collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Taka gledajki vo akvariumot mi dojde edna ideja. Imav 2 neonki neiskoristeni i zemav, ednata ja oboiv sina drugata crvena. I eve na kraj sto dobiv :P. Crveniot moonlight mnogu ubavo izgleda vo zivo, ama neznam dali e nesto stetno za ribite? A dodeka pak siniot zasega mi e breslab, bidejki go boev so mnogu temo sina temperna. Ke zemam 2 novi neonki i ke gi bojadisam posvetlo sini.

PREDUPREDUVANJE
Ovie neonki se boeni so temperni i ne e preporaclivo da se stavat na akvariumi kade sto lambite se direktno nad vodata. Ova moze da se napravi kaj akvariumi kade sto lambite i vodata se oddeleni so staklo bidejki vodata isparuva i ke ja navlazne boajata na neonkata, pa ke pocnat da kapat kapki so boja vo vodata i ribite ke se istrovat.
Ne odgovaram za nikakov neuspeh, ili steta dokolku vi se desi ako go napravite ova. Jas zasega nemam problem, ama neznam ni kolku ke bide trajno zatoa sto tek 15 minuti raboti :)

Eve sliki
[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: DIY red and blue moonlight  (Read 1424 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline OscarMKD

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Strumica
  • Age: 27
  • Posts: 1329
  • Activity:
    0%
  • Karma: 27
DIY red and blue moonlight
« on: October 30, 2011, 07:28:45 AM »
Taka gledajki vo akvariumot mi dojde edna ideja. Imav 2 neonki neiskoristeni i zemav, ednata ja oboiv sina drugata crvena. I eve na kraj sto dobiv :P. Crveniot moonlight mnogu ubavo izgleda vo zivo, ama neznam dali e nesto stetno za ribite? A dodeka pak siniot zasega mi e breslab, bidejki go boev so mnogu temo sina temperna. Ke zemam 2 novi neonki i ke gi bojadisam posvetlo sini.

PREDUPREDUVANJE
Ovie neonki se boeni so temperni i ne e preporaclivo da se stavat na akvariumi kade sto lambite se direktno nad vodata. Ova moze da se napravi kaj akvariumi kade sto lambite i vodata se oddeleni so staklo bidejki vodata isparuva i ke ja navlazne boajata na neonkata, pa ke pocnat da kapat kapki so boja vo vodata i ribite ke se istrovat.
Ne odgovaram za nikakov neuspeh, ili steta dokolku vi se desi ako go napravite ova. Jas zasega nemam problem, ama neznam ni kolku ke bide trajno zatoa sto tek 15 minuti raboti :)

Eve sliki
[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Offline OscarMKD

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Strumica
  • Age: 27
  • Posts: 1329
  • Activity:
    0%
  • Karma: 27
Re: DIY red and blue moonlight
« Reply #1 on: October 30, 2011, 07:30:59 AM »
Na prvata slika e crvena i bela, na vtorata, samo bela, na tretata i cetvrtata crvena a na petata sestata i sedmata sina :D

Offline VercinGor

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Sep 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 577
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Re: DIY red and blue moonlight
« Reply #2 on: October 30, 2011, 07:36:47 AM »
црвена + бела делува добро .. акцент на дрвото ти дава и црвените шари на рибите .. само да видиш како ќе ти се понаша температа .. пошто грејат нели неонките па ќе се исуши па да не почне да се рони .. за вака нешто мене прво што ми паѓа на ум .. фолија/хартија у боја ко нели филтриве што се на фото апарати со сталка у боја.  :icon_thumright:
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: DIY red and blue moonlight
« Reply #3 on: October 30, 2011, 09:02:30 AM »
 A bre dete samo izmisluvas nesto. applause

Offline OscarMKD

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Strumica
  • Age: 27
  • Posts: 1329
  • Activity:
    0%
  • Karma: 27
Re: DIY red and blue moonlight
« Reply #4 on: October 30, 2011, 02:25:15 PM »
Bojata ne e pocnala da se roni, barem ne seuste, a lambata e vklucena 5 casa. Bojata ubavo e isusena i duri i koga probuvam so nokt da ja razronam, nemozam ni da izlupam malku. Mi izgleda i se nadevam deka ke bide trajna :)

Offline DimitarJ

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 48
  • Posts: 7401
  • Activity:
    0%
  • Country: 00
  • Karma: 162
    • LID
Re: DIY red and blue moonlight
« Reply #5 on: October 30, 2011, 02:34:54 PM »
Мислам дека имаш неонки во боја да си купиш и тоа со иста цена како обичните.
Барем на битпазар и кај пластичарите се наоѓаат. Верувам дека и кај тебе би требало да ги има.
Вака можеш само беља да направиш. Неонката развива температура и може да дишиш штетни материи.

Offline OscarMKD

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Strumica
  • Age: 27
  • Posts: 1329
  • Activity:
    0%
  • Karma: 27
Re: DIY red and blue moonlight
« Reply #6 on: October 30, 2011, 02:47:09 PM »
Nema kaj nas vo boja. Inaku ova go napraviv od dosada, da mine vremeto :). A neonkite gi boev so cista boja bez voda i sega se isuseni na celo. Sega samo da ne pocnat da se ronat. :D

Offline p

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Скопје
  • Age: 45
  • Posts: 7549
  • Activity:
    2%
  • Country: mk
  • Karma: 91
Re: DIY red and blue moonlight
« Reply #7 on: October 30, 2011, 08:54:19 PM »
можеш да го направиш истиот ефект со користење на транспарентна фолија во боја за стакло. ги има во разни бои, дезени и транспарентност во [Login or Register] во скопје и не се многу скапи.

фолијата можеш да ја залепиш на парче стакло над аквариумот, а над него да си дојде капакот со осветлувањето. на тој начин не би се секирал дали ќе ги отруеш рибите, а дури нема да ти мириса во собата на бои и лакови.

види дали има некој да ти донесе од тука или побарај случајно кај тебе некоја фирма да не соработуваат со „СИТО Графика“ за поедноставно да си набавиш ако продолжиш да експериментираш со ова.

но, пред да почнеш, треба да се постави прашањето колку е тоа добро за аквариумот!? не сум видел аквараиуми со различни нијанси на бои на светлина.

Offline goch

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Oct 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 34
  • Posts: 1352
  • Activity:
    0%
  • Karma: 108
Re: DIY red and blue moonlight
« Reply #8 on: October 30, 2011, 09:25:15 PM »
Nema kaj nas vo boja. Inaku ova go napraviv od dosada, da mine vremeto :). A neonkite gi boev so cista boja bez voda i sega se isuseni na celo. Sega samo da ne pocnat da se ronat. :D


Има во боја неонки, не се замарајте со фарбање, со купување фолии, појдете што вика Димитар на бит-пазар или на било кој пазар, или па во хубо сигурно имаат, имав јас до пред некое време сина неонка. :)
Goran Manevski

Tags:
 

DIY Moonlight

Started by Uran

Replies: 25
Views: 4399
Last post July 17, 2008, 04:32:42 PM
by WILDDISCUS
DIY moonlight

Started by nikola

Replies: 20
Views: 2900
Last post November 03, 2009, 02:57:22 AM
by Stole
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal