collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
вака,аквариумот ми е 60х40х25 околу 60 литра,ми треба совет колку јачина треба да е осветлувањето,имам 24w штедлива сијалица,мене ми се гледа како да е малку,совет од колегите...????еве како тоа изгледа сега....
[Login or Register]


Link

Author Topic: помош околу осветлување...  (Read 1477 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pljs

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Resen
 • Age: 44
 • Posts: 225
 • Activity:
  0%
 • Karma: 22
помош околу осветлување...
« on: November 19, 2011, 08:45:18 AM »
вака,аквариумот ми е 60х40х25 околу 60 литра,ми треба совет колку јачина треба да е осветлувањето,имам 24w штедлива сијалица,мене ми се гледа како да е малку,совет од колегите...????еве како тоа изгледа сега....
[Login or Register]


Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: помош околу осветлување...
« Reply #1 on: November 19, 2011, 08:47:21 AM »
Posto vo akvariumot nemas nikakvo rastenie, svetlinata ti e sosema dovolna.
Koga ke se odlucis za remont na ovaa postavka togas ke razmisluvas i ke planiras za svetlo.

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: помош околу осветлување...
« Reply #2 on: November 19, 2011, 08:49:16 AM »
Jas mislam deka sijalicata e dovolna, dokolku nemas rastenija nema potreba od poveke svetlo... samo alga ke imas poveke.
a dokolku se odlucis za rastenija ke treba da menjas podloga ....

Offline pljs

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Resen
 • Age: 44
 • Posts: 225
 • Activity:
  0%
 • Karma: 22
Re: помош околу осветлување...
« Reply #3 on: November 19, 2011, 08:54:11 AM »
ок,вие сте поискусни и ке ги послушам вашите совети,благодарам...
засега ке е вака,коа ке се решам за растенија ке се консултираме накнадно...поздрав

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: помош околу осветлување...
« Reply #4 on: November 19, 2011, 09:04:56 AM »
доколку имаш намера да ставиш некоја тревка која ја имаш одбрано, тогаш соодветно на неа ќе треба да и направиш осветлување. може и обратно да размислуваш, на веќе поставено осветлување кои тревки би успеале или со евентуално мало појачување да измениш ситуација па да имаш поширок избор.

потоа, некои тревки немаат потреба од кој знае колкаво осветлување. така на пример, една обична криптокоруна кај мене џунгла направи и не изгледаше баш најдобро аквариумот, па на крајот и ја извадив, додека други видови покрај осветлување бараат и ѓубриво и CO2.

има и уште разни комбинации, но во „глобала“ колку литри е аквариумот, толку вати осветлување ќе ти треба.Offline pljs

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Resen
 • Age: 44
 • Posts: 225
 • Activity:
  0%
 • Karma: 22
Re: помош околу осветлување...
« Reply #5 on: November 19, 2011, 09:22:48 AM »
доколку имаш намера да ставиш некоја тревка која ја имаш одбрано, тогаш соодветно на неа ќе треба да и направиш осветлување. може и обратно да размислуваш, на веќе поставено осветлување кои тревки би успеале или со евентуално мало појачување да измениш ситуација па да имаш поширок избор.

потоа, некои тревки немаат потреба од кој знае колкаво осветлување. така на пример, една обична криптокоруна кај мене џунгла направи и не изгледаше баш најдобро аквариумот, па на крајот и ја извадив, додека други видови покрај осветлување бараат и ѓубриво и CO2.

има и уште разни комбинации, но во „глобала“ колку литри е аквариумот, толку вати осветлување ќе ти треба.

благодарам за советот,а какво губриво и ЦО2 како се користи???
Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: помош околу осветлување...
« Reply #6 on: November 19, 2011, 09:26:21 AM »
za rastenija se dodava tecno gjubrivo i co2 ( so pojako osvetluvanje )za da vrsat pointenzivna fotosinteza i da rastat pobrzo....
znaci na forumov ima Search opcija iskoristija i ke ti najde odgovor na site prasanja zasto na ovaa tema ima pisuvano i pisuvano....

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: помош околу осветлување...
« Reply #7 on: November 19, 2011, 10:04:02 AM »
во комбинација овие два препарати се многу добри за поголемиот дел на тревки. еве линкови од нив на кои пишува кое за што служи и начин на употреба:

Offline pljs

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Resen
 • Age: 44
 • Posts: 225
 • Activity:
  0%
 • Karma: 22
Re: помош околу осветлување...
« Reply #8 on: November 19, 2011, 11:42:11 AM »
во комбинација овие два препарати се многу добри за поголемиот дел на тревки. еве линкови од нив на кои пишува кое за што служи и начин на употреба:

55655

Tags:
 

Помош при избор на риби...

Started by ВлаткоЅвер

Replies: 15
Views: 1855
Last post July 09, 2009, 06:48:57 AM
by Cimento
Помош за мрест на скалари

Started by alian_tac

Replies: 8
Views: 1443
Last post September 24, 2009, 10:13:57 AM
by nenad66
krabi - помош

Started by DimitarJ

Replies: 19
Views: 1770
Last post October 22, 2010, 01:01:50 PM
by DimitarJ
ПОМОШ...

Started by vlatko.m

Replies: 13
Views: 1486
Last post January 11, 2011, 04:10:44 PM
by ivica74sk
Молам за помош за постоље за Malawi аквариум

Started by Neon

Replies: 13
Views: 1435
Last post April 04, 2011, 12:22:04 PM
by Uran
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal