collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Што да изберам е најчеста дилема кај почетниците кои не знаат кои се условите што ги бараат нивните риби и какво е нивното природно живеалиште, параметри на водата. Во оваа тема ке напишам нешто општо за некои подрачја.

Африканска речна заедница
Водата треба да е малку кисела и со pH измеѓу 6.8 и 7.2 Температурата треба да биде околу 26-27С. Осветлувањето може да биде од слабо до средно. Подлогата може да бифе и покрупна 5-6 мм бидејки повекето растенија се закачени на дрвја и камења.
 Декорацијата се состои од дрво и некое округло каменче.

Растенија

Што припаѓа
Anubiasite закачени на дрва
Афричките папрати за страните и позадината
Пливачки растенија

Што не припаѓа
Црвенолисни растенија
Micranthemum
Црвенолисна Ludwiga
Hydrocotule
Африкански Aponegeton

Риби

Што припаѓа
Pelvicachromis и Nanochromis
Африкански тетри
Eutropiemus catfish
Microsynodontis
Помали афрички барбуси
Killifish тие се колоритни но имаат краток животен век. Некои бараат покисела вода.

Што не припаѓа
Moryrids, посебно Elephant-nose fish
Јагули
Некои риби од езерата Malawi i tanganyika (Освен во посебен нивен биотоп)
Африкански puffer fish
Jewel циклиди

Азиски сплет

Водата треба да биде малку кисела и мека со pH  6.5-7.0, температурата треба да биде 23-27С а светлото може да биде од умерено до јако. Растенијата ќе направат скривалишна за понервозни риби. Ситната песок е перфектна. Декорацијата се состои од дрва со растенија закачени на нив.

Растенија

Што припаѓа
Јава ферн на дрво
Cryptocoryne
Vallsineria
Hygrophila
Limnophila
Java moss

Што не припаѓа
Амазонски растенија
Anubias
Црвенолисни растенија
Micranthemum
Hydrolcotyle
Bolbitis heulolotti
Африканските Aponogeton видови

Риби

Што припаѓа
Барбуси со торпедо форма на телото како Cherries
Даниа-зебри
Гоурамија
Помали Loaches
Glass catfish
Разбори

Што не припаѓа
Пангазиус
Бетта
Тигер барбуси
Поголемите Loaches како clown loach

Класичен Јужно Амерички - Амазон и ориноко
Идеално за оние со многу мека и кисела вода и најдобро pH e од 6.5-7.5 и температура од 25-30С. Слабо светло околу 0.3-0.5W на литар. Ситниот песок е најдобар за раст на растенијата. Многу дрвја ке бидат одлична декорација во комбинација со заоблени камчиња.

Растенија

Што припаѓа
Echinodorus
Myriophyllum sp.
Hydrolcotyle
Alternathera reneickii за тие со појако светло  ќе направи добар контрас со зеленото
Пливачки растенија

Што не припаѓа
Java fern
Anubias
Hygrophila
Rotala
Hemigraphis

Риби

Што припаѓа
Сите видови Тетри
Сите видови Коридораси
Otocinslus
Ancistrus spp.
Peckolitia
Hatcetfish
Pencilfish
Џуџести циклиди но не многу
Endler's gupppy

Што не припаѓа
Не џуџести циклиди
Silver dollars
Pimokodid catfish
Saiffin plec.
Knifefish
Biting pufferfish

Link

Author Topic: Каков тип на аквариум да избереме?  (Read 2195 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Што да изберам е најчеста дилема кај почетниците кои не знаат кои се условите што ги бараат нивните риби и какво е нивното природно живеалиште, параметри на водата. Во оваа тема ке напишам нешто општо за некои подрачја.

Африканска речна заедница
Водата треба да е малку кисела и со pH измеѓу 6.8 и 7.2 Температурата треба да биде околу 26-27С. Осветлувањето може да биде од слабо до средно. Подлогата може да бифе и покрупна 5-6 мм бидејки повекето растенија се закачени на дрвја и камења.
 Декорацијата се состои од дрво и некое округло каменче.

Растенија

Што припаѓа
Anubiasite закачени на дрва
Афричките папрати за страните и позадината
Пливачки растенија

Што не припаѓа
Црвенолисни растенија
Micranthemum
Црвенолисна Ludwiga
Hydrocotule
Африкански Aponegeton

Риби

Што припаѓа
Pelvicachromis и Nanochromis
Африкански тетри
Eutropiemus catfish
Microsynodontis
Помали афрички барбуси
Killifish тие се колоритни но имаат краток животен век. Некои бараат покисела вода.

Што не припаѓа
Moryrids, посебно Elephant-nose fish
Јагули
Некои риби од езерата Malawi i tanganyika (Освен во посебен нивен биотоп)
Африкански puffer fish
Jewel циклиди

Азиски сплет

Водата треба да биде малку кисела и мека со pH  6.5-7.0, температурата треба да биде 23-27С а светлото може да биде од умерено до јако. Растенијата ќе направат скривалишна за понервозни риби. Ситната песок е перфектна. Декорацијата се состои од дрва со растенија закачени на нив.

Растенија

Што припаѓа
Јава ферн на дрво
Cryptocoryne
Vallsineria
Hygrophila
Limnophila
Java moss

Што не припаѓа
Амазонски растенија
Anubias
Црвенолисни растенија
Micranthemum
Hydrolcotyle
Bolbitis heulolotti
Африканските Aponogeton видови

Риби

Што припаѓа
Барбуси со торпедо форма на телото како Cherries
Даниа-зебри
Гоурамија
Помали Loaches
Glass catfish
Разбори

Што не припаѓа
Пангазиус
Бетта
Тигер барбуси
Поголемите Loaches како clown loach

Класичен Јужно Амерички - Амазон и ориноко
Идеално за оние со многу мека и кисела вода и најдобро pH e од 6.5-7.5 и температура од 25-30С. Слабо светло околу 0.3-0.5W на литар. Ситниот песок е најдобар за раст на растенијата. Многу дрвја ке бидат одлична декорација во комбинација со заоблени камчиња.

Растенија

Што припаѓа
Echinodorus
Myriophyllum sp.
Hydrolcotyle
Alternathera reneickii за тие со појако светло  ќе направи добар контрас со зеленото
Пливачки растенија

Што не припаѓа
Java fern
Anubias
Hygrophila
Rotala
Hemigraphis

Риби

Што припаѓа
Сите видови Тетри
Сите видови Коридораси
Otocinslus
Ancistrus spp.
Peckolitia
Hatcetfish
Pencilfish
Џуџести циклиди но не многу
Endler's gupppy

Што не припаѓа
Не џуџести циклиди
Silver dollars
Pimokodid catfish
Saiffin plec.
Knifefish
Biting pufferfish
« Last Edit: April 09, 2012, 12:25:42 PM by AFROMAN »
Lose yourself in nature and find peace.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Re: Што да изберам !?
« Reply #1 on: April 07, 2012, 04:58:59 PM »
Afrikancite sakaat siten pesok, bidejki kopaat vo nego. :)

Offline miki.dj

 • Banned
 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: Tetovo
 • Age: 41
 • Posts: 486
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Re: Што да изберам !?
« Reply #2 on: April 07, 2012, 05:15:59 PM »
Temava e super veruvam deka ce dades dosta osnovni raboti i dosta pouki na koj ce ima sto da se podnauci osobeno za pocetnicite-no malce ne se slagam no i mozebi gresam veruvam deka povecemina pocetnici si pocnuvaat so polesni ripki nikoj ne ide na pogolemo.Osnovni pocetoci se spored mene:Karsite - Skalari - i normalno zivorotki.Ama veruvam deka ce obrazlozis deka ima i polesni a podobri ripki za cuvanje pa da nema dvoumenje kaj pocetnicite pozz i poddrska.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Што да изберам !?
« Reply #3 on: April 07, 2012, 10:05:32 PM »
Да Мики се сложувам со тебе. Ќе има 4 каласи првата е Африканска заедница втората е Азиски сплет третата е Класичен јужен американски и четвртата е Централно американски. Е сега во четвртата група се живоротките и мислам дека почетниците ке почнат оттаму. Сега ке направам едит на првиот пост т.е ке допишам. :D
« Last Edit: April 09, 2012, 12:33:17 PM by AFROMAN »
Lose yourself in nature and find peace.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Што да изберам !?
« Reply #4 on: April 07, 2012, 10:28:20 PM »
јас сум целосно збунет од првиот пост.  :icon_scratch:


Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Што да изберам !?
« Reply #5 on: April 08, 2012, 12:20:09 AM »
Да Мики се сложувам со тебе. Ќе има 3 каласи првата е Африканска заедница втората е Азиски сплет третата е Класичен јужен американски и четвртата е Централно американски. Е сега во четвртата група се живоротките и мислам дека почетниците ке почнат оттаму. Сега ке направам едит на првиот пост т.е ке допишам. :D
Ima Afrikanski recen a i biotop od golemite ezera koi se razlikuvaat mnogu.
« Last Edit: April 08, 2012, 06:55:02 AM by AFROMAN »

Offline sick boy

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Skopje-Butel 2
 • Age: 44
 • Posts: 525
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
  • http://s13.postimage.org/6ibpny35x/demasoni72copy.png
Re: Што да изберам !?
« Reply #6 on: April 08, 2012, 01:12:48 AM »
јас сум целосно збунет од првиот пост.  :icon_scratch:


A bogami i jas  :dontknow:
Computergames don't affect kids. I mean if Pacman affected our
generation as kids, we'd all run around in darkened rooms eating pills
and listening to repetitive music...
[Login or Register]

Offline miki.dj

 • Banned
 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: Tetovo
 • Age: 41
 • Posts: 486
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Re: Што да изберам !?
« Reply #7 on: April 08, 2012, 02:04:32 AM »
mislam deka vo temava se poentera deka moze da se cuvaat osven skalari,karasi,zovorotki... i dosta vidovi na ciklidi.Bidejci na sekoj pocetnik mu e kazano i sekogas se pocnuva so ovie tri vidovi koi gi nabrojav deka niv najlesno moze da gi odgleduvaat.No sega moze da si pocnat i so ciklidi koga dobro ce se objasni za niv barem jas taka svativ no podobro neka objasni afroman

Offline ladon

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 300
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
Re: Што да изберам !?
« Reply #8 on: April 08, 2012, 02:38:54 AM »
jas na pocetokot neznaev sto da cuvam pocnav ribi da cuvam pred 5 meseci i pocnav so zivorotki
a i nemase golem izbor vo momentot sto da se kupi sega su zainteresiran za Dwarf cichlid gugesti cichlidi
gi ima vo razni vrsti najubavi se kribensis no gi ima poln kup i mozat da se cuvat vo bilen akvarium i
ne se mnogu agresivni eve poglednete sliki od Dwarf cichlid od google serch
[Login or Register]

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Што да изберам !?
« Reply #9 on: April 08, 2012, 06:55:31 AM »
Да Мики се сложувам со тебе. Ќе има 3 каласи првата е Африканска заедница втората е Азиски сплет третата е Класичен јужен американски и четвртата е Централно американски. Е сега во четвртата група се живоротките и мислам дека почетниците ке почнат оттаму. Сега ке направам едит на првиот пост т.е ке допишам. :D
Ima Afrikanski recen a i biotop od golemite ezera koi se razlikuvaat mnogu.

Ајде Ивица напиши некој мал текст за Malawi i Tanganyika јас не се разбирам околу камејарите. :D
Lose yourself in nature and find peace.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Што да изберам !?
« Reply #10 on: April 08, 2012, 07:20:28 AM »
 Kolegata Oskar ke napise. :icon_thumright:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Што да изберам !?
« Reply #11 on: April 08, 2012, 08:28:26 AM »
јас сум целосно збунет од првиот пост.  :icon_scratch:


A bogami i jas  :dontknow:
текстот е нејасен и моја препорака е да се брише оваа тема.

Offline baxter

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Apr 2010
 • Location: Охрид
 • Age: 38
 • Posts: 402
 • Activity:
  0%
 • Karma: 52
Re: Што да изберам !?
« Reply #12 on: April 08, 2012, 09:04:13 AM »
I jas nisto ne svativ od tekstot  :icon_scratch:

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Што да изберам !?
« Reply #13 on: April 08, 2012, 10:36:45 AM »
 Afro aj odpocetok.Ako se raboti za preveden tekst,obidi se prvin da dades eden sopstven uvod vo koj koncizno ke se stavi akcent na temata i celta nejzina.Potoa obidi se dokolku e los prevodot da go podobris i podredis.Inaku veruvam deka poentata e dobra samo e nejasno isprezentirana.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Што да изберам !?
« Reply #14 on: April 09, 2012, 09:47:47 AM »
Го едитирав текстот малку.Дали сега е разбирливо?
Lose yourself in nature and find peace.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Што да изберам !?
« Reply #15 on: April 09, 2012, 11:34:17 AM »
Mnogu porazbirlivo. applause

Offline dbfish

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 98
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Што да изберам !?
« Reply #16 on: April 09, 2012, 12:58:25 PM »
 applause   desetka

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Каков тип на аквариум да избереме?
« Reply #17 on: April 09, 2012, 01:01:04 PM »
Сега останува да напишам за централно америчкиот дел и Oskar да напише за езерскиот дел на Африка. :D
Lose yourself in nature and find peace.

Offline OscarMKD

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 27
 • Posts: 1329
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: Re: Што да изберам !?
« Reply #18 on: April 10, 2012, 04:29:41 AM »
Kolegata Oskar ke napise. :icon_thumright:
Ke napisam ivica, samo da najdam slobodno vreme, da se vratam  malku na forumot  :icon_thumright:

Tags:
 

Users Online Users Online (25)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal