collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content

   
Vo plan mi e akvarium treven 150x35x25 DxVxS dali ke zavrshi rabota ako zemam staklo 6 mm strani 8 mm dno so pojachuvanje??
I dali ima nekoj na forumov shto moze da go zalepi akvariumot...
Toa e toa za sega chekam ogovor/i.

Link

Author Topic: Zasaden Akvarium  (Read 15616 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline JAsmin_01

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 412
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 18
Zasaden Akvarium
« on: November 27, 2011, 07:54:45 PM »

   
Vo plan mi e akvarium treven 150x35x25 DxVxS dali ke zavrshi rabota ako zemam staklo 6 mm strani 8 mm dno so pojachuvanje??
I dali ima nekoj na forumov shto moze da go zalepi akvariumot...
Toa e toa za sega chekam ogovor/i.

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #1 on: November 27, 2011, 11:07:27 PM »
Прво да ти кажам нешто, гледај да ставиш што подебело стакло и да имаш мирна глава, отколку да платиш 1.000-2.000 денари поефтино па да се мислиш дали ќе пукне и слично, штетата што ќе настане ако пукне би била многу поголема нели.

Според мене поидеално би ти било бар 150x40x35cm за тревен и можеш да идеш со 8мм страни и 10мм дно и појачување (јес да ја лично би ставил 10мм на се), со тоа што би можел да имаш и преден и заден план, а и не би имал проблем со осветлувањето на таа висина, ниту пак со ниски и високи треви. Незнам каква ти е замислата, какви треви сакаш да ставиш итн ?

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #2 on: November 27, 2011, 11:26:31 PM »
 Odlicna dolzina ama mnogu mala sirina i visina.Imaj vo predvid deka od 35 visina podlogata i nepolnenjeto do gore ke ti odzemat uste 10 cm i posle mozes vo 25cm da sadis samo tepih sitni bilki koi verojatno dobro ke uspevaat zaradi blizinata na svetloto.

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #3 on: November 28, 2011, 12:26:41 AM »
Повисок и Поширок и 10ка обавезно :)
Are you reaching your potential?

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #4 on: November 28, 2011, 12:40:09 AM »
за димензиите што ги спомна, не знам кој би ти направил аквариум со 6 или 8 mm стакло!? аквариумот е долг 150 cm и тоа е доста голема должина така да овој аквариум би бил изработен минимум со 10-ка стакло плус појачувања за да си на сигурно.

доколку сакаш да го правиш тревнат, висината е исто така мала. барем 40-50 cm, но исто така и ширината е мала. сето ова зависи дали димензиите ќе се вклопат во просторот кој го планираш за аквариумот. ситуацијата со тоа најдобро ја знаеш каква е. изработката на аквариум зависи и од тоа, но и од цената.

доколку имаш можност (простор и пари) измени ги димензиите. малку поширок, малку повисок, тогаш ќе имаш идеална ситуација за тревнат аквариум.

vsutarov

 • Guest
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #5 on: November 28, 2011, 01:35:15 AM »
25cm sirina e malku,a 35cm visina,samo iwagumi moze ako bas sakas,tvoja zelba.

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #6 on: November 28, 2011, 07:11:18 AM »

   
Vo plan mi e akvarium treven 150x35x25 DxVxS dali ke zavrshi rabota ako zemam staklo 6 mm strani 8 mm dno so pojachuvanje??
I dali ima nekoj na forumov shto moze da go zalepi akvariumot...
Toa e toa za sega chekam ogovor/i.
Ni slucajno nemoj da go pravis so 6mm staklo ,Vtoro koja treva keja zasadis vo pozadina na 25 cm sirina a kolku ke ti ostane prostor za plivanje na ribite ,osven ako ne si vo plan da cuvas nekoi mikro razbori.Koj i da go lepi akvariumot na moze da ti garantira sigurnost na tie dimenzii so 6 mm staklo epten e rizicno koga ke proagas pokraj nego ke treba na prsti da odis bidejki ke vibrira .Ja biti preporacal da pocekas nekoe vreme dodeka ne soberes poveke sredstva pa da napravis nesto so podebelo staklo i so drugi dimenzii. :icon_thumright:

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #7 on: November 28, 2011, 07:24:35 AM »
sirina nema , visina nema ....a litraza 130 L ne e mala....
poradi se ova licno jas ne bi rizikuval.... :icon_scratch:

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #8 on: November 28, 2011, 07:51:56 AM »
должината е највеќе проблем тука за 6ка

ако веќе си се одлучиш за 6ка, а не си ограничен со простор оди со
90х40х35 (висина можеш и 38 али да не го полниш до горе), наравно со сето појачување, чисто за сигурност.
и послободен ке си за тревнат

а овој ако си се одлучил само за iwagumi е како што рече vsutarov
и за кој си доста ограничен, да направиш iwagumi за 150цм должина ке ти треба прилично големи камења, кои тешко да ти ги собере во 25цм ширина (или ке ти ги собере но премногу напред ке ти се)

Offline JAsmin_01

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 412
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 18
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #9 on: November 28, 2011, 08:21:29 AM »
Abe ako vikate deka 10ka togash 10ka i ke bide,ama osven na shank nemam kade da stavam akvarium sve e drugo zafateno. Mene mnogu mi se svigja iwagumi i mislam deka dobro ke ispadne ali ke treba mng niski i nekoj sredni trevki ama ke vidime so vasha pomosh i znaenje mislam deka ke uspeam..
Ne prochitav nigde koj bi mozel da go zalepi ovoj akvarium.

Offline JAsmin_01

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 412
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 18
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #10 on: November 28, 2011, 08:25:12 AM »
 aha aha
I zaboraviv za poshirok nema shansi a za visina 40 mislam deka e dovolno.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #11 on: November 28, 2011, 08:27:44 AM »
 Ti proveri prvin dali ke drzi sankot 200+ kilogrami za lepenje lesna rabota ke se najde nekoj.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #12 on: November 28, 2011, 08:33:11 AM »
тогаш со висина можеш да одиш повеќе и со 10ка наравно
бтњ види дали шанкот може да издржи тежина, не рачунај вода само, рачунај и стакло најмалку 40кгке  ти е

може ке треба прво да го преправиш шанкот и појачаш
тоа зависи каков шанк е и од што е правен

иначе гледав некаде ептен ниски iwagumi, во кои убаво се вклопува глосо, куба, елеончарис, блука јапоника

а за лепење можеш и ти, не е нешто научна фантастика, може и некој од тука да дојде да ти асистира и барем уште еден со тебе да има да го држи стаклото убаво
или ако ептен те стра ке се најде некој тука да ти помогне

Offline JAsmin_01

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 412
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 18
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #13 on: November 28, 2011, 08:33:55 AM »
Znachi shankot e proveren imav akvarium 140x25x40 i dve godini nemav nikakov problem..

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #14 on: November 28, 2011, 08:36:56 AM »
e so 10 e druga prikazna , imam gledano preubavi AK. uredeni i so niski trevi... applause

Offline JAsmin_01

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 412
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 18
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #15 on: November 28, 2011, 08:38:00 AM »
Znachi sam da go lepam akvariumot shansi nema ,a za shankot za da si bidam siguren kako da go pojacham??

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #16 on: November 28, 2011, 08:40:54 AM »
znaci stakloto nekoi 50-60 kg i akvariumot 150x25x40 = 150l t.e. vkupno racunaj deka sankot ke treba da drzi +200 kila. I ako mozes pusti slika od nego da se vidi kako e praven.

Offline JAsmin_01

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 412
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 18
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #17 on: November 28, 2011, 08:46:06 AM »
Shankot e od gips, profili i mermerna plocha odozgora izgleda krevok ama ima izdrzano tezina na malku pomal akvarium ali ako treba da se pojacha togash ke pojacham.

Offline JAsmin_01

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 412
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 18
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #18 on: November 28, 2011, 09:04:06 AM »
Lugje kazete shto da pravam da pravam iwagumi na shank ili da baram drugo chare??

Offline JAsmin_01

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 412
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 18
Re: Zasaden Akvarium
« Reply #19 on: November 28, 2011, 09:31:09 AM »
Ama ima eden problem so teshka dusha ke se odelam od gupite ali shto mora mora :(

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal