collapse

* Prebaruvanje


The first post content
Епа ај да почнеме  :happy:


Спецификации : [Login or Register]

-Самиот аквариум на дното имаше некои пластични држачи кои "би" помогнале за некаква филтрација,сето тоа испадна нефункционално,држачите се извадени,аквариумот има негде помеѓу 140-150 литри


Филтрација: Top filter,од филтер елементи имам керамика,сунгер кој планирам во брзо време да биде заменет со био пена,црвена мрежа (од вреќа за пиперки,компири)


Подлога: кварцен песок

Декорација : камења

Растенија : Vallisneria

Риби : Labidocromis Caereuleus,Kingsizei,Estherae,Mbamba,Demasoni,дел од нив неможам све да познаам од причина што се многу мали
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register][Login or Register]
[Login or Register][Login or Register]


Извинете на лошиот квалитет на сликите,набрзина беше све,чисто за со време да ги чујам коментарите и критиките да знам што да оправувам.
Иначе на аквариумот имам два компјутерски кулера,ги поврзав со адаптер за да не ми кондензира,сега е топ во тој поглег.
Сликите се темни некако не се доловува како е баш,али за тоа вратите се отворени па кој може нека повели на едно кафе

Link

Author Topic: Radevski-Малави  (Read 6905 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Radevski

 • Guest
Radevski-Малави
« on: December 25, 2011, 11:59:09 AM »
Епа ај да почнеме  :happy:


Спецификации : [Login or Register]

-Самиот аквариум на дното имаше некои пластични држачи кои "би" помогнале за некаква филтрација,сето тоа испадна нефункционално,држачите се извадени,аквариумот има негде помеѓу 140-150 литри


Филтрација: Top filter,од филтер елементи имам керамика,сунгер кој планирам во брзо време да биде заменет со био пена,црвена мрежа (од вреќа за пиперки,компири)


Подлога: кварцен песок

Декорација : камења

Растенија : Vallisneria

Риби : Labidocromis Caereuleus,Kingsizei,Estherae,Mbamba,Demasoni,дел од нив неможам све да познаам од причина што се многу мали
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register][Login or Register]
[Login or Register][Login or Register]


Извинете на лошиот квалитет на сликите,набрзина беше све,чисто за со време да ги чујам коментарите и критиките да знам што да оправувам.
Иначе на аквариумот имам два компјутерски кулера,ги поврзав со адаптер за да не ми кондензира,сега е топ во тој поглег.
Сликите се темни некако не се доловува како е баш,али за тоа вратите се отворени па кој може нека повели на едно кафе
« Last Edit: August 26, 2017, 03:12:46 AM by pocttopus, Reason: Промена на слика за насловна. »

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Re: Radevski-Малави
« Reply #1 on: December 25, 2011, 12:09:16 PM »
 applause sreken start  :icon_thumright:

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Re: Radevski-Малави
« Reply #2 on: December 25, 2011, 12:17:22 PM »
sve e super ..ima mnogu ,,skrivalista,, ...samo so tek na vreme ,za ovie ribi sto gi imas ke stane pretesno...ke ima borbi za teritorija ..tepacki okolu zenski ... se nadevam deka ke imas dovolno zenki na 1 mazjak ...za da se zanimava so niv mesto so tepanje ...so srekja ubavo e za start... :icon_thumright:

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Radevski-Малави
« Reply #3 on: December 25, 2011, 12:18:15 PM »
 Interesen setap so dosta skrivalista i dobra podloga.Slikite ke izlezat podobro ako go dopolnis akvariumot da ne ti blestat svetlata od gore i normalno mirna raka.

Radevski

 • Guest
Re: Radevski-Малави
« Reply #4 on: December 25, 2011, 12:38:09 PM »
Во план сум утре да ставам уште некој корен vallisneria и две botia macracanta

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Radevski-Малави
« Reply #5 on: December 25, 2011, 01:06:22 PM »
 Uzivaj vo valisnerijata dodeka se mali ribite.A botia vo Malawi e uljez,

Radevski

 • Guest
Re: Radevski-Малави
« Reply #6 on: December 25, 2011, 02:05:03 PM »
Што знам,имав информација дека валиснеријата опстојувала со малавите,брзо се ширела па за тоа,планирам да акнам уште некое коренче,нешто да поправам да доправам во аквариумов?  :dontknow:

Иначе заборавив а несмеев да заборавам во овој пост да напишам огромна благодарност до Dj кој цело време ми помагаше во рестартот.


Dj -Член ипол БРАТЧЕ!!!  55655 55655 55655

Offline Nachevski

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Tetovo, Macedonia
 • Age: 33
 • Posts: 720
 • Activity:
  0%
 • Karma: 109
Re: Radevski-Малави
« Reply #7 on: December 25, 2011, 02:11:20 PM »
interesno ispadnalo samo jas mislam deka koga ke potporasnat ribite ke bide rizicno so setapov na kamenjata... ciklidite kopaat i nedaj boze ako zakopaat pod nekoj kamen sto ke se navali i site gornite ke idet u Pm... baska ko so primetiv na slikite mn se blisku do zadnoto staklo.. ako se prevrti nekoj od kamenjata znaes sto moze da se sluci zatoa vnimavaj.. inaku interesno e :) so srekja startot!

Offline pirat_07

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2009
 • Location: Kavadarci
 • Age: 41
 • Posts: 691
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Re: Radevski-Малави
« Reply #8 on: December 25, 2011, 02:16:04 PM »
Со среќа стартот, безгрижно да си го уживаш  :icon_thumright:
Начевски ми го зеде зборот, пази ги да не почнат да копаат, а ќе почнат, или растурај ги осма па на помали купчиња пониско нареди ги...
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Radevski

 • Guest
Re: Radevski-Малави
« Reply #9 on: December 25, 2011, 02:18:32 PM »
Во врска со камењата мислам дека нема гајле,речиси секој камен е потпрен со друг камен а тој со друг,освен горните 4-5,така да би им требало огромна сила за да поместат некој од долните,како што гледате огромни се,мислам дека ке бидат во ред,се надевам не грешам  :D

Offline Nachevski

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Tetovo, Macedonia
 • Age: 33
 • Posts: 720
 • Activity:
  0%
 • Karma: 109
Re: Radevski-Малави
« Reply #10 on: December 25, 2011, 02:28:01 PM »
bratce, kamenjata nema vrska sto se potpreni eden so drug.. ribite koj kopaat go kopaat pesokot pod kamenot sto znaci pod najdolniot kamen ke se napravi dupka i toj ke tezi nadole i ke se podnavali a site sto se nad nego ke se prevrtat bez razlika kolku se teski i kako se drzat megju sebe.. nedaj boze da dojde do toa, ali bolje da sprecis, nego da lecis vikaat postarite :))

Radevski

 • Guest
Re: Radevski-Малави
« Reply #11 on: December 25, 2011, 02:32:01 PM »
Тууууу кој ке преместува сега пак  aha ,ваљда нема да има проблем додека се мали,а нешто со силикот да залепам,стварно ми се свиѓа овој set up,плус нејќам да ставам 3д позадина од причина што аквариумот многу добро ми се гледа и од кујната и од дневната па мислев вака да си ја надополнам таа негатива.Ваљда за неколку месеци ке можам со силикон да ги залепам?Држи ли силиконот или се става чисто за краток период  aha

Offline ladon

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: skopje
 • Age: 44
 • Posts: 300
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
Re: Radevski-Малави
« Reply #12 on: December 25, 2011, 02:38:34 PM »
bravo Radevski moite  naomileni ribcinja  cichlid aka ne sum utnal
sakam da kupam 2 do 3  cichlid ribcinja da gi cuvam so nekoi drugi ribi.

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: Radevski-Малави
« Reply #13 on: December 25, 2011, 03:03:15 PM »
значи најглавното .. камењата да ги редиш директно на дно (препорачиво врз тенок слој стиропор) а не врз песок слој што нели може да се истисне, ископа и сл.

ако мислиш дека е стабилна стурктура не мора да лешиш .. ама што е сигурно сигурно не е на одмет

и сеа пошо и ја се моткав со слични камења .. ги провери на киселина .. мене пример ме секираше тоа црвените жили по камењата (кај тебе ко што глеам десниот крај такви) .. што личи ко рѓа на каменот .. незнам дал смета ил не .. ама мене ми делуе ко некој метал жила низ каменот .. така да ја ги одбегнував тие со имаа такво прошарано
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: Radevski-Малави
« Reply #14 on: December 26, 2011, 02:09:00 AM »
Radevski be drugar mnogu porasnale ribite  blee .Blagodaram za pofalbite  :headbang:.Sega ja razgledav temava od pocetok ...Kako prvo so srekja startot spored mene sega si na prav pat odnosno mnogu blisku do ona sto ti bese zelba.Znaci kamenjava da bidat vaka naredeni i vo taa visina bese golema zelba na Radevski....ne se staveni na stiropor no se direktno na podot i lezat prilicno dobro.Moe mislenje od ona sto go vidov e deka ne moze da gi butnat barem dodeka se mali ribite(bidejki vo vakov setup 6 meseci ziveele 2 green teror i 1 oscar prilicno golemi) ...ama sepak ako primetis deka ima nekvi problemi,pomestvanja reagiraj.Milo mi e sto akvariumot i ribite ti pravat merak  :icon_thumright: A na valisneriata ke i ja vidime sudbinata  :laugh:.  560855 za izborot na ribi....samo napred pa postiraj da te sledime  happyy  :icon_thumright:
« Last Edit: December 26, 2011, 02:13:25 AM by Dj »
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Radevski-Малави
« Reply #15 on: December 26, 2011, 05:20:06 AM »
Dobar izbor na ribi, dobar setup, samo ne sum siguren za stabilnosta. Moite kopaat kako ludi, pod sekoj kamenja ima po 2-3 dupki, i nedaj boze da dojde red za fakanje na nekoja riba. Spored goleminata i tvoite ke pocnat da kopaat dupki. Bidi isklucitelno pretpazliv na kamenjata. A tie kamenja sto imaat crveno, probuvaj da gi izbegnuvas, bidejki kaj mene pocrnuvaa na tie mesta kaj sto se crveni. Pa neka ti  e so sreka startot  :icon_thumright:

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Radevski-Малави
« Reply #16 on: December 26, 2011, 08:59:08 AM »
 boske boske

Radevski nisto ne cepkaj!!
Ako se skrsi akvariumot go dobivas mojot 500L na poklon, moze taka??

Eve davam zbor pred cel forum  :icon_salut: (bez namerno krsenje oti ke primetam  :embarrass: )

Prvin nikoj garant ne videl deka tvojot akvarium ne e od staklo tuku od pleksiglas sto e dosta pozdrzlivo pri udar.
Do udar na stakloto nemoze da dojde posto ti nemas visina od 50 cm kamenja pa ke se navalele i ke padnele na stakloto boze boze  aha

Pod kamenjata nemas 10 cm pesok pa ke iskopaat dupka i kamenot ke padne direktno vrz dnoto (ma da i da padne nema gajle kaj lienite kupecki akvariumi. Otkako ribite ke porasnat moze da kopaat i da go podiskrivat setapot sto si go namestil sega no da gi urnat kamenjata nemozat. Zata nisto ne preureduvaj i ne se sekiraj. Jas koga go praev akvariumot 9 dusi od 10 mi rekoa "akvariumot ke ti pukne" "Postoljeto ke ti propadne vo parket" i ne se sekavam uste sto. Taka da ako od nekoj baras sovet prvin poglednija negovata tema i vidi do kaj e on so znaenjeto. Ima tuka malawci eden kup i Dj-ti e eden od niv  :icon_thumright:

Vo posledno vreme na forumov moze da se slusnat razno razni mislenje (da nerecam gluposti) bez istete da imaat bilo kakvo iskustvo so problemot za koj te sovetuvaat.

So sreka startot i uzivaj vo ripcinjata  :headbang:
« Last Edit: December 26, 2011, 09:03:47 AM by Ljube »

Radevski

 • Guest
Re: Radevski-Малави
« Reply #17 on: December 26, 2011, 09:11:09 AM »
Име,сеа ме тераш да се молам да пукне или што?   boske  boske  boskeOffline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Radevski-Малави
« Reply #18 on: December 26, 2011, 09:14:29 AM »
Nakrivi kapceto i uzivaj  :icon_thumright: okolu ribite ne se razbiram ama znam deka kamenjata nema da ti go skrsat akvariumot  :icon_thumright:

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 45
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Re: Radevski-Малави
« Reply #19 on: December 26, 2011, 09:21:56 AM »
ajde so sreka startot brzo se mnozat ciklidasive nego tuka samo setapot bi go promenil so drugi kamenja mnogu ednostavno zidano pozdrav

Tags:
 

Users Online Users Online (39)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2022, SimplePortal