collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Водата во аквариумот ми пожолтува, значи чиста е стакло ама има жолтеникава боја, ги хранам рибите со арами листеста храна, и ако не сменам вода едне недела одма пожолтува.
Филтерот ми е составен од керамички прстени, вата, и суѓери.

До што може да е роблемот, и дали има некои срестстрава шо можам да ги ставам за да ја одржува бела водата?   :icon_scratch:

[Login or Register]

Link

Author Topic: Жолта вода  (Read 1538 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Жолта вода
« on: October 13, 2011, 02:53:52 AM »
Водата во аквариумот ми пожолтува, значи чиста е стакло ама има жолтеникава боја, ги хранам рибите со арами листеста храна, и ако не сменам вода едне недела одма пожолтува.
Филтерот ми е составен од керамички прстени, вата, и суѓери.

До што може да е роблемот, и дали има некои срестстрава шо можам да ги ставам за да ја одржува бела водата?   :icon_scratch:

[Login or Register]

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Жолта вода
« Reply #1 on: October 13, 2011, 03:04:48 AM »
А слика од аквариумот?
Are you reaching your potential?

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Жолта вода
« Reply #2 on: October 13, 2011, 03:20:17 AM »
Еве видео.
Ама поарно да сликам вода во кофата кога ќе менувам таму поубаво се забележува оти е бела кофата.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Жолта вода
« Reply #3 on: October 13, 2011, 03:39:37 AM »
Еве тука се гледа убаво водата.

[Login or Register]

[Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Жолта вода
« Reply #4 on: October 13, 2011, 03:40:28 AM »
 Obicno drvo znae taka da farba voda ama ti nemas drvo.Normalno e da izgleda bistra a vo bela kofa da se poinava zatemneta koga menuvas.Ne mora da znaci nisto strasno.Menuvaj redovno.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Жолта вода
« Reply #5 on: October 13, 2011, 03:44:36 AM »
Не изгледа убаво акваиумот нема сјај, за тоа ми е повеќе, да сменам осветлување да препоеачате нешто, сега имам ставено само 2 обични неонки.

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Жолта вода
« Reply #6 on: October 13, 2011, 03:49:27 AM »
kolku vreme ima pominato od startuvanjeto na akvariumot? Kaj mene se sluvi vo maliot (25 litri) da mi pozolti vodata posle mesec (moze i povekje) od startuvanjeto, no za nekoe vreme stana kristalno cista.
Спијат ли рибите?

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Жолта вода
« Reply #7 on: October 13, 2011, 03:52:20 AM »
Можеби се жолтиве камења, или тој црвениот можно е да ти фарба што е тоа? Цигла? Вади тоа што ќе ти е, боље стави си црвено растение. :)
Are you reaching your potential?

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Жолта вода
« Reply #8 on: October 13, 2011, 03:57:04 AM »
Zolta voda e normalno da se ima, jaglenot ke gi iscisti za nekolku dena.

Raspaganje na hrana, trevi, izmet KARASI, se odgovorni za takva voda.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Жолта вода
« Reply #9 on: October 13, 2011, 04:01:43 AM »
2ипол месеци има сигурно.
Јас мислам до песокта да не е оти се собира многу ѓубре.
А дрво имам ставено го изврив добро може и од него да пушта малце, ама и пред да го ставам беше жолта. Клипот се стар 2 недели за тоа го нема дрвото на него, после 2 дена од снимката го ставив и мало дрво е.

Да ставам активен јаглен тогаш, или да не фрлам пари за ѓабе ако е краткотрајно дејството.
Ако не ќе си менувам вода по 2 пати во неделата и друго нема :)

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Жолта вода
« Reply #10 on: October 13, 2011, 07:01:09 AM »
Kvalitetniot jaglen moze da potera i 3-4 meseci

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Жолта вода
« Reply #11 on: October 13, 2011, 07:02:14 AM »
I ne se plasi site imame zolta voda, ako nekoj tvrdi deka vodata mu e kristalna ili laze ili nesto epten loso e so akvariumot :)

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Жолта вода
« Reply #12 on: October 13, 2011, 07:05:37 AM »
Не е за плашење работата, повеќе ми беше заради изгледот по живи бои да има, иначе и мал кога чував аквариум исто ми беше жолта водата, тоа беше пред едно 15тина години, тогаш немав интернет да видам шо е и како е, па сега кога почнав пак да одгледувам си викам да прашам да не има нешто за да се избистре :)
Иначе фала ви на одговорите :)

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Жолта вода
« Reply #13 on: October 13, 2011, 07:34:30 AM »
Ovaa slika vo kofata e najnormalno zolta voda, kaj mene e duri i pozolta koga menuvam voda.
Se ti e vo red so akvariumot.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Жолта вода
« Reply #14 on: October 13, 2011, 11:47:16 AM »
Кај сите ни е таква водата. Ич не се секирај. Терај како и досега.

Offline WarBoSS

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Кавадарци
 • Age: 39
 • Posts: 126
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Re: Жолта вода
« Reply #15 on: October 13, 2011, 04:59:11 PM »
 55655 за информациите :)

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal