collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Yesterday at 09:19:48 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:16:54 PM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by Ivanov Mitko
[May 19, 2020, 07:26:33 AM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]


Offtopic: PROaqua_The_King_Symphysodon by p
[May 01, 2020, 11:11:24 AM]


PROaqua_The_King_Symphysodon by DimitarJ
[April 23, 2020, 10:27:37 PM]


REEF-ot na Viktor by DimitarJ
[April 20, 2020, 10:09:45 PM]

The first post content
ок денеска конечно си го средив малото аквариумче што го користам за подмладокот па нешто околу него:

Димензија: 30цм (должина) x 35цм (ширина) x 40цм (висина), ефективни ~36 литри.

Осветлување: 9x 5mm бели лед диоди (14000 mcd, потрошувачка: 738 mW на цело лустерче :D)

Филтрација: сунѓер прикачен на воздушна пумпа + потопна пумпа со ~100 ml siporex
и зелен 3mm сунѓер пред siporex-от за механичкиот дел.

Греење: 50 W грејач.

Подлога: црна ризла ~3mm

Декорација: ситни вулкански каменчиња и школки.

Позадина: лошо одштампана текстура од карпа :) .

Риби: 4xLabidochromis Caeruleus, 1xAulonocara stuartgranti "Ngara" (сеуште мала за у големиот аквариум).

Останато: едно мало коренче vallisneria и неколку Ceratophyllum demersum (ваљда).

Исхрана: Sera Flora.


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Прилог и од "лустерчето" моментално е на картон што ќе биде заменет со канал за кабел пластичен како кукиште во кое ќе бидат затворени диодите и жиците. Диодите инаку се на минимално оптоварување кое може да се регулира со тример да се појача (што нема баш потреба пошто добро свети) .. едино што видов после монтажа е дека диодиве ми се со мал агол на леќата па за наредниот што ќе го правам поголем ќе треба да дојдат на 5cm место ко што се сега на 8cm растојание.

Инаку во план ми е ова да биде пренаменето во мало тангањика аквариумче со неколку школкаши во него .. со тоа што горе повремено ќе улетуваат мрестилките со мали рипчиња кои потоа ќе се селат у друг поголем што е во постапка на активирање за израсутавање на подмладокот.


Link

Author Topic: VercinGor - Tanganyika (mini)  (Read 2394 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: VercinGor - Tanganyika (mini)
« Reply #20 on: July 27, 2012, 03:03:05 AM »
Taa skolka  ako resi kako od sala ke ja premesti kade saka so eden poteg,veruvaj.Vo sekoj slucaj interesno posmatraj go sto nameril da pravi.

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: VercinGor - Tanganyika (mini)
« Reply #21 on: September 23, 2012, 11:39:58 AM »
мал update .. наната збесна летово има 5-7 нови листа .. се гледа од каде е почнат новиот дел на риозомот.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: VercinGor - Tanganyika (mini)
« Reply #22 on: May 19, 2013, 05:35:10 AM »
Мал update .. наната си расте ли расте .. и втората лево доле само што ја преместив од другиот аквариум овде на рехабилитација, одма пушти веќе ново ливче .. колку за размер ориентација рипката е некој 4-5 цм


"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: VercinGor - Tanganyika (mini)
« Reply #23 on: June 22, 2013, 02:05:17 PM »
малку го запоставив аквариумчево .. па наната се побуни  :icon_scratch:
[Login or Register]

Uploaded with [Login or Register]
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7383
 • Activity:
  44%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Одг: VercinGor - Tanganyika (mini)
« Reply #24 on: June 22, 2013, 02:57:20 PM »
дотури му уште малку вода... лето е, испарува многу побрзо...  :happy:

наната е топ!  :icon_thumright:

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: VercinGor - Tanganyika (mini)
« Reply #25 on: November 12, 2013, 06:04:43 AM »
мали промени .. и клуч на темава бидејќи веќе нема африканци унатре  :icon_salut:
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Tags:
 

VercinGor - Malawi

Started by VercinGor

Replies: 45
Views: 2303
Last post May 19, 2013, 05:19:44 AM
by VercinGor
VercinGor - Malawi (mini)

Started by VercinGor

Replies: 6
Views: 458
Last post February 19, 2012, 09:22:56 AM
by VercinGor
Users Online Users Online (34)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal