collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[Today at 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Zdravo jas sum Sneze od Skopje!

Pred nekolku meseci pocna mojata kariera so ribi :)

Mi podarija zlatna ripka i tuka odpocna mojata ljubov kon ribite.

Pocnav ribata da ja cuvam vo kugla no citajki po forumi resiv da i go prodolzam zivotot, pa zemav akvarium 580x290x450mm - 66l - lamp 15w x 2. R3 580 Bao Lai.

Eve i nekoja slika kako izgleda sega mojot akvarium.

Vo momentov baram evtini zivi trevki.

[Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: Predstavuvanje  (Read 1468 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Malo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 12
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Predstavuvanje
« on: April 20, 2012, 03:28:21 AM »
Zdravo jas sum Sneze od Skopje!

Pred nekolku meseci pocna mojata kariera so ribi :)

Mi podarija zlatna ripka i tuka odpocna mojata ljubov kon ribite.

Pocnav ribata da ja cuvam vo kugla no citajki po forumi resiv da i go prodolzam zivotot, pa zemav akvarium 580x290x450mm - 66l - lamp 15w x 2. R3 580 Bao Lai.

Eve i nekoja slika kako izgleda sega mojot akvarium.

Vo momentov baram evtini zivi trevki.

[Login or Register]

[Login or Register]

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Одг: Predstavuvanje
« Reply #1 on: April 20, 2012, 03:34:50 AM »
 56805 на  56048575 Стави години и локација во профилот-правило на  56048575 Околу аквариумот извади ја крупната  песок и стави ситна исто и школките извади ги. Со карасите жива трева малку потешко ќе се развива. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Уште еднаш добредојде на mkreef и пријатен престој. :icon_thumright:
« Last Edit: April 20, 2012, 02:07:57 PM by DimitarJ »
Lose yourself in nature and find peace.

Offline diki

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 700
 • Activity:
  0%
 • Karma: 6
Одг: Predstavuvanje
« Reply #2 on: April 20, 2012, 05:18:57 AM »
 56805

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Predstavuvanje
« Reply #3 on: April 20, 2012, 06:11:23 AM »
56805 на  56048575

како прво, можам да забележам на вештачките тревки во аквариумот кои можат да се заменат со живи откако претходно би се изработило и малку подобро осветлување бидејќи со една лампа од 15 вати е малку за 66 литри аквариум. би требало да има околу 40 вати.

второ, карасите не се многу омилени на форумов, но тоа не значи дека треба да се фрлат во „вардар“ бидејќи тоа е многу понехуман гест кон нив. затоа мој совет е прво да го разгледаш форумов и остатокот од интернетот, да собереш што е можно повеќе информации околу живиот свет и на крај да се одлучиш дали ќе продолжиш да ги чуваш или ќе ги замениш за некои други риби/тревки. тука не верувам дека некој ќе сака да ги земе, но затоа можеш тоа да го направиш во некој од нашите аква-шопови.

трето, подлогата (тоа се камчиња наместо песок) не е соодветна за поголемиот дел од живите тревки, а и за изгледот според мене поситниот песок делува поубаво. потоа, ако сакаш да имаш тревки, тогаш треба да се информираш и кои риби одат со нив бидејќи постојат некои видови на риби кои можат да копаат по песокот (карасите се едни од нив), а со тоа и тревките ќе се најдат на површина што не е добро за нив.

останува на тебе да посветиш малку време и да почнеш да собираш информации, а останото ќе си дојде на свое место.

за крај ти посакувам пријатен престој.


Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: Predstavuvanje
« Reply #4 on: April 20, 2012, 06:59:45 AM »
 56805

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Одг: Predstavuvanje
« Reply #5 on: April 21, 2012, 01:27:59 AM »
 56805 Razgledaj malku temi po forumot i akvariumi na drugi clenovi i ke dojdes do idei da go razubavis akvariumot  :icon_thumright: Prijatna druzba na   56048575
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Malo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 12
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Predstavuvanje
« Reply #6 on: April 22, 2012, 12:19:23 AM »
Фала ви за советите, во моментов како што кажав сум многу нова со рипчињава па како учам од тука така правам.

Во врска со песокот јас зезнав работа бидејки имам крупен и ситен песок, ситниот го ставив во долниот слој а крупниот горе :) поради подобар изглед мислејки дека не им пречи тоа.

Од карасите неможам да се откажам ептен си ги засакав, но можеби понатака ке направам уште еден аквариум со други рипчиња.

Во секој случај ке ви пишам кога ке го направам тоа, а сега продолжувам да го читам форумов. 
 

Offline JAsmin_01

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 412
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 18
Одг: Predstavuvanje
« Reply #7 on: April 22, 2012, 08:03:01 AM »
Ima vreme ke se otkazesh od karasite :D

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Одг: Predstavuvanje
« Reply #8 on: April 22, 2012, 03:36:29 PM »
 56805
Comming soon :)

Offline Gjurik

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Скопје
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Predstavuvanje
« Reply #9 on: April 22, 2012, 03:54:04 PM »
Снеже, штом ти прават толку мерак, продолжи да си ги чуваш и пазиш карасите.
Без разлика што велат повеќето колеги акваристи за карасите (иако го делам мислењето со нив), мора од нешто да се почне.
Некој почнува со скалари, некој со малавци, некој со караси.
После некое време, ќе стекнеш поголемо искуство, па ќе посакаш промена - ќе почнеш да гледаш и други риби.
А богами, и поголеми аквариуми...  :laugh:

Offline ileraper

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Aug 2013
 • Location: Strumica
 • Age: 37
 • Posts: 3
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Predstavuvanje
« Reply #10 on: August 24, 2013, 11:32:42 AM »
:)

Tags:
 

Predstavuvanje

Started by Zoran

Replies: 6
Views: 1350
Last post September 02, 2010, 11:14:30 AM
by majakashi
Users Online Users Online (28)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal