collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Imam kondenzacija vo kapakot i eve 3 den kako shto go aktivirav akvariumot a vekje mi se rasipa edna neonka kaze te mi chare a i da napomenam imam staklo po celata povrshina ama dzabe.

Link

Author Topic: Kondenzacija  (Read 1400 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline JAsmin_01

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 412
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 18
Kondenzacija
« on: January 02, 2012, 04:32:54 AM »
Imam kondenzacija vo kapakot i eve 3 den kako shto go aktivirav akvariumot a vekje mi se rasipa edna neonka kaze te mi chare a i da napomenam imam staklo po celata povrshina ama dzabe.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Kondenzacija
« Reply #1 on: January 02, 2012, 04:40:59 AM »
Неможе да имаш стакло и да имаш кондезација, таа вода мора од некаде да доаѓа.
стакло затоа е, водата што испарува се задржува на стакло и формира капки кои се враќаат во аквариумот

за неонката/пригушницата може е неквалитетна, најубаво е таа електроника да ти е надвор од капакот, пр позади капакот, под аквариумот, позади аквариумот,..

Offline JAsmin_01

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 412
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 18
Re: Kondenzacija
« Reply #2 on: January 02, 2012, 04:47:35 AM »
Abe ima dupka edna za kablite mislam deka toa e problemot a kazi mi ima li nekoj vodootporni neonki deka vaka nema da go bide.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Kondenzacija
« Reply #3 on: January 02, 2012, 05:03:23 AM »
од мала дупка за кабли/црева тешко толкава кондезација да створи, стави едно кулерче да има циркулација во капакот, не постојат водоотпорни неонки(под неонка мислам на стаклото), држачи за неонки да има,
а ако ти е комплет се од оние кинеските 200ден комплет се, до тоа ти е. неквалитетни се

само кулер стави да нема воопшто влага во капакот, или купи оделно електроника и намести ја надвор од капакот

Offline JAsmin_01

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 412
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 18
Re: Kondenzacija
« Reply #4 on: January 02, 2012, 05:13:09 AM »
pa mislev za drzachi dali ima vodootporni a za kulerchetto ke te poslusham falaa pozz

Radevski

 • Guest
Re: Kondenzacija
« Reply #5 on: January 02, 2012, 05:30:05 AM »

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Kondenzacija
« Reply #6 on: January 02, 2012, 05:32:02 AM »
само една дупка има на капакот и тоа за каблите? би требало да има повеќе отвори за вентилација и со тоа помалку ќе се јавува кондензација.

од друга страна можеби проблемот е кај придушниците или неонките. ако се електронски тогаш тие имаат помал век на траење. потоа, придушниците кај мене се надвор од капакот на аквариумот и не се електронски. на задниот дел од капакот имам поголем отвор и немам потреба од уклучување на кулери за вентилација.

потоа треба се провери дали добро се легнати неонките кај држачите. доколку кај некој држач се јавува повисока темпрература тогаш тоа може да биде проблемот поради кој неонката имала помало траење. таа температура може да предизвика и други поголеми проблеми па затоа поврзувањето е исто така важно.

забелешка: ако си немал искуство со струја, повикај пријател да ти помогне околу тоа. со струја нема играње!
ова е капакот кај мене и е изработен од стакло. отворот што го гледаш е околу 5cm. едната слика е од надвор, а другата е од внатре. проблем со кондензација немам.

решение на проблемот со неонката ќе најдеш, но мораш да најдеш и решение за подобра вентилација. јас ти ја дадов мојата идеја. другите исто така имаат нивни решенија и на крај треба да се одлучиш што најмногу би одговарало кај тебе.

« Last Edit: January 02, 2012, 05:35:50 AM by pocttopus »

Radevski

 • Guest
Re: Kondenzacija
« Reply #7 on: January 02, 2012, 05:32:46 AM »
Едното навнатре,другото нанадвор,капка нема на капакот,ги поврзав црвените и црните жици со црвена и црна жица на полнач,проблемот за 4 часа решен ,вакви кулерчиња имаш во анхоч,90 денари мислам дека беа,најмалите,глеј само да не се многу бучни и да не ти маваат дирекно на стаклото/пластиката,пошо ке ти прави галама  :D

Offline JAsmin_01

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 412
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 18
Re: Kondenzacija
« Reply #8 on: January 02, 2012, 06:21:35 AM »
Ke gi poslusham i dvata soveta pa ke vidam koj ke zavrshi rabota fala mnogu.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Kondenzacija
« Reply #9 on: January 08, 2012, 11:47:07 PM »
Стави кулер од графичка и уживај

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: Kondenzacija
« Reply #10 on: January 09, 2012, 12:42:22 AM »
Resenieto so kulerite ti e 100 % funkcionalno zagarantirano  :icon_thumright:.No dokolku postoi golema temperaturna razlika pomegju vodata i vozduhot vo sobata ke imas seriozen problem...toa e mirizba vo sobata (bidejki kulerite vodata pretvorena vo parea ke ja vadat vo soba), i golemi se sansite da ti se pojavi vlaga po zidovite  :icon_scratch:. Se zavisi od kolicinata na voda koja ti isparuva i temperaturata vo sobata.Jas veke nekolku nedeli go resavam toa kaj mojte 400 L voda...
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Fatal Error

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 38
 • Posts: 345
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Re: Kondenzacija
« Reply #11 on: January 09, 2012, 01:13:35 AM »
ja gledam temava i stvarno nemozma da svatam kako moze tolku da isparuva voda i da se pravi kondezacija ako akvariumot e ubavo pokrien so staklo
eve kaj mene vo soba i  pokraj toa sto imam dva golemi akvariumi od po nekoj si 200 litra koj se ubavo pokrieni so staklo i 3 pomali od po 60, 40 i 20 litra pa nema ni edna kapka po zisovite nisto ne se poznava a da go izvadam stakloto odma ke se napravi vlaga
taka da ubavo proveri kako si go stail stakloto i se da e ubavo zatvoreno a tie nekolku mali dupcinja za kablite i crevat kolku da pominat ne treba da praat problem

Offline JAsmin_01

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 412
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 18
Re: Kondenzacija
« Reply #12 on: January 12, 2012, 09:22:06 AM »
Kapakot go isekov isto ko pocttopus i sega nema kondenzacija Fala za pomoshta.

Tags:
 

Users Online Users Online (16)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal