collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:52:04 PM]


Среќна нова 2023 година by NO CARRIER
[January 01, 2023, 02:21:54 AM]


Нов Почеток by NO CARRIER
[November 05, 2022, 12:28:54 AM]


Продажба на аквариуми by p
[October 17, 2022, 05:39:07 AM]

The first post content
сакам да прашам дали и зошто треба да се гасне светлото,или колку треба да свети светлото????

Link

Author Topic: Дали и колку светло?  (Read 1512 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pljs

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Resen
 • Age: 43
 • Posts: 225
 • Activity:
  0%
 • Karma: 22
Дали и колку светло?
« on: November 24, 2011, 01:20:52 PM »
сакам да прашам дали и зошто треба да се гасне светлото,или колку треба да свети светлото????
« Last Edit: November 24, 2011, 02:02:13 PM by Ljube »

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: дали????
« Reply #1 on: November 24, 2011, 01:25:25 PM »
сакам да прашам дали и зошто треба да се гасне светлото,или колку треба да свети светлото????

Вие по дома го гасите светлото ??  и зошто ? :)

Offline sick boy

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Skopje-Butel 2
 • Age: 43
 • Posts: 525
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
  • http://s13.postimage.org/6ibpny35x/demasoni72copy.png
Re: дали????
« Reply #2 on: November 24, 2011, 01:28:10 PM »
Da treba da se gasi svetloto zatoa sto vo prirodnata sredina ribite imaat den i nok a nie treba da im gi obezbedime tie uslovi a za vremetraenjeto na ,,denot'' neka kaze nekoj dr poiskusen  
Computergames don't affect kids. I mean if Pacman affected our
generation as kids, we'd all run around in darkened rooms eating pills
and listening to repetitive music...
[Login or Register]

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: дали????
« Reply #3 on: November 24, 2011, 01:34:59 PM »
A ne znam kavo iskustvo ti treba za da znaes dali se gasi svetlo vo akvarium? Mislam stvarno, ne znam sto da odgovoram, ne znam, stvarno ne znam.

Offline pljs

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Resen
 • Age: 43
 • Posts: 225
 • Activity:
  0%
 • Karma: 22
Re: дали????
« Reply #4 on: November 24, 2011, 01:39:47 PM »
ај малку посериозен одговор.....како ние помалку искусните ке научиме...

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: дали????
« Reply #5 on: November 24, 2011, 01:44:19 PM »
Gasi gi svetloto navecer. Preku den neka sveti. Jas praktikuvam 12:12 casa iako ne mora da znaci deka e pravilo. Odredi si termini koga ke go pustas i koga ke go gasis i gotovo.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: дали????
« Reply #6 on: November 24, 2011, 01:47:51 PM »
ај малку посериозен одговор.....како ние помалку искусните ке научиме...
Druze seriozni sme, kako sto doma go gasime svetloto taka i kaj ribite treba da e izgaseno. Nisto ne zivee na 24 saati svetlo na nieden del od zemjava.
Svetloto moze da e zapaleno od 6 do 12 casa. Zavisi od potrebite na akvariumot i od jacinata na svetloto.
« Last Edit: November 24, 2011, 02:00:50 PM by Ljube »

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Дали и колку светло?
« Reply #7 on: November 24, 2011, 10:29:21 PM »
1.2W/Litar осветлување. Т5 6500К + 3xТ5 10000К Moжам и 2 да палам само со што ќе добијам 0.6w/Litar колку време да го држам светлово пошто го држам 12 сати. Неќам алга да одгледувам :)
Are you reaching your potential?

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Дали и колку светло?
« Reply #8 on: November 25, 2011, 12:31:50 AM »
tiggaz jas bi iskombiniral dve 6500k da si svetat 8-10 saata i drugite dve da se palat 4-5 saati >so niv da go simuliras sonceto koga e najgore vo zenitot.....
ili mozes site ama ne podolgo od 8 saata...
 

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Дали и колку светло?
« Reply #9 on: November 25, 2011, 12:52:16 AM »
Ахам, значи да речеме од 10:00 да се палат две и да светат 8 часа односно до 18:00 часот. А другите две да се палат од 12:30 до 16:30. Би било добра комбинација така? Проблемот е што не е малце тоа изводливо бидејки на исти штекер се а се палат со копче по две, неможам да го изведам тоа со два тајмери. Ќе мора некако да направа да го палам светлото во 14:30 па во 17:00 кога се враќам од работа да ги палам другите две да светат до 21:00  па да се изгаси во 22:30. Е така ќе направам :) Фала. (Btw да ги тргнам овие гифовиве пошто цигански ми изгледа потписот и не е убаво за гледање)
Are you reaching your potential?

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 55
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: Дали и колку светло?
« Reply #10 on: November 25, 2011, 01:32:50 AM »
Ja bi go namalil od 12 saata na 10 saata dnevno normalno so kombinacijata sto sam ja opisa.

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Дали и колку светло?
« Reply #11 on: November 25, 2011, 01:41:16 AM »
Вака ќе го намалам 8 сата да светат сите од еднаш неделава. Ќе видам како ќе се однесува аквариумот и ќе додавам и губрива и се. Ако не е добра комбинацијата ќе пробам со 10 часа на ден со промени 4 сати сите во измеѓу период.
Are you reaching your potential?

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 932
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Дали и колку светло?
« Reply #12 on: November 25, 2011, 02:13:09 AM »
Ахам, значи да речеме од 10:00 да се палат две и да светат 8 часа односно до 18:00 часот. А другите две да се палат од 12:30 до 16:30. Би било добра комбинација така? Проблемот е што не е малце тоа изводливо бидејки на исти штекер се а се палат со копче по две, неможам да го изведам тоа со два тајмери. Ќе мора некако да направа да го палам светлото во 14:30 па во 17:00 кога се враќам од работа да ги палам другите две да светат до 21:00  па да се изгаси во 22:30. Е така ќе направам :) Фала. (Btw да ги тргнам овие гифовиве пошто цигански ми изгледа потписот и не е убаво за гледање)

зошто мануелно ти треба малку познавање од електроника, и наместо копче да си вградиш тајмери (не се многу големи електронските тајмерите плочката им е ~ 8x8x3 цм)

бтњ за твојот и билките што имаш 8часа се доволни, али билките ке ти кажат кога им е доволно светлина


а бидејќи и од видеото гледав дискусите малку ти на дното повеќе не е лошо едната 10000К да ја извадиш, и да видиш како ке реагираат

Offline pljs

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Resen
 • Age: 43
 • Posts: 225
 • Activity:
  0%
 • Karma: 22
Re: дали????
« Reply #13 on: November 25, 2011, 08:12:00 AM »
Gasi gi svetloto navecer. Preku den neka sveti. Jas praktikuvam 12:12 casa iako ne mora da znaci deka e pravilo. Odredi si termini koga ke go pustas i koga ke go gasis i gotovo.

 55655 za konkretniot odgovor...

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Re: Дали и колку светло?
« Reply #14 on: November 29, 2011, 12:08:32 AM »
Јас го намалив од 12 на 9 часа (+ ја изгасив Grolux red (20.000K - бар така пишува на неонката)) и мислам дека растенијата подобро се однесуваат. Со grolux-от мислам дека nana-та фаќа црна алга.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 7398
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Дали и колку светло?
« Reply #15 on: November 29, 2011, 12:11:05 PM »
20.000 келвини е за рееф, за слатководен до 10.000 келвини

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Re: Дали и колку светло?
« Reply #16 on: November 30, 2011, 12:48:31 AM »
20.000 келвини е за рееф, за слатководен до 10.000 келвини

Епа од таму кај што ја купив очигледно тој појма немаше, а јас уште помалку во тоа време.  И така си остана таа неонка, цело време таа била причината за проблемот со алга. Како и да е сега е отстранета, каде да најдам Grolux red 10.000K ? :)

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Дали и колку светло?
« Reply #17 on: November 30, 2011, 01:05:21 AM »
Направи го морски, неонка имаш уште другото :)
Are you reaching your potential?

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Re: Дали и колку светло?
« Reply #18 on: November 30, 2011, 01:09:16 AM »
За другото лесна работа. :D

Tags:
 

Дали оди некој за Солун?

Started by latko

Replies: 0
Views: 1643
Last post August 25, 2014, 05:02:51 AM
by latko
Дали е добар песоков и колку ке ми треба

Started by antibiotic1

Replies: 2
Views: 1106
Last post February 09, 2014, 02:39:18 PM
by Aljosha
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal