collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[Today at 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
ок денеска конечно си го средив малото аквариумче што го користам за подмладокот па нешто околу него:

Димензија: 30цм (должина) x 35цм (ширина) x 40цм (висина), ефективни ~36 литри.

Осветлување: 9x 5mm бели лед диоди (14000 mcd, потрошувачка: 738 mW на цело лустерче :D)

Филтрација: сунѓер прикачен на воздушна пумпа + потопна пумпа со ~100 ml siporex
и зелен 3mm сунѓер пред siporex-от за механичкиот дел.

Греење: 50 W грејач.

Подлога: црна ризла ~3mm

Декорација: ситни вулкански каменчиња и школки.

Позадина: лошо одштампана текстура од карпа :) .

Риби: 4xLabidochromis Caeruleus, 1xAulonocara stuartgranti "Ngara" (сеуште мала за у големиот аквариум).

Останато: едно мало коренче vallisneria и неколку Ceratophyllum demersum (ваљда).

Исхрана: Sera Flora.


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Прилог и од "лустерчето" моментално е на картон што ќе биде заменет со канал за кабел пластичен како кукиште во кое ќе бидат затворени диодите и жиците. Диодите инаку се на минимално оптоварување кое може да се регулира со тример да се појача (што нема баш потреба пошто добро свети) .. едино што видов после монтажа е дека диодиве ми се со мал агол на леќата па за наредниот што ќе го правам поголем ќе треба да дојдат на 5cm место ко што се сега на 8cm растојание.

Инаку во план ми е ова да биде пренаменето во мало тангањика аквариумче со неколку школкаши во него .. со тоа што горе повремено ќе улетуваат мрестилките со мали рипчиња кои потоа ќе се селат у друг поголем што е во постапка на активирање за израсутавање на подмладокот.


Link

Author Topic: VercinGor - Tanganyika (mini)  (Read 4117 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
VercinGor - Tanganyika (mini)
« on: October 29, 2011, 01:46:26 PM »
ок денеска конечно си го средив малото аквариумче што го користам за подмладокот па нешто околу него:

Димензија: 30цм (должина) x 35цм (ширина) x 40цм (висина), ефективни ~36 литри.

Осветлување: 9x 5mm бели лед диоди (14000 mcd, потрошувачка: 738 mW на цело лустерче :D)

Филтрација: сунѓер прикачен на воздушна пумпа + потопна пумпа со ~100 ml siporex
и зелен 3mm сунѓер пред siporex-от за механичкиот дел.

Греење: 50 W грејач.

Подлога: црна ризла ~3mm

Декорација: ситни вулкански каменчиња и школки.

Позадина: лошо одштампана текстура од карпа :) .

Риби: 4xLabidochromis Caeruleus, 1xAulonocara stuartgranti "Ngara" (сеуште мала за у големиот аквариум).

Останато: едно мало коренче vallisneria и неколку Ceratophyllum demersum (ваљда).

Исхрана: Sera Flora.


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Прилог и од "лустерчето" моментално е на картон што ќе биде заменет со канал за кабел пластичен како кукиште во кое ќе бидат затворени диодите и жиците. Диодите инаку се на минимално оптоварување кое може да се регулира со тример да се појача (што нема баш потреба пошто добро свети) .. едино што видов после монтажа е дека диодиве ми се со мал агол на леќата па за наредниот што ќе го правам поголем ќе треба да дојдат на 5cm место ко што се сега на 8cm растојание.

Инаку во план ми е ова да биде пренаменето во мало тангањика аквариумче со неколку школкаши во него .. со тоа што горе повремено ќе улетуваат мрестилките со мали рипчиња кои потоа ќе се селат у друг поголем што е во постапка на активирање за израсутавање на подмладокот.

« Last Edit: August 26, 2017, 02:56:49 AM by pocttopus, Reason: Промена на слика за насловна. »
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: VercinGor - Malawi (mini)
« Reply #1 on: October 29, 2011, 02:12:46 PM »
 560855 za eksperimentot so lusterceto.Sekogas poddrzuvam vakvi idei.Razrabotuvaj i usovrsuvaj.Odlicno sveti.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: VercinGor - Malawi (mini)
« Reply #2 on: October 29, 2011, 02:50:55 PM »
 560855 за трудот! супер изгледа уште на самиот почеток, а камо ли ако го усовршиш понатаму. браво!  applause

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Malawi (mini)
« Reply #3 on: October 29, 2011, 03:25:57 PM »
фала :) .. само да се наоѓа слободно време повеќе занимации стално има :)
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Malawi (mini)
« Reply #4 on: November 04, 2011, 07:19:26 AM »
почна транзицијата од Malawi во Tanganyika .. сменет е песокот со 0.8-1.2 бел кварц, улетаа нови школки (фала уште еднаш до членовите од форумот што ме помогнаа !) и се уселија новите жители, + 4 Lamprologus maleagris, и се бара сеуште некој да ги собере старите жители, 4 Labidochromis caeruleus = 150ден.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Malawi (mini)
« Reply #6 on: November 04, 2011, 07:32:46 AM »
и "лустерчето" у конечна форма .. кукиштето е направено со канали за маскирање кабли :)
[Login or Register]

[Login or Register]
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: VercinGor - Malawi (mini)
« Reply #7 on: November 04, 2011, 07:43:07 AM »
VercinGor super e akvariumceto... neka ti se zivi i zdravi pitbulite i neka ne se krijat u pesokot :)
 560855 Za lusterceto fantasticno ispadnalo  :icon_thumright:
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: VercinGor - Malawi (mini)
« Reply #8 on: November 04, 2011, 09:07:47 AM »
  Bravo drugar.I za alusterceto a osobeno za edni od najinteresnite i najubavi skolkasi kako sto se maleagris.Ke bides oduseven od niv. :icon_thumright:

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Tanganyika (mini)
« Reply #9 on: November 05, 2011, 04:48:53 AM »
фала :) ми фали сеа за сеа уште некое повисоко каменче за у средниот дел да направи поголема сепарација да има занимација околку да не биде рамно вака и може уште некое коренче vallisneria ил nana edna.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 28
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: VercinGor - Tanganyika (mini)
« Reply #10 on: November 05, 2011, 04:53:30 AM »
 applause applause Super izpadnalo. Bravo i za lusterceto  :icon_thumright:

Offline Bojan

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje-Madzari
 • Age: 30
 • Posts: 108
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
Re: VercinGor - Tanganyika (mini)
« Reply #11 on: November 07, 2011, 03:33:15 AM »
Odlicni Ribi si zemal :D MOj Sovet nemoj da gi mesash so drugi ribi dur ne porasnat ubavo :D Od Kaj gi zema inace ?ako sakash mozam da ti dadam nekoe korence Valisneria..

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Tanganyika (mini)
« Reply #12 on: November 07, 2011, 06:04:53 AM »
таму планирани се само они да бидат нема друго да мешам .. само мрестилки горе ќе има плус од време на време :)

од кај Мики се овие, а ако имаш вишок vallisneria добродојдена е ;)
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline Bojan

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje-Madzari
 • Age: 30
 • Posts: 108
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
Re: VercinGor - Tanganyika (mini)
« Reply #13 on: November 07, 2011, 11:39:21 AM »
Ne e problem..Imam i mov ne znam tocno kako se vika se fakja na kamenja,drva itn..

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Tanganyika (mini)
« Reply #14 on: December 05, 2011, 04:34:37 AM »
мал update :)

додаено Anubias barteri едно коренче и променето светло со 3 x 1W power LED spot light  6500К .. така да сеа и со мобилен искачаат ок слики
[Login or Register]
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: VercinGor - Tanganyika (mini)
« Reply #15 on: December 05, 2011, 07:08:01 AM »
 applause Den si go napravil.Aj malce pokazi go osvetluvanjeto podobjasni go.

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Tanganyika (mini)
« Reply #16 on: December 05, 2011, 07:50:07 AM »
[Login or Register]

не склапав ја .. готова сијалица земав :P иста е значи ко оваа на линкот само друга фирма .. самото кукиште служи и како ладилник .. солидно е 1 цм дебелина и више .. приклучок ист ко за халогена сијалица, директно на 220V .. а свети доста јако морав да го дигнам најгоре у регал за да не трешти светло у аквариум .. едина "мана" што е тесен сноп нели насочена е некој 30 степени ..  но за моево аквариумче покрива и поише од што треба :)
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Tanganyika (mini)
« Reply #17 on: December 05, 2011, 07:53:33 AM »
лоша слика колку за илустрација .. ете го и другиот аквариум колку за споредба кушето
[Login or Register]
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: VercinGor - Tanganyika (mini)
« Reply #18 on: January 31, 2012, 11:19:19 AM »
:) поздрав од алфа ку*лето .. иначе не сум му ги дирал школките сам си се занимава си копка

[Login or Register]
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: VercinGor - Tanganyika (mini)
« Reply #19 on: July 27, 2012, 12:49:19 AM »


мал update .. му текна да се сели на курлето .. па се тури у копање деновиве .. не се глеада убаво може дубина на сликава .. ама ископано е поприлочно под школката .. најверојатон ќе ја тумба пошто му е тешка за да ја подигне .. инжињерче :)

инаку останав на 2 (од почетните 4) .. првата се углави со потопната глава уште на почеток, а вторава пред недела дена рипна од аквариум (повеќе од 6-8 цм висина над вода .. ваљда и станало жешко :P
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Tags:
 

VercinGor - Malawi

Started by VercinGor

Replies: 45
Views: 4390
Last post May 19, 2013, 05:19:44 AM
by VercinGor
VercinGor - Malawi (mini)

Started by VercinGor

Replies: 6
Views: 1174
Last post February 19, 2012, 09:22:56 AM
by VercinGor
Users Online Users Online (39)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal