collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:26:21 PM]


Нов Почеток by p
[March 15, 2023, 03:09:48 AM]


Среќна нова 2023 година by NO CARRIER
[January 01, 2023, 02:21:54 AM]

The first post content
Купив hang -on resun hf-2002 и сум прилично задоволен од неговото функционирање, ама имам еден мал проблем. Влезната цевка од филтерот е многу кратка и не стига ни до пола аквариум а јас сакам да ја продолжам за да стига до дното. Најдов една цевка што идеално одговара, мислам дека е за парно. Е сега ме мисли следното.

1. цевката е 4mm потесна во дијаметар
2. составена е од 3 слоја - пластика - алуминиум - пластика (има минимален контакт со алуминиумот)

дали може да ја искористам оваа цевка или да продолжам со потрагата  :embarrass:

Link

Author Topic: Влезна цефка за hang-on  (Read 883 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Влезна цефка за hang-on
« on: January 01, 2012, 08:47:59 AM »
Купив hang -on resun hf-2002 и сум прилично задоволен од неговото функционирање, ама имам еден мал проблем. Влезната цевка од филтерот е многу кратка и не стига ни до пола аквариум а јас сакам да ја продолжам за да стига до дното. Најдов една цевка што идеално одговара, мислам дека е за парно. Е сега ме мисли следното.

1. цевката е 4mm потесна во дијаметар
2. составена е од 3 слоја - пластика - алуминиум - пластика (има минимален контакт со алуминиумот)

дали може да ја искористам оваа цевка или да продолжам со потрагата  :embarrass:

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: Влезна цефка за hang-on
« Reply #1 on: January 01, 2012, 09:04:07 AM »
"In freshwater systems, the toxicity of aluminum is a function of pH, with aluminum typically more toxic at lower pH. The reasons for this include the solubility, the speciation, and the nature of the interaction of aluminum with the surfaces of organisms as the pH changes.14 At pH 7, aluminum can bind to the gills of fish, inducing asphyxiation.15"

ако има контакт со вода боље барак друга цефка/црево ..
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Влезна цефка за hang-on
« Reply #2 on: January 01, 2012, 09:20:25 AM »
фала ти пријателе ... продолжуваме со потрагата  ghgfrfn

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Влезна цефка за hang-on
« Reply #3 on: January 01, 2012, 09:21:12 AM »
инаку контактот е само кај што е пресечена цевката и стварно е минимален но сепак има контакт.

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: Влезна цефка за hang-on
« Reply #4 on: January 01, 2012, 09:26:42 AM »
тоа е .. види може (најверојатно) нема да има никаков ефект тоа што металов е у допир со вада .. нели ем само пресекот на цефката што викаш .. ама па сигурно може да најдеш чисто пластична цефка .. и ич да не се замараш :))
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline voren

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 374
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Re: Влезна цефка за hang-on
« Reply #5 on: January 01, 2012, 09:30:29 AM »
Pobaraj vo bilo koja prodavnic za sanitarija i vodovod,tamu imaat vodovodni plasticni cevki i nema da imas problem  :icon_thumright:

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Влезна цефка за hang-on
« Reply #6 on: January 01, 2012, 10:09:46 AM »
се реши работа :happy: најдов едно црево што одговара е сега и ова е 4 mm помало во дијаметар али колку што можам да приметам не смета на протокот...

[Login or Register]

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: Влезна цефка за hang-on
« Reply #7 on: January 01, 2012, 10:42:13 AM »
 :icon_thumright:
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal