collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by Aquatica
[Yesterday at 10:48:14 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:45:08 PM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by Ivanov Mitko
[May 19, 2020, 07:26:33 AM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]


Offtopic: PROaqua_The_King_Symphysodon by p
[May 01, 2020, 11:11:24 AM]


PROaqua_The_King_Symphysodon by DimitarJ
[April 23, 2020, 10:27:37 PM]


REEF-ot na Viktor by DimitarJ
[April 20, 2020, 10:09:45 PM]

The first post content
Конечно дојде време да го претставам новиот проект, кој започна сосема непланирано. Фондот собран за нов лед телевизор  со септемврискиот ребаланс на буџетот беше пренаменет за остварување на проектот кој во продолжение ќе Ви го претставам. Кога пред година и половина, по повеќегодишна пауза од акваристиката сакав повторно да се навратам на ова хоби, неверојатно ми звучеше тврдењето на еден акварист (кој сосема случајно го сретнав во еден аква шоп) дека во моментот располага со 14 аквариуми. Тогаш помислив дека нешто не е во ред со него,  :embarrass: , но година и половина покасно тоа мислење го имаат моите пријатели за мене. (има уште два проекти кои ги работам во моментов, но ќе бидат претставени кога ќе се завршат)

Аквариумов го земав половен комплет. Беше дом на малавци, но го преадаптирав (појачувајки светло и филтрација) за насаден аквариум со дискуси .

Форма на аквариумот - flat hexagon

Димензии - должина на задна страна - 210 cm

    - должина на предна страна - 170 cm
   
    - должина на странично стакло 1 - 20 cm

    - должина на странично стакло 2 - 30 cm

    - висина 60 cm

Волумен околу 400 литри (не го полнам повеќе 55 cm)

Стакло 10 mm со целосно појачување на дното и горе

Аквариумот е поставен на медиапан постоље со челична конструкција (копија на eheim)

Осветлување:

   2x18 w philips aquarelle
   1x36 w silvania grolux
   1x15 w silvania grolux
   3x38 w обични неонки
   2x25 w штедливи сијалици (замена за 2x130w)

Филтрација 2 канистри со по 1200 л проток на вода, имаат 4 комори (акватички курпен сунѓер, акватички ситен сунѓер, биоболи и керамика)

Грејач: 300w eheim

Температура на водата 30 C. (останатите параметри на водата не се мерени)

Подлога Ocean Nutricion Giovanni starter + aquili substrate
Песок околу 60 кг од Св. НаумРастенија:

Nymphaea Lotus (green)
Nymphaea Lotus (red)
sagittaria subulata
ludwigia repens
vallisneria gigantea
vallisneria spiralis
vallisneria torta
Echinodorus bleheri
Echinodorus 'Red Flame'
Eleocharis pravula
Java Moss
hygrophila polysperma
bacopa monnieri
Cryptocoryne wendtii 'brown'
Cryptocoryne `green`
Cryptocoryne spiralis
Giant Hygrophila
anubias nana
anubias congensis
Riccia fluitans
Ceratophyllum submersum
едно папратче појма немам како се вика

Растенијата секојдневно добиваат Easy Carbo I Profito и таблети за прихрана

Жители

- 7 дискуси
- јато rummy nose
- јато cardinal tetra
- јато x ray tetra
- јато red eye balloon tetra
- јато Tanichthys albonubes (кој ми ги продадоа како gold cardinal tetra?!?!?)
- jato glow light tetra
- jaтo razbora
- jaтo стаклени сомчиња
- 10 Kuhli Loach
- ацитруси, муљачи, и 4 Botia striata

Рибите се хранат со: tetra discus, ocean nutrition – discus flakes,bloodworms, artemia како  и домашна храна со телешко срце.

Промена на вода два пати неделно 30% одстоена чешмовача во буре + ФФМ

Декорација Два мангровани.


Link

Author Topic: Discus Flat Hexagon  (Read 4567 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 25
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: Discus Flat Hexagon
« Reply #60 on: November 21, 2013, 10:29:05 AM »
преубаво  560855

Offline Vlatko93

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2013
 • Location: skopje
 • Age: 27
 • Posts: 81
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Одг: Discus Flat Hexagon
« Reply #61 on: December 29, 2013, 03:13:06 AM »
Mozam da se pofalam deka ovoj prekrasen akvarium sum go videl vo zivo i voedno mi bil motiv za "mojot prv bilen".. Stavete sliki otkako ke go prelepite  560855
« Last Edit: December 29, 2013, 03:17:01 AM by Vlatko93 »

Offline amareto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2010
 • Location: Ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 26
Одг: Discus Flat Hexagon
« Reply #62 on: December 29, 2013, 07:22:00 AM »
Фала Влатко за комплиментот. Инаку аквариумот решив целосно да го прелепам, испразнет е и го чека денот.  :D

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7385
 • Activity:
  42%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Re: Discus Flat Hexagon
« Reply #63 on: November 08, 2016, 10:48:32 AM »
Здраво @amareto
Што се случи со аквариумот? Дали има некоја нова ситуација со него?  :dontknow:

Tags:
 

Discus aquarium by WILDDISCUS

Started by WILDDISCUS

Replies: 16
Views: 1440
Last post August 06, 2008, 12:33:55 AM
by WILDDISCUS
dine strumica--------------discus aqvqrium

Started by dine strumica

Replies: 14
Views: 1216
Last post February 20, 2009, 04:27:12 PM
by nene
discus tank nene

Started by nene

Replies: 182
Views: 7790
Last post April 17, 2011, 01:29:36 PM
by DimitarJ
Pochetnik....Discus aquarium..

Started by slavcopetrov

Replies: 18
Views: 928
Last post April 16, 2010, 02:21:10 AM
by ivica74sk
Discus Akvarium vo Sank

Started by alexandar

Replies: 93
Views: 4229
Last post April 17, 2011, 01:38:11 PM
by DimitarJ
Users Online Users Online (28)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal