collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:52:04 PM]


Нов Почеток by p
[March 15, 2023, 03:09:48 AM]

The first post content
Старото аквариумче ќе го рестартирам со ново уредување и со нови жители.
Аквариумот е 100литри така да планирам како ќе растат дискусите да порасне и аквариумот. Ај да не xxxxx многу да почнеме да го претставуваме!

Како прво воопшто нема да брзам и нема да правам никакви импровизации, кога се ќе биде стокмено како сто треба тогаш ќе го полнам. Најмногу сакам да поработам на уредувањето.

Испланирав неколку работи а за некои уште се мислам и  отворен сум за сугестии од ваша страна.

Филтрација: atman ef-1 и плус планирам да ставам hang-on 650l/h (или само канистер со 1000l/h ? )
Осветлувањето е со штедливи сијалици  2 x philips 23W
Подлогата е кварцен песок од стаклара со поситна гранулација и веќе е купен и спремен.
За растенија уште немам разгледувано али со сигурност сакам да бидат во мала количина. најмногу размислувам на мов која ќе ја закачам на дрвцата и нешто непребирливо.
Како декорација најмногу ќе се користи дрво а не го исклучувам ни каменот само доколку ја најдам правилната нијанса и форма за да може да се вклопи со песокот и дрвото.
Параметрите на водата ќе ги одржувам во границите кои ги бараат дискусите.
Планирам да чувам Red Melon Discus, Blue Diamond Discus, Turquoise Discus, 20 неончиња, 4 анцитруси и 4 коридораси.

Најдов едно парче иверица со истите димензии како аквариумот и за почеток додека ги соберам потребните дрвца и каменја тука ќе го планирам уредувањето и постојано ке известувам.
Еве неколку варијанти на поставување на првото дрвце... (за ова ми треба помош :embarrass:)

Прва опција

[Login or Register]


[Login or Register]

Втора опција


[Login or Register]

Трета опција


[Login or Register]


[Login or Register]

Четврта опција


[Login or Register]

Link

Author Topic: AQUADISCUS  (Read 5947 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
AQUADISCUS
« on: December 20, 2011, 10:20:47 AM »
Старото аквариумче ќе го рестартирам со ново уредување и со нови жители.
Аквариумот е 100литри така да планирам како ќе растат дискусите да порасне и аквариумот. Ај да не xxxxx многу да почнеме да го претставуваме!

Како прво воопшто нема да брзам и нема да правам никакви импровизации, кога се ќе биде стокмено како сто треба тогаш ќе го полнам. Најмногу сакам да поработам на уредувањето.

Испланирав неколку работи а за некои уште се мислам и  отворен сум за сугестии од ваша страна.

Филтрација: atman ef-1 и плус планирам да ставам hang-on 650l/h (или само канистер со 1000l/h ? )
Осветлувањето е со штедливи сијалици  2 x philips 23W
Подлогата е кварцен песок од стаклара со поситна гранулација и веќе е купен и спремен.
За растенија уште немам разгледувано али со сигурност сакам да бидат во мала количина. најмногу размислувам на мов која ќе ја закачам на дрвцата и нешто непребирливо.
Како декорација најмногу ќе се користи дрво а не го исклучувам ни каменот само доколку ја најдам правилната нијанса и форма за да може да се вклопи со песокот и дрвото.
Параметрите на водата ќе ги одржувам во границите кои ги бараат дискусите.
Планирам да чувам Red Melon Discus, Blue Diamond Discus, Turquoise Discus, 20 неончиња, 4 анцитруси и 4 коридораси.

Најдов едно парче иверица со истите димензии како аквариумот и за почеток додека ги соберам потребните дрвца и каменја тука ќе го планирам уредувањето и постојано ке известувам.
Еве неколку варијанти на поставување на првото дрвце... (за ова ми треба помош :embarrass:)

Прва опција

[Login or Register]


[Login or Register]

Втора опција


[Login or Register]

Трета опција


[Login or Register]


[Login or Register]

Четврта опција


[Login or Register]
« Last Edit: February 26, 2016, 08:55:39 AM by Kiko »

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: AQUADISCUS
« Reply #1 on: December 20, 2011, 11:52:48 AM »
So sreka kolega  :icon_thumright:
Ako sakas malce rastenija sega ti e sansta da kupis nekoj ubav echinodorus od kaj Miki.
Mov (moj sovet) voopsto ne stavaj !  Tesko uspeva na visoki temepraturi i sobira mnogu gjubre.
Movta e za akvariumi kaj sto ne se stava mnogu hrana, a diskusite sakaat hrana.

Ako imas kaj da ja cuvas do oformuvanje na akvariumot mozam da ti dadam Valesnerija Gigantea bidejki ke go rasturam akvariumot naredniov vikend. Ke ti koristi da pokries nekoja cevka, greac ili slicno.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: AQUADISCUS
« Reply #2 on: December 20, 2011, 12:17:38 PM »
Drvoto e super od site strani, i t od tamu najubavo mozes da si vidis i da si probas vo akvariumot. Inaku licno mene poza 2 najmnogu me bendisuva.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #3 on: December 20, 2011, 10:50:09 PM »
So sreka kolega  :icon_thumright:
Ako sakas malce rastenija sega ti e sansta da kupis nekoj ubav echinodorus od kaj Miki.
Mov (moj sovet) voopsto ne stavaj !  Tesko uspeva na visoki temepraturi i sobira mnogu gjubre.
Movta e za akvariumi kaj sto ne se stava mnogu hrana, a diskusite sakaat hrana.

Ako imas kaj da ja cuvas do oformuvanje na akvariumot mozam da ti dadam Valesnerija Gigantea bidejki ke go rasturam akvariumot naredniov vikend. Ke ti koristi da pokries nekoja cevka, greac ili slicno.
55655 али чекај далеку сум од колега !  :happy:
Добро со ме потсети за echinodorus да земам побрзо зошто ке снема. За мовта чим така викаш воопшто не ставам, и така јас мислев да го правам со минимален  број на растенија. За Valensnerijata ти благодарам имам многу вишок од неа.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #4 on: December 20, 2011, 10:54:23 PM »
Drvoto e super od site strani, i t od tamu najubavo mozes da si vidis i da si probas vo akvariumot. Inaku licno mene poza 2 najmnogu me bendisuva.
првата и втората варијанта најмногу ми фаќаат око на мене, само што на втората варијанта не е наместено убаво, треба задниот дел да биде подигнат.
Мислам дека добар дел од аквариумот ке покрие ова дрво. Може ќе треба да се земе нешто ситно.
А што мислите за камењата каква нијанса и форма ?

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #5 on: December 24, 2011, 12:02:31 AM »
Momci kakvi se lajsnite sto gi stavate na ivicite na akvariumot ? metalni ? i kade gi ima ?

Offline ladon

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: skopje
 • Age: 45
 • Posts: 300
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
Re: AQUADISCUS
« Reply #6 on: December 24, 2011, 01:31:03 AM »
mene mi se dopaga 4 opcija poslednata  desetka

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: AQUADISCUS
« Reply #7 on: December 24, 2011, 02:40:15 AM »
Druze pogreska si me razbral izgleda. Jas rekov za vtorata slika od prvata opcija, ne za vtorata opcija, iako i taa e mnogu dobra, bidejki pravi edna golema skrivnica :). Inaku drvceto e  desetka, pa kako i da go namestis ubavo ke stoi :)

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: AQUADISCUS
« Reply #8 on: December 24, 2011, 04:48:17 AM »
So sreka startot ,a za opcija  me bendisuva  1 i 3
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #9 on: December 24, 2011, 05:21:16 AM »
 55655
i jas ne mozam da se odlucam sega koja opcija e najdobra ali koga ke go stavam pesokot ke vidime kako ke izgleda. Sakav da prasam dali smeta ako stavam kamcinja najdeni od more. ako ne reagiraat na solna kiselina ok se ?
inaku trgna rabotata ...

[Login or Register]

[Login or Register]

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #10 on: December 25, 2011, 02:29:43 AM »
Земав лајсни од битпазар и сега ќе треба да ги залепам, само ме мисли дали да ставам многу или малку селикон ? ? ?
Денес почнува акваскејпот  happyy happyy happyy

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: AQUADISCUS
« Reply #11 on: December 25, 2011, 03:12:06 AM »
Ни многу - ни малку. Туку колку што треба да се залепат, а да не ти се излее.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #12 on: December 25, 2011, 04:26:17 AM »
Ни многу - ни малку. Туку колку што треба да се залепат, а да не ти се излее.
55655 se sredi i toa ...
znae li nekoj dali smeta da stavam kamcinja morski ?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: AQUADISCUS
« Reply #13 on: December 25, 2011, 04:40:26 AM »
Смета
Набави некои кои не содржат калциум

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: AQUADISCUS
« Reply #14 on: December 25, 2011, 04:41:01 AM »
За дискуси поубаво е парче дрво или корен отколку камења

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #15 on: December 25, 2011, 05:19:26 AM »
 55655 na sovetot ...

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #16 on: December 25, 2011, 08:46:21 AM »
не ми оди некако... секој предлог веднаш ке се испроба  jea
еве првично размислување
[Login or Register]

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #17 on: December 25, 2011, 09:02:54 AM »

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: AQUADISCUS
« Reply #18 on: December 25, 2011, 09:06:57 AM »

[Login or Register]

оваа некако најубаво ти е уклопено, само големото дрво малку наназад го стави и со песок убаво уклопи го

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: AQUADISCUS
« Reply #19 on: December 25, 2011, 09:46:55 AM »
I jas go delam mislenjeto so tomce. Nanazad stavi visoki trevi, desno i levo od drvceto sredni, i napred mozes glosso ili nekoja druga niska treva (tepih) :)

Tags:
 

Users Online Users Online (27)
Members Google (5)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal