collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:22:33 PM]


Среќна нова 2023 година by NO CARRIER
[January 01, 2023, 02:21:54 AM]


Нов Почеток by NO CARRIER
[November 05, 2022, 12:28:54 AM]


Продажба на аквариуми by p
[October 17, 2022, 05:39:07 AM]

The first post content
kako sto kazuva naslovot mrest na Kribensis ovoj im e vtor pat prviot pat ivadija nekade 20-25 mali ama posto nemav pojma so kako posle 2-3 nedeli gi izede pomracina :embarrass: aj neka kaze nekoj sto ima iskustvo koj ke se izvedat ikrite posle kolku vreme treba da se trgnat malite eve nekoja slika
[Login or Register]

[Login or Register]
eve i slika od parot
[Login or Register]

Link

Author Topic: Mrest na Kribensis  (Read 1434 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline lamja_te

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2010
 • Location: tetovo
 • Age: 42
 • Posts: 242
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Mrest na Kribensis
« on: March 11, 2012, 03:47:03 AM »
kako sto kazuva naslovot mrest na Kribensis ovoj im e vtor pat prviot pat ivadija nekade 20-25 mali ama posto nemav pojma so kako posle 2-3 nedeli gi izede pomracina :embarrass: aj neka kaze nekoj sto ima iskustvo koj ke se izvedat ikrite posle kolku vreme treba da se trgnat malite eve nekoja slika
[Login or Register]

[Login or Register]
eve i slika od parot
[Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 7541
 • Activity:
  3%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #1 on: March 11, 2012, 04:55:50 AM »
ако ја префрлиш икрата мислам дека можеш полошо да направиш. од друга страна, за да се изведат малите од икрата ќе ти треба помека вода. доколку во тетово имате мека вода тогаш нема да имаш  проблем.

јас би можел да ти го пренесам моето искуство со мрестењето на овие риби и тоа не бара кој знае какво знаење освен обезбедување на мека вода. во оваа ситуација родителите ги оставав заедно со икрата додека се изведат малите. откако ќе се изведеа малите тие ги оставав во истиот аквариум, а родителите ги селев во друг. така смртноста кај мене беше на минимално ниво и скоро сите остануваа живи.

во првите неколку дена малите ги хранев со артемија, а потоа со сецкан жив тубифекс. со тубифексот треба да се внимава да не биде расипан бидејќи со тоа може целиот подмладок да се отруе или пак да не се претера со додавање бидејќи тој исто така ја заматува водата, а тоа може доста да им пречи во развојот на малите.

откако ќе поминат неколку недели, малите се спремни да одат во друг аквариум, а во истиот се враќаат родителите за нареден мрест. ако во меѓувреме се измрестиле родителите во другиот аквариум, е тогаш ќе му ја мислиш. кај мене тоа не се случуваше бидејќи за мрест и родителите сакаа мека вода. од ситуацијава може да се забележи дека во еден аквариум сум имал постојано мека вода и во него останувале малите се додека не направеле големина од 1-1,5cm.

за крај, да не заборавам,  560855 за мрестот...

« Last Edit: March 11, 2012, 05:00:02 AM by pocttopus »

Offline lamja_te

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2010
 • Location: tetovo
 • Age: 42
 • Posts: 242
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #2 on: March 11, 2012, 05:10:32 AM »
 55655 na sovet senadevam ke uspeam posto prviot pat uspesno gi cuvaja 2-3 nedeli posle izg;leda se pareja i gi ostavija

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 7541
 • Activity:
  3%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #3 on: March 11, 2012, 05:32:45 AM »
многу убаво рипче е крибензисот и откако ја видов темава посакувам повторно да го чувам. 
доколку успееш да ги изведеш еднаш, вториот пат ќе ти биде уште поинтересно. барем мене ми беше така.  :embarrass:

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 932
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
  • Интернет Бизнис Македонија
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #4 on: March 11, 2012, 10:07:21 PM »
kaj mene pak se prestat nonstop
2 pati samo gi iscuvav malite i gi dadov posle ne gi diram (od nemanje tolku vreme a i nemanje kaj da gi odelam)

neznam kakva e vo tetovo no jas vo kumanovo direktno od cesma im sipuvam (ali dosta meka voda ni e)
i zenkata ja ranam dosta poveke pred mrestot

obezbedi im skrivaliste oti dosta se teritorijalni, kaj mene duri i ancitrusite gi mavaat

koga gi izvedat roditelite malite nadvor mozes slobodno da gi izvadis roditelite i da gi ranis malite samo, no moze i da gi ostavis roditelite, dosta dobri roditeli se, eeee nekogas moze da se desi zenkata da se drzi odbambeno i da go tepa mazjakot, vadi go dodeka ne go ubila

Offline lamja_te

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2010
 • Location: tetovo
 • Age: 42
 • Posts: 242
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #5 on: March 11, 2012, 11:21:23 PM »
sega zasega dosta dobro gi cuvaat ikrite zenkata e non stop pokraj niv a mazjakot ne pusta nikoj vo blizina na teritorijata se nadevam ke bide uspesno

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #6 on: March 12, 2012, 02:41:38 AM »
Честито мрестот, крибот е закон рипче, мрестот исто така не е захтевен, и не сфаќам зошто некој би чувал караси а не крибови? hgfgd

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #7 on: March 12, 2012, 05:20:51 AM »
Честито мрестот, крибот е закон рипче, мрестот исто така не е захтевен, и не сфаќам зошто некој би чувал караси а не крибови? hgfgd
Zosto karasite polesno se prodavaat.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #8 on: March 12, 2012, 05:32:22 AM »
Честито мрестот, крибот е закон рипче, мрестот исто така не е захтевен, и не сфаќам зошто некој би чувал караси а не крибови? hgfgd
Zosto karasite polesno se prodavaat.
Ивица тоа и сакам да кажам зошто карасот полесно да се продава?  :police:
-И пак ќе се вратиме на стариот муабет за кичерајството  boske

Offline lamja_te

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2010
 • Location: tetovo
 • Age: 42
 • Posts: 242
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #9 on: March 21, 2012, 08:59:50 AM »

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #10 on: March 21, 2012, 09:18:55 AM »
 fgdhfd
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 39
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #11 on: March 21, 2012, 10:52:29 AM »
 applause meraci
Спијат ли рибите?

Offline lamja_te

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2010
 • Location: tetovo
 • Age: 42
 • Posts: 242
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #12 on: March 21, 2012, 11:19:19 AM »
 55655  :headbang:

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 25
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #13 on: March 21, 2012, 11:27:15 AM »
Ajde   fgdhfd
Lose yourself in nature and find peace.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 7398
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #14 on: March 21, 2012, 01:30:48 PM »
fgdhfd

Offline miki.dj

 • Banned
 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: Tetovo
 • Age: 40
 • Posts: 486
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #15 on: March 21, 2012, 04:14:00 PM »
 applause applause ce iam od kaj da nabavam ripki :D

Offline lamja_te

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2010
 • Location: tetovo
 • Age: 42
 • Posts: 242
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #16 on: March 21, 2012, 11:34:27 PM »
 55655 ke ima miki  :happy:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 7541
 • Activity:
  3%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #17 on: March 22, 2012, 12:30:16 AM »
посакувам сите да ти останат живи и да имаш уште многу мрестови бидејќи ова е многу убаво рипче.  :icon_thumright:

и ко ќе идаш накај скопје не е лошо и неколку навака да донесеш, ако не е проблем.  :embarrass:

Offline lamja_te

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2010
 • Location: tetovo
 • Age: 42
 • Posts: 242
 • Activity:
  0%
 • Karma: 19
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #18 on: March 22, 2012, 12:47:55 AM »
daj boze da ostanat zivi pa za drugto e lesno  :happy:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 7541
 • Activity:
  3%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Mrest na Kribensis
« Reply #19 on: March 30, 2012, 04:11:11 AM »
lamja_te, може мало освежување на темава? како се малите овие денови?  :happy:

Tags:
 

Diskusi mrest

Started by Uran

Replies: 5
Views: 2434
Last post June 17, 2008, 03:30:30 AM
by dule
Diskusi mrest (Dane)

Started by Dane

Replies: 5
Views: 2051
Last post July 03, 2008, 02:39:22 AM
by 3ky
Eretmodus mrest

Started by GokU

Replies: 10
Views: 1555
Last post May 03, 2009, 05:32:52 AM
by jufka
Mrest na Skalari (video) Artemija (video)

Started by nenad66

Replies: 9
Views: 1750
Last post May 03, 2009, 02:27:29 AM
by DimitarJ
Mrest na altispinoza

Started by Fatal Error

Replies: 24
Views: 2631
Last post June 16, 2009, 02:29:40 PM
by Fatal Error
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal