collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Пред некое време купив 5 стаклени сома и се беше ок до вчера. Еден од нив е слабо активен и едвај се одржава во водата, како што приметив ја нема таа проѕирност карактеристична за нив. На долниот дел има бел раб, како и на задната перка. Помош!  :dontknow:

Link

Author Topic: Болен стаклен сом!  (Read 1536 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Болен стаклен сом!
« on: September 07, 2011, 08:45:16 AM »
Пред некое време купив 5 стаклени сома и се беше ок до вчера. Еден од нив е слабо активен и едвај се одржава во водата, како што приметив ја нема таа проѕирност карактеристична за нив. На долниот дел има бел раб, како и на задната перка. Помош!  :dontknow:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: Болен стаклен сом!
« Reply #1 on: September 07, 2011, 08:54:41 AM »
Obicno se pojavuva od neredovno menuvanje voda ,se nadevam deka redovno go pravis toa. :icon_thumright:

Offline Neon

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2011
 • Location: Скопје
 • Age: 28
 • Posts: 140
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Болен стаклен сом!
« Reply #2 on: September 07, 2011, 09:12:04 AM »
Пред некој месец и мене ми се случи истото со 3 стаклени сома, еден по друг. Најпрво цело време се на површинат, а потоа не можат да пливаат, односно искривени се. Јас пробував и ги ставав во друг аквариум, ама нејќеа да се опорават и на крај умреа.  :(   Инаку откако ќе умрат стануваат бели наместо проѕирни.  Мислам дека неможе да се спасат. :/

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: Болен стаклен сом!
« Reply #3 on: September 07, 2011, 09:37:05 AM »
Пред некое време купив 5 стаклени сома и се беше ок до вчера. Еден од нив е слабо активен и едвај се одржава во водата, како што приметив ја нема таа проѕирност карактеристична за нив. На долниот дел има бел раб, како и на задната перка. Помош!  :dontknow:


Bi ti preporacal da go trgnes vo drug akavrium po moznost i da probas da go lecis ,bidejki ako nekoe gabicno zaboluvanje lesno moze da go prenese na drugite ribi .


Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Болен стаклен сом!
« Reply #4 on: September 07, 2011, 10:13:05 AM »
Веднаш ќе го извадам во друг аквариум. Ќе се обидам да го лечам со Ichtyopur, па ќе видиме...  55655 за одговорите!
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 1029
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Болен стаклен сом!
« Reply #5 on: September 07, 2011, 02:46:41 PM »
Dali staklen som e plakostomus, ancitrus ili nekoj drug vid na riba?
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 41
 • Posts: 308
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: Болен стаклен сом!
« Reply #6 on: September 07, 2011, 02:59:37 PM »
Dali staklen som e plakostomus, ancitrus ili nekoj drug vid na riba?
Друг вид е
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=872.0

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Болен стаклен сом!
« Reply #7 on: September 07, 2011, 05:51:25 PM »
vidi tuka => http://forum.mkreef.com/index.php?topic=4138.0 . jas so druga riba imav problem so pojavuvanje bela linija na nekoj del od teloto, t.e. 13-ta bolest  od tabelata. Vidi dali e kaj tebe taka?

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Болен стаклен сом!
« Reply #8 on: September 07, 2011, 06:06:04 PM »
vidi tuka => http://forum.mkreef.com/index.php?topic=4138.0 . jas so druga riba imav problem so pojavuvanje bela linija na nekoj del od teloto, t.e. 13-ta bolest  od tabelata. Vidi dali e kaj tebe taka?
Тешко е да споредиш било каква риба со оваа... Специфична е, едноставно проѕирна и секоја промена различно се забележува за разлика од други "обоени" риби. Инаку веќе е испратен на третман...
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Болен стаклен сом!
« Reply #9 on: September 08, 2011, 03:58:22 AM »
Ја мислам оти му нема спас, можно е некое габично заболување да е, иначе една случка со стаклените сомови мене што ми се случи, ги имав 10-тина, од кои сега 1.
ГО чистев темелно аквариумот, и ги оставив сите риби во една канта со 40 % од водата што требаше да ја вратам во аквариум, и незнам дали од гужва, дали од стрес, кога ги враќав рибите 9 сомчина имаа веќе умрено.Еден беше исто превртен ама се врати во живот.И сега имам само еден кој постојано се дружи со пангазиус сомови, валјда бара друштво пошто се јатни риби. Од кој дуќан ги зема сомовите, да набавам уште некој?

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 1029
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Болен стаклен сом!
« Reply #10 on: September 08, 2011, 04:19:12 AM »
Ја мислам оти му нема спас, можно е некое габично заболување да е, иначе една случка со стаклените сомови мене што ми се случи, ги имав 10-тина, од кои сега 1.
ГО чистев темелно аквариумот, и ги оставив сите риби во една канта со 40 % од водата што требаше да ја вратам во аквариум, и незнам дали од гужва, дали од стрес, кога ги враќав рибите 9 сомчина имаа веќе умрено.Еден беше исто превртен ама се врати во живот.И сега имам само еден кој постојано се дружи со пангазиус сомови, валјда бара друштво пошто се јатни риби. Од кој дуќан ги зема сомовите, да набавам уште некој?

Ne se cisti taka temelno akvariumot, so vadenje na ribi  :nono: , razlistaj go malce forumot ke ti stane jasno za sto zboruvam.
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Болен стаклен сом!
« Reply #11 on: September 08, 2011, 04:30:58 AM »
Ја мислам оти му нема спас, можно е некое габично заболување да е, иначе една случка со стаклените сомови мене што ми се случи, ги имав 10-тина, од кои сега 1.
ГО чистев темелно аквариумот, и ги оставив сите риби во една канта со 40 % од водата што требаше да ја вратам во аквариум, и незнам дали од гужва, дали од стрес, кога ги враќав рибите 9 сомчина имаа веќе умрено.Еден беше исто превртен ама се врати во живот.И сега имам само еден кој постојано се дружи со пангазиус сомови, валјда бара друштво пошто се јатни риби. Од кој дуќан ги зема сомовите, да набавам уште некој?
Сега нема поќе, ги зедов сите од Алас (кај ветеринарната). :)
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Tags:
 

Users Online Users Online (15)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal