collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Imam akvarium so Ciklidi:Dva papagana,Pink convict,labidohromis,cat fish,i oskar.Mi fatija beli tocki pred nekoj den i pocnav da gi lecam so plav lek i pokaciv temperatura 31c.Greska napraviv sto kasno gi vidov belite tocki i zadocniv so lekuvanjeto.Mi umrea Pink conviktot site tri komada,i catfish!Belite tocki denes gledam pocnaa da se povlekuvaat ama sega imam drug problem!
Papaganite pocnaa da potemnuvaat po teloto im se pojavuvaat crni delovi!?Nemozam da najdam kakva e ovaa bolest i kako se tretira?  :'(
 I kolku vreme treba da trae lekuvanjeto so plav lek denes e 4ti den odkako stavam plav lek so eden den pauza?

Link

Author Topic: Temneenje na teloto!!!!HELP!  (Read 1673 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline diki

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: May 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 41
  • Posts: 700
  • Activity:
    0%
  • Karma: 6
Temneenje na teloto!!!!HELP!
« on: January 05, 2012, 10:25:40 AM »
Imam akvarium so Ciklidi:Dva papagana,Pink convict,labidohromis,cat fish,i oskar.Mi fatija beli tocki pred nekoj den i pocnav da gi lecam so plav lek i pokaciv temperatura 31c.Greska napraviv sto kasno gi vidov belite tocki i zadocniv so lekuvanjeto.Mi umrea Pink conviktot site tri komada,i catfish!Belite tocki denes gledam pocnaa da se povlekuvaat ama sega imam drug problem!
Papaganite pocnaa da potemnuvaat po teloto im se pojavuvaat crni delovi!?Nemozam da najdam kakva e ovaa bolest i kako se tretira?  :'(
 I kolku vreme treba da trae lekuvanjeto so plav lek denes e 4ti den odkako stavam plav lek so eden den pauza?

Offline OscarMKD

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Strumica
  • Age: 27
  • Posts: 1329
  • Activity:
    0%
  • Karma: 27
Re: Temneenje na teloto!!!!HELP!
« Reply #1 on: January 05, 2012, 10:28:35 AM »
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=4138.0
Kolku pati veke e kazano da se proveruva tebelava :) Vidi dali e Pleistophora ili ti e bolesta pod nea. Vidi kako potemnuvaat...

Offline Boris

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Skopje
  • Age: 53
  • Posts: 1282
  • Activity:
    0%
  • Karma: 47
    • www.aquaticacentral.com
Re: Temneenje na teloto!!!!HELP!
« Reply #2 on: January 05, 2012, 10:30:30 AM »
Ako hibridite ti se vestaki boeni(a pretezno se) nesmees da korsitis lek na baza na Malachit green Oxalat, a ti veroajtno si koristil takov lek. Vo toj slucaj se gubi injektiranta boja, t.e. malachitot ja unistuva i ribite se :farbaat"so prirodna siva boja.
Mozebi ti se slucuva pogornovo, a ne e bolest.

Offline diki

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: May 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 41
  • Posts: 700
  • Activity:
    0%
  • Karma: 6
Re: Temneenje na teloto!!!!HELP!
« Reply #3 on: January 05, 2012, 10:44:41 AM »
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=4138.0
Kolku pati veke e kazano da se proveruva tebelava :) Vidi dali e Pleistophora ili ti e bolesta pod nea. Vidi kako potemnuvaat...
Ako e Pleistophora pisuva da ja odstranam ribata?!Najlesno e da go frlam papaganot mene mi treba lek dali postoi za toa?

Ako hibridite ti se vestaki boeni(a pretezno se) nesmees da korsitis lek na baza na Malachit green Oxalat, a ti veroajtno si koristil takov lek. Vo toj slucaj se gubi injektiranta boja, t.e. malachitot ja unistuva i ribite se :farbaat"so prirodna siva boja.
Mozebi ti se slucuva pogornovo, a ne e bolest.
Ne mi se veruva deka e samo obicno gubenje na bojata bidejki i tie imaa beli tocki pred toa plus edniot papagan bese dezorientiran i lezese na strana sto e isto taka simptom na  Pleistophora.Ovakvo potemnuvanje samo kaj Papaganite go ima na drugite ribi nema vakvo nesto tie samo si imaat beli tocki,a papaganive i beli tocki i plus potemnuvaat odredeni delovi na teloto

Offline Ogi

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Oct 2010
  • Location: Kumanovo
  • Age: 38
  • Posts: 1765
  • Activity:
    0%
  • Karma: 85
Re: Temneenje na teloto!!!!HELP!
« Reply #4 on: January 05, 2012, 11:06:31 AM »
Druze ako zivees vo skopje, a stavas americki ciklidi vo cesmovaca, togas mozno da e i do toa. Skepje ima pretvrda voda za amerikanci, toa e barem moe mislenje. Isto taka ubavo bi bilo da stavis lokacija vo profilot da znaeme od kade si, kako sto site clenovi imaat :)

OSCAR a nie sto cuvame vo Skopje diskusi vo cesmovaca ??

Detevo ima za se odgovor, kako i sekogas!  boske
Comming soon :)

Offline Ogi

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Oct 2010
  • Location: Kumanovo
  • Age: 38
  • Posts: 1765
  • Activity:
    0%
  • Karma: 85
Re: Temneenje na teloto!!!!HELP!
« Reply #5 on: January 05, 2012, 11:27:26 AM »
Amerikanski ciklidi... mislam na gorenavedenite (convict > bi trebalo da e Nigrofasciatum, Oskari, Akari - blue i Green) ama ne mi predstavuva bas nikakov problem vodata... Kakva i da e, ke ziveat bez problem, tolku se lesni za cuvanje, a za vestackite papagani i dr... Boris napisa dovolno. :)
Comming soon :)

Offline diki

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: May 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 41
  • Posts: 700
  • Activity:
    0%
  • Karma: 6
Re: Temneenje na teloto!!!!HELP!
« Reply #6 on: January 05, 2012, 11:27:35 AM »
Od Skopje sum . p.s do sega ne sum imal vakov slicen problem so potemnuvanje na rbite. No i Oskarot ne mi e vo nekoja dobra sostojba ne mozam da primetam kaj nego beli tocki no dali e mozno da e od pokacenata temperatura. do sega imav 5 zrtvi vo akvariumot barem papaganite da mozam da gi zacuvam.........

Offline voren

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jan 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 374
  • Activity:
    0%
  • Karma: 9
Re: Temneenje na teloto!!!!HELP!
« Reply #7 on: January 05, 2012, 11:41:37 AM »
Znaci Diki mi e drugar i mu gi znam i ribite i akvariumot necuva prvpat ribi.Ovaa kombinacija dolgo vreme ja cuva bez nikakov problem i mislam deka nasava voda ama bas neprestavuva problem za cuvanje na vakvi lesni ribi.Ja mislam deka ova e posledica od sakasnetata reakcija na belite tocki i od toa nastanaa i drugive probemi(zatemnuvanje delovi od telo na papaganite) A kako sto kaza i Boris mozno e i od lekovite da si ja vrakjaat prvobitnata boja.

Offline diki

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: May 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 41
  • Posts: 700
  • Activity:
    0%
  • Karma: 6
Re: Temneenje na teloto!!!!HELP!
« Reply #8 on: January 05, 2012, 12:52:18 PM »
Mislam ne e od lekovite so potemnuvaat  ipak mnogu slabo se aktivni i imaat uste beli tocki . Ajde nema veze vremeto ke kaze se pozz fala na odgovorite

Offline Mladen

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Sep 2011
  • Location: Strumica
  • Age: 35
  • Posts: 101
  • Activity:
    0%
  • Karma: 6
Re: Temneenje na teloto!!!!HELP!
« Reply #9 on: January 05, 2012, 12:58:27 PM »
Kaj mene nemase beli tocki tuku samo im se pojavija nekoj kako linii crni ili sivi taka nekako i kaj mene bese od necista voda. Pocnav da menuvam voda na 2 dena nekado po 30 do 40 % i za dve nedeli im se vrati bojata

Offline RIKO

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: May 2009
  • Location: SKOPJE
  • Age: 59
  • Posts: 38
  • Activity:
    0%
  • Karma: 2
Re: Temneenje na teloto!!!!HELP!
« Reply #10 on: January 05, 2012, 03:26:46 PM »
kaj papaganite dodadeni boi se intenzivno crvenata zelena i plava fluorescentna i istata po nekoe vreme se gubat sami po sebe a papaganite si ja dobivaat prirodnata boja sivozelenkasta ili najcesto nekoja od nijansite od bledorozeva do oranz.Crnite fleki ili oznaki po teloto se cesta pojava i do sega nema sigurno naucno objasnuvanje osven predpostavka deka se reakcija na uslovite vo akvariumot. Se pojavuvaat i isceznuvaat nezavisno od upotrebata na lekarstva a od moe iskustvo reagiraat najveke na kvalitetot na vodata.Poveke na cistotata otkolku na tvrdosta ili kiselosta.Mozebi se reakcija koja e posledica na pedhodno prezasituvanje na vodata so amonijak sto bi mozelo da dovede i do pojava na beli tocki i smrtnost kaj edni od najdomesticiranite amerikanski ciklidi nigrofascijati
P.S.ova se samo predpostavki na nevideno

Offline Pece

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Sep 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 47
  • Posts: 66
  • Activity:
    0%
  • Karma: 1
Re: Temneenje na teloto!!!!HELP!
« Reply #11 on: January 05, 2012, 04:22:22 PM »
druze da ne te plasam ama kaj mene za takvi simptomi igra kepceto,mozes da probas so ampicilin ili cist penicilin ama sansite se mn mali,kaj ribite ama bukvalno vazi da se spreci a ne da se leci,ti posakuvam uspeh
Perica

Offline Ljube

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Jan 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 44
  • Posts: 5785
  • Activity:
    0%
  • Karma: 201
    • Aqua Park
Re: Temneenje na teloto!!!!HELP!
« Reply #12 on: January 06, 2012, 12:28:41 AM »
Temata e iscistena od gluposti.

OSCARMKD - Zolt Karton so traenje od 30 dena.

Offline diki

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: May 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 41
  • Posts: 700
  • Activity:
    0%
  • Karma: 6
Re: Temneenje na teloto!!!!HELP!
« Reply #13 on: January 06, 2012, 04:07:18 AM »
dobro moze i da e od lekovite so potemnuvaat ama ne mi se veruva da ima takvo kolicestvo na amonjak seto ova se desi otkako im ja smeniv vodata 1/3 i staviv nova riba ancitrus i nekolku kamenja. p.s me interesira kolku dolgo mozam da gi lecam so plav lek  , dali moze da stavam jodirana morska sol i dali da go izvadam celiot pesok da go izvriam . Odnapred blagodaram ...

Offline diki

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: May 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 41
  • Posts: 700
  • Activity:
    0%
  • Karma: 6
Re: Temneenje na teloto!!!!HELP!
« Reply #14 on: January 06, 2012, 04:10:51 AM »
belite tocki  skoro gi snema od ribite zaboraviv da napomenam

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal