collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Имам аквариум од 200 литри. Е сега проблемот е во тоа што приметив дека на рабовите силиконот почнал да се одлепува(и тоа на секој раб). сега барам совет што да му правам. еден другар ме советуваше да го растурам целиот аквариум и повторно да го залепам со квалитетен силикон. е сега дали има некој ризик стаклото да се рони или нешто слично при одлепување или можам слободно да го одлепам(ова би го правел со медицински нож и жилет) Ајде чекам одговор па да се фатам за работа:laughing4: поздрав

Link

Author Topic: DIY Аквариум  (Read 2304 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline newpain01

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1083
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
DIY Аквариум
« on: January 04, 2009, 06:44:45 AM »
Имам аквариум од 200 литри. Е сега проблемот е во тоа што приметив дека на рабовите силиконот почнал да се одлепува(и тоа на секој раб). сега барам совет што да му правам. еден другар ме советуваше да го растурам целиот аквариум и повторно да го залепам со квалитетен силикон. е сега дали има некој ризик стаклото да се рони или нешто слично при одлепување или можам слободно да го одлепам(ова би го правел со медицински нож и жилет) Ајде чекам одговор па да се фатам за работа:laughing4: поздрав

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: DIY Аквариум
« Reply #1 on: January 04, 2009, 07:37:20 AM »
Samo vnimatelno so zilet i nema gajle nema da se roni stakloto
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline newpain01

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1083
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
Re: DIY Аквариум
« Reply #2 on: January 04, 2009, 01:38:01 PM »
одлепив една страна. :D ама се изнавачив :laugh: искршив 5-6 жилета и раце испосеков. многу тешко се одлепува. утре ќе купам уште жилети и ќе продолжам :laughing4:

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: DIY Аквариум
« Reply #3 on: January 04, 2009, 03:09:35 PM »
Skalperce Igore, ke zavrsi podobra rabota. Ajde ke bide poleka, ne treba brzanje  :thumbsup:

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: DIY Аквариум
« Reply #4 on: January 04, 2009, 03:15:09 PM »
Mislam deka acetonot go omeknuva silikonot. Turi mu malku aceton, pa posle "udri" so skalpel.

Offline newpain01

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1083
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
Re: DIY Аквариум
« Reply #5 on: January 05, 2009, 04:22:05 AM »
ќе го средам денес-утре. утре најверојатно ќе купам соудал силикон, ќе ми стигне еден за 120х40х45??

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: DIY Аквариум
« Reply #6 on: January 05, 2009, 04:32:31 AM »
ќе го средам денес-утре. утре најверојатно ќе купам соудал силикон, ќе ми стигне еден за 120х40х45??

ke ti treba 2i 1/2 sose pojacanja... ustvari zavisi od lepacot

Offline newpain01

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1083
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
Re: DIY Аквариум
« Reply #7 on: January 05, 2009, 07:28:12 AM »
а соудал само во хубо има? за појачања ќе му ставам друг силикон(имам еден словенски од 100-150 ден) да не купувам 3 соудал-мислам дека тој ќе врши работа.

Offline newpain01

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1083
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
Re: DIY Аквариум
« Reply #8 on: January 05, 2009, 08:50:31 AM »
завршив работа :laughing4: го одлепив :laugh: деновиве ќе купам силикон и ќе биде лепење. е сега проблем е за лепењето-досега несум лепел сам аквариум(сум крпел филтери само :embarrass:) дале е лесно лепењето(дали можам да го заебам ако го лепам сам) или да барам некој да ми го лепи? :confused:

Offline spike15_mk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Gostivar
 • Age: 37
 • Posts: 462
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
  • MKreef Forum za morska i slatkovodna akvaristika
Re: DIY Аквариум
« Reply #9 on: January 05, 2009, 09:39:00 AM »
Па и да ти кажм право, лепењето воопшто не е лесно. Ако згрешиш малце или на криво го залепиш ќе се разбудиш во 200 литри вода, а тоа никој не го сака :icon_thumright:. Најпаметна идеја ти е да си најдеш некој што лепел аквариуми, ама не на стаклар, затоа што и тие појма немаат. Деликатен процес е, ама мислам дека ќе ја средиш работата како что треба.

Поздрав
...And Justice For All

Offline newpain01

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1083
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
Re: DIY Аквариум
« Reply #10 on: January 05, 2009, 10:14:40 AM »
па баш и немам некој у куманово што лепел аквариуми. на стаклар и не ми се носи-знам дека немаат поим(кога прашував да правам aq со димензии 140х50х55, еден албанец стаклар мислеше да го прави со 6мм стакло :violent1:) незнам што сега да му правам :dontknow: :hrmm:

Offline spike15_mk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Gostivar
 • Age: 37
 • Posts: 462
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
  • MKreef Forum za morska i slatkovodna akvaristika
Re: DIY Аквариум
« Reply #11 on: January 05, 2009, 10:55:02 AM »
Абе види Prco, Nene ти се од куманово. Прави муабет со нив :happy:. Ќе ти помогонат, ќе те упатат.

Поздрав
...And Justice For All

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: DIY Аквариум
« Reply #12 on: January 05, 2009, 10:59:48 AM »
Абе види Prco, Nene ти се од куманово. Прави муабет со нив :happy:. Ќе ти помогонат, ќе те упатат.

Поздрав
taka e i jas mislam deka ke ti pomognat uz :occasion14: 100%
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: DIY Аквариум
« Reply #13 on: January 05, 2009, 09:15:31 PM »
newpain imas LP , javi se ke se dogovorime, pozz

abe i vie znaete kade da go upatite, ja i nene sto akvariumi sme zalepile, ehejjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj nitu eden, abe ni filer ne sme pravele aloooooooooooooo, nego aj ke se snajdeme nekako, vazno da pomogneme da go upatime na pravo mesto........................... kaj Dane u gostivar  :headbang: :headbang: :headbang:

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: DIY Аквариум
« Reply #14 on: January 05, 2009, 11:36:21 PM »
Akvarium aj ne e problem se lepi, ali toa filterot DUSA ZIMAAA...


Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: DIY Аквариум
« Reply #15 on: January 06, 2009, 02:36:59 AM »
Ubistveno napornoooooo  :laugh: :laugh:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline newpain01

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1083
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
Re: DIY Аквариум
« Reply #16 on: January 06, 2009, 05:56:36 PM »
знае некој како најдобро да го исчистам стариот силикон пред да го носам на лепење? јас го гребам со жилет, ама многу тешко и споро иде, и пак останува нешто(ептен малце) размислував да го чистам со разредувач за фарба, ама незнам дали ќе врши работа :hrmm:  :help:

Offline spike15_mk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Gostivar
 • Age: 37
 • Posts: 462
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
  • MKreef Forum za morska i slatkovodna akvaristika
Re: DIY Аквариум
« Reply #17 on: January 06, 2009, 06:05:46 PM »
знае некој како најдобро да го исчистам стариот силикон пред да го носам на лепење? јас го гребам со жилет, ама многу тешко и споро иде, и пак останува нешто(ептен малце) размислував да го чистам со разредувач за фарба, ама незнам дали ќе врши работа :hrmm:  :help:

Само жилет, и евентуално ацетон. Друго нема да ти помогне тоа е, ќе се помачиш малце, ќе потррошиш повеќе жилети и тоа.

Поздрав
...And Justice For All

Offline Bobi

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 758
 • Activity:
  0%
 • Karma: 30
Re: DIY Аквариум
« Reply #18 on: October 07, 2009, 11:17:03 AM »
Можеби темава е со постара дата, но сепак би му помогнала на некој со сличен проблем, бидејќи истово го правев и јас пред некое време откако пукна долнотот стакло. Одлепувањето на целиот оди иделно со жилет е на крај тоа што ќе остане само со жица за миење тенџериња му е мајката. Кога ке ја загледаш структурата на жицата се гледа дека како да е составена од многу жилети. Значи да повторам само жица за миење тенџериња  3dclin

Tags:
 

Изработка на аквариум

Started by }|{opukc

Replies: 31
Views: 4482
Last post December 12, 2009, 02:18:45 AM
by ПРЧО
Изработка на аквариум по DIN стандарди

Started by Cimento

Replies: 40
Views: 5353
Last post April 14, 2010, 12:28:25 AM
by ADZI
Во припрема е нов аквариум

Started by ВлаткоЅвер

Replies: 117
Views: 9636
Last post June 16, 2010, 03:06:53 AM
by alian_tac
Генератор за струја за Аквариум (или за дома)

Started by GoranX

Replies: 20
Views: 3996
Last post November 08, 2017, 04:45:31 AM
by ivica74sk
Совет за лепење мал триаголен аквариум

Started by amareto

Replies: 2
Views: 1181
Last post May 16, 2011, 08:46:57 AM
by OscarMKD
Users Online Users Online (13)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal