collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by Aquatica
[Yesterday at 10:48:14 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:45:08 PM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by Ivanov Mitko
[May 19, 2020, 07:26:33 AM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]


Offtopic: PROaqua_The_King_Symphysodon by p
[May 01, 2020, 11:11:24 AM]


PROaqua_The_King_Symphysodon by DimitarJ
[April 23, 2020, 10:27:37 PM]


REEF-ot na Viktor by DimitarJ
[April 20, 2020, 10:09:45 PM]

The first post content
Старото аквариумче ќе го рестартирам со ново уредување и со нови жители.
Аквариумот е 100литри така да планирам како ќе растат дискусите да порасне и аквариумот. Ај да не xxxxx многу да почнеме да го претставуваме!

Како прво воопшто нема да брзам и нема да правам никакви импровизации, кога се ќе биде стокмено како сто треба тогаш ќе го полнам. Најмногу сакам да поработам на уредувањето.

Испланирав неколку работи а за некои уште се мислам и  отворен сум за сугестии од ваша страна.

Филтрација: atman ef-1 и плус планирам да ставам hang-on 650l/h (или само канистер со 1000l/h ? )
Осветлувањето е со штедливи сијалици  2 x philips 23W
Подлогата е кварцен песок од стаклара со поситна гранулација и веќе е купен и спремен.
За растенија уште немам разгледувано али со сигурност сакам да бидат во мала количина. најмногу размислувам на мов која ќе ја закачам на дрвцата и нешто непребирливо.
Како декорација најмногу ќе се користи дрво а не го исклучувам ни каменот само доколку ја најдам правилната нијанса и форма за да може да се вклопи со песокот и дрвото.
Параметрите на водата ќе ги одржувам во границите кои ги бараат дискусите.
Планирам да чувам Red Melon Discus, Blue Diamond Discus, Turquoise Discus, 20 неончиња, 4 анцитруси и 4 коридораси.

Најдов едно парче иверица со истите димензии како аквариумот и за почеток додека ги соберам потребните дрвца и каменја тука ќе го планирам уредувањето и постојано ке известувам.
Еве неколку варијанти на поставување на првото дрвце... (за ова ми треба помош :embarrass:)

Прва опција

[Login or Register]


[Login or Register]

Втора опција


[Login or Register]

Трета опција


[Login or Register]


[Login or Register]

Четврта опција


[Login or Register]

Link

Author Topic: AQUADISCUS  (Read 3609 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #20 on: December 25, 2011, 10:20:10 AM »
Еве како дојде... се мислам само во дупкана да не ми се собира многу ѓубре.
Ми фали лево во кош некој големо дрво вертикално поставено...
IMG 0223

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: AQUADISCUS
« Reply #21 on: December 25, 2011, 11:45:32 AM »
Odlicno Jovanov.Mozes da go pomestis taka kako sto e uste malku kon zadniot lev agol za da ne bide tocno po dijagonala i da oslobodi eden pogolem prostor os prednata desna strana.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #22 on: December 25, 2011, 11:54:02 AM »
Odlicno Jovanov.Mozes da go pomestis taka kako sto e uste malku kon zadniot lev agol za da ne bide tocno po dijagonala i da oslobodi eden pogolem prostor os prednata desna strana.
probav grdo izgleda...

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #23 on: December 25, 2011, 12:04:36 PM »

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 33
 • Posts: 931
 • Activity:
  0%
 • Karma: 40
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: AQUADISCUS
« Reply #24 on: December 25, 2011, 12:12:29 PM »
не е лошо  :icon_thumright:
незнам димензиите али можеш уште наназад да го тераш дрвото, барем уште едно 5цм, да имаш поголемо слободно место напред за дискусите

патем оти си ја направил таа дупка во песокот (позади) не ти треба а позади ке ти треба повеќе песок.
а за собирање нечистотија во дупката не му се секирај, нема да е мртва зона па да нема циркулација а и коридорашче некое ке си врши работа

за осветлување што планираш, оти коцка ти е, па незнам колку ке ти се уклопат стандардните неонки, оти претпоставувам 50цм должина е

п.с. оваа трава поубаво ке е малку на десно да е, позади дрвото, да се уклопи во него  :icon_thumright:

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #25 on: December 25, 2011, 12:27:56 PM »
не е лошо  :icon_thumright:
незнам димензиите али можеш уште наназад да го тераш дрвото, барем уште едно 5цм, да имаш поголемо слободно место напред за дискусите

патем оти си ја направил таа дупка во песокот (позади) не ти треба а позади ке ти треба повеќе песок.
а за собирање нечистотија во дупката не му се секирај, нема да е мртва зона па да нема циркулација а и коридорашче некое ке си врши работа

за осветлување што планираш, оти коцка ти е, па незнам колку ке ти се уклопат стандардните неонки, оти претпоставувам 50цм должина е

п.с. оваа трава поубаво ке е малку на десно да е, позади дрвото, да се уклопи во него  :icon_thumright:
60x40x45...
ја средив дупката...
осветлување си имам две штедливи од по 23W.
за тревата ке видиме не сум сигурен сега само така ја ставив, имам една кофа има за сегде.

Леле песоков е лудница,  55655 56048575 за информацијата.....

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #26 on: December 27, 2011, 11:50:10 PM »
Земав филтерче со проток од 600L само се мислам како да го искомбинирам канистерот со hang-on филтерот за да се добие најдобар проток без мртви зони ?

[Login or Register]

и дали да ја продолжам цевката на hang-on филтерот за да стигне блиску до песокот ?
да не се намали проток ?


[Login or Register]

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #27 on: December 29, 2011, 12:51:33 PM »

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: AQUADISCUS
« Reply #28 on: December 29, 2011, 01:03:27 PM »
стави уште едно продужетче на цевката слободно спушти ја надоле нема да смени нешто страшно додатни 10 цм .. а на канистерот направи spray-bar и ќе ти врти вода попречно со hang-on от.

и зашто ти е кертриџот на косо у hang-on от?
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #29 on: December 29, 2011, 01:13:57 PM »
стави уште едно продужетче на цевката слободно спушти ја надоле нема да смени нешто страшно додатни 10 цм .. а на канистерот направи spray-bar и ќе ти врти вода попречно со hang-on от.

и зашто ти е кертриџот на косо у hang-on от?
Ќе ја продолжам сигурно ама прво да најдам цевка  :embarrass:
За кертриџот таква му е положбата. малку е чудно. али нека тера некое време вака за после имам смислено многу подобро решение.

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: AQUADISCUS
« Reply #30 on: December 29, 2011, 01:21:32 PM »
аха што модел ти е филтерот? ја си претпоставив да не имаш у комплет со него цефчиња ко што иам ја на мојот hang-on :)

на канистерот неможе да видам .. ама таа цефка ти е до доле ?

а за hang-on от ја у мојот извадив плочите и турив само еден слој механичка со сунѓер плоча и пред него керамика за биолошка торбиче едно и плус ако има потреба кај цефката има место да се пушти торбиче пример јаглен ил сл :)
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #31 on: December 29, 2011, 01:28:21 PM »
аха што модел ти е филтерот? ја си претпоставив да не имаш у комплет со него цефчиња ко што иам ја на мојот hang-on :)

на канистерот неможе да видам .. ама таа цефка ти е до доле ?

а за hang-on от ја у мојот извадив плочите и турив само еден слој механичка со сунѓер плоча и пред него керамика за биолошка торбиче едно и плус ако има потреба кај цефката има место да се пушти торбиче пример јаглен ил сл :)
resun hf-2002... нема со него ништо.
на канистерот цефката е до доле.
кај мене сега е ставен кертриџот и плус филц а за био филтрација само сунгер акваристички...

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: AQUADISCUS
« Reply #32 on: December 29, 2011, 01:35:24 PM »
аха мојот е атманов модел некој .. и цефката е у 4 делчиња си ги наставаш нели према колку сакаш висина .. ама најмал проблем ќе си најдеш цефка/црево само таа димензија ќе наставиш лесно .. таман ќе си земеш и за канистерот да направиш spray-bar ;)  .. а со оглед дека имаш и канистер .. на овој можеш само сунгер да му напуниш :)
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #33 on: December 30, 2011, 05:09:11 AM »
аха мојот е атманов модел некој .. и цефката е у 4 делчиња си ги наставаш нели према колку сакаш висина .. ама најмал проблем ќе си најдеш цефка/црево само таа димензија ќе наставиш лесно .. таман ќе си земеш и за канистерот да направиш spray-bar ;)  .. а со оглед дека имаш и канистер .. на овој можеш само сунгер да му напуниш :)
Јас колку што имам читано, нека ме поправи некој ако грешам ама мислам дека сунѓерот за акваристика не само што врши механичка филтрација туку е и најдобар за биолошка филтрација.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: AQUADISCUS
« Reply #34 on: December 30, 2011, 05:16:32 AM »
 Tokmu taka. :icon_thumright:

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: AQUADISCUS
« Reply #35 on: December 30, 2011, 05:27:18 AM »
@ivica74sk токму така?  сунѓер 1л волумен со пример ..  sera siporex или Easy-Life Symbiont исто 1л волумен .. исто врши работа биолошка филтрација? дури и подобро?

ок случајов тука има канистер + hang-on така да што и да напуни медиа горе-доле има солиден волумен со двата филтри и аквариумот ќе биде водата у супер состојба со правилна работа
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #36 on: January 01, 2012, 11:25:46 AM »
ДОБРО ВЕЧЕР  jea
[Login or Register]

vsutarov

 • Guest
Re: AQUADISCUS
« Reply #37 on: January 01, 2012, 05:00:03 PM »
Nanata procveta,bravo.Ke uzivas vo eden mnogu ubav cvet.

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 54
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: AQUADISCUS
« Reply #38 on: January 01, 2012, 09:45:32 PM »
Ete vakov  :happy: kako kaj mene
[Login or Register]
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: AQUADISCUS
« Reply #39 on: January 02, 2012, 03:40:39 AM »
И кај мене процвета :)
Are you reaching your potential?

Tags:
 

Users Online Users Online (35)
Members Google (5)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal