collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Најпрво, поздрав до сите!
После некое време чепкање по не знам колку сајтови, (finally) еве ме и мене во Вашето ценето друштво  desetka
И, како што е ред, малку и за мене - Се викам Мики, имам 35 години, живеам во Скопје и многу љубам да веслам  :laugh:
Во акваристиката сум почетник но се трудам да го надминам тоа.
А се почна некако банално - аквариумот го направив за син ми како роденденски подарок, но како што бива со децата (кој знае-си знае) „секое чудо за три дена“ - интересот траеше некои две недели и толку.
Потоа, интересот се разгори кај мене и ете беља, сега цело време сум околу аквариумов.
Како што пишав погоре, почетник сум, но со голема желба за напредување, така да почнав да посетувам „мал милион“ сајтови и да се информирам околу рибите, растенијата, акваскејпингот и сл.
За жал, почетник ’ко почетник, слушав пријатели, роднини и случајни минувачи како-што-треба да биде околу аквариумот, па настана нов правец во акваскејпингот  boske
Е сега друштво, Вие тука настапувате - со Вашите совети, решенија, предлози и сугестии, па се надевам дека ќе достигнам едно повисоко ниво. ;)
Засега од мене толку, а слики од аквариумот ќе има во скоро време.

Бај д веј, на форумот ме упати tiggaz, така да еве една 560855 за Мартин.

Поз

Link

Author Topic: Поздрав до сите!  (Read 1306 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Gjurik

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Скопје
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Поздрав до сите!
« on: April 02, 2012, 12:58:10 PM »
Најпрво, поздрав до сите!
После некое време чепкање по не знам колку сајтови, (finally) еве ме и мене во Вашето ценето друштво  desetka
И, како што е ред, малку и за мене - Се викам Мики, имам 35 години, живеам во Скопје и многу љубам да веслам  :laugh:
Во акваристиката сум почетник но се трудам да го надминам тоа.
А се почна некако банално - аквариумот го направив за син ми како роденденски подарок, но како што бива со децата (кој знае-си знае) „секое чудо за три дена“ - интересот траеше некои две недели и толку.
Потоа, интересот се разгори кај мене и ете беља, сега цело време сум околу аквариумов.
Како што пишав погоре, почетник сум, но со голема желба за напредување, така да почнав да посетувам „мал милион“ сајтови и да се информирам околу рибите, растенијата, акваскејпингот и сл.
За жал, почетник ’ко почетник, слушав пријатели, роднини и случајни минувачи како-што-треба да биде околу аквариумот, па настана нов правец во акваскејпингот  boske
Е сега друштво, Вие тука настапувате - со Вашите совети, решенија, предлози и сугестии, па се надевам дека ќе достигнам едно повисоко ниво. ;)
Засега од мене толку, а слики од аквариумот ќе има во скоро време.

Бај д веј, на форумот ме упати tiggaz, така да еве една 560855 за Мартин.

Поз

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Поздрав до сите!
« Reply #1 on: April 02, 2012, 01:04:19 PM »
 E dr Tiggaz za eden uput karma si dobi a tek pa i recepti da napisese? :D
 Sekako dobredojde i ona sto pocnalo slucajno da trae i da se razviva so  56048575.Ubavo bi bilo da otvoris tema vo koja so slika i zbor ke go predstavis svoeto delo.Siguren sum deka  ke ima napredok a ne e iskluceno i maliot da se zainteresira povtorno ovojpat trajno.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Re: Поздрав до сите!
« Reply #2 on: April 02, 2012, 01:07:51 PM »
 56805
pretstavi se i sto cuvas objasni ni malku okolu tvojot akvarium

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Поздрав до сите!
« Reply #3 on: April 02, 2012, 01:08:26 PM »
 56805
Спијат ли рибите?

Offline Gjurik

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Скопје
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Поздрав до сите!
« Reply #4 on: April 02, 2012, 02:00:01 PM »
Thx на сите :)
Ивица, и јас искрено се надевам дека пак ќе почне да се интересира.
Пробувам повремено со купување на нови риби, садење на нови тревки и сл.
Затоа пред некој ден земав од кај тебе две red cherry shrimp :)
Златко, како што кажав претходно, аквариумов испадна како босански лонац  :laugh:, но сепак еве нешто повеќе:
1. Димензии - 62х27х35 ~ 60л.
2. Риби:
- Неонка (Paracheirodon innesi) ~ 15-16 pcs
- Ксифо (Xiphophorus helleri) 3 pcs
- Хокеарка или Пингвин тетра (Thayeria boehlkei) 5 pcs
- Ботиа (Botia macracantha) и (Botia striata) 2 +1 pcs
- Rummy nose tetra (Hemigrammus rhodostomus) 6 pcs
- Зебри (Danio rerio) ~ 3-4 pcs
3. Тревки:
- Anubias nana 2pcs
- Cabomba aquatica 1pcs
- Амазонка (Echinodorus amazonicus?) 4-5 pcs
- Лимонка со долги листови (немам појма, ми кажаа таа била?)
4. Декорација:
- Мангрован 1 pcs
- Камен
- Мал ќуп
- и секако, пиратски брод (тоа за малиот :))

Тука една молба до сите да не се смеат :D, знам дека е карма-каша во аквариумов, ама јбга, овака испадна пробувајќи малиот да го инспирирам (инспирација за пример, нели?)...

Ќе постирам и слики, но најверојатно утре бидејќи ќе немам време за вечерва.
Админ пишал дека не смее поголеми слики од 2мб, ќе изгубам многу време за намалување и сл.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Поздрав до сите!
« Reply #5 on: April 02, 2012, 02:01:35 PM »
 56805

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Re: Поздрав до сите!
« Reply #6 on: April 02, 2012, 03:42:01 PM »
 56805 na  56048575 Gjurik  :icon_thumright:
Comming soon :)

Offline ANTOAN

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 42
 • Posts: 123
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
Re: Поздрав до сите!
« Reply #7 on: April 02, 2012, 10:36:56 PM »
 56805 KAKO I DA E !!! i jas go kupiv prviot za decata, a sega sum u faza na bolesnik:)) kako i da e podobro e cuvanje ribi, nego močanje kuče u park.... happyy

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Поздрав до сите!
« Reply #8 on: April 02, 2012, 10:57:43 PM »
 Затоа пред некој ден земав од кај тебе две red cherry shrimp Smiley.
 ??? Jas ne cuvam srimpovi mora da e od nekoj drug Ivica.
 Brodot odma izvadi go a drugoto poleka poleka ke se opravi.BVrodot daj go na maliot da si igra.Verojatno i toa mu napravilo nezainteresiranost na deteto. :D Toa go sakalo brotceto a ti ne si mu dal da brcka vo akvarium.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Re: Поздрав до сите!
« Reply #9 on: April 02, 2012, 11:31:35 PM »
 56805 на форумов
те голтна и тебе аквариумската чивија, а?  boske

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Re: Поздрав до сите!
« Reply #10 on: April 03, 2012, 12:48:08 AM »
56805 KAKO I DA E !!! i jas go kupiv prviot za decata, a sega sum u faza na bolesnik:)) kako i da e podobro e cuvanje ribi, nego močanje kuče u park.... happyy

Nemoj da me vregjas  basd Koga ke imam mali kutrenca ke te zarazam,  pa i ribi ke cuvas i ke go mocas kutreto u park pa ke vidis deka ubavo si e  blee .

@ Gjurik :
 boske Kaj ti tekna be drugar bosanski lonec  boske.Samo ti druzi se i citaj po forumot se drugo ke si dojde na svoe mesto  :icon_thumright: Izvestuvaj pocesto kako napreduvas i ajde nekoja fotka da vidime  :headbang:
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline ANTOAN

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 42
 • Posts: 123
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
Re: Поздрав до сите!
« Reply #11 on: April 03, 2012, 01:06:58 AM »
SEKOJA CEST,
ali ja sum crnogorski nastroen :))) zatoa imam macki sami se mocaat:))
a da znaesh deka si u pravo kerka mi koga ke go vidi DEMON ke saka da go nosime doma :)) BTW ribi si se ribi PLIVAAT I ZA TEBE I ZA SEBE ebate beljata

Offline Gjurik

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Скопје
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Поздрав до сите!
« Reply #12 on: April 03, 2012, 03:08:29 AM »
Затоа пред некој ден земав од кај тебе две red cherry shrimp Smiley.
 ??? Jas ne cuvam srimpovi mora da e od nekoj drug Ivica.
 Brodot odma izvadi go a drugoto poleka poleka ke se opravi.BVrodot daj go na maliot da si igra.Verojatno i toa mu napravilo nezainteresiranost na deteto. :D Toa go sakalo brotceto a ti ne si mu dal da brcka vo akvarium.

Sorry, може да сум направил некоја збунка...
А за бродот може да си во право.
И така се мислев во скоро време да направам измени и да преуредам (разредчам) малку.

Tags:
 

Поздрав из Србије...

Started by No 1

Replies: 8
Views: 1344
Last post September 26, 2010, 10:59:40 AM
by Bobi
поздрав до сите

Started by redsonja

Replies: 13
Views: 1509
Last post May 14, 2010, 04:57:28 AM
by Stole
Поздрав до сите

Started by Farscape

Replies: 11
Views: 1508
Last post May 10, 2011, 04:23:28 AM
by Farscape
Поздрав до сите

Started by DennyMK

Replies: 4
Views: 434
Last post June 15, 2022, 08:54:21 PM
by NO CARRIER
Users Online Users Online (47)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal