collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Today at 07:27:29 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Today at 02:08:19 AM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[July 06, 2020, 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]

The first post content
Ете, после многу размислувања, многу прашување и учење, тормозење на членовите од mkreef, дојде и тој момент, да соберам некоја паричка и да го почнам проектот за кој оддамна мечтаев.

Идејата беше децава малку да навлезат и во дој дел од еко системите, оваа слатководната веќе им станува банална, плус и многу е живо, се нешто мрда, шарено е, илјада чуда има внатре.

Бидејќи живеам во мал стан од 40м2, голем морски аквариум не доаѓа в предвид, остана да се разгледува најмалата опција, малечок морски, пико или како веќе ќе го викаме.

Значи 30-тина литри, колку што може поедноставно. Дополнително, сакам да поднаучам нешто пред сериозно да инвестирам, па си реков да пробам за што е можно помали пари да направам ексеримент, и да докажам, се надевам успешно, дека воопшто не е скапо да се има мал морски биотоп дома.

Идејата е секако да се популаризира овој прекрасен дел од акваристиката кај нас, гледате дека веќе не тресе морска грозница, иако цената на бензиот отиде во небо, сепак мислам дека би било прекрасно секој да проба и да види како се плива во солени води.

Морам да напоменам дека ништо од ова не ќе можеше да виде реалност, да не се тука секогаш расположени да не израдуваат, нашите увозници на аквариумски добра, поздрав, до Боро и Мики, сила сте !

И така, мора уште на почеток да се каже кој ќе бидат очекувањата од вака мали аквариуми.

Главната водилка ми беше:

- Што е можно поедноставна комбинација.
- Да не е претерано скапа и за инвестиција и за одржување.
- Ќе има само еден аквариум, главен, нема да има сумп, рефугиум, скимер и останати помагала за биолошка филтрација.
- Целата био - филтрација ќе биде на живиот камен.
- Нема активен јаглен, одстранувачи на фосфат и нитрати, ќе има некоја макро алга, chaete, на пример, ставена во филтерот, кој ќе се гриши да троши нитрати и фосфати.
- Нема да има додавања на trace елементи или слично, ќе има само редовна замена на вода 15% неделно како надополна на се што им недостасува од елементи.
- Нема чување на риби, ракчиња или било што поголемо, што би го теретело био системот.
- Ќе има само обичи и отпорни корали, кои не се премногу захтевни.
- Светлото ќе биде штедлица сијалица , покасно може да се надополни / замени со LED.
- Ќе има hang-on филтер, каде ќе биде греачот и алгата.
- ќе има мала пумпа за циркулација, а за истата ќе допринесува и самиот hang-on.

Тоа е главната идеја, си мислев во канцеларија да го носам, ама не дава душа, си го ставив во дневна на маса, барем децава ме поддржаа за тоа.

Следува дополнителна доза на гнавење, прашување, досаѓање, така да се извинувам однапред ...

Поздрав,
АнровлаLink

Author Topic: малечок морски аквариум на анровла  (Read 39715 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 42
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #320 on: June 16, 2012, 01:08:54 AM »
ubavo se oformilo

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  16%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #321 on: June 16, 2012, 07:02:31 AM »
Одлично напредува

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 54
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #322 on: June 16, 2012, 03:11:21 PM »
 applause odlicno izgleda
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #323 on: June 18, 2012, 10:16:27 AM »
Ајде еден совет:
Отварам солта денес за да мешам со вода и има што да видам!
Целата станала сина! Светло сина, небесно сина, на момент потсетува на прашак за перење!
Како да примила малку влага, иако е во 2 кеси затворена!
Чаре, да ја мешам или да фрлам ?!?
anrovla

vsutarov

 • Guest
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #324 on: June 18, 2012, 11:09:40 AM »
Cudno,jas cesto zaboravam da ja zatvoram,a ima dosta vlaga kaj mene i do sega ne promenila boja.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #325 on: June 18, 2012, 11:23:54 AM »
 Ne znam dali e normalno da posini ako primila vlaga no znam deka sekoja sol mnogu vlece vlaga.Ako vo vlazna prostorija stavis casa so suva sol za kratko vreme ke stane mokra zosto od samiot vozduh ja izvlekuva vlagata.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 42
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #326 on: June 18, 2012, 11:43:54 AM »
i mojata imase primeno vlaga i bese stvrdnata pa jas teram so nea do sega nema problem a i nema izgubeno nisto od supstancite

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #327 on: June 18, 2012, 02:12:55 PM »
ОК, ќе ја мешам, се надевам дека солта нема рок или ?

Него, спомнавте идат одмори, а ова ми е прв одмор со морски.
Ќе имам посета еднаш на 3 дена, ќе има само надолевање испарена вода, МАЛКУ хранење, нема замена на вода, светлото ќе го сменам да свети ноќе, кога е поладно, ќе го реедуцирам на 6 часа (3 + 3) и тоа, да видиме дали ќе преживее морево ...
Некој дополнителен совет ?
anrovla

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #328 on: June 18, 2012, 02:44:23 PM »
За лека ноќ, под сино светло ...


[Login or Register]

[Login or Register]
anrovla

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #329 on: June 18, 2012, 03:13:00 PM »
aj aj aj. Kako me pogadja dobar zoantus...od kaj gi izvadi sega ovie dva. Do svetloto ti e ili nekoi novi si dozemal. Aj pisi sto kako i ako moze istite i na redovno svetlo da gi slikas za da vidime razlika.
 560855

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #330 on: June 18, 2012, 09:52:50 PM »
Ги имаш на 3 слики погоре, на фронталната фотка, портокловот е централно доле, а црвениот е лево над зелената курвата. Инаку да во право си,синото светло си го прави своето. Портокаловиот е од кај Мики, црвениот од кај Звонко.
anrovla

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #331 on: June 18, 2012, 10:48:18 PM »
Zoa garden bez actnic svetlo ne ja biduva.Vlado ako imas klima ,vidi kolku ke ripa temperaturata vo tvoe odsustvo ako samo 24 casa ne ja uklucis klimata?Tvojov barem lesno moze da se preseli pod necij nadzor i raat da odmaras.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #332 on: June 21, 2012, 01:33:59 PM »
29Ц, со вклучени вентилатори  :no:
Навечер не паѓа под 27Ц
anrovla

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #333 on: June 21, 2012, 03:15:47 PM »
 Da se nadevame deka toa ke ostane maksimumot.Pomogni mu so zaledeno sisence plasticno ili onie so freon za mobilni frizidercinja.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #334 on: July 01, 2012, 01:09:25 PM »
Дечки, има ли нешто, reef safe во егејов наш, додека сум на одмор, да си донесам нешто ?
Има полжавчиња, мали ракчуња ама со една клешта поголема, мали риби што личат на блени, некои козици прозиррни, има и анемони, ама во камен се напикани, мали морски ежеви, алги, краби и што ли уште не ...
а, плус и вода да си донесам некое литро, бива ?
А има и порозен камен, жив, мириса на море, да земам ?
anrovla

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #335 on: July 01, 2012, 01:20:39 PM »
 Ima se Vlado.Duri i moze nesto korisno da se najde kako onie mediteranski peperminti.Anemonkite crveni vekje gi proverivme.So krabi ne bi si igral no sitni samci ke probam.I onie prozirni shrimpovi mi izgledaat bezopasno.A ez ke probam obavezno ako ne drugo zaradi algite.Dur ne probame nema da znaeme.E sega ke se sretneme so milion predrasudi dali e eticki da sde mesa mediteransko so tropsko od biotopski ili zdravstveni aspekti,kako i dali e vo red da se zema od prirodata.Nie sme pioneri pa ova sto go pravime e povekje nauka i istrazuvanje odkolku klasicno hobi.Znaci pravime se sto ke ni padne na um i spodeluvame iskustva.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #336 on: July 01, 2012, 01:29:04 PM »
 Inaku ima i mnogu ribi od rodovite na onie tropski koi vekje gi cuame kako Wrasinja Rainbow mediteranski so spektakularen koloritet,mediteranska tanga so maslinesta boja,mediteranski dragonfish ilirodnina na Mandarinot,a gobinja i bleninja eden kup vidovi.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  16%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #337 on: July 01, 2012, 10:37:04 PM »
Бленијата не се сигурни со корали. А камче ако најдеш порозно со коралина - обавезно да си земеш. Само гледај тоа да биде ден пред одење или ако носиш пумпа со тебе - можеш да го одржаваш.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #338 on: July 01, 2012, 11:28:02 PM »
Ima nad 40 vidovi bleni ribi vo Mediteranot.Mora da ima i bezbedni i nebezbedni ama za fish only Mediteran moze sekakvi.Inaku ima fantasticni anemoni belo so rozevi vrvovi,gorgonii i sto uste ne?

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Одг: малечок морски аквариум на анровла
« Reply #339 on: July 01, 2012, 11:52:34 PM »
Значи од оние малите ракчиња, со една клешта поголема, може да се земе.
Да земам повеќе, сака некој ?
А мали полжави ?
anrovla

Tags:
 

Users Online Users Online (34)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal