collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:21:10 PM]


Sreken rodenden by p
[July 12, 2020, 07:27:29 AM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[July 06, 2020, 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]

The first post content
Аквариумот го набавив од aquashop и ги има следниве карактеристики:

- Акрилно стакло со заоблени предни ивици 100*45*64 - 220 литри
- фабрички филтер со максимални 1500л/ч (незнам точно што значи максимални затоа што не гледам начин за подесување)
- осветлување 2*28 вати бела и флуоресцентна
- добив подарок и греач од 300 вати ама би го сменал со поквалитетен  :laugh:
- соодветна сталажа

Еве и некоја слика:


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]

Link

Author Topic: Мојот нов аквариум  (Read 3026 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 54
 • Posts: 12153
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Одг: Мојот нов аквариум
« Reply #20 on: April 27, 2012, 09:26:59 AM »
so sreka startot

na pazar ima "fasonka" so tri led diodi x 1w 200-260 den, odlicno svetlo i boja, bara samo leziste i direktno u struja


kazi mi poveke za akvariumot, kako omina so aquashop, dali dobi popust nekoj?
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Kurzschluss

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Bitola
 • Age: 37
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Одг: Мојот нов аквариум
« Reply #21 on: April 27, 2012, 11:06:47 AM »
so sreka startot

na pazar ima "fasonka" so tri led diodi x 1w 200-260 den, odlicno svetlo i boja, bara samo leziste i direktno u struja


kazi mi poveke za akvariumot, kako omina so aquashop, dali dobi popust nekoj?

Епа аквариумот ме кошташе 16700 денари. Со него оди и сталажа, осветлување, топ филтер и подарок грејач.

Моделот кој го купив е нешто поефтин од другите со слична литража, арно ама осветлувањето е послабо - 2*25W Т8, а и нема материјал во филтерот, освен сунгерчиња. Не можам да проценам, мене ми изгледа солиден во смисла на изработка на стаклото и појачувањата, арно ама немам видено други модели...

А за светло чекам да ми се јави "мајсторчето" да ми кажи цена за 2* Philips Т5 HO 39W 6500k со електронски стартер+арматура. Знае некој од прилика колку пари оди комплет во Скопје?

Offline misajloski

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Tetovo
 • Age: 39
 • Posts: 429
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: Мојот нов аквариум
« Reply #22 on: April 27, 2012, 12:02:21 PM »
vo tetotovo led diodite se 190 den metar i toa silikonski

Ako pravime muabet za onie novogodisnite creva, mislam deka nemaat dovolna jacina za da probie svetlosta niz voda.

Sto mislite za led osvetluvanje onie so lenti ne zezemaat
mesto.Vo KU-VO se 300den metar plus 600denari trafo.

Ubava rabota e led osvetluvanje, ama eden metar nema da ti zavrsi nisto rabota.
ne pravi led diodi samo prelieni so silikon so 7000 kelvina
misajloski

Offline Kurzschluss

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Bitola
 • Age: 37
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Одг: Мојот нов аквариум
« Reply #23 on: June 16, 2012, 04:11:31 PM »
Конечно имам некој напредок  happyy Во изминатиов месец поработив малку на аквариумот, додадов 2 * Т5 HO 39w 6500K и сега имам околу 0.65w/l осветлување, направив CO2 реактор, порачав некоја тревка и нормално го наполнав со вода  :happy:

Во филтерот (топ филтер) имам керамички прстени, вреќи за пиперки, крупен сунѓер и филц. Малку го модифицирав, така што биоматеријалот постојано е потопен во вода дури и ако ја исклучам пумпата.

Еве како изгледаше пред 19 дена:

[Login or Register]

[Login or Register]

А еве како изгледа сега:

[Login or Register]

Имав проблеми со неколку видови на алги во изминатите денови, па затоа имам само еден позајмен pleco во моментот.
Сеуште немам ставено други риби затоа што чекам да се стабилизира водата, а воедно и да го средам изгледот како што сакам.

Имам уште слики и некои прашања, ама сега ме мрзи...од утре здравје боже :icon_thumright:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7422
 • Activity:
  36%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Одг: Мојот нов аквариум
« Reply #24 on: June 16, 2012, 10:14:21 PM »
многу убаво изгледа аквариумот. солиден старт.  минималистички... тоа најмногу ми се допаѓа. 560855

што се однесува до алгата, ти препорачувам да си набавиш [Login or Register] (растат 10-15cm). тие нема да пораснат многу големи како [Login or Register] (25-30cm во аквариум; во природа се дупло поголеми), а сепак и подобро ја вршат работата во борба против алгата особено против [Login or Register]...

погледни ја [темава] доколку се решиш да си набавиш анциструси...  :icon_thumright:

поздрав,
 

А еве како изгледа сега:

[Login or Register]

Имав проблеми со неколку видови на алги во изминатите денови, па затоа имам само еден позајмен pleco во моментот.
Сеуште немам ставено други риби затоа што чекам да се стабилизира водата, а воедно и да го средам изгледот како што сакам.

Имам уште слики и некои прашања, ама сега ме мрзи...од утре здравје боже :icon_thumright:

Offline kumanovec

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 47
 • Posts: 94
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Одг: Мојот нов аквариум
« Reply #25 on: June 17, 2012, 12:03:27 AM »
Bravo so sreka startot ubav pocetok. Samo ne brzaj
i za se prasuvaj i citaj po forumot na dobar pat si  :icon_thumright:.

Offline joker_mkd

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 22
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Мојот нов аквариум
« Reply #26 on: June 17, 2012, 06:04:05 AM »
Sto mislite za led osvetluvanje onie so lenti ne zezemaat
mesto.Vo KU-VO se 300den metar plus 600denari trafo.

Pozdrav od josh ednoga kumanovca na ovj forum :-)

Inaku imam ist akvarijum kako tvojot samo so pomali dimenzii. Minatata nedela go smeniv osvetluvanjeto so LED diodi i tuka moze da vidish kako toa izgleda.

http://forum.mkreef.com/index.php?topic=7814.msg132061#msg132061

Jas sum prezadovolen, rastenijata super napreduvaat, pa dokolku ti treba pomos ili sovet pisi mi poraka pa ke ti pomognam nekako.

Pozdraf

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7422
 • Activity:
  36%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Re: Мојот нов аквариум
« Reply #27 on: November 08, 2016, 01:40:47 AM »
Здраво @Kurzschluss
Дали е се уште активен аквариумот? Ако е активен би можел со неколку нови слики да ги израдуваме членовите.  :happy:

Tags:
 

Мојот акваријум 90 литри

Started by joker_mkd

Replies: 23
Views: 1607
Last post June 27, 2012, 10:36:33 AM
by zalxov
Мојот аквариум

Started by decobt

Replies: 39
Views: 2085
Last post August 28, 2011, 02:12:47 PM
by decobt
Мојот аквариум

Started by WarBoSS

Replies: 49
Views: 3195
Last post June 28, 2013, 07:42:16 AM
by vsutarov
Мојот аквариум

Started by Stefanstip

Replies: 28
Views: 1642
Last post July 29, 2012, 09:19:54 AM
by Stefanstip
Мојот Аквариум :)

Started by jakovoff

Replies: 4
Views: 606
Last post August 15, 2012, 10:26:15 PM
by zlatko32
Users Online Users Online (48)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal