collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:26:21 PM]


Нов Почеток by p
[March 15, 2023, 03:09:48 AM]


Среќна нова 2023 година by NO CARRIER
[January 01, 2023, 02:21:54 AM]

The first post content
Димензија: 90цм (должина) x 35цм (ширина) x 50цм (висина), ефективни ~140 литри. Entry level malawi, а димензиониран за да се вметне во веќе постоечка библиотека.

Осветлување: 2xт8 - 2x18w - 60цм (phipis-aquarelle + osram-blue)

Филтрација: модифициран hang-on филтер (поради мал волумен извадена се фабричките плочи и напунето е со sera siporex до даске ~800 ml, зелена вата пред сипорексот и бел филц на изливот) + мал внатрешен филтер колку да врти надолжно водата со иста модификација ~150ml siporex.

Греење: 300 W грејач.

Подлога: речен микс (црни/кафени/бели камчиња), малку покрупна гранулација. Планирам да го заменам со поситна црна песок (ако некој има инфо каде на најдам нека каже сместа (: )

Декорација: Карпа од матка + натрупани парчиња црвен slate, две високи "треви" пред влезот на hang-on филтерот и испред внатрешната пумпа, две ниски "треви" помеѓу карпата и плочнастите камења, ситни вулкански камења и чат-пат некоја школка. Пред да ми рипнете за пластикава :) да кажам имав живи треви ама ги умреа :D сеа сум во постапка на обновуванје на тревен фонд и вадење на пластиката наскоро. (Ако има некој вишок трева нек се пријави)

Позадина: Црна вреќа за ѓубре (сеуште).

Риби: Pseudotropheus Demasoni (14 мислам беа) + Labidochromis Caeruleus (1м + 3ж)

Останато: Melanoides tuberculata, мислам вака беше името - спирални мали јаки полжави што се шмуљаат низ песокот, (намерно "засадени" чат пат навечер има некое по камењата доле ил при сифонирање вадам .. значи има живот у песокот доле ама во која бројка се непознато).

Исхрана: Sera Flora, Granugreen, Granured.

Тоа би било тоа. Аквариумот е населен на 24.12.2009 (водам дневник за аквариумот (:). На почетокот имав и еден CAE (Gyrinocheilus Aymonieri) кој ојде во најжешкото прошлото лето и еден полжав (Pomacea Bridgeti) кој спаси глава и се вдоми со помирни рипки. Друго на почетокот загубив еден од Demasoni-те, му го извадија окото и си тераше така ама се истенчи скроз бидејќи веќе ептен тешко можеше да се добори до храна поради што таа приказна заврши со еутаназија.

Долго време аквариумов си седи како што го зачнав на почеток бидејќи немав баш слободно време освен за редовно одржување. Но, како што начнав погоре во план ми е да ги сменам "тревите" со вистински, да сменам песокот со црн (или темен цив/кафен сл.) со поситна гранулација и наскоро да се позанимавам со стиропор да не останам едини со црна позадина :P

Инаку наскоро се надевам да си напраам поголем аквариум 300-400 литри, а овој да остане за подмладокот или пак да се пренамени нешто трето .. ама тоа времето ке покаже што ќе се деси.
[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Сликиве колку да илустрирам како е сместен аквариумот, сликано е само со Aqua-relle неонката, а на трета-та може да се види како сите 18 риби ги снемува во една карпа :D
Наскоро ке ставам убави слики ама треба да го изгребам апарат-от од кај брат ми прво.

Тоа би било тоа за сега.

Link

Author Topic: VercinGor - Malawi  (Read 3880 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
VercinGor - Malawi
« on: September 11, 2011, 01:21:09 PM »
Димензија: 90цм (должина) x 35цм (ширина) x 50цм (висина), ефективни ~140 литри. Entry level malawi, а димензиониран за да се вметне во веќе постоечка библиотека.

Осветлување: 2xт8 - 2x18w - 60цм (phipis-aquarelle + osram-blue)

Филтрација: модифициран hang-on филтер (поради мал волумен извадена се фабричките плочи и напунето е со sera siporex до даске ~800 ml, зелена вата пред сипорексот и бел филц на изливот) + мал внатрешен филтер колку да врти надолжно водата со иста модификација ~150ml siporex.

Греење: 300 W грејач.

Подлога: речен микс (црни/кафени/бели камчиња), малку покрупна гранулација. Планирам да го заменам со поситна црна песок (ако некој има инфо каде на најдам нека каже сместа (: )

Декорација: Карпа од матка + натрупани парчиња црвен slate, две високи "треви" пред влезот на hang-on филтерот и испред внатрешната пумпа, две ниски "треви" помеѓу карпата и плочнастите камења, ситни вулкански камења и чат-пат некоја школка. Пред да ми рипнете за пластикава :) да кажам имав живи треви ама ги умреа :D сеа сум во постапка на обновуванје на тревен фонд и вадење на пластиката наскоро. (Ако има некој вишок трева нек се пријави)

Позадина: Црна вреќа за ѓубре (сеуште).

Риби: Pseudotropheus Demasoni (14 мислам беа) + Labidochromis Caeruleus (1м + 3ж)

Останато: Melanoides tuberculata, мислам вака беше името - спирални мали јаки полжави што се шмуљаат низ песокот, (намерно "засадени" чат пат навечер има некое по камењата доле ил при сифонирање вадам .. значи има живот у песокот доле ама во која бројка се непознато).

Исхрана: Sera Flora, Granugreen, Granured.

Тоа би било тоа. Аквариумот е населен на 24.12.2009 (водам дневник за аквариумот (:). На почетокот имав и еден CAE (Gyrinocheilus Aymonieri) кој ојде во најжешкото прошлото лето и еден полжав (Pomacea Bridgeti) кој спаси глава и се вдоми со помирни рипки. Друго на почетокот загубив еден од Demasoni-те, му го извадија окото и си тераше така ама се истенчи скроз бидејќи веќе ептен тешко можеше да се добори до храна поради што таа приказна заврши со еутаназија.

Долго време аквариумов си седи како што го зачнав на почеток бидејќи немав баш слободно време освен за редовно одржување. Но, како што начнав погоре во план ми е да ги сменам "тревите" со вистински, да сменам песокот со црн (или темен цив/кафен сл.) со поситна гранулација и наскоро да се позанимавам со стиропор да не останам едини со црна позадина :P

Инаку наскоро се надевам да си напраам поголем аквариум 300-400 литри, а овој да остане за подмладокот или пак да се пренамени нешто трето .. ама тоа времето ке покаже што ќе се деси.
[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Сликиве колку да илустрирам како е сместен аквариумот, сликано е само со Aqua-relle неонката, а на трета-та може да се види како сите 18 риби ги снемува во една карпа :D
Наскоро ке ставам убави слики ама треба да го изгребам апарат-от од кај брат ми прво.

Тоа би било тоа за сега.
« Last Edit: August 26, 2017, 03:09:15 AM by pocttopus, Reason: Промена на слика за насловна. »
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Malawi
« Reply #1 on: September 11, 2011, 01:25:53 PM »
како што се глеа ми фали и маската напред на аквариумот сеуште .. односно ивичњаци доле, лево и десно да ги замаскираат стиропорот и споевите на аквариумот односно да се вклопи подобро во библиотеката и ништо да не штрчи.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: VercinGor - Malawi
« Reply #2 on: September 11, 2011, 01:32:29 PM »
Prvo kje te castam so edna  560855 za detalno predstavunje  :icon_thumright:
Greskite sam si gi znaes, taka da kje si porabotis na toa  :icon_thumright:
Comming soon :)

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: VercinGor - Malawi
« Reply #3 on: September 11, 2011, 01:38:42 PM »
 Koga ke resis da renoviras napravi koncept i sredi se odednas.

Offline ВлаткоЅвер

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 215
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: VercinGor - Malawi
« Reply #4 on: September 11, 2011, 01:45:12 PM »
Друже Горан, ако не се лажам бевме колеги на факс и на работа едно време?!
 560855 од мене за представувањето и од мене имаш бел кварцен песок ако сакаш со гранулација ~1mm.

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Malawi
« Reply #5 on: September 11, 2011, 02:28:05 PM »
фала Оги

Ивица иам некој идеи низ глава веќе подолго време .. нешто ќе крадам и до твој дизајн ако не се ѓрешам со танганјика со висечки карпи надоле (ако сум грешка се извинувам кон тој што го згрешив) и некој back to nature позадини што гледав, како и мноштвото аквариуми тука .. па се надевам наскоро ќе почнам конечно практично

Влатко .. тој сум :) ако не успеам да најдам црн/темен песок може и да ти земам од белиот

 55655
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Malawi
« Reply #6 on: September 22, 2011, 09:04:29 AM »
мал update: некое коренче (ваљда) Ceratophyllum demersum.

случајно ја добив тревата па реков да пробам како ќе се понашаат рибите со неа и еве после недела дена веќе .. стои жива, здрава(релативно) и зелена .. и на слабо светло пошто моментално сум само на една 18w aquarelle.

значи рибиве ја чепкаа по малку на младите врвчиња, нели најмеките делови ама сега веќе ко да изгубија инстерес .. имаше и по некое тегнење ама сеа за сеа ја немаат скршено/скинато. Едино сеа останува уште да видам дал со време ќе скапе може делот под песок па да исплива сама од себе ..
и ко по обичај ужасна фотка од мобилен во прилог :)
[Login or Register]
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Malawi
« Reply #7 on: October 09, 2011, 07:32:28 AM »


малку Demasoni у акција :)
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: VercinGor - Malawi
« Reply #8 on: October 09, 2011, 09:01:31 AM »
 560855 Sto ubavo mesto si nasle vo dlapkata na kamenot. applause

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: VercinGor - Malawi
« Reply #9 on: October 09, 2011, 10:41:32 AM »
 applause applause se "voajeri" ste stanale  ebate beljata  boske
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 39
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Re: VercinGor - Malawi
« Reply #10 on: October 09, 2011, 11:46:04 AM »
 560855 i od mene. Prekrasna akcija

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Malawi
« Reply #12 on: October 09, 2011, 02:51:02 PM »
по успешно уловени и "породени" две demason-ки .. принова 6 (16 дена со големо "кесе" на нив) + 8 на 20 дена ако некој го интересира како изгледаат на таа возраст.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: VercinGor - Malawi
« Reply #13 on: October 09, 2011, 03:51:51 PM »
 Ti preporacuvam dodeka ne ja iscicaat zolckata da ne gi drzis zaedno so postarite iako razlikata e samo 4 dena moze da nastradaat.

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Malawi
« Reply #14 on: October 23, 2011, 11:24:27 AM »
мал update .. додадов неколку коренчиња - vallisneria (ако некој знае кој подтип е слободно нека пише .. виткани ливчињата се спирални) и 3 aulonocara rubescens (1+2 се надевам) и уште еден камен врз стариот (малку двои сега пошто е без алга новиот инаку се ист тип камен).

значи бледите рипки не се избледени демасони туку се аулонокарите :P

п.с. дур куцав ова нешто сеа коа пробав слики да качам ми вика дека сервисот е привремено offline .. така да сликите малце покасно
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Malawi
« Reply #15 on: October 23, 2011, 11:37:46 AM »
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Malawi
« Reply #16 on: October 23, 2011, 11:53:54 AM »
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Re: VercinGor - Malawi
« Reply #17 on: October 23, 2011, 12:12:48 PM »
Demasonite se ubavi ,planovite se ubavi ama realizacija  ... docni ... :icon_thumright:

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Malawi
« Reply #18 on: October 23, 2011, 12:47:43 PM »
btw ако може некој да ми каже како се става слика на топик ..  :icon_scratch:
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Malawi
« Reply #19 on: October 24, 2011, 01:51:20 PM »
Некогаш и сега .. Rhino веќе не го собирам у омилената пештера :) хмм долната е сликано со Canon PowerShot SX100IS (f/3.5, 1/6 sec, ISO-200), а горната со Nikon P90 (f/4.5, 1/3 sec, ISO-800).

[Login or Register]

Денес земав на заем Никон П90 па решив да се вежбам малце и алфа-та се наку**и почна да ми се дере. Таман почна да ми иде со сетингсот на апаратот ми снема батерија .. па утре пак наново ќе ги нервирам рибите :)

[Login or Register]
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Tags:
 

VercinGor - Tanganyika (mini)

Started by VercinGor

Replies: 25
Views: 3666
Last post November 12, 2013, 06:04:43 AM
by VercinGor
VercinGor - Malawi (mini)

Started by VercinGor

Replies: 6
Views: 1013
Last post February 19, 2012, 09:22:56 AM
by VercinGor
Users Online Users Online (22)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal