collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:52:04 PM]


Нов Почеток by p
[March 15, 2023, 03:09:48 AM]

The first post content
Демек ај само да пробам дали ќе имам подобри резултати од претходниот пат али изгледа овој пат добро им годеше обемната и квалитетна исхрана и како што гледам има премногу икри. (можеби 500)
е сега тоа беше полесниот дел од задачата. Од немање време пак не направив инфузорија па ако знаете некоја стара финта за хранење кажувајте.
Ако не ќе варам јајца секој ден :D :D :D

Link

Author Topic: Мрест на зебри  (Read 2107 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Мрест на зебри
« on: October 17, 2011, 05:51:59 AM »
Демек ај само да пробам дали ќе имам подобри резултати од претходниот пат али изгледа овој пат добро им годеше обемната и квалитетна исхрана и како што гледам има премногу икри. (можеби 500)
е сега тоа беше полесниот дел од задачата. Од немање време пак не направив инфузорија па ако знаете некоја стара финта за хранење кажувајте.
Ако не ќе варам јајца секој ден :D :D :D

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Мрест на зебри
« Reply #1 on: October 17, 2011, 01:07:07 PM »
Имаше на форумов некоја финта за инфузоријата со лушпа од банана. Побарај.
Со жолчака можеш да тераш. Немора да е тазе секој ден. Свари ја жолчаката, изрендај ја со ренде и остави ја да се исуши. Потоа сува ќе ја рендаш секој ден по малку на цедалка. Не претерувај со храната, зошто побрзо ќе умрат од премногу храна, отколку од тоа што нема да јадат. Една жолчка од јајце за 500 мали треба да ти трае едно 15 дена. Па ти види сега по колку треба да ставаш. Потоа во зависност од растот ќе преминеш на артемија.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Мрест на зебри
« Reply #2 on: October 17, 2011, 01:59:08 PM »
Ako veke se izmrestile, kasno e za infuzorija. Teraj so jajce, megutoa redovno odrzuvaj higiena. Jajceto strasno ja zagaduva vodata.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Мрест на зебри
« Reply #3 on: October 17, 2011, 11:35:01 PM »
Имаше на форумов некоја финта за инфузоријата со лушпа од банана. Побарај.
Со жолчака можеш да тераш. Немора да е тазе секој ден. Свари ја жолчаката, изрендај ја со ренде и остави ја да се исуши. Потоа сува ќе ја рендаш секој ден по малку на цедалка. Не претерувај со храната, зошто побрзо ќе умрат од премногу храна, отколку од тоа што нема да јадат. Една жолчка од јајце за 500 мали треба да ти трае едно 15 дена. Па ти види сега по колку треба да ставаш. Потоа во зависност од растот ќе преминеш на артемија.
A kolku vreme ke trae zolckata ? ne e poubavo da se pravi smesa so zolcka i voda ?

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Мрест на зебри
« Reply #4 on: October 17, 2011, 11:36:28 PM »
Ako veke se izmrestile, kasno e za infuzorija. Teraj so jajce, megutoa redovno odrzuvaj higiena. Jajceto strasno ja zagaduva vodata.
toa i najmnogu me nervira. A i tesko e za menuvanje voda zosto se epten sitni i ke treba epten pazenje.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Мрест на зебри
« Reply #5 on: October 18, 2011, 12:55:45 AM »
Кога не си се спремил на време. Сега изборот ти е тој. Ќе раниш со жлчка и ќе чистиш често.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Мрест на зебри
« Reply #6 on: October 22, 2011, 06:26:49 AM »
Пропливаа малечките ама дел од нив сеуште се залепени на стакло па уште не сум почнал со хранење. Инаку од икрите околу 70% беа неоплодени ! така да има можеби 100 малечки најмногу. се мислам дали да им ставам внатре пумпа со сунѓер уште одма или да ги оставам некое време без филтер, па почесто да менувам вода?

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Мрест на зебри
« Reply #7 on: October 22, 2011, 08:40:56 AM »
filter mislam deka ke im bide jak zasega, t.e ke gi smuka. Mene malite gupi mi gi smukase.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Мрест на зебри
« Reply #8 on: October 22, 2011, 08:59:37 AM »
Moze ako sakas od tie obicnite sungeri so pumpa za vozduh sto se.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Мрест на зебри
« Reply #9 on: October 22, 2011, 11:18:59 AM »
Moze ako sakas od tie obicnite sungeri so pumpa za vozduh sto se.
pa za takov i mislev ali i toj im e jak. gupite se dzinovi za zebrite ! sigurno se edno 3 pati pogolemi!

Offline Ugrin

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 36
 • Posts: 280
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: Мрест на зебри
« Reply #10 on: October 22, 2011, 02:18:31 PM »
Zolckata ke ja rastvoris vo voda do najsitni cesticki i ke stavas po nekolku kapki i toa ke gagjas kade sto ima najgolemo jato od ripcinjata. Ne preteruvaj so ishranata, bidejki mozes da ja zagadis vodat mnogu, a i tesko ide cistenjeto so crevce prvite nedela- dve.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Мрест на зебри
« Reply #11 on: October 29, 2011, 01:41:12 PM »
lugje ke porasnat li nekad zebrive  ghgfrf ghgfrf ghgfrf
milijaturi...

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Мрест на зебри
« Reply #12 on: October 29, 2011, 03:08:31 PM »
HD za da moze da gi vidite :D

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Мрест на зебри
« Reply #13 on: October 29, 2011, 03:13:49 PM »
Честито мрест и чисти повеќе

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Мрест на зебри
« Reply #14 on: October 29, 2011, 03:14:40 PM »
 Abe ti si gi snimil pozitivnite bakterii  :D

vsutarov

 • Guest
Re: Мрест на зебри
« Reply #15 on: October 29, 2011, 03:44:17 PM »
Hahaha,dobra snimka.

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: Мрест на зебри
« Reply #16 on: October 29, 2011, 03:47:59 PM »
 :icon_thumright:
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7545
 • Activity:
  3%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мрест на зебри
« Reply #17 on: October 29, 2011, 04:09:56 PM »
јако!  :icon_thumright:

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Мрест на зебри
« Reply #18 on: October 29, 2011, 10:57:33 PM »
 55655
Ali ne sum ni pomisluval deka tolku mali ke bidat koga ke se izvedat. Prviot den koga izlegoa tatko mi ne mi veruvase koga mu kazuvav (ne mozese da gi vidi  :embarrass:). Sega se dve nedeli i mislam deka dobro napreduvaat, ali seuste se milijaturi nevideni.
Da im pustam edno novorodence od gupite, site ke gi izede  emot15
Inace imam i edno 200 gupi  :embarrass:

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 39
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Мрест на зебри
« Reply #19 on: October 30, 2011, 07:59:16 AM »
 applause Ti zaviduvam :) ja vekje dva meseca se zafrkavam so barbusite ama ne mi ide. Ubava e gletkata da se vidat mali i tolku na broj.
Спијат ли рибите?

Tags:
 

Мрест на Трофеус Икола

Started by iron man

Replies: 10
Views: 1593
Last post January 04, 2009, 02:05:13 PM
by nenad66
Ancistrus Sp. Мрест

Started by spike15_mk

Replies: 42
Views: 4692
Last post June 14, 2009, 09:39:50 AM
by Ljube
Мрест на Скалари

Started by DimitarJ

Replies: 110
Views: 10857
Last post February 13, 2011, 11:22:34 PM
by p
Мојот прв мрест.

Started by AFROMAN

Replies: 11
Views: 1797
Last post June 16, 2011, 04:14:41 AM
by Дамјан
Мрест на Galaxy Razbora

Started by anrovla

Replies: 33
Views: 2922
Last post May 21, 2012, 11:48:49 AM
by anrovla
Users Online Users Online (20)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal