collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Today at 12:10:12 AM]


Нов Почеток by p
[March 15, 2023, 03:09:48 AM]

The first post content
Донесоа во битола во еден дуќан рамирези, надвор жешко што да ти зборувам и на сета жештина слегов со такси по 15 до кај селската и зедов 2 рамирези. Се вратив назад накај дома , испив едно кафе и реков доста му е аклиматинициризирање на рамирезиве, и ги претурив во аквариум а водата му ја дадов на фикусот што ми стои во претсобјето.Се распливаа шо се распливаа, им дадов малце храна,се накркаа да можеа цигарите да горат под вода, и ќе запалеа по една цигара. И се беше во ред дента, се рушија од пливање, де грбно, де ватерполо изиграа па ја дупнаа топката, па плехостамусот бранеше ама цело време голчина му даваја, па платициве демек навивачи многу бучава правеа му ја зедов топката, и нешто се нанервираја рибиве и не беа баш весели...
И другио ден станувам, го глеам едниов рамирез, бели точки фатил на опашката, ко 15 годишно дете ф`ски ко ќе се нареди на сурато, од пубертето демек.Ме фати нерва за рамирезите и реков сеа ќе те фрлам на мачката, таман го извадов, да и го даам на мачката, гледам друга риба и таа бела точка фатила, шо значи не е само овој и го вратив, спаси жива глава. Им плеснав еден лек, протоекс, ја напрае водата плаво, ко течноста на реклама за влошки шо е.
Помина брзо дејството точкиве си стојат, и другиот ден им ставив друго средство против бактериолошки болести и ред други финти , се вика ПРОТОБАК. Го турив внатре, поминаа белите точки и рибите се супер. Е сеа прашањево ми е, абе водава е уште зелена, од лекот, да заменам 50 % вода ќе ја исчисти или само јагленот ќе ја избистри како што треба?

Link

Author Topic: Хитна помош..  (Read 1388 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Хитна помош..
« on: September 06, 2011, 02:11:00 PM »
Донесоа во битола во еден дуќан рамирези, надвор жешко што да ти зборувам и на сета жештина слегов со такси по 15 до кај селската и зедов 2 рамирези. Се вратив назад накај дома , испив едно кафе и реков доста му е аклиматинициризирање на рамирезиве, и ги претурив во аквариум а водата му ја дадов на фикусот што ми стои во претсобјето.Се распливаа шо се распливаа, им дадов малце храна,се накркаа да можеа цигарите да горат под вода, и ќе запалеа по една цигара. И се беше во ред дента, се рушија од пливање, де грбно, де ватерполо изиграа па ја дупнаа топката, па плехостамусот бранеше ама цело време голчина му даваја, па платициве демек навивачи многу бучава правеа му ја зедов топката, и нешто се нанервираја рибиве и не беа баш весели...
И другио ден станувам, го глеам едниов рамирез, бели точки фатил на опашката, ко 15 годишно дете ф`ски ко ќе се нареди на сурато, од пубертето демек.Ме фати нерва за рамирезите и реков сеа ќе те фрлам на мачката, таман го извадов, да и го даам на мачката, гледам друга риба и таа бела точка фатила, шо значи не е само овој и го вратив, спаси жива глава. Им плеснав еден лек, протоекс, ја напрае водата плаво, ко течноста на реклама за влошки шо е.
Помина брзо дејството точкиве си стојат, и другиот ден им ставив друго средство против бактериолошки болести и ред други финти , се вика ПРОТОБАК. Го турив внатре, поминаа белите точки и рибите се супер. Е сеа прашањево ми е, абе водава е уште зелена, од лекот, да заменам 50 % вода ќе ја исчисти или само јагленот ќе ја избистри како што треба?

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: Хитна помош..
« Reply #1 on: September 06, 2011, 02:26:25 PM »
ako e white spot - ICH .. ke treba da pripazis posto kako sto znam u edna od nivnite fazi na razvoj se imuni na se so ke im frlis unatre .. a za lekot .. ako se nafati okolku silikonot moze da ti go oboj saglam :P inaku jaglen i voda parcijalno menuvnje treba da iscisti
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Хитна помош..
« Reply #2 on: September 06, 2011, 03:06:54 PM »
Бојата на водата е добиена од лекот, потполно зелена како алга да има фатено, со назив “зелена вода“.
И сеа никако да се исчисти ,а од лекот е, така да како да ја исчисттам водатас од лекот, да ја исчистам со менување на вода или јаглено може да завреши работа?:)

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Хитна помош..
« Reply #3 on: September 06, 2011, 03:40:36 PM »
Овај лек најверојатно содржи малихитзеленоксалат, па затоа бојата на водата ти е таква. Како што ти кажаа претходно, честа промена на вода и присуство на активен јаглен при филтрацијата, ќе ја среди работата. И друг пат гледај да не лечиш риба или риби (сеедно) во матичниот аквариум, задолжително ставај во карантин!
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Хитна помош..
« Reply #4 on: September 15, 2011, 02:58:44 PM »
Ne si trebalo nisto da im stavas od lekarstva!!

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Хитна помош..
« Reply #5 on: September 15, 2011, 03:12:32 PM »
Ne si trebalo nisto da im stavas od lekarstva!!

Остај едвај исчистив и вода и све, лекот го фрлив на ѓубре, водата со незнам колку активен јаглен ја избистрив. Тоа е тоа, следен пат ќе знаам што ѓубре е, а коа ќе начукале бели точки, секогаш само со покачување на температура од самата температура се средувале.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Хитна помош..
« Reply #6 on: September 15, 2011, 10:41:00 PM »
Ne si trebalo nisto da im stavas od lekarstva!!

Остај едвај исчистив и вода и све, лекот го фрлив на ѓубре, водата со незнам колку активен јаглен ја избистрив. Тоа е тоа, следен пат ќе знаам што ѓубре е, а коа ќе начукале бели точки, секогаш само со покачување на температура од самата температура се средувале.

Abe nema vrska, toa im bilo od topkata sto ja dupnale i prasina im se nalepilo na niv, ne bile toa beli tocki.Dzabe si gi lecel....

vsutarov

 • Guest
Re: Хитна помош..
« Reply #7 on: September 18, 2011, 08:47:52 AM »
Za beli tocki(ich) mozes da stavas protoex,bidejki se praziti,a protobak e za bakterioloski infekcii, sto ovde verojatno ne e slucaj.

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Хитна помош..
« Reply #8 on: September 18, 2011, 12:36:24 PM »
Abe nema vrska, toa im bilo od topkata sto ja dupnale i prasina im se nalepilo na niv, ne bile toa beli tocki.Dzabe si gi lecel....


[e]92[/e][e]92[/e]

Tags:
 

Users Online Users Online (47)
Members Google (5)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal