collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Today at 12:49:37 AM]


580 Литри by p
[Yesterday at 01:54:01 PM]


Sreken rodenden by p
[December 12, 2019, 06:54:35 PM]


200l posle 4 meseci by p
[November 27, 2019, 12:51:11 AM]


Dzungla 370l ACIDO by Aleksandar Ilievski
[November 19, 2019, 01:02:22 PM]


NANO SHRIMP ACIDO 2019 by Aleksandar Ilievski
[November 14, 2019, 07:23:08 AM]


"The Farewell" by biguran2
[November 06, 2019, 11:33:14 PM]


Акваристика во МК (2019) by p
[October 21, 2019, 01:25:10 AM]


la niña by DimitarJ
[October 21, 2019, 12:47:03 AM]


Нов 350л аквариум by marjanmic
[October 21, 2019, 12:23:14 AM]

The first post content
imavme edna mala debata na sredbata okolu led osvetluvanjeto >>> ke pustam nekolku varijanti i za morski i zaslatkovoden so kineski diodi>>>
ova e za morcite > hybrid kombinacija od 20000k i royal blue 455nm ova bi mu doslo 3w 20000k i 6w royal blue>>  http://www.ebay.com/itm/10W-Super-Actinic-Blue-Hybrid-Led-Panel-Aquarium-/270813977588?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f0dc55bf4#ht_2130wt_907
imate i samo royal blue 10w > http://www.ebay.com/itm/10W-455nm-Royal-Blue-LED-Panel-Aquarium-/270801761557?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f0d0af515#ht_1526wt_907
i 10w 20000k > http://www.ebay.com/itm/10W-20000K-High-Power-800LM-LED-Lamp-Blub-Aquarium-/270708791645?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f0780595d#ht_1585wt_907
10w 16000k > http://www.ebay.com/itm/10W-16000K-High-Power-800LM-LED-Lamp-Blub-Aquarium-/270693085458?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f0690b112#ht_1563wt_907
10w 10000k > http://www.ebay.com/itm/10W-10000K-High-Power-800LM-LED-Lamp-Blub-Aquarium-/220673806349?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item33612f100d#ht_1563wt_907
za slatkovoden moze da se koristat 10w 10000k http://www.ebay.com/itm/10W-10000K-High-Power-800LM-LED-Lamp-Blub-Aquarium-/220673806349?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item33612f100d#ht_1563wt_907
i 10w 6500k - 7000k > http://www.ebay.com/itm/1pc-10W-White-High-Power-LED-Lamp-Prolight-Star-led-F-/400244097647?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d3068426f#ht_2239wt_1398
eve i soodvetno napojvanje za istite >
ova e 6A na koe jas bi stavil max 4 diodi > http://www.ebay.com/itm/1pc-10W-White-High-Power-LED-Lamp-Prolight-Star-led-F-/400244097647?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5d3068426f#ht_2239wt_1398
ova e 10A za max 7-8 diodi > http://www.ebay.com/itm/12V-10A-120W-Switching-Power-Supply-LED-Strip-light-/320511310623?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4a9ff67b1f#ht_4045wt_1165
ima i pojaki a i poslabi kaj istiot prodavac vo zavisnost od toa kolku vi treba...
Napomena: ovie diodi great mnogu za sto treba i ladenje soodvetno. Edna probana varijanta e hladnjaci od procesori i zastrafuvanje na diodite na niv so pasta za procesor i + nekako da se izvede varijanta so kuler za da se ladi hladnjakot...
PS> ovie prodavaci od koj pustiv linkovi garantirano nosat vo Makedonija, imam poracano i sve stignalo kako sto treba!!!
pisete idei za ladenje ili sto i da vi tekne da uspeeme da sklopime nekoja DIY varijanta... pozz

Link

Author Topic: DIY led osvetluvanje  (Read 6048 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: DIY led osvetluvanje
« Reply #60 on: January 26, 2013, 08:22:02 AM »
Oтворив тема во која барам помош и совет околу осветлувањето http://forum.mkreef.com/index.php?topic=8394.0 а овде веќе има дискусија за ЛЕД па ме интересира дали некој ставил ЛЕД осветлување (погоре беа спомнати  водоотпорни ленти), дали и што друго ќе ми биде потребно, може ли да се направи некоја комбинација со неонки? Може да ми одговорите и во темата што ја отворив.

 55655

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 34
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Одг: DIY led osvetluvanje
« Reply #61 on: January 26, 2013, 10:50:32 AM »
Akvariumot mi e napraven odamna, go ima na sliki i video na forumov, tuku samo sakav da go smenam osvetluvanjeto, za toa pobarav mislenje od drug po iskusen.
So kolku kelvina diodi nema da se javuvaat algi?
inace momentalnoto svetlo sho go imam eve go i voopste ne se javuvat algi od nego :)Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1149
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Одг: DIY led osvetluvanje
« Reply #62 on: January 26, 2013, 12:37:39 PM »
Oтворив тема во која барам помош и совет околу осветлувањето http://forum.mkreef.com/index.php?topic=8394.0 а овде веќе има дискусија за ЛЕД па ме интересира дали некој ставил ЛЕД осветлување (погоре беа спомнати  водоотпорни ленти), дали и што друго ќе ми биде потребно, може ли да се направи некоја комбинација со неонки? Може да ми одговорите и во темата што ја отворив.

 55655

http://forum.mkreef.com/index.php?topic=7444.40

За нарачка на  LED и слична електроника без PayPal, каде јас веќе нарачав, еве линк:
http://dx.com/p/diy-10w-900-1000lm-6000-6500k-white-light-9-led-module-12v-151538
anrovla

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: DIY led osvetluvanje
« Reply #63 on: January 26, 2013, 02:13:24 PM »
Oтворив тема во која барам помош и совет околу осветлувањето http://forum.mkreef.com/index.php?topic=8394.0 а овде веќе има дискусија за ЛЕД па ме интересира дали некој ставил ЛЕД осветлување (погоре беа спомнати  водоотпорни ленти), дали и што друго ќе ми биде потребно, може ли да се направи некоја комбинација со неонки? Може да ми одговорите и во темата што ја отворив.

 55655

http://forum.mkreef.com/index.php?topic=7444.40

За нарачка на  LED и слична електроника без PayPal, каде јас веќе нарачав, еве линк:
http://dx.com/p/diy-10w-900-1000lm-6000-6500k-white-light-9-led-module-12v-151538

Фала ти за линковите!  560855

Е сега уште некое прашање  :embarrass:

Како си задоволен од лентите што ги зема? Водоотпорни се? Држи лепакот? Греат (адаптерот) ? (извини за глупиве прашања ама како што реков лаик  :embarrass: )

Кај мене ќе има еден проблем со ледот, ако је виде темата што ја отворив, пола од горниот дел на аквариумот е уствари филтер и ако го заменам неонското со лед светло пола аквариум (задниот дел) ќе биде темен (или не  :dontknow: ?). Може ќе земам лента и ќе ја залепам на делот од капакот (предниот) што се крева и ќе добијам Shimmer Effect  баш на делот каде најмогу се движат рибите.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1149
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Одг: DIY led osvetluvanje
« Reply #64 on: January 26, 2013, 03:35:32 PM »

Како си задоволен од лентите што ги зема? Водоотпорни се? Држи лепакот? Греат (адаптерот) ?

Супер задоволен, самите ленти греат малку, до кај 35Ц, адптерот 40Ц максимално, лепакот држи веќе година дена, само земи си силиконски, водоотпорни ленти и зажтити ги контактите од влага со лак за нокти.

Само ќе мора да комбинираш со лентиве, за морски сигурно не се доволно јаки, светлината мислам, за билен, хммм не знам ...
anrovla

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: DIY led osvetluvanje
« Reply #65 on: January 26, 2013, 03:49:06 PM »

Како си задоволен од лентите што ги зема? Водоотпорни се? Држи лепакот? Греат (адаптерот) ?

Супер задоволен, самите ленти греат малку, до кај 35Ц, адптерот 40Ц максимално, лепакот држи веќе година дена, само земи си силиконски, водоотпорни ленти и зажтити ги контактите од влага со лак за нокти.

Само ќе мора да комбинираш со лентиве, за морски сигурно не се доволно јаки, светлината мислам, за билен, хммм не знам ...

 55655

види ја сликава

http://forum.mkreef.com/index.php?topic=8394.msg140545#msg140545

Планирам тука (на подигнатиот дел) да ја залепам лента, должината е 80 цм, за почеток може да пробам со 2 м лента (10W) а ако треба може да се додаде уште. Незнам како ќе биде ако ги заменам неонките со лед ама најверојатно задниот дел ќе остане неосветлен, така да ова ќе биде само надополнување на постоечкото светло.

А лентите ако се 6500К се супер за слатководен, каде поточно ги зема ?, и така жена ми ме тера да одиме утре до пластичарите  :embarrass: ќе видам таму ако не ќе тркнам и до зелено.


Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11248
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: DIY led osvetluvanje
« Reply #66 on: January 26, 2013, 11:21:58 PM »
 Za cikliden akvarium  se top ama za bilen i koralen nikako.Treba bukvalno dago oblozis kapakot so lenta po celata povrsina ednododrugo i pritoa akvatriumot da ne e podlabok od 35-40sm za da bide priblizno dovolno silno.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: DIY led osvetluvanje
« Reply #67 on: January 26, 2013, 11:49:07 PM »
Za cikliden akvarium  se top ama za bilen i koralen nikako.Treba bukvalno dago oblozis kapakot so lenta po celata povrsina ednododrugo i pritoa akvatriumot da ne e podlabok od 35-40sm za da bide priblizno dovolno silno.

Висината би била некаде околу 45цм (од капакот до песокот) и како што реков би било само надополнување на постоечкото светло (само на предниот дел да се добие shimmer effect), можеби подобра варијанта би било со 4 вакви
http://www.horozelektrik.com/en/lamps-and-bulbs/led-lamps/jdr-power-led-3x1w на обична фасонка се, како што пишав овде http://forum.mkreef.com/index.php?topic=8394.msg140545#msg140545 (имам една од 1.2W и може да се види како свети само таа) ама ќе изгледа малку грдо.

Инаку еве го аквариумот http://forum.mkreef.com/index.php?topic=8391.0

 :icon_scratch:  :dontknow:
 

Offline Nachevski

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Tetovo, Macedonia
 • Age: 30
 • Posts: 720
 • Activity:
  0%
 • Karma: 109
Одг: DIY led osvetluvanje
« Reply #68 on: January 23, 2015, 09:22:52 AM »
Decki mi treba pomos i sovet okolu led diodive... Naracav na net led diodi 10w,  e sea na specifikaciite za diodata pisuva deka vlece 900mA max.. arno ama deneska mi stigna  napojuvanjeto koe namesto 900mA kako so pisuvase na stranata, na nego pisuva 600mA (najverojatno gresno pratile) sea sto? Ke raboti normalno ili neso ke pregori? :D

Sent from my HTC One using Tapatalk


Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 32
 • Posts: 1565
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Одг: DIY led osvetluvanje
« Reply #69 on: January 23, 2015, 09:35:15 AM »
Kupi si drugo napajanje da bide minimum 900mA  :icon_thumright:
House Of Cichlids!!!

Offline kris

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Kriva Palanka
 • Age: 32
 • Posts: 508
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Одг: DIY led osvetluvanje
« Reply #70 on: January 23, 2015, 11:47:37 AM »
samo novo kupi si
i jas imav pa mi pregore
samo kupi po kvalitetno

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7321
 • Activity:
  6%
 • Karma: 158
  • LID
Одг: DIY led osvetluvanje
« Reply #71 on: January 24, 2015, 09:46:27 AM »
Pomala struja nema da gi crkne sijalickite. Moze samo da ti crkne napajanjeto. Ali ako gi pali - teraj so nego dur raboti a u megjuvreme baraj si novo.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 41
 • Featured
 • Posts: 7158
 • Activity:
  27%
 • Country: mk
 • Karma: 88
Re: DIY led osvetluvanje
« Reply #72 on: October 26, 2016, 12:26:31 PM »
Ајде едно мало освежување на темата. Дали е ова правилен начин на решавање на проблем со ЛЕД сијалица? Да напоменам дека иако останатите лед диоди светат појако/посилно, сепак исто е загревањето како претходно.

Дали треба да се користи отпорник или друга лед диода колку да прави баланс во струјните параметри или ова е доволно?Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Featured
 • Posts: 4104
 • Activity:
  1%
 • Karma: 307
Re: DIY led osvetluvanje
« Reply #73 on: October 27, 2016, 02:24:35 AM »
Odlicna fotografija.
Ova e vistinskiot i pravilen nacin, kako da si ja zapalis kukata.
Za tie sto nemaat nervi da cekaat, preporacuvam kanta benzin i kibrit.

 kick

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 41
 • Featured
 • Posts: 7158
 • Activity:
  27%
 • Country: mk
 • Karma: 88
Re: DIY led osvetluvanje
« Reply #74 on: October 27, 2016, 02:47:00 AM »
Затоа прашувам.  :D
Еве што прави типов и што вели.

Инаку како што се гледа од сликата, направив премостување само на една лед диода и јасно ми е дека другите сега ќе повлечат поголем напон што на крајот може да резултира и со нивно прегорување како првата. Првата како прегорела не е важно, туку дали е подобро да се стави некое отпорниче или друга лед диода колку да се распредели напонот за да не прегорат останатите?

Инаку мислам дека е далеку ситуацијата од палење на куќа.   :confused:

« Last Edit: October 27, 2016, 03:51:13 AM by pocttopus »

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Featured
 • Posts: 4104
 • Activity:
  1%
 • Karma: 307
Re: DIY led osvetluvanje
« Reply #75 on: October 27, 2016, 05:10:27 AM »
Ne e problem naponot. Diodite imaat odreden naponski opseg. Na pr. od 3.0 - 3.6V. Fabricki se namesteni da rabotat na poniskite vrednosti. So premostuvanjeto ke gi "dignes" na gorna granica, sto voopsto nema da im bide problem. Ke svetat pojako.
Problem e Strujata. Ako ja opteretuvas elektronikata (koja se naoga vnatre vo sijalicata) moras da dodavas dopolnitelni ladilnici. Ako ne go napravis toa, elektronikata ke pregreva i na kraj postoi moznost i da se zapali.
Ne veruvajte na se sto ke vidite na internet. Staro pravilo.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 41
 • Featured
 • Posts: 7158
 • Activity:
  27%
 • Country: mk
 • Karma: 88
Re: DIY led osvetluvanje
« Reply #76 on: October 27, 2016, 05:22:50 AM »
Прегревање се уште нема најверојатно затоа што само една лед диода е премостена, а сигурно тоа ќе влијае на векот на траење на останатите. Сега тие можат за пократко време да откажуваат, освен ако не додадам нова лед диода со соодветен отпорник.

Мислам дека попрво ќе откажуваат другите диоди отколку да се запали.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Tags:
 

Users Online Users Online (23)
Members vladoma
Members Google