collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by Aquatica
[Yesterday at 10:48:14 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:45:08 PM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by Ivanov Mitko
[May 19, 2020, 07:26:33 AM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]


Offtopic: PROaqua_The_King_Symphysodon by p
[May 01, 2020, 11:11:24 AM]


PROaqua_The_King_Symphysodon by DimitarJ
[April 23, 2020, 10:27:37 PM]


REEF-ot na Viktor by DimitarJ
[April 20, 2020, 10:09:45 PM]

The first post content
Старото аквариумче ќе го рестартирам со ново уредување и со нови жители.
Аквариумот е 100литри така да планирам како ќе растат дискусите да порасне и аквариумот. Ај да не xxxxx многу да почнеме да го претставуваме!

Како прво воопшто нема да брзам и нема да правам никакви импровизации, кога се ќе биде стокмено како сто треба тогаш ќе го полнам. Најмногу сакам да поработам на уредувањето.

Испланирав неколку работи а за некои уште се мислам и  отворен сум за сугестии од ваша страна.

Филтрација: atman ef-1 и плус планирам да ставам hang-on 650l/h (или само канистер со 1000l/h ? )
Осветлувањето е со штедливи сијалици  2 x philips 23W
Подлогата е кварцен песок од стаклара со поситна гранулација и веќе е купен и спремен.
За растенија уште немам разгледувано али со сигурност сакам да бидат во мала количина. најмногу размислувам на мов која ќе ја закачам на дрвцата и нешто непребирливо.
Како декорација најмногу ќе се користи дрво а не го исклучувам ни каменот само доколку ја најдам правилната нијанса и форма за да може да се вклопи со песокот и дрвото.
Параметрите на водата ќе ги одржувам во границите кои ги бараат дискусите.
Планирам да чувам Red Melon Discus, Blue Diamond Discus, Turquoise Discus, 20 неончиња, 4 анцитруси и 4 коридораси.

Најдов едно парче иверица со истите димензии како аквариумот и за почеток додека ги соберам потребните дрвца и каменја тука ќе го планирам уредувањето и постојано ке известувам.
Еве неколку варијанти на поставување на првото дрвце... (за ова ми треба помош :embarrass:)

Прва опција

[Login or Register]


[Login or Register]

Втора опција


[Login or Register]

Трета опција


[Login or Register]


[Login or Register]

Четврта опција


[Login or Register]

Link

Author Topic: AQUADISCUS  (Read 3611 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #40 on: January 06, 2012, 02:51:37 AM »
Еве до каде стигна работата. Додадов едно дрвце а лозата ја извадив. Сликава малце е лошо сликната, ќе ставам после видео ако го средам.

[Login or Register]

Сеуште ми се врти идејата да се направи напред како некоја патека од ситни камчиња. За назад се одлучив за Лотус и Echinodorus amazonicus, а за напред се немам уште одлучено па кажете некој предлози. Веќе поминаа десетина дена од стартувањето а и канистерот беше користен, така да можеби за недела две ќе може да се пуштат дискуси.
Инаку од hang-on филтерот сум презадоволен, супер си ја врше работата.


[Login or Register]

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #41 on: January 06, 2012, 03:43:28 AM »

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: AQUADISCUS
« Reply #42 on: January 06, 2012, 10:26:38 AM »
Druze ubavo izgleda akvariumot  applause
E sega da ti kazam od toa sto jas sum naucil do sega za diskus akvarium kako prvo ke ti kazam deka ovie "obicni" neonki ke ti izumrat vo rok od edna nedela na temperatura od 30C. (barem kaj mene taka bese) Dodeka kardinal neonkite super se snaogaat na viskoa temperatura.
I za Diskusite ne brzaj, cekaj neka se isciklira ubavo.
Treva za napred mozam da ti dadam eleocharis kolku da zafatis.

Pozdrav

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #43 on: January 07, 2012, 01:25:55 AM »
 55655 druze ...
mene da ti kazam poubavi mi se obicnite neonki od kardinalite, nekako mi se po veseli ali ako ne izdrzuvaat ke gi smenime so kardinali. inaku momentalno temperaturata e 28 stepeni, popoleka im ja zgolemuvam. za napred moze da mi dades malku eleocharis da probame, ali da mi dades i nekoj sovet za da mi mrdne malku zosto porano ja imav i mi bese kako plasticna  :embarrass: (dobro ali togas ne znaev za profito i co2). za nejze ke treba da pojacam i so svetloto zosto sega mi e 0.4/L
da ne ste videle negde po prodavnicive lotus i Echinodorus amazonicus ?

pozdrav i blagodaram na sovetite ...  gsdzz

Offline igorMK

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: KUMANOVO
 • Age: 41
 • Posts: 241
 • Activity:
  0%
 • Karma: 39
Re: AQUADISCUS
« Reply #44 on: January 07, 2012, 02:06:07 AM »
55655 druze ...
mene da ti kazam poubavi mi se obicnite neonki od kardinalite, nekako mi se po veseli ali ako ne izdrzuvaat ke gi smenime so kardinali. inaku momentalno temperaturata e 28 stepeni, popoleka im ja zgolemuvam. za napred moze da mi dades malku eleocharis da probame, ali da mi dades i nekoj sovet za da mi mrdne malku zosto porano ja imav i mi bese kako plasticna  :embarrass: (dobro ali togas ne znaev za profito i co2). za nejze ke treba da pojacam i so svetloto zosto sega mi e 0.4/L
da ne ste videle negde po prodavnicive lotus i Echinodorus amazonicus ?

pozdrav i blagodaram na sovetite ...  gsdzz
jas zemav kaj miki pred nekoj den lotus imase uste pobaraj tamu.....

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: AQUADISCUS
« Reply #45 on: January 08, 2012, 01:10:13 AM »
Па бев и јас пред некој ден али не бев насочен на треви само онака ги зирнав. Поважно ми беше да ги уклопам дрвцава. Ако има утре ќе земам и ќе го комплетирам задниот дел.

Мислите ли дека има уште простор за дрва или да не претерувам ?

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: AQUADISCUS
« Reply #46 on: January 08, 2012, 02:40:05 AM »
 Pa da ne bide preteruano so mnogu drva i mnogu trevi.Poarno drvata neka si ostanat vaka a dodadi si trevki.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 22
 • Posts: 1683
 • Activity:
  0%
 • Karma: 52
Одг: AQUADISCUS
« Reply #47 on: April 16, 2012, 06:24:01 AM »
Што стана зема дискуси ајде почести не со некоја нова слика. :D
Lose yourself in nature and find peace.

Tags:
 

Users Online Users Online (21)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal