collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Ги знам условите кои ги бараат коридорасите за да се мрестат, НО денес во едниот аквариум каде што живеат со анциструси, скалари, серпи и моли, на ТЕМПЕРАТУРА ОД 25 степени целзиусови, неочекувано по стаклото начекав икра! Се разбира, оваа икра ќе пропадни, но веќе знам дека коридорасите ми се зрели и можи слободно да ги префрлам во мрестен аквариум. Целта на постот ми беше да го потенцирам тоа што е како основно правило кај мрест на коридораси со снижување на температура и со промена на водата, во овај случај не важи!  happyy

Link

Author Topic: Мрест коридораси decobt  (Read 1101 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Мрест коридораси decobt
« on: September 08, 2011, 12:49:51 PM »
Ги знам условите кои ги бараат коридорасите за да се мрестат, НО денес во едниот аквариум каде што живеат со анциструси, скалари, серпи и моли, на ТЕМПЕРАТУРА ОД 25 степени целзиусови, неочекувано по стаклото начекав икра! Се разбира, оваа икра ќе пропадни, но веќе знам дека коридорасите ми се зрели и можи слободно да ги префрлам во мрестен аквариум. Целта на постот ми беше да го потенцирам тоа што е како основно правило кај мрест на коридораси со снижување на температура и со промена на водата, во овај случај не важи!  happyy
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Farscape

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2011
 • Location: Bitola
 • Age: 36
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #1 on: September 08, 2011, 06:40:59 PM »
Пак е добра температурата, и кај мене истото се има случено ама неколку пати икра фрлија и повеќе не видов мрест од нив изглеа период е кога ќе им се погоди средината.
Ај со среќа , ако мојш извај ги икрите па може ќе извајш некој.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #2 on: November 19, 2011, 05:31:48 PM »
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #3 on: November 19, 2011, 11:48:54 PM »
 560855 za crvcite.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #4 on: November 20, 2011, 12:58:51 AM »
Decobt, i jas citam za temperaturava i site vikaat deka sakaat niska temperatura no sto ke kazes na toa deka kaj mene Panda Cory se mrestat na 31 stepen ?? :)

 560855 za maleckite!

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #5 on: November 20, 2011, 01:06:11 PM »
Со среќа малецките па да ти пораснат што побрзо

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #6 on: November 20, 2011, 01:10:35 PM »
Cestito i so sreka da si gi rastes :)

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #7 on: November 20, 2011, 03:53:01 PM »
 55655 на сите... btw има 4 бели скроз...  :happy:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Ugrin

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 37
 • Posts: 280
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #8 on: November 20, 2011, 05:51:08 PM »
Многу ми е драго што се повеќе теми има во секцијата Мрест. Само напред!  560855

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #9 on: November 21, 2011, 05:30:47 AM »
Еве денес и нов мрест, нова икра штотуку згрижена во друг аквариум...  :happy:  :happy:  :happy:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Damjan Apostoloski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 24
 • Posts: 100
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мрест коридораси decobt
« Reply #10 on: November 21, 2011, 05:55:10 AM »
 560855

Tags:
 

Мрест на Трофеус Икола

Started by iron man

Replies: 10
Views: 1711
Last post January 04, 2009, 02:05:13 PM
by nenad66
Ancistrus Sp. Мрест

Started by spike15_mk

Replies: 42
Views: 5101
Last post June 14, 2009, 09:39:50 AM
by Ljube
Мрест на Скалари

Started by DimitarJ

Replies: 110
Views: 11606
Last post February 13, 2011, 11:22:34 PM
by p
Мојот прв мрест.

Started by AFROMAN

Replies: 11
Views: 1933
Last post June 16, 2011, 04:14:41 AM
by Дамјан
Мрест на Galaxy Razbora

Started by anrovla

Replies: 33
Views: 3183
Last post May 21, 2012, 11:48:49 AM
by anrovla
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal