collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:23:48 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Конечно дојде време да го претставам новиот проект, кој започна сосема непланирано. Фондот собран за нов лед телевизор  со септемврискиот ребаланс на буџетот беше пренаменет за остварување на проектот кој во продолжение ќе Ви го претставам. Кога пред година и половина, по повеќегодишна пауза од акваристиката сакав повторно да се навратам на ова хоби, неверојатно ми звучеше тврдењето на еден акварист (кој сосема случајно го сретнав во еден аква шоп) дека во моментот располага со 14 аквариуми. Тогаш помислив дека нешто не е во ред со него,  :embarrass: , но година и половина покасно тоа мислење го имаат моите пријатели за мене. (има уште два проекти кои ги работам во моментов, но ќе бидат претставени кога ќе се завршат)

Аквариумов го земав половен комплет. Беше дом на малавци, но го преадаптирав (појачувајки светло и филтрација) за насаден аквариум со дискуси .

Форма на аквариумот - flat hexagon

Димензии - должина на задна страна - 210 cm

    - должина на предна страна - 170 cm
   
    - должина на странично стакло 1 - 20 cm

    - должина на странично стакло 2 - 30 cm

    - висина 60 cm

Волумен околу 400 литри (не го полнам повеќе 55 cm)

Стакло 10 mm со целосно појачување на дното и горе

Аквариумот е поставен на медиапан постоље со челична конструкција (копија на eheim)

Осветлување:

   2x18 w philips aquarelle
   1x36 w silvania grolux
   1x15 w silvania grolux
   3x38 w обични неонки
   2x25 w штедливи сијалици (замена за 2x130w)

Филтрација 2 канистри со по 1200 л проток на вода, имаат 4 комори (акватички курпен сунѓер, акватички ситен сунѓер, биоболи и керамика)

Грејач: 300w eheim

Температура на водата 30 C. (останатите параметри на водата не се мерени)

Подлога Ocean Nutricion Giovanni starter + aquili substrate
Песок околу 60 кг од Св. НаумРастенија:

Nymphaea Lotus (green)
Nymphaea Lotus (red)
sagittaria subulata
ludwigia repens
vallisneria gigantea
vallisneria spiralis
vallisneria torta
Echinodorus bleheri
Echinodorus 'Red Flame'
Eleocharis pravula
Java Moss
hygrophila polysperma
bacopa monnieri
Cryptocoryne wendtii 'brown'
Cryptocoryne `green`
Cryptocoryne spiralis
Giant Hygrophila
anubias nana
anubias congensis
Riccia fluitans
Ceratophyllum submersum
едно папратче појма немам како се вика

Растенијата секојдневно добиваат Easy Carbo I Profito и таблети за прихрана

Жители

- 7 дискуси
- јато rummy nose
- јато cardinal tetra
- јато x ray tetra
- јато red eye balloon tetra
- јато Tanichthys albonubes (кој ми ги продадоа како gold cardinal tetra?!?!?)
- jato glow light tetra
- jaтo razbora
- jaтo стаклени сомчиња
- 10 Kuhli Loach
- ацитруси, муљачи, и 4 Botia striata

Рибите се хранат со: tetra discus, ocean nutrition – discus flakes,bloodworms, artemia како  и домашна храна со телешко срце.

Промена на вода два пати неделно 30% одстоена чешмовача во буре + ФФМ

Декорација Два мангровани.


Link

Author Topic: Discus Flat Hexagon  (Read 7946 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline amareto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2010
 • Location: Ohrid
 • Age: 42
 • Posts: 128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 26
Discus Flat Hexagon
« on: December 26, 2011, 05:34:44 AM »
Конечно дојде време да го претставам новиот проект, кој започна сосема непланирано. Фондот собран за нов лед телевизор  со септемврискиот ребаланс на буџетот беше пренаменет за остварување на проектот кој во продолжение ќе Ви го претставам. Кога пред година и половина, по повеќегодишна пауза од акваристиката сакав повторно да се навратам на ова хоби, неверојатно ми звучеше тврдењето на еден акварист (кој сосема случајно го сретнав во еден аква шоп) дека во моментот располага со 14 аквариуми. Тогаш помислив дека нешто не е во ред со него,  :embarrass: , но година и половина покасно тоа мислење го имаат моите пријатели за мене. (има уште два проекти кои ги работам во моментов, но ќе бидат претставени кога ќе се завршат)

Аквариумов го земав половен комплет. Беше дом на малавци, но го преадаптирав (појачувајки светло и филтрација) за насаден аквариум со дискуси .

Форма на аквариумот - flat hexagon

Димензии - должина на задна страна - 210 cm

    - должина на предна страна - 170 cm
   
    - должина на странично стакло 1 - 20 cm

    - должина на странично стакло 2 - 30 cm

    - висина 60 cm

Волумен околу 400 литри (не го полнам повеќе 55 cm)

Стакло 10 mm со целосно појачување на дното и горе

Аквариумот е поставен на медиапан постоље со челична конструкција (копија на eheim)

Осветлување:

   2x18 w philips aquarelle
   1x36 w silvania grolux
   1x15 w silvania grolux
   3x38 w обични неонки
   2x25 w штедливи сијалици (замена за 2x130w)

Филтрација 2 канистри со по 1200 л проток на вода, имаат 4 комори (акватички курпен сунѓер, акватички ситен сунѓер, биоболи и керамика)

Грејач: 300w eheim

Температура на водата 30 C. (останатите параметри на водата не се мерени)

Подлога Ocean Nutricion Giovanni starter + aquili substrate
Песок околу 60 кг од Св. НаумРастенија:

Nymphaea Lotus (green)
Nymphaea Lotus (red)
sagittaria subulata
ludwigia repens
vallisneria gigantea
vallisneria spiralis
vallisneria torta
Echinodorus bleheri
Echinodorus 'Red Flame'
Eleocharis pravula
Java Moss
hygrophila polysperma
bacopa monnieri
Cryptocoryne wendtii 'brown'
Cryptocoryne `green`
Cryptocoryne spiralis
Giant Hygrophila
anubias nana
anubias congensis
Riccia fluitans
Ceratophyllum submersum
едно папратче појма немам како се вика

Растенијата секојдневно добиваат Easy Carbo I Profito и таблети за прихрана

Жители

- 7 дискуси
- јато rummy nose
- јато cardinal tetra
- јато x ray tetra
- јато red eye balloon tetra
- јато Tanichthys albonubes (кој ми ги продадоа како gold cardinal tetra?!?!?)
- jato glow light tetra
- jaтo razbora
- jaтo стаклени сомчиња
- 10 Kuhli Loach
- ацитруси, муљачи, и 4 Botia striata

Рибите се хранат со: tetra discus, ocean nutrition – discus flakes,bloodworms, artemia како  и домашна храна со телешко срце.

Промена на вода два пати неделно 30% одстоена чешмовача во буре + ФФМ

Декорација Два мангровани.

« Last Edit: September 02, 2017, 11:58:06 PM by pocttopus, Reason: Промена на слика за насловна. »

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #1 on: December 26, 2011, 05:40:10 AM »
Останав без зборови. Не треба слика доволно е :) Али ако сакаш и со нас да го споделиш бар преку слика би било одлично.
Are you reaching your potential?

Offline amareto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2010
 • Location: Ohrid
 • Age: 42
 • Posts: 128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 26
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #2 on: December 26, 2011, 05:45:30 AM »
Еве слики од проектот  happyy

[Login or Register]

[Login or Register]


Offline amareto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2010
 • Location: Ohrid
 • Age: 42
 • Posts: 128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 26
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #3 on: December 26, 2011, 05:53:07 AM »
Еве и некоја слика од растенијата и рибите

[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]

Offline amareto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2010
 • Location: Ohrid
 • Age: 42
 • Posts: 128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 26

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #5 on: December 26, 2011, 06:19:29 AM »
Празно ми е некако :)
Are you reaching your potential?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #6 on: December 26, 2011, 06:20:50 AM »
За стартов една  560855 од мене
Имаш тука уште доста работа.
Замерка од мене за плавата позадина. Цревата и грејачот сокриј ги максимално.

Offline amareto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2010
 • Location: Ohrid
 • Age: 42
 • Posts: 128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 26
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #7 on: December 26, 2011, 06:23:34 AM »
Растенијата се засадени пред нецел месец и некако не се уште нараснати да ги покријат цревата и греачот. Затоа изгледа некако празно. Претпоставувам дека ќе се коментира и за плавата позадина , но во моментов поради местоположбата е невозможно да се замени со црна. Тоа тек на пролет кога и растенијата ќе го дадат својот полн сјај.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #8 on: December 26, 2011, 06:24:16 AM »
Druze super akvarium, litraza, ribi, rastenija. Samo mnogu e golem i prazen stoi. Ili stavi uste 3 pati po tolku rastenija, ili stavi pak uste tolku diskusi. Ubavo bi bilo da go zakries cel zaden del so rastenija  :) . Inaku super e akvariumot, taka da prodolzis  :icon_thumright:

Offline amareto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2010
 • Location: Ohrid
 • Age: 42
 • Posts: 128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 26
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #9 on: December 26, 2011, 06:30:37 AM »
Знам Димитар дека има уште многу работа, ова е основата и се надевам со вашите сугестии и коментари ќе направиме совршено живеалиште за моите миленичиња.

Со грејачот имам проблем со должината на кабелот, поради честите промени на вода страв ми е да го свртам хоризонтално, доволно ќе биде во тој случак еднаш да заборавам да го исклучам, а вака не можам да го спуштам подоу и да го скријам со растенија. Се надевам гигантеите ќе пораснат и ќе го покријат.

Тенките црева од канистерот ги заменив со подолги и успеав да ги сокријам, меѓутоа од подебелите црева не можам да најдам никаде за да ги заменам со подолги. Доколку некој знае каде има нека ме информира.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #10 on: December 26, 2011, 06:43:32 AM »
 560855 za ogromniot akvarium... najvaznoto go imas, a se drugo moze da se sredi so rabota. ti trebaat uste mnogu rastenija ali poleka ke se razgranat ovie so gi imas pa ke vidime kako ke izgleda. jas na tvoe mesto bi stavil nekoj ogromni stebla i korenja....

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #11 on: December 26, 2011, 06:49:55 AM »
Druze taka grejacot i crevata ne treba da ostanat, osven ako nekako gi zakries so trevi ili nekoe masivno drvo. Samo kakvo crevo ti treba. Ako ti treba gumeno, rasprasaj se niz zemjodelskite apteki ili tamu kaj so ima creva. Grejacot ako ne stavi go na stranicnoto staklo ili ispravi go. inaku zosto bi go zaboravil? Koga menuvas voda, ne li gi gases kanistrite?

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #12 on: December 26, 2011, 07:51:33 AM »
Greacot stavigo vertiklano vo nekoj kosh, nema potreba vaka da stoi.
Drugo se super si smislil, a trevi ne rastat preku nojk taka da ic ne se brzaj, nestavaj mnogu gjubre dodeka ne primetis kaj rastenijata deka ima novi listovi. Sega e dovolno pola doza, koga ke izlezat novite listovi togas ke pojacas dozata. Drugo e se super. I onaka so samiot rast na trevite sakal nejkel ke preureduvas vnatre se dodeka ne go dobies finalniot izgled.
Pozdrav i  560855

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #13 on: December 26, 2011, 08:08:12 AM »
 Odlicen proekt so odlicna golemina koja ostava prostor za cuda.

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #14 on: December 26, 2011, 08:19:34 AM »
Bravo odlicen akvarium so mnogu potencial ,samo treba da se iskoristi :icon_thumright:

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #15 on: December 26, 2011, 09:23:58 AM »
 desetka za ribite i kako izgleda akvariumot e sega da porabotis na skrivanje na greacot cevkite od filtracija i koga ke se obrasni so trevite ke bide megu top 3 garantiram pozdrav

vsutarov

 • Guest
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #16 on: December 26, 2011, 11:16:04 AM »
Odlicno,dobivas i od mene edna  560855 za pocetok.Kako sto kazaa i drugite na prav pat si da napravis zelen diskus akvarium.Fali uste trevno ureduvanje i angazman okolu rastenje na trevite.Stom veke ima posloga i vodeno gjubrenje,prepostavuvam i svetloto e dovolno jako ,ne go izracunav sve ostanuva na vreme.A,ako sakas pobrz i pobuen rast na trevi mozebi e ubavo da razmisluvas i za dodavanje na CO2.
Za ureduvanjeto i krienje na oprema,da ne se povtoruvam so drugite.

Offline ladon

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: skopje
 • Age: 45
 • Posts: 300
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #17 on: December 26, 2011, 01:49:01 PM »
duskusite stvarno ti sw ubavi a i akvariumot mi se dopaga applause

Offline hristo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 93
 • Activity:
  0%
 • Karma: 8
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #18 on: December 26, 2011, 10:41:09 PM »
 560855 за аквариумов дефинитивно.
Фантастичем аквариум со одличен потенцијал. Коментарите ми се исти како и другите, скри грејач, скри цевки од канистер, стави уште растенија.
Позадина обавезно да си смениш  :D
Цевки за канистер барај во продавница кај што има делови за водовод или пак на битпазар, таму нема што нема.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #19 on: December 26, 2011, 10:50:39 PM »
дефинитивно за мене ова е еден од подобрите аквариуми на форумов, а и описот му е доста добар.   560855 за двете работи.  applause

што се однесува до забелешките мислам дека тие се мали како што рекоа веќе и другите членови. греачот и цревата од канистерот се лесно решливи. како што кажа Ljube, постави го греачот вертикално, на пример во левиот дел и нема воопшто да се приметува, а за цревата малку ќе се почека додека да израснат тревите па тие да излезат во преден план. се гледа дека тоа нема да биде никаков проблем.   позадината на почеток сите ја приметуваат, но кога ќе израснат тревите мислам дека таа нема до толку да биде до израз. доколку ја смениш во црна ќе биде уште подобро, но ако се почека да израснат тревите по целиот аквариум мислам дека нема да се приметува.

инаку во глобала сум воодушевен од тоа како при прво сетирање изгледа овој аквариум и искрено очекувам овој да се развива понатаму. и тоа многу повеќе!  :icon_thumright:

Еве слики од проектот  happyy


« Last Edit: December 26, 2011, 10:54:19 PM by pocttopus »

Tags:
 

Discus aquarium by WILDDISCUS

Started by WILDDISCUS

Replies: 16
Views: 2552
Last post August 06, 2008, 12:33:55 AM
by WILDDISCUS
dine strumica--------------discus aqvqrium

Started by dine strumica

Replies: 14
Views: 2026
Last post February 20, 2009, 04:27:12 PM
by nene
discus tank nene

Started by nene

Replies: 182
Views: 14705
Last post April 17, 2011, 01:29:36 PM
by DimitarJ
Pochetnik....Discus aquarium..

Started by slavcopetrov

Replies: 18
Views: 1670
Last post April 16, 2010, 02:21:10 AM
by ivica74sk
Discus Akvarium vo Sank

Started by alexandar

Replies: 93
Views: 7317
Last post April 17, 2011, 01:38:11 PM
by DimitarJ
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal