011, 10:24:39 AM »
Nema Nekoj Sto ne cuval Zivotorki Spored mene Retki se tie sto ne cuvale..
Sekogash e taka se pocnuva so Zivorotki i posle kje se premine ne nekoj drugi ribi pointeresni,pogolemi..Ima pa nekoj sto se zanimavaat dolgo vreme so akvaristika pa pak cuvaat Zivortki se Zavisi od vkusot :)

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Живоротки
« Reply #2 on: August 23, 2011, 10:59:09 AM »
 Naprotiv zivorotki sme cuvale site i ne sum zabelezal deka nekoj e protiv niv nesto povekje odkolku protiv karasi ajkuli diskusi malawci.Eve jas pak imam cuvstvo deka Malwcitre se najomrazeni.Ama nemam kompleks zaradi toa. :icon_thumright:

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Живоротки
« Reply #3 on: August 23, 2011, 12:10:03 PM »
знаеш ли зошто, во ред мали се, но не се јатни риби, повеќето со мали риби си сакаат јатни.
лесно се размножуваат, па не се некој предизвик за размножување

сите сме почнале со живородки, али со тек на времето сакаме поголеми предизвици

иначе баш денес кај боро видов доста убави примероци за гупи
отиди види ги

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Живоротки
« Reply #4 on: August 23, 2011, 01:41:01 PM »
И јас мислам дека, ги одбегнуват за чување, ради што не им претставува предизвик, но има луѓе кои не им е предизвик акваристиката, туку стигнуваат одредено ниво - стабилност на аквариумот и тераат додека не умри рибата.
Но кога разговарам со луѓе, обично велат “Ех живоротки...псс“ валјда, немаат некоја атракција во нив или не им е предизвик.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Живоротки
« Reply #5 on: August 23, 2011, 01:50:59 PM »
 Eve mozes da vidis vo poracki deka poracav Poecilia wingei ama nemalo interes pa ke mora da cekam druga tura.A bas mislev eden akvarium samo za niv.Pa ti vidi dali gi podcenuvame.Mene mi se favoriti.Admin mislam deka ima akvarium koj se vika 1000 zivorotki.A eve i Ljube vo discus akvariumot gi ima.Vo Akvatika kaj Boris duri i vo morskiot plivaat vekje pola godina zaedno so morskite ribi i korali.

Offline Bojan

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje-Madzari
 • Age: 30
 • Posts: 108
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
Re: Живоротки
« Reply #6 on: August 23, 2011, 02:30:55 PM »
Vo Morski PLivaat Gupi ?

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Живоротки
« Reply #7 on: August 23, 2011, 02:31:54 PM »
Moli ne gupi.

Offline Bojan

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje-Madzari
 • Age: 30
 • Posts: 108
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
Re: Живоротки
« Reply #8 on: August 23, 2011, 02:36:10 PM »
 aha :icon_salut:

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Живоротки
« Reply #9 on: August 23, 2011, 02:59:25 PM »
Па темава може да биде и класифицирана за општа дискусија за живоротки.
Сум читал оти сакаат по малце и солена вода, е сеа, потребно е да им се тура сол, ако да речеме во слатководен пливаат моли, гупи, ксифо, платици, велифери итн?

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Живоротки
« Reply #10 on: August 23, 2011, 03:04:59 PM »
 Starata dobra akvaristicka skola dodeka 99% od ribite bea zivorotki preporacuvase po edna saka sol vo akvarium.Molite koi sto ziveat vo slivni podracja podednakvo dobro bez nikakva vidliva posledica i bez adaptacija bez problem mozat da se prefrlaat od slatka vo solena voda i obratno.Vo morskite namenski se stavaat zaradi toa sto se dobri pasaci na algata.No sepak koga gi cuvame samo niv vo slatkovoden supena lazica sol na sto litri voda moze samo da im godi.Se razbira dokolkku nemame koridorasi koi pak voopsto tesko ja podnesuvaat i najmalata kolicina sol.

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Живоротки
« Reply #11 on: August 24, 2011, 01:30:02 AM »
Ај коридорасите што не поднесуват, а полезните бактерии во слатководен ќе угинат ако се стави сол

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Живоротки
« Reply #12 on: August 24, 2011, 03:33:39 AM »
Nema od tolku mala kolicina.

Offline Bojan

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje-Madzari
 • Age: 30
 • Posts: 108
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
Re: Живоротки
« Reply #13 on: August 24, 2011, 03:40:23 AM »
Jas Kolku sto znam Edna Saka Sol gi inustuva nepotrebnite Bakterii vo Aq moze i ne sum vo pravo ama taka mi imaat kazano...

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Живоротки
« Reply #14 on: August 24, 2011, 03:43:02 AM »
Многу пати се има пишувано за солта на форумот
-Нож со две острици!
Ако се стави колку што треба врши добра работа,
ако се претера може да зафркне ситуација  :happy:

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Живоротки
« Reply #15 on: September 19, 2011, 02:05:37 PM »
Моментално мојот аквариум седи во подрум расклопен единствениот голем додека другите веќе се полни со риби во други домови.
Мојата идеја, се базира врз тоа да направам аквариум кој ќе биде што побриближно сличен на рибите што ќе ги чувам на нивната животна средина.

Пошто темава е за живоротки, еве ќе кажам отприлика вака:

Дали е биотопски во еден аквариум да има гупи, платици, ксифо, моли, велифери и сл?

Кои тревки би требало да ги има во аквариумот, колку тревнат, како би изгледал?

Дали е морално додавањето на сол ?

Која исхрана е најдобра за овие риби?

Па се надевам на дел од искусните форумџии на одговор, и помош при старт на аквариум:)

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: Живоротки
« Reply #16 on: September 20, 2011, 01:30:03 AM »
@ Farscape pa prasaj gi ribite more, kako ce im e najubo, pa taka prai go, a za solta ako im se svigja posolenka voda stai im ako ne ne klavaj sol, eh bre

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Живоротки
« Reply #17 on: September 20, 2011, 01:51:32 AM »
@ Farscape pa prasaj gi ribite more, kako ce im e najubo, pa taka prai go, a za solta ako im se svigja posolenka voda stai im ako ne ne klavaj sol, eh bre

Нешто не им се зборува на рибите.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Живоротки
« Reply #18 on: September 20, 2011, 01:57:11 AM »
 Ne se optovaruvaj so solta ili stavi ili ne stavaj dokolku planiras samo zivorotki.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Живоротки
« Reply #19 on: September 20, 2011, 02:16:42 AM »
Молите сакаат малку солца, Велиферите сакаат потопла вода, па и молите сакаат потопла. Арно ама молите се невидени ѓубриња. Аквариумот никогаш нема да ти биде чист.

Моја препорака е да си чуваш само гупи
Или друга варијанта да си чуваш ксифо и платици

Јас би се одлучил на ксифо и платици. Имаш овде кај овие прекрасни вариетети.
Сол нема да ти треба воопшто и тревките и рибите ќе си направат хармонија.

Tags:
 

информација за набавка на живоротки

Started by jovanjovan2003

Replies: 14
Views: 1171
Last post March 10, 2020, 12:07:01 AM
by p
Users Online Users Online (20)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal