collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Како што треба и е ред да го преставам и мојот аквариум  :happy: сеуште не е комплетен па затоа сликите ќе бидат ставени за 2 3 дена ..  :happy:

Димензии : Должина 90 Висина 55 Ширина 33 Дебелина на стакло 6 (со винкла 2cm)

Литража : 163 литри

Карактеристики на водата : 30 Степени , pH, kH , gH...Моментално незнам...

Филтрација: Моментално(Привремено) Прикачен Филтер Atman power hang-on filter HF-0600

[Login or Register]

Осветлување: 1x16w Osram 1x16w

Подлога: Песок од Р.Бабуна :)

Декорација: Винова Лоза , и камен за фонтани :)

Растенија: Anubias barteri можеби и не е оваа но скоро иста е :) и онаа стандар амазонка

Риби: Discus San Merah , Pigeon Blood, Cobalt, Blue Tirqiz, 10 x Neon Tetra, 1 x Anticitrus , 1 x Bicolour , 5 x Corydoras Paleatusa

Останато: Распрскувач за воздух поставен под песок.., Греач Atman 300w , ваздушна пумпа Стара Добра OKEAN :)

Тоа е мојот Aквариум, за некој ден ќе ги преставам и другите ... Поздрав

Link

Author Topic: ChacheAqu 160L  (Read 1700 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ChacheAqu

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: Велес
 • Age: 33
 • Posts: 168
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
ChacheAqu 160L
« on: January 11, 2012, 04:49:24 AM »
Како што треба и е ред да го преставам и мојот аквариум  :happy: сеуште не е комплетен па затоа сликите ќе бидат ставени за 2 3 дена ..  :happy:

Димензии : Должина 90 Висина 55 Ширина 33 Дебелина на стакло 6 (со винкла 2cm)

Литража : 163 литри

Карактеристики на водата : 30 Степени , pH, kH , gH...Моментално незнам...

Филтрација: Моментално(Привремено) Прикачен Филтер Atman power hang-on filter HF-0600

[Login or Register]

Осветлување: 1x16w Osram 1x16w

Подлога: Песок од Р.Бабуна :)

Декорација: Винова Лоза , и камен за фонтани :)

Растенија: Anubias barteri можеби и не е оваа но скоро иста е :) и онаа стандар амазонка

Риби: Discus San Merah , Pigeon Blood, Cobalt, Blue Tirqiz, 10 x Neon Tetra, 1 x Anticitrus , 1 x Bicolour , 5 x Corydoras Paleatusa

Останато: Распрскувач за воздух поставен под песок.., Греач Atman 300w , ваздушна пумпа Стара Добра OKEAN :)

Тоа е мојот Aквариум, за некој ден ќе ги преставам и другите ... Поздрав

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Re: ChacheAqu 160L
« Reply #1 on: January 11, 2012, 05:41:28 AM »
Kamenot za fontani promeni go so nekoj drug vid na kamen koj ne e varovnicki i nema dopolnitelno da ja stvrdnuva vodata....
33cm visina ?! toa ke da bide malku za diskusi....
inaku vaka pretstaveno dobro si go zamisluvam ama ke pocekam sliki  :icon_thumright:

Offline ChacheAqu

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: Велес
 • Age: 33
 • Posts: 168
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: ChacheAqu 160L
« Reply #2 on: January 11, 2012, 06:10:39 AM »
Не братко
Димензии : Должина 90
                 Висина    55
                 Ширина   33
Дебелина на стакло 6 (со винкла 2cm)  :)

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: ChacheAqu 160L
« Reply #3 on: January 11, 2012, 06:32:27 AM »
со 6мм стакло ? ухх :)

мојов е скоро иста димензија .. 5 цм понизок .. без појачување со 10мм стакло почна мев да прави :P
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline ChacheAqu

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: Велес
 • Age: 33
 • Posts: 168
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: ChacheAqu 160L
« Reply #4 on: January 11, 2012, 06:54:31 AM »
Хм... што знам се надевам нема да имам таков проблем бидејки имам винкла ставено од 2 cm цел аквариум е со винкла заварена па после стаклото лепено и на винклата и меѓусебно :)))

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 41
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Re: ChacheAqu 160L
« Reply #5 on: January 11, 2012, 07:17:09 AM »
Druze dobre dojde i so sreca neka e. Moj sovet ti e ako parickata na badnik dosla kaj tebe odma da napravis nov akvarium za diskusite. Epten e rizicno 55 so 6. Toa ti e moj sovet. Za drugoto daj sliki pa ke dobies pokonkretni komentari.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: ChacheAqu 160L
« Reply #6 on: January 11, 2012, 07:22:13 AM »
Druze neznam kolku e siguren ovoj akvarium. Ako nemas pojacanja obavezno stavi, i na tvoe mesto ne bi go polnil poveke od 40 santima. Najubavo e da si napravis nov akvarium za diskusite so propisno staklo i pogolema sirina pa da ti bide mirna glavata. :notworthy:

Offline ChacheAqu

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: Велес
 • Age: 33
 • Posts: 168
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: ChacheAqu 160L
« Reply #7 on: January 11, 2012, 10:10:06 AM »
Добро ве најдов, фала :)
хахаха за жал не се падна кај мене  :D :D :D 
Секако ќе се прави нов аквариум за 2 3 месеца сега за сега вој ќе тера, се надевам без проблеми .... :)  деновиве ќе има слики ќе го видите аквариумот .. :)  позз  55655 за советите  :happy:

Offline ChacheAqu

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: Велес
 • Age: 33
 • Posts: 168
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: ChacheAqu 160L
« Reply #8 on: February 08, 2012, 05:04:07 AM »
Еве нешто од мојте дискусчиња :)
Во моментов немам ништо подобро за сликања па со моб се снаоѓам :)

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]   

Деновиве да стаса од сервис апаратот ќе ставам нови слики од нив и од фармичката :)

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: ChacheAqu 160L
« Reply #9 on: February 08, 2012, 07:04:02 AM »
Ajde so srka ne ti e, malku mi se podisplaseni koga gi stavi vo akvariumot ?
Drugpat koga slikas akvarium iskluci blic mnogu podobro izleguvaat sliki.

Offline ChacheAqu

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: Велес
 • Age: 33
 • Posts: 168
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: ChacheAqu 160L
« Reply #10 on: February 08, 2012, 08:50:57 AM »
Ajde so srka ne ti e, malku mi se podisplaseni koga gi stavi vo akvariumot ?
Drugpat koga slikas akvarium iskluci blic mnogu podobro izleguvaat sliki.
Фала Грујо :) Овие е слики се од денот кога ги ставив ...само дури сега ги префрлив тоа беше пред 1 месец сега се Океј си пливкаат си јадат не се плашат :) Ќе ставам нови слики деновиве
Немам искуство со сликање хехе фала за советот :)

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal