collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by Aquatica
[Yesterday at 10:48:14 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:45:08 PM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by Ivanov Mitko
[May 19, 2020, 07:26:33 AM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]


Offtopic: PROaqua_The_King_Symphysodon by p
[May 01, 2020, 11:11:24 AM]


PROaqua_The_King_Symphysodon by DimitarJ
[April 23, 2020, 10:27:37 PM]


REEF-ot na Viktor by DimitarJ
[April 20, 2020, 10:09:45 PM]

The first post content
Конечно дојде време да го претставам новиот проект, кој започна сосема непланирано. Фондот собран за нов лед телевизор  со септемврискиот ребаланс на буџетот беше пренаменет за остварување на проектот кој во продолжение ќе Ви го претставам. Кога пред година и половина, по повеќегодишна пауза од акваристиката сакав повторно да се навратам на ова хоби, неверојатно ми звучеше тврдењето на еден акварист (кој сосема случајно го сретнав во еден аква шоп) дека во моментот располага со 14 аквариуми. Тогаш помислив дека нешто не е во ред со него,  :embarrass: , но година и половина покасно тоа мислење го имаат моите пријатели за мене. (има уште два проекти кои ги работам во моментов, но ќе бидат претставени кога ќе се завршат)

Аквариумов го земав половен комплет. Беше дом на малавци, но го преадаптирав (појачувајки светло и филтрација) за насаден аквариум со дискуси .

Форма на аквариумот - flat hexagon

Димензии - должина на задна страна - 210 cm

    - должина на предна страна - 170 cm
   
    - должина на странично стакло 1 - 20 cm

    - должина на странично стакло 2 - 30 cm

    - висина 60 cm

Волумен околу 400 литри (не го полнам повеќе 55 cm)

Стакло 10 mm со целосно појачување на дното и горе

Аквариумот е поставен на медиапан постоље со челична конструкција (копија на eheim)

Осветлување:

   2x18 w philips aquarelle
   1x36 w silvania grolux
   1x15 w silvania grolux
   3x38 w обични неонки
   2x25 w штедливи сијалици (замена за 2x130w)

Филтрација 2 канистри со по 1200 л проток на вода, имаат 4 комори (акватички курпен сунѓер, акватички ситен сунѓер, биоболи и керамика)

Грејач: 300w eheim

Температура на водата 30 C. (останатите параметри на водата не се мерени)

Подлога Ocean Nutricion Giovanni starter + aquili substrate
Песок околу 60 кг од Св. НаумРастенија:

Nymphaea Lotus (green)
Nymphaea Lotus (red)
sagittaria subulata
ludwigia repens
vallisneria gigantea
vallisneria spiralis
vallisneria torta
Echinodorus bleheri
Echinodorus 'Red Flame'
Eleocharis pravula
Java Moss
hygrophila polysperma
bacopa monnieri
Cryptocoryne wendtii 'brown'
Cryptocoryne `green`
Cryptocoryne spiralis
Giant Hygrophila
anubias nana
anubias congensis
Riccia fluitans
Ceratophyllum submersum
едно папратче појма немам како се вика

Растенијата секојдневно добиваат Easy Carbo I Profito и таблети за прихрана

Жители

- 7 дискуси
- јато rummy nose
- јато cardinal tetra
- јато x ray tetra
- јато red eye balloon tetra
- јато Tanichthys albonubes (кој ми ги продадоа како gold cardinal tetra?!?!?)
- jato glow light tetra
- jaтo razbora
- jaтo стаклени сомчиња
- 10 Kuhli Loach
- ацитруси, муљачи, и 4 Botia striata

Рибите се хранат со: tetra discus, ocean nutrition – discus flakes,bloodworms, artemia како  и домашна храна со телешко срце.

Промена на вода два пати неделно 30% одстоена чешмовача во буре + ФФМ

Декорација Два мангровани.


Link

Author Topic: Discus Flat Hexagon  (Read 4566 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1029
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #20 on: December 27, 2011, 03:18:49 AM »
Epten ubavo napraveno  :icon_thumright:  560855
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #21 on: December 27, 2011, 04:21:15 AM »
Ajde neka e sreken startot. Imas dosta prostor  taka da so vreme ke porabotis malku i ke bidne odlicen , sega za sega e super za pocetok. Uste ednas srekno.

Offline grujo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Ohrid, Macedonia
 • Age: 32
 • Posts: 862
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #22 on: December 27, 2011, 04:35:55 AM »
eve i od mene edna  560855 amareto prethodnite i poiskusni clenovi ti kazaa se so trebase jas mozam da ti kazam samo napred i so srekja  :icon_thumright:

Offline jordan

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2009
 • Location: kumanovo makedonija
 • Age: 45
 • Posts: 277
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #23 on: December 27, 2011, 04:57:58 AM »
KE BIDAM KRATOK ODLICNI DIMENZII,  AMA TREBA DA SE PORABOTI USHTE DOSTA....MISLAM FINANSISKI... DRVA DRVA DRVA TREVI TREVI TREVI...VAKA MI ZGLEDA KAKO EDEN NA EDN KOSARKA VO BORIS TRAJKOVSKI....POZZ

Offline amareto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2010
 • Location: Ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 26
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #24 on: December 29, 2011, 04:45:36 AM »
Ви благодарам за коментарите. Јасно е дека има уште работа, време и финансии пред аквариумов да биде тоа што го имам замислено. Во секој случај останува на времето и тоа да поработи малку.  :happy: Деновиве ќе ставам видео, а ќе има слики од секој "update".

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #25 on: December 29, 2011, 04:49:38 AM »
Што има во преден план засадено? Парвула?
Are you reaching your potential?

Offline amareto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2010
 • Location: Ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 26
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #26 on: December 29, 2011, 05:23:17 AM »
Да, парвула е, земена е од кај Љубе, ама е тазе засадена, ќе и треба доста време да направи тепих.

Offline amareto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2010
 • Location: Ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 26
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #27 on: January 20, 2012, 01:05:27 PM »
По неколкудневна борба помеѓу дискусите низ аквариум се оформи пар. Си обележаа своја територија, се притресуваа, ги бркаа другите риби од својата територија, исчистија црево од канистер и на крај малку ме збунија!!! Испадна дека двете риби се женки и двете положуваат икра на цревото па ја јадат!!! Ќе прикачам видео деновиве.

Дали станува збор за неискусни риби кои се збунети затоа што им е прв мрест   :icon_scratch:   или пак нешто друго?

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #28 on: January 20, 2012, 05:10:38 PM »
se slucuva kaj diskusite dve zenki da se "sparat" i da frlat ikra... :( i jas imav takov slucaj...

Offline amareto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2010
 • Location: Ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 26
Одг: Discus Flat Hexagon
« Reply #29 on: August 21, 2012, 03:47:45 AM »
Сакам да го празнам аквариумов за да можам да го поместам и да ја сменам позадината од сина во црна. Па се замислив нешто и барам совет од поискусните! Дали е паметно кога веќе го празнам да купам силикон и да ставам уште еден слој и колку време ќе му треба да се исуши?

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Discus Flat Hexagon
« Reply #30 on: August 21, 2012, 04:16:56 AM »
Каков слој, каде да ставиш? Не ја прочитав темата можеби и имаш пишано претходно  :embarrass:
Ако не објасни точно која ти е целта за да се најде најдоброто решение  :icon_thumright:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7385
 • Activity:
  42%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Одг: Discus Flat Hexagon
« Reply #31 on: August 21, 2012, 05:52:52 AM »
немаш потреба да ставаш дополнителен слој од силикон. само ќе го измачкаш без потреба, а после тоа треба да го чистиш сето тоа... со тоа само ќе си отвориш работа без потреба. не дека нешто ќе му пречи, но единствено можеш да го измачкаш.

ако држел аквариумот до сега, ќе држи и во иднина.

а ако имаш некој проблем со него (од некое место да пушта вода) тогаш тоа е друг муабет и треба малку посериозно да се разгледа таа ситуација, а со дополнително ставање на силикон, обично не се решаваат тие проблеми... ама кај тебе претпоставувам дека нема никаков проблем. 

 

Offline bizo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: gevgelija
 • Age: 38
 • Posts: 74
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Discus Flat Hexagon
« Reply #32 on: August 21, 2012, 06:31:48 AM »
odlicen akvarium extraaa... 560855

Offline amareto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2010
 • Location: Ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 26
Одг: Discus Flat Hexagon
« Reply #33 on: August 21, 2012, 06:32:13 AM »
Нема никаков проблем, чисто реков да го „ојачам малце“, мислев секаде кај што е лепено стаклото да „појачам“ малку со нов силикон, од причина што аквариумот е стар некои 6-7 години, но кога ќе подразмислам изгледа дека сте во право, само ќе размачкам. Аквариумот држи супер, баш годинава имаше неколку земјотреси и тие некако беа причина да се подзамислам за дополнителен слој силикон ама изгледа само ќе си отворам работа а нема да постигнам ништо.

Благодарам на советите, тогаш ќе сменам само позадина па ќе постирам некоја слика штом завршам.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Discus Flat Hexagon
« Reply #34 on: August 21, 2012, 08:16:22 AM »
Во недајбоже ситуации, силиконот е она што најмалку ќи помогне. Во вакви ситуации обично аквариум пука на здраво.

Offline amareto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2010
 • Location: Ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 26
Одг: Discus Flat Hexagon
« Reply #35 on: February 07, 2013, 01:17:06 PM »
Одамна не сум подновил со слики. На аквариумот е залепена црна позадина. Еве неколку фотографии кои се сликани пред 2 месеци.

[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]
Offline igorMK

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: KUMANOVO
 • Age: 41
 • Posts: 241
 • Activity:
  0%
 • Karma: 39
Одг: Discus Flat Hexagon
« Reply #36 on: February 07, 2013, 01:26:18 PM »
 desetka  ubav akvarium ubavi diskusi  applause i 560855

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Discus Flat Hexagon
« Reply #37 on: February 07, 2013, 01:42:35 PM »
 560855 za ovaa ubavina.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7385
 • Activity:
  42%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Одг: Discus Flat Hexagon
« Reply #38 on: February 07, 2013, 02:07:13 PM »
навистина е убав!
 560855

Offline petreski t.

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: skopje
 • Age: 29
 • Posts: 1437
 • Activity:
  0%
 • Karma: 69
Одг: Discus Flat Hexagon
« Reply #39 on: February 07, 2013, 02:48:30 PM »
predobro epten mi se dopagja  applause

Tags:
 

Discus aquarium by WILDDISCUS

Started by WILDDISCUS

Replies: 16
Views: 1440
Last post August 06, 2008, 12:33:55 AM
by WILDDISCUS
dine strumica--------------discus aqvqrium

Started by dine strumica

Replies: 14
Views: 1216
Last post February 20, 2009, 04:27:12 PM
by nene
discus tank nene

Started by nene

Replies: 182
Views: 7790
Last post April 17, 2011, 01:29:36 PM
by DimitarJ
Pochetnik....Discus aquarium..

Started by slavcopetrov

Replies: 18
Views: 928
Last post April 16, 2010, 02:21:10 AM
by ivica74sk
Discus Akvarium vo Sank

Started by alexandar

Replies: 93
Views: 4229
Last post April 17, 2011, 01:38:11 PM
by DimitarJ
Users Online Users Online (29)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal