collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Me interesira  dali akvarium od otvoren top ke ima mnogu vlaga vo sobata ? deka i vo taa soba spijam mnogu vlaga mi smeta zdrastveno  .  Sobata e 28 m2   :icon_salut:

Link

Author Topic: Me interesira  dali akvarium od otvoren top ke ima mnogu vlaga vo sobata ?  (Read 4490 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline diki

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: May 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 41
  • Posts: 700
  • Activity:
    0%
  • Karma: 6
Me interesira  dali akvarium od otvoren top ke ima mnogu vlaga vo sobata ? deka i vo taa soba spijam mnogu vlaga mi smeta zdrastveno  .  Sobata e 28 m2   :icon_salut:

Offline Dj

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jun 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 36
  • Posts: 1559
  • Activity:
    0%
  • Karma: 134
    • www.cichlids.mk
Se zavisi od temperaturata na vodata i temperaturata vo sobata....Ako imas parno i imas konstantno greenje vo sobata nema da ima mnogu vlaga ( ma da pak ima).Ako se ladi sobata a vodata vo akvariumot e 26-29.....ti nema spas ke plivas  :nono: .Ova od iskustvo 2 meseca maki macam so isparuvanje  :icon_salut: Vo sekoj slucaj ne bi ti preporacal akvarium od otvoren tip ....pak ti si znaes  :icon_thumright:
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline diki

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: May 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 41
  • Posts: 700
  • Activity:
    0%
  • Karma: 6
da be toa me nervira . ako saat pa staklo odozgore so znam i toa kako ke izgleda i neonka so se montira od stranite na akvariumot
  :icon_scratch:

Offline Gjuro

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: Feb 2009
  • Location: Kumanovo
  • Age: 44
  • Posts: 2693
  • Activity:
    0%
  • Karma: 194
Jas na drva se grejam i temperaturata seogas mi e nad 25 den nok imam isparuvanje do 25 l nedelno od akvarium 280 l i voopsto nemam vlaga eve 3 godina bez kapak. Pubavo nesto nema akvarium bez kapak ako ednas izvadis kapak veke nestavas.

Offline Boris

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Skopje
  • Age: 53
  • Posts: 1282
  • Activity:
    0%
  • Karma: 47
    • www.aquaticacentral.com
1976, DUPLA pravese edna statija i se zakluci deka akvariumot netreba da bide poise od 3 % od povrsinata na sobata, se do 3% , e bezopasno ili racunja deka 2 litri voda e kako da zivee uste eden covek so tebe, so se poti, sto se turira dise, gotvi i sl.


Offline zalxov

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: May 2011
  • Location: с.Таринци - Штипско
  • Age: 40
  • Posts: 1070
  • Activity:
    0%
  • Karma: 42
1976, DUPLA pravese edna statija i se zakluci deka akvariumot netreba da bide poise od 3 % od povrsinata na sobata, se do 3% , e bezopasno ili racunja deka 2 litri voda e kako da zivee uste eden covek so tebe, so se poti, sto se turira dise, gotvi i sl.



Interesno. Dobro e da se znae ova!  :icon_thumright:
Спијат ли рибите?

Offline Boris

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Skopje
  • Age: 53
  • Posts: 1282
  • Activity:
    0%
  • Karma: 47
    • www.aquaticacentral.com
Interesno da, DUPAL bese prva kompanija koja uste togas pocna da rekalmira prekrasni zasadeni open top kavriumi, i vo toa vreme dosta bese aktuelno isprauvanjeto vs zdravjeto, pa se napravi edno seriozno ispitivanje, so gorenavedenite rezultati bez pravopisnite greski moi :)

Offline burda

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Feb 2011
  • Location: skopje
  • Age: 48
  • Posts: 266
  • Activity:
    0%
  • Karma: 18
Interesno da, DUPAL bese prva kompanija koja uste togas pocna da rekalmira prekrasni zasadeni open top kavriumi, i vo toa vreme dosta bese aktuelno isprauvanjeto vs zdravjeto, pa se napravi edno seriozno ispitivanje, so gorenavedenite rezultati bez pravopisnite greski moi :)
mnogu brzo zboris nemozam da te razberam :embarrass:

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
 Na mene vakvite ispituvanja mi se mnogu nerealni.Zemen e vo predvid samo eden parametar a toa e povrsinata na akvariumot.Igra tuka uloga i volumenot i temperaturata na vodata vo akvariumot vs taa na prostorijata.Ako kontrastot e pogolem sigurno i isparuvan jeto ke e.
 Eve da receme go ispocituvam praviloto za 3%.Cuvam karasi bez greac i se e ok.Utre mi teknalo menjam setap stavam diskusi greac 30 stepeni digam vodata a sobata 18 i pocnuva vlaga.Sto ke pravime so trite posto  na DUPLA vo toj slucaj?
 Iskreno takvi marketinski ispituvanja povekje mi lici deka se pravat da se privlece vnimanieto na javnosta i da se pokaze kolku sme studiozni i seriozni.

Offline Boris

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Skopje
  • Age: 53
  • Posts: 1282
  • Activity:
    0%
  • Karma: 47
    • www.aquaticacentral.com
Ivica parametrite so ti gi spomnuvas se zemaat vo predvid deka se normalni. t.e. Dupla nemoze da predpostavuva deka nekoj akavrium ke stoi vo podrum so temperatura 10 C. Zemeni se predvid normalni kukni parametri.

Burda abe Admin edno vreme vetuvase ke mi kupi ispravna tastaura, ako te nervira moite tipfeleri ke te vodam u nekoj shop da si izberam dobra... :)

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
 Tokmu za toa i zboruvam.Apsurdno e da se pravi ispituvanje na generalizirani uslovi koga site znaeme deka ne se sekade takvi pa zatoa i samite vakvi ispituvanja licno za mene nemaat prakticna tezina upotreblivost i verodostojnost,

vsutarov

  • Guest
Epa rabotata e sto ima mnogu nepoznati.

Offline Boris

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Skopje
  • Age: 53
  • Posts: 1282
  • Activity:
    0%
  • Karma: 47
    • www.aquaticacentral.com
Ivica ako si ti DUPLA, target ti se stanovi, i pravis analiza na tvoite potrosuvaci, t.e. domasni akvariumi, i tuka nema ljutis ili zamerki.
Open top akavrium izgleda prekrasno, i ednostavno si vredi.

Offline zalxov

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: May 2011
  • Location: с.Таринци - Штипско
  • Age: 40
  • Posts: 1070
  • Activity:
    0%
  • Karma: 42
Vakvi ispituvanja (dokolku e navistina seriozno) se pravat vrz baza na povekje obidi so razlichni parametri i na kraj se zema sredna vrednost. Inaku da vo pravo ste, pokraj 3% treba da stojat uste dva parametri: temperatura na voda i temperatura na prostorijata.
Sepak mislam deka e interesno da se znae ova kako pojdovna informacija i prema nea da se orientirame. Pa ako cuvame karasi moze ovoj procent da dojde (primer) do kaj 4% a ako cuvame diskusi (primer) 2%.

@Boris: Ne kje e loso ako imas nekoj link od ispituvanjeto da go postiras pa da vidime kako e praveno.
Спијат ли рибите?

Offline Boris

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Skopje
  • Age: 53
  • Posts: 1282
  • Activity:
    0%
  • Karma: 47
    • www.aquaticacentral.com
Zalxov ke se obidam da go najdam, no znaes, Dupla odamna ne e ona sto bese, sosema druga kompnaija i stariot site veke ne funkcionira.

Uste ednas, koga pravis ovakva analiza i si kompanija koja razviva proizvodi za domasna akvaristika, t.e. vo ovoj slucaj open top zasadeni akvariumi, smetas deka e normalno temeraturata vo sobata deka ja zemas za normalna , kade sto ziveat luge t.e. 21-23.Nemozes da ocekuvas od niv naucna nalaiza na tmepratura vo soba so 10 c

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
 Dobro de ajde taka neka bide ama zosto go zanemarile faktot deka site akvariumi ne se so ista temperatura?Vo nekoj e normalno 18 vo nekoj i nad 30.I toa e parametar.

Offline Boris

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Skopje
  • Age: 53
  • Posts: 1282
  • Activity:
    0%
  • Karma: 47
    • www.aquaticacentral.com
Ivica , DUPLAAAAAA ... ti ne rabotea so KOI :).

Deckoto prasuva dali ke mu smeta vlagata i ova mu go pustiv samo kako guidline.

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
 Samo sum temelen ne sakam nisto da ostavam na slucajot. :D :icon_thumright:

Offline p

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Скопје
  • Age: 45
  • Posts: 7549
  • Activity:
    2%
  • Country: mk
  • Karma: 91
чичко гугл може да ви даде неколку калкулатори за пресметка на влажноста на воздухот. колку е тоа корисно или штетно за одредени луѓе треба доктор да каже. а по некоја логика, оние што имаат проблеми со синуси пожелно е да бидат изложени на морска клима така да морски аквариум за нив исто така ќе им биде од корист, но во случајов со diki за жал тоа не е така.

инаку ова е [Login or Register]. во advanced табот ќе најдете повеќе параметри за внесување за кои мислам дека погоре ги спомнавте.

се надевам дека калкулаторот ќе ви заврши работа. :happy:

Offline DimitarJ

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 48
  • Posts: 7401
  • Activity:
    0%
  • Country: 00
  • Karma: 162
    • LID
Почни со отворен аквариум, ако ти смета т.е. е многу влажно, тогаш стави стакло одозгора и решен проблем.

Tags:
 

Users Online Users Online (24)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal